support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo power magazine %title% logo ford

POWER MAGAZINE - Tuning & Racing nové číslo 04/2011

11.Apr.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Power magazine 04/2011, ktoré je preplnené novinkami z oblasti performance tuningu a racingu!

Power magazine je slovenský časopis pre fanúšikov motorovej sily a všetkému, čo k nej patrí.

Power magazine je nový slovenský motoristický mesačník s jedinečným tématickým zameraním v rámci segmentu automobilizmu a ako jediný slovenský titul zameraný na tuning a racing ponúka verejnosti atraktívne čítanie z tejto oblasti.

POWER MAGAZINE - Časopis plný sily práve v predaji !!!


Ukážka hlavnej strany nového čísla časopisu POWER magazine, ktorý vyšiel už tento mesiac !!!

časopis power magazine

FORD TAUNUS 1968


Ford Taunus ´68 ste mohli zazrieť v čísle 02/2011 POWER Magazine


Veľké veci sa dejú aj na malých miestach, to mi verte. Za auto, o ktorom si teraz napíšeme by sa nemusela hanbiť ani renomovaná dielňa v nejakom veľkomeste. Ako vkusný show car by upriamil na seba pozornosť na ktoromkoľvek autosalóne či zraze. Tento Ford sa však znovuzrodil v malej obci na juhu Gemera, v rodinnej dielni troch bratov, automobilových nadšencov. Ak by vás Šaňov Taunus ako argument nepresvedčil dostatočne, tak si nalistujte tento časopis do sekcie „Prestavba“. Áno, aj na rodnom liste Audi Quattra A2 figurujú tie isté podpisy, ako v prípade tohto Fordu, ktorý si teraz formou príbehu majiteľa predstavíme.

Šaňo: "Už od detstva sa zaujímam o autá, hlavne o tie upravené. Asi pred pätnástimi rokmi som sa ale totálne buchol do americkej scény, hlavne z obdobia šesťdesiatych rokov. V štátoch sa už vtedy vo veľkom upravovali autá podľa priania zákazníka priamo v showroomoch. Keďže na Slovensku bolo obtiažne zohnať si vhodnú ameriku na Custom účely, začal som sa rozhliadať po európskych autách s podobným dizajnom práve z tohto obdobia. Hľadanie trvalo celkom šesť rokov. Nakoniec som natrafil na zachovalý Ford Taunus z roku 1968. Auto bolo vo veľmi dobrom stave, malo najazdených málo kilometrov. Ako som sa dozvedel od prvého majiteľa, auto bolo kupované na území Československa v Tuzexe (vtedy bol dovoz takmer nemožný) a garážované za celú svoju existenciu.

ford taunus tuning

Keďže pred siedmimi rokmi moji bratia zariadili malú autodielňu, mohol som sa naplno svojpomocne pustiť do upravovania môjho miláčika. Vždy sa mi páčil "clear design", čiže bolo zrejmé, že všetky zbytočné ozdobné lišty, nápisy pôjdu preč. V mojom prípade však pri depilácii padli za obeť aj nárazníky, zadné hmlové svetlo, dodatočne zakomponované do zadného svetla, aj predné blinkre, ktoré sa ukryli za ručne vyrobenú, antikorovú mriežku chladiča. Odstránenie odtokových líšt zo strechy bola tiež samozrejmá záležitosť. Nevkusné veľké spätné zrkadlá sa nahradili menšími z modelu VW chrobák. Celá predná maska sa zjednodušila, predné hranaté svetlomety sa vymenili za menšie, okrúhle zo Škodovky 1000MB a zapustili sa hlbšie do karosérie. Na mieste nárazníka sa urobil pozdĺžne otvor pre prívod chladnejšieho vzduchu do motorového priestoru.

ford taunus tuning

Výrobca kedysi tento model vyrábal v prvom rade ako štvordverový sedan (existovalo aj kabrio). Kupé získal iba odobratím dvojo zadných dverí, pri ponechaní všetkých pôvodných rozmerov kabíny. Mne osobne sa to nepáčilo, kabína sa mi zdala byť príliž vysoká a dlhá v porovnaní s celkovými rozmermi karosérie. Teória, že za veľkou mlákou už od šesťdesiatych rokov robia „TopChop“-y bola premňa dobre známa, no pre náročnosť a komplikovanosť som sa do spustenia strechy bál pustiť. Raz, keď som po dvojdňovej pauze prišiel do dielne, aby som sa venoval môjmu autu, celá strecha aj so stĺpikmi bola odpílená. Moji bratia ma "milo" prekvapili, a už nebolo cesty späť... Klasický Top Chop, pri ktorom sa skrátia stĺpiky A,B,C a následne prispôsobí strecha so zväčšením jej celkovej plochy, sa mi nepozdával. Chcel som totiž strechu nielen znížiť, ale aj skrátiť, aby auto vypadalo ako pravé kupé a nie ako osekaný "štvordverovy" sedan. Práve preto sme sa rozhodli skrátiť iba stĺpik B a stĺpiky A, C sme jednoducho len sklopili. C-čkový sme navyše posunuli dopredu o 12 centimetrov. Takto vznikla omnoho aerodynamickejšia kabína, znížená o približne o 8 cm. Následne sa museli samozrejme prispôsobiť rámiky dverí aj všetky bočne sklá. Po tomto radikálnom zásahu som už bol maximálne spokojný s líniami môjho Taunusu. Veľké poďakovanie za naštartovanie tejto fázy prerábky patrí mojim dvom bratom! Sám by som sa do toho nikdy nebol pustil... Takto upravená karoséria putovala do lakovne, vybral som si dvojfarebnú kombináciu hnedej metalízy ( maya gold - zo sortimentu Lexusu) a čiernej s odtieňom do zlata.

ford taunus tuning

Interiér je celý prečalúnený ekokožou svetlokrémovej farby. Na predných sedadlách sa použila odolnejšia autokoža. Lakťová opierka aj všetky ozdobné lišty sa vyrobili z pravého dreva čím sa nahradili nepekné pôvodné plastové napodobeniny. Sériový volant s veľkým vencom sa vymenil za menší, ktorý som tiež potiahol pravou kožou. Ručne vyrobená je aj hlavica radiacej páky. Zástavba audia nebola prioritou, no napriek tomu v interiéri pribudlo autorádio JVC, 16-centimetrové komponenty vo dverách a 30-ka basák za zadnými sedadlami, to všetko poháňané štvorkanálovým zosilňovačom Magnat.

ford taunus tuning

Správny, upravený americký svalnáč musí mať niečo aj pod kapotou, preto sme nenechali ani techniku nedotknutú. Auto z výroby vyšlo s dvojlitrovým šesťvalcom s výkonom 90 konských síl spriahnutý štvorstupňovým manuálom. Vo svojej dobe to určite postačilo na svižnejšie jazdenie, veď nezabúdajme, že väčšina vtedajších áut nedisponovalo ani s 50-timi konskými silami. No časy sa menia, ja som potreboval viac výkonu, a keďže pôvodný agregát mal možnosti vo zvyšovaní výkonu obmedzené, rozhodol som sa pre techniku z iného auta. Chcel som, aby agregát svojim charakterom pasoval viac k môjmu autu. Rozhodnutie padlo na motor z Fordu Scorpio 2.9i z roku 89, ten totiž disponuje pasívnym krútiakom v nižších otáčkach a nie výkonom v tých vyšších. Výkon sériovej dvadeviny mierne stúpol vďaka otvorenému výfukovému systému, športovému vzduchovému filtru a odľahčenému zotrvačníku. Výkon po zásahoch odhadujem na 160-170 koní. Nárast výkonu si vyžaduje ale aj účinnejšie brzdy a zdatnejši podvozok, tak som si zaobstaral rovno celú prednú nápravnicu zo spomenutého Scorpia s ramenami, tlmičmi, brzdami a samozrejme aj so servoriadením. Začala sa nemalá práca s napasovaním novej techniky do karosérie. Musela sa preložiť aj celá riadiaca jednotka s kabelážou, na mieru sa upravil aj kardán a mnoho ďalších vecí. Podrobne rozpísať všetky úpravy a práce vykonané na vozidle vlastne ani nie je možné, vyžadovalo by si to mnohokrát väčší priestor. Zadná, poháňaná náprava síce ostala pôvodná, ale dôkladne sa zrepasovala a pribudli tuhšie tlmiče a dodatočne namontovaný stabilizátor.

ford taunus tuning

Celé auto pokleslo k zemi cca o 7 cm vďaka skráteným pružinám na prednej náprave, vzadu zase použitím na mieru vyrobeného medzikusu, ktorý sa vkladá medzi tuhú nápravu a listové pružiny. Auto s takto upravenou technikou samozrejme jazdí neporovnateľne lepšie. Vždy som zdieľal názor, že kolesá robia auto, práve preto padlo moje rozhodnutie na disky DOTZ model Las Vegas s rozmermi 17"x 8", na ktoré sa obuli pneumatiky rozmeru 205x40x17.

Celá prestavba, ktorá je na 95% vlastnoručná práca, trvala necelé dva roky. Pracovalo sa po večeroch a cez víkendy, vo voľnom čase. Obrovským bonusom bol pre mňa spomínaný fakt, že moji bratia prevádzkujú autodielňu a živia sa práve karosárskymi prácami. Bez ich pomoci by bol premňa tento projekt nezrealizovateľný. Patrí im za to veľké poďakovanie, menovite Gabovi a Peťovi, ale aj všetkým ostatným, ktorý sa zúčastnili na tomto projekte!"

Šaňo - majiteľ Ford Taunus 1968.

FORD TAUNUS 1968 - TECHNICKÝ POPIS AUTA a TUNING:

Motor:
Benzínový šesťvalec 2.9i, šesťbodové vstrekovanie, vzduchový filter King Dragon, na mieru robený výfukový systém s väčším priemerom, odstránený katalyzátor, odľahčený zotrvačník, zosilnená spojka

Pohon:
náhon na zadné kolesá, päťstupňová manuálna prevodovka (Ford Sierra)

Podvozok:
Predná náprava komplet prevzatá z modelu Ford Scorpio, znížené pružiny (7 cm), servo (pôvodne nebolo), Zadná tuhá náprava znížená o 7cm zosilnená pomocnými ramenami a stabilizátorom

Kolesá:
Zliatinové disky Dotz Las Vegas 17"x8", pneumatiky 205/40

Karoséria:
Komplet vyhladenie: odstránené ozdobné lišty, obtoková hrana zo strechy, nárazníky, predné smerové svetlá, zadné hmlové svetlo, nanovo vyrobená mriežka chladiča, svetlomety zo Škoda 1000MB, znížená strecha A la "TopChop" o 8 cm, naklonené A, C stĺpiky, spätné zrkadlá VW Chrobák

Interiér:
Prečalúnený celý interiér, predné sedadlá z Nissan 200SX, športový volant - posunutý nižšie a bližšie k vodičovi, lakťová opierka a všetky ozdobné listy z pravého dreva, volant a prístrojová doska potiahnutá pravou kožou tmavo sivej farby, ručne robená hlavica radiacej páky

Audio:
Autorádio JVC, štvorkanálový zosilňovač Magnat, 16-ky komponenty vo dverách, 30 cm subb Pioneer za zadnými sedadlami

ford taunus tuning

časopis power magazine

Váš názor na upravené auto Ford Taunus od tunera Šaňa ? Nech sa páči, hlasujte


Viac informácií o aktuálnom vydaní slovenského mesačníka o racing & tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

POWER MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky Ford vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

FORD tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Fotografie a text: POWER MAGAZINE
Obrázky a kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 32943x    hodnotenie: 106/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt