support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Nový Ford Mondeo.

28.Feb.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

ford iosis x text
Keď na minuloročnom parížskom autosalóne predstavil Ford predsériovú verziu nástupcu modelu Mondeo, mnohí z nás zapochybovali o pravdivosti vyhlásení zástupcov automobilky, že predstavený model sa od definitívnej produkčnej verzie bude líšiť už len v drobných detailoch. V týchto dňoch európska divízia značky uvoľnila fotografie nového Mondea v podobe, v akej sa dostane do predajní a my môžeme s uspokojením konštatovať, že i keď k určitým vizuálnym zmenám predsa len došlo, zostala pôsobivá štylistika karosérie z Paríža v podstate zachovaná.

Nespochybniteľne „fordovská“ vizáž nového Mondea je charakteristická viacnásobnou interpretáciou lichobežníkových tvarov, v jazyku dizajnérov označovanou ako „kinetický dizajn“ (kinetic design), ktorý výrobca mieni postupne aplikovať na všetky nové európske modely. Aj v sériovej podobe nové Mondeo nezaprie vizuálne väzby s koncepčným automobilom Iosis, ktorým Ford prezentoval potenciál kinetického dizajnu ešte v roku 2005. Nová generácia Mondea zachová všetky osvedčené karosárske varianty, takže po vzore predchodcu sa bude predávať ako štvor, resp. päťdverový sedan a samozrejme aj ako štýlové kombi.

Pri navrhovaní interiéru inžinieri Fordu po prvý krát využili špecializovaný počítačový systém CAVE (Computer Aided Virtual Engineering), ktorý je schopný za pomoci projektorov vytvoriť virtuálny priestor pre posádku s ohľadom na optimálny výhľad a ergonómiu vodiča. Vďaka tomuto inovatívnemu konštruktérskemu prístupu je nové Mondeo schopné poskytnúť dokonca vyšší priestorový komfort, než jeho predchodca, ktorý bol pritom svojou veľkorysou priestrannosťou povestný. Výraznú užívateľskú orientáciu potvrdzuje aj mimoriadne široký uhol otvárania všetkých dverí. Popri priestorových kvalitách mieni novinka presvedčiť aj vysokou úrovňou kvality spracovania. Povrchové materiály v interiéri sú mäkké na dotyk a okrem príjemného pocitu dokážu účinne eliminovať prípadné nežiadúce zvuky od pohybujúcich sa predmetov, uložených v početných odkladacích priestoroch. Okolie vybraných ovládacích prvkov na stredovej konzole pokrýva materiál s povrchom podobným čiernemu klavírnemu laku , ktorý jednak umocňuje subjektívny pocit kvality a súčasne zjednodušuje vizuálnu a hmatovú identifikáciu konkrétnych ovládačov. Prepracované interiérové osvetlenie, využívajúce mäkké obklopujúce svetlo vytvára v priestore pre posádku veľmi útulnú atmosféru. Dodatočné svetelné prvky na úrovni podlahy sú napríklad cielene zamerané na zjednodušenie orientácie v oblasti nôh, v záujme pohodlnejšieho nastupovania, resp. vystupovania za zníženej viditeľnosti. V rámci špičkovej úrovne vybavenia Ghia X bude v novom Mondeu štandardne k dispozícii až 8-smerové elektrické nastavovanie sedadiel, za príplatok ho však bude možné získať aj v modeloch s nižšou výbavou. Samozrejmosťou sú v tomto prípade pamäťové funkcie konkrétnych pozícií sedadla, vodič si dokonca bude môcť uložiť aj optimálnu polohu vonkajších spätných zrkadiel. Klimatizácia bude štandardnou súčasťou všetkých verzií Mondea, pričom individuálne ju bude možné rozšíriť o elektronický modul automatického dvojzónového riadenia vnútornej teploty. Zaujímavým voliteľným doplnkom na zvýšenie účinnosti ventilácie sú výstupné vzduchové otvory v stredných stĺpikoch karosérie. V súlade s aktuálnym trendom budú môcť majitelia nového Mondea uzamykať, resp. odomykať vozidlo bez nutnosti manipulácie s kľúčom a na bezkľúčovom princípe bude fungovať aj štart pohonnej jednotky, prostredníctvom spúšťacieho tlačidla „Ford Power“ .

ford iosis x text
Nová generácia modelu Mondeo dostala v rámci koncernu Ford priekopnícku úlohu zaviesť do praxe nový formát interaktívneho ovládacieho rozhrania medzi vodičom a vozidlom, interne označovaného ako HMI (Human Machine Interface) , ktorý sa bude postupne presadzovať vo všetkých modeloch značky. Systém založený na spolupráci troch kľúčových komponentov: dvoch multifunkčných ovládačov na volante, multimediálneho panelu na centrálnej konzole a veľkého informačného displeja v prístrojovom ukazovateli pred vodičom, bude dodávaný v troch úrovniach, v závislosti od rozsahu integrovaných funkcií. Primárnym účelom rozhrania HMI je v maximálnej možnej miere zjednodušiť a sprehľadniť jednotlivé funkcie ovládania vozidla a eliminovať kritické oblasti ergonómie z hľadiska času, ktorý musí vodič jednotlivým operáciám venovať.

Štvordverový Ford Mondeo pojme do oddeleného batožinového priestoru 535 litrov „nákladu“, päťdverová verzia vďaka možnosti sklápania zadných sedadiel, delených v pomere 60:40, má kapacitu 1 460 litrov. Logicky najlepší je v tomto smere priestranný kombík, ktorý v maximálnej konfigurácii odvezie batožinu o objeme až 1 745 litrov.

Nastupujúce Mondeo mieni nadviazať na povestné jazdné kvality, ktorými sa mohli pýšiť všetky predchádzajúce generácie modelu už od čias jeho prvého uvedenia v roku 1993. Pri vývoji podvozku sa konštruktéri popri zvýraznení športových jazdných vlastností zamerali aj na odhlučnenie a utlmenie neželaných vibrácií. Širší rozchod kolies, prepracované nezávislé zavesenie predných kolies a úplne nové viacprvkové zadné závesy sú zárukou vysokej ovládateľnosti automobilu vo všetkých jazdných situáciách a súčasne poskytujú nadpriemerný dynamický potenciál. Štandardne montovaný elektronický stabilizačný systém ESP bude v prípade nového Mondea možné doplniť o systém interaktívnej kontroly dynamiky automobilu IVDC (Interactive Vehicle Dynamics Control) s elektronicky riadenou premenlivou charakteristikou tlmičov pruženia CCD (Continuously Controlled Damping), ktorý bude môcť vodič využívať v troch odlišných režimoch: Comfort, Normal a Sport.

Širokú paletu dostupných motorov budú ohraničovať dva benzínové agregáty, z objemového hľadiska najmenšia tisícšesťstovka Duratec Ti-VCT s výkonom 110, resp. 125 koní na spodnej priečke spektra a 2,5-litrový, 220-koňový päťvalec na vrchole ponuky. V rámci tohto rozsahu samozrejme nebudú chýbať známe naftové agregáty, vrátane 140-koňového dvojlitra TDCi a ani ďalšie benzínové pohonné jednotky. Podrobnejšie informácie o pohonných jednotkách a ich technických parametroch budú k dispozícii krátko pred uvedením novinky na európske trhy, v priebehu tohtoročného leta.

Ford Mondeo:

preview
preview
preview
preview
preview
preview
preview
preview


Z tejto štúdie výchádza nový Ford Mondeo. Krátka video prezentácia:„Ako sa Vám páči Mondeo v štýle kinetického dizajnu?“ Hlasujte nech vieme vašu mienku.


Viac informácií k tejto novinke vám radi poskytneme. Zoznam článkov tejto značky nájdete tu:

Ford tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Autor textov: Marek Szabados
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 11801x    hodnotenie: 23/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt