support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo ford %title% logo ford

POWER MAGAZINE - Tuning & Racing nové číslo 11/2011

13.Nov.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Power magazine 11/2011, ktoré je preplnené novinkami z oblasti performance tuningu a racingu!

Power magazine je slovenský časopis pre fanúšikov motorovej sily a všetkému, čo k nej patrí.

Power magazine je nový slovenský motoristický mesačník s jedinečným tématickým zameraním v rámci segmentu automobilizmu a ako jediný slovenský titul zameraný na tuning a racing ponúka verejnosti atraktívne čítanie z tejto oblasti.

POWER MAGAZINE - Časopis plný sily práve v predaji !!!


Ukážka hlavnej strany nového čísla časopisu POWER magazine, ktorý vyšiel už tento mesiac !!!

časopis power magazine

FORD MUSTANG GT - hriešna amerika pod nízkymi tatrami


Toto auto ste mohli vidieť v septembrovom čísle 09/2011 POWER Magazine

Krásna, panenská príroda, nedotknutá zeleň národného parku, čvirikajú vtáčiky, žblnkoce krištáľovo čistá horská bystrina, ktorú premosťuje spráchnivelá drevená lávka, zapadujúca do scenérie... Čo k tomu chýba? Hmmm... Aký kontrast? Presne ten, ktorý si ku kompozícii svojho shootingu zvolil Michal. Jeho 4,6-litrovú techno mašinu V8 a brutálne atraktívnu, 24-ročnú playmate Veroniku. Pre okoloidúcich turistov to bolo snáď nepochopiteľné, no na náš vkus je to presne takto dostatočne pôsobivé a nie nudné...

Tento Ford Mustang, hlavná téma titulnej strany, je v poradí druhé Michalovo auto. V prvom prípade šlo takisto o Ameriku, len o čosi väčšiu. Bol to urastený teréniak Chevrolet Blazer Sport 5,7l. Mustang sa zadovážil zo Spojených štátov, kde rok Michal žil. Ako snáď každý, pri kúpe uvažoval nad viacerými alternatívami. Vo finálovej štvorici napokon ostali vozidlá Mustang GT, VW Golf IV R32, BMW M3 E46 a Subaru Impreza WRX STI. No napokon, ako tomu často býva u fajnšmekrov zvykom, vyhral dizajn pred jazdnými vlastnosťami a rýchlosťou.

tuning girl ford mustang gt tuning power magazine

Ford Mustang ho svojimi zvodnými krivkami už očaril ihneď po príchode do USA. Napriek tomu, že ich bolo na mraky, či už po uliciach alebo po bazároch. No keď začal pokukovať po exemplároch s manuálnou prevodovkou, už to veru také jednoduché nebolo. Až nakoniec na internete natrafil na jeden, vhodný aj z ostatných hľadísk, bola to láska na prvý pohľad. Auto bolo kupované zo showroomu Ford, malo nabehaných 17 000 kilometrov, a vyzeralo úplne ako nové, či zvnútra, tak isto zospodu aj zvonku. Auto bolo až na dva biele pásy úplne v pôvodnom, sériovom stave. Keďže Michal od 13-tich rokov vyrastal na tuningových časopisoch a úpravy ho fascinovali od malička, vedel, že auto v takom stave dlho neostane. Po pár mesiacoch sa pustil teda do úprav. Začalo to výfukmi, ktoré mu na mieru robila jedna americká firma. Od zvodov mu nainštalovali nerezové potrubie o priemere 7,5cm (samozrejme bez katalizátorov), tlmené dvoma tlmičmi vyrobenými takisto na mieru pre toto auto.

Ďalším krokom bol podvozok od firmy Eibach, ktorý Mustanga rapídne pritvrdil a znížil o 5,5cm. Nasledovalo krátke radenie továrenskej značky FORD racing zaoberajúcou sa výlučne vývojom a výrobou racingových súčiastok do sériových Fordov. Aby sa tejto kráske lepšie dýchalo, nasledovalo veľké sanie od americkej firmy C&L, ktoré jej údajne pridalo až 35 divých koní. Na jednej z dražieb automobilov sa Michal obrovskou náhodou dostal k lambo dverám, ktoré sa mu nesmierne zapáčili, napriek tomu, že dobre vedel, že je to nepraktické a dokonca to pridá dákych 40kg na váhe.

tuning girl ford mustang gt tuning power magazine

Jedna z posledných dizajnových úprav, azda tá najdôležitejšia vec pri tuningu, ktorú bolo treba absolvovať, bol výber kolies. Veľkosť bola od začiatku dilemy jasná - 20 palcov, teda až kým Michal pred jedným barom nezhliadol Mustang na impozantných 22-kách... Keďže ale vedel, že toto auto si určite privezie so sebou na Slovensko, dvadsať dvojky ostali iba snom. Po pár prebdených nociach nad nekonečnou ponukou kolies v USA a zhliadnutí okolo 15-tich tisícov druhov, dospel majiteľ gétéčka k užšiemu výberu dvoch typov. Jedny od značky O.Z. a druhé ENKEI RACING. Po obvolaní dodávateľov týchto diskov bol ale nútený pre Enkei. Sú to dvojdielne disky o rozmere 20"x9,5 s chrómovým límcom a čiernymi lúčmi. Nové kolesá sa následne obuli do pneumatík Toyo tires Proxess o rozmeroch 255/35/R20 vpredu a 295/30/R20 vzadu.

Posledným, no nie menej dôležitým krokom bola samozrejme úprava riadiacej jednotky. Po naštudovaní mustangových fórach sa natrafilo na údajne jedného z najlepších netovárenských ladičov Mustangov v USA, ktorý mal dielne len 150km od miesta kde v tom čase Michal býval. Po šiestich odbrzdeniach a následných korekciách máp víťazoslávne majster vykríkol "už" toto je ten pravý program pre tvoje auto a vytlačil graf s príjemnými 360-timi konskými silami a maximálnym krútiacim momentom 520Nm. Ale tá príjemnejšia, menej očakávaná časť tejto úpravy riadiacej jednotky sa preukázala až po vyrátaní kombinovanej spotreby na prvú nádrž, ktorá bola 8,9 litra na 100km! Dnes, keď Michal jazdí na tomto aute každý týždeň do Bratislavy, vychádza mu neuveriteľná spotreba pod 8 litrov mimo mesta. Pre športový voz so 4,6-litrovým osemvalcom je to impozantný údaj a pravdepodobne na Slovensku ide o raritu.

tuning girl ford mustang gt tuning power magazine

Tento vynikajúci chiptuning bol poslednou väčšou úpravou na tomto vydarenom Mustangu. Pár týždňov po tom si Michal auto poslal loďou do Nemecka, kde si ho vyzdvihol a hneď aj otestoval dáku tú maximálku na nemeckej diaľnici bez rýchlostných limitov. Tú však nie je možné na jeho Mustangu jednoducho odsledovať, pretože tachometer ukazuje len do rýchlosti 240km/h, ktorú toto auto dosahuje už na 4. prevodovom stupni. Odkedy sa doviezol na Slovensko slúži už len na pohodové jazdenie, tankuje sa doň len benzín a mení olej, nevykonali sa žiadne ďalšie, možno nezmyselné zásahy. Tento rok ale Michal začal jazdiť rally a nejaké tie kopce na športovom náčiní Peugeot 106. Z dôvodu ale, že to je finančne náročný šport a na budúcu sezónu rád poskladal niečo silnejšie, s boľavým srdcom bude asi nútení rozlúčiť sa so svojim americkým snom.

ford mustang gt tuning power magazine

Motor:
zážihový, vidlicový 8-valec, objem 4,6l, sériový výkon 231kW (314k), max.krútiaci moment 434Nm, zákazkový celonerezový výfukový systém bez katalizátorov s dvoma športovými tlmičmi, priame vzduchové sanie C&L, úprava riadiacej jednotky výkon po úpravách 360 koní, max.krútiaci moment 520Nm

Pohon:
pohon na zadné kolesá cez 5-stupňovú manuálnu prevodovku Tremec T5, krátke riadenie Ford racing

Podvozok:
športový podvozok Eibach racing so znížením o 5,5cm, 20-palcové hliníkové dvojdielne disky Enkei pneu: Toyo Proxess 295/30/R20 vzadu a 255/35/R20 vpredu

Karoséria:
vertikálne "lambo doors"

ford mustang gt tuning power magazine

časopis power magazine

Váš názor na toto upravené auto Ford Mustang GT ? Nech sa páči, hlasujte


Viac informácií o aktuálnom vydaní slovenského mesačníka o racing & tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

POWER MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky Ford vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

FORD tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Fotografie a text: POWER MAGAZINE
Obrázky a kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 13625x    hodnotenie: 56/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt