support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo ford Shelby GTS limitovanou edíciou oslavuje 50 rokov od svojho založenia logo shelby

Shelby GTS limitovanou edíciou oslavuje 50 rokov od svojho založenia

21.Feb.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Firma Shelby American uviedla na trh úplne novú radu jubilejnej edície modelov Shelby GTS, GT350 a GT500 Super Snake. Dôvod je veľmi jednoduchý, práve tento rok uplynie 50 rokov od založenia, dnes už legendárnej, firmy Carrolla Shelbyho, ktorú charakterizujú pruhy, emblém kobry a samozrejme poriadne nadupané motory.

História tejto americkej firmy sa začala písať v roku 1962, kedy Carroll Shelby dokončil v prenajatej garáži prvý prototyp otvoreného športového auta – Shelby AC Cobra CSX2000. Vtedy by ešte nikto nepredpokladal, že firma sa udrží na trhu tak dlho, Američania a v podstate celý svet začal nimi upravené automobily milovať a názov Shelby sa veľmi rýchlo stal pojmom. Pre poriadok ešte spomeňme, že v roku 2009 bola firma Shelby Automobiles premenovaná na Shelby American a v článku teda budeme používať súčasný názov spoločnosti.

Oslavy 50. výročia jednoducho musia byť pompézne, nech sa to týka čohokoľvek. Vo firme Shelby American sa rozhodli pre zberateľskú edíciu svojich najnovších modelov a to ešte v vlani sme mali možnosť vidieť prvú lastovičku, v podobe päťdesiatich upravených klasických modelov AC Cobra 289. V priebehu tohto roku sa oslavy vystupňujú ešte viac a firma zároveň usporiada oslavnú tour po USA s bohatým programom a prehliadkou toho najlepšieho čo Carroll Shelby so svojim tímom vybudoval počas uplynulého polstoročia. Jubilejná edícia modelov, ktoré sme vám spomenuli už v úvode stojí naozaj za to a firma očakáva, že sa po týchto kúskoch len tak zapráši. Niet sa prečo čudovať, autá so znakom kobry sú v Amerike priam fenoménom a firma sa rozhodla, že z každej farby pri každej z výkonnostných variant bude dostupných len 50 kusov – jubilejná edícia je pritom k dispozícii len v bielej alebo čiernej farbe.

Shelby GTS 50th Anniversary Edition


ford mustang gts shelby gts 50th anniversary edition

A čo teda jubilejná zlatá edícia prináša? Sú to predovšetkým kozmetické úpravy, pri ktorých je zrejmá ich jedinečnosť a autá tejto edície budú jednoznačne z tých, ktoré budú časom získavať na hodnote a miesto sa pre ne nájde určite aj v múzeu. Ako sme už spomenuli, jubilejný zlatý paket bude dostupný k modelom Shelby GTS, výkonnejšiemu GT350 a aj vrcholovému modelu GT500 Super Snake. Všetky z uvedených modelov prichádzajú s unikátnymi zlatými pruhmi, ktoré budú s bielou, prípadne čiernou farbou dokonale ladiť. Bočnú líniu zdobí opäť jeden zo zlatých pruhov s označením jubilejnej limitovanej edície a hliníková plaketa. V podobnom duchu sa nesie aj interiér, ktorý je na predvádzaných modeloch prevažne čierny so zlatými ozdobnými prvkami, na opierkach hlavy nechýba samozrejme označenie, že ide práve o edíciu vydanú k 50. výročiu Shelby. Navyše, zákazník, ktorý sa rozhodne pre jubilejnú verziu bude mať na výber z nových diskov, rôznych zaujímavých prevedení interiéru a rôznych spôsobov naladenie podvozku. Modely Shelby GT500 sú navyše vybavené účinnejšími prednými brzdami. Drobnými technickými vylepšeniami chceli v Shelby American ukázať, že autá jubilejnej obmedzenej série nebudú na len okrasu ale zvládnu aj ostrú jazdu so všetkým čo k tomu patrí.

ford mustang gts shelby gts 50th anniversary edition

Vo firme si však ešte pripravili aj jeden celkom zaujímavý bonus – VIN číslo každého predaného resp. upraveného vozidla bude aj s menom majiteľa zapísané do oficiálneho zoznamu – čím bude pravosť konkrétnych úprav a jeho pôvodný majiteľ overiteľný aj po mnohých rokoch. Navyše, každý kto si Shelby GTS z jubilejnej edície kúpi, resp. nechá upraviť, bude mať možnosť zúčastniť sa oficiálneho odovzdávacieho ceremoniálu vo fabrike v Los Angeles. Tu bude na majiteľa čakať slávnostné fyzické predanie kľúčov od auta a sprievodný program.

ford mustang gt350 shelby gts 50th anniversary edition

Shelby GT500 Super Snake, GT350 a GTS: výkony určite postačia


Pre úplnosť len pripomeňme, výkony jednotlivých modelov, aj keď v tomto prípade nejde o žiadnu novinku. Najsilnejší Shelby GT500 SuperSnake bude k dispozícii v troch výkonnostných variantoch – 650 koní, 750 koní a napokon 800 koní. V prípade tretej verzie ide zároveň aj o najvýkonnejšie Shelby vôbec. Trochu umiernenejšie sú verzie Shelby GT350 s výkonným 5.0-litrovým osemvalcom s ladením na 430 koní, 525 koní, alebo 625 koní. Verzia iba s prívlastkom GTS môže byť vybavená buď vyššie zmieneným osemvalcom, alebo základným šesťvalcom z Mustangu.

ford mustang gt350 shelby gts 50th anniversary edition

Samotné úpravy, v ktorých nie je započítaná cena za kúpu Fordu Mustang sú v prepočte približne 45 500 Eur. Toľko konkrétne zaplatíte len za úpravu na verziu GT500 Super Snake, samozrejme musíte predtým myslieť na to, že počet úprav je prísne obmedzený. V duchu osláv päťdesiatin Shelby American sa bude niesť celý tento rok, takže je veľmi pravdepodobné, že sa nejakej špecialitky od tých amerických majstrov ešte dočkáme.

ford mustang gt500 shelby super snake gts 50th anniversary edition

ford mustang gt500 shelby super snake gts 50th anniversary edition

Shelby GTS 50th Anniversary Edition:Ako sa vám pozdáva zlatá edícia vozidiel Shelby GTS, GT350 a GT500 Super Snake k 50-temu výročiu založenia firmy Shelby American ?


Viac informácií k možným úpravám áut značky Ford vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

FORD tuning


Viac informácií k možným úpravám áut značky Shelby vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

SHELBY tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky: Martin Cyprian
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 4774x    hodnotenie: 7/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt