support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo FORD FOCUS RALLEY CONCEPT logo

Vánok z motoršportu - Ford Fiesta RS a Rallye Concept

14.Oct.2005
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Automobilka Ford má už dobré skúsenosti s prestavbou svojich automobilov (Escort, Focus), na modeli s označením RS. Nakoľko tieto úpravy zožali úspech, rozhodla sa fabrika Ford nainfikovať vírus RS aj na ďalšie modely, a to Mondeo a Fiestu (ktorú vám dnes bližšie predstavíme).

Fiesta bez „nákazy“ -> sériová:

Fiestu, ktorá je jedna z najmenších automobilov (3917mm x 1906mm x 1432mm), môžeme kúpiť v dvoch karosárskych prevedeniach ( trojdverový a päťdverový hatchback) a v šiestich verziách (Ford Fiesta Base, Family, Ambiente, Comfort, Trend a Ghia). Pri kúpe máme na výber zo štyroch typov motorov:

  • Benzínový štvorvalcový 1,3i Duratec (51kW/69k)
  • 1,4i Duratec – benzínový 16V motor s výkonom 59kW/80k
  • Šestnásťventilový, štvorvalcový benzínový motor 1,6i Duratec (74 kW/100 k)
  • Jediný zástupca dieselových motorov, 1,4 Duratorq TDCi, ktorého výkon sa pohybuje okolo 50 kW/68k
K doplnkovej výbave je široký výber diskov (štyri modely 14“ a 15“, a jeden model 16“ diskov), ďalej výber navigačných systémov a auto hi-fi. Automobilka kladie dôraz aj na bezpečnosť, o ktorú sa starajú dvojstupňové airbagy pre vodiča aj spolujazdca, bočné a tiež hlavové záclonové airbagy. Nesmie samozrejme chýbať ani ABS, IPS, bočné dverové, protinárazové výstuhy vpredu aj vzadu. V crash testoch obstál Focus celkom dobre, získal 69 %. Najmenej chránené pri havárii sú hrudník a stehná. Ceny automobilu sú celkovo priaznivé, najlacnejšiu verziu Ambiente si môžeme kúpiť už za 329 000 korún.

Sériová Ford Fiesta ako 5-dverový hatchback:

preview
preview
previewKoncept - Ford Fiesta RS Concept

Koncept Ford Fiesta RS, nabral inšpiráciu z dvoch predchádzajúcich štúdii, a to Ford Fiesta Rally Concept a Ford Fiesta Junior WRC. Extrémny aerodynamický bodykit si všimol asi každý. Predný nárazník je z celého bodykitu najmohutnejší. Jeho stredová časť je celá prispôsobená na prijímanie nátlakového vzduchu, a jeho odvod ku chladiču a ku kotúčom bŕzd. Ako iste vidíte, dizajnéri dali prednosť umelohmotnej mriežke pred ťahokovom. Na zadnom nárazníku pozornosť pripúta difúzor, spopod ktorého trčí okrúhla koncovka ladeného výfuku. Blatníky, ktoré auto veľmi rozšírili, zakrývajú štrnásťlúčové 18“ elektrónové disky obuté do nízkoprofilových pneumatík. Na zadnom okne je pripevnené krídlo vo farbe karosérie, ktoré opticky predlžuje strechu. Na tretích dverách pribudol znak RS. Z vonkajších úprav spomeňme ešte zatmavenie skiel, predné a zadné svetlá zostali sériové. V interiéri nastala zmena len na pozícii sedadiel (sériové sedačky boli vymenené za športové „škrupiny“) a volantu ( zamenený za športový). Ostatné časti môžete vidieť aj v „sériovke“. Motor: Pod kapotou môžeme nájsť šestnásťventilový dvojliter, ktorého výkon sa vyšplhal na 132 kW (180 k). Zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne za 7 sekúnd. Pri brzdení pomáhajú kotúčové brzdy s brzdičmi s keramickou povrchovou úpravou.

V tejto galérii sa môžete mrknúť na Ford Fiesta RS Concept:Koncept - Ford Fiesta Rallye Concept

Nakoľko koncept RS bral inšpiráciu z tohto modelu, exteriérové úpravy sú skoro rovnaké. Na prednom nárazníku sa nachádzajú odlišné bočné nasávače s lopatkami, ktoré dokážu lepšie privádzať náporový vzduch ku kotúčovým brzdám. Na zadnom nárazníku však nenájdeme otvory, ktorými by unikal zohriaty vzduch od zadným bŕzd. Umelohmotné krídlo na zadnom okne, bolo vymenené za hliníkovú „žiletku“. Tvar predných svetiel sa zmenil a tým umožnili vytvoriť otvory, ktoré dopravujú vzduch až k motoru, a tým ho vháňaný vzduch ochladzuje podstatne lepšie. Na streche sa „usadil“ veľký nasávač, ktorý vháňa vzduch do kabíny. Za pozornosť stoja aj spätné zrkadlá, ktoré dopĺňajú dynamický tvar automobilu. Sériové disky sú zamenené za pätnásťlúčové elektrónové disky v tmavom prevedení, ktoré dobre kontrastuje so strieborným lakom. Na automobile môžeme nájsť aj airbrush, ktorý pripomína obrazovku TV v nočných hodinách :-D Alebo ide o rozmazané pixely? Dúfajme, že tieto autá budú vyrábané aj vo väčšom množstve, ako ostané koncepty. Pri tomto aute je vidieť, že aj z malého auta sa dá vytvoriť veľký a rýchly „športiak“.

No a tu sme pre vás pripravili sériu fotiek Ford Fiesta s označením Rallye Concept:Wallpaper "Ford Fiesta Rallye Concept" (pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Čo hovoríte na tieto dva koncepty Ford Fiesta? Hlasujte, nech vieme aj vašu mienku:Viac informácii ku koncepčným vozom Ford Fiesta sa dozviete na mediálnych stránkach výrobcu:

FORD


Viacej informácii k tejto recenzii vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 15581x    hodnotenie: 56/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt