support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo ford Ford Fusion Hydrogen 999 – rýchlostný rekord budúcnosti logo ford

Ford Fusion Hydrogen 999 – rýchlostný rekord budúcnosti

04.Oct.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Ford Fusion Hydrogen 999
Už veľakrát sme sa presvedčili o tom, že prinášať novinky z oblasti tuningu, neznamená informovať vás iba o najnovších typoch úprav. Tuningový svet taktiež znamená prinášať vám čerstvé informácie napríklad z rôznych šampionátov, resp. pretekov, o novinkách z budúcnosti, no občas je post „informátora“ ozaj ťažký. Dôkazom môže byť napríklad úmrtie dvojice športových osobností, jazdcov WRC, Richard Burns a Colin McRae.

Našťastie automobilový svet nie je častým svedkom takýchto udalostí. Svetové rekordy sa lámali, lámu sa a aj sa lámať budú. Ľudstvo ako také sa počas celej svojej existencie neustále v niečom pretekalo. Stále chcel byť niekto prvý, najlepší - svetová jednotka. Ináč to nebolo, a nie je v automobilovom svete, kde panuje veľká súťaživosť v tom, kto vymyslí alebo vyrobí najsilnejšie, najkrajšie, najmodernejšie, či najrýchlejšie auto na svete.

Pri slove najrýchlejší sa chvíľu zdržíme, pretože na svete je nový rekord v maximálnej rýchlosti dosiahnutej automobilom. A nie hocijakým. Držiteľ rekordu nesie označenie Ford Fusion Hydrogen 999 a z názvu musí byť každému jasné, o čo tu pôjde.

Ford Fusion Hydrogen 999 - SVETOVÝ REKORD PRE „ZDRAVÝ“ POHON


Ford Fusion Hydrogen 999
Aj ten najmenší prínos pre dobro planéty znamená ďalší krok k zdravému životu na našej planéte. Vie to aj automobilka Ford Motor Company, ktorá ešte skôr rozbehla jeden konkrétny projekt. Po istom čase plnom námahy, sa 16. augusta 2007 podarilo projekt ukončiť, víťazne. Automobilka Ford tak prepísala históriu, pretože sa stala jediným automobilovým výrobcom na svete, ktorý dosiahol svetový rýchlostný rekord v kategórií pohon palivovými článkami.

Rekord by nebol dosiahnutý bez náležitého vybavenia. Tým vybavením je Ford Fusion, ktorého v sériovom stave poháňa výkonný trojliter V6 24V. Ak sa ale bavíme o palivových článkoch a zdravom prostredí, tento Ford teda prešiel značnou prestavbou. Vďaka spolupráci inžinierov automobilky Ford, expertov na palivové články Ballard Power Systems, študentov z Ohio State University a firmy Roush z Michiganu, vzniklo niečo, čo posúva celý technologický vývoj o kúsok vpred. To „niečo“ nesie príznačný názov Ford Fusion Hydrogen 999.

Ford 999 je jediným pretekárskym autom na svete, ktoré funguje na palivové články. Predstavuje tak obrovský potenciál využitia tejto metódy pohonu.

Celý projekt je postavený na sériovom Ford Fusion, ktorý bol ale úplne „prekopaný“. Ako pohonná jednotka slúži výkonný elektromotor zo slávneho pretekárskeho vozidla Buckeye Bullet 2, ktorý je držiteľom svetového rýchlostného rekordu v kategórii elektro-autá. Ten zhodou náhod vytvorili študenti vyššie spomínanej univerzity v Ohio. Navyše, firma Ballard Power Systems dodala vodíkové palivové články, ktorých celkový výkon činí 400 kW. Vďaka ďalším potrebným úpravám, sa toto „prírodné“ auto môže popýšiť dych berúcim výkonom až 770 konských síl.

Ford Fusion Hydrogen 999
Nakoniec prišiel deň „D“, konkrétne počas Bonneville Speed Week vo Wendover-i v štáte Utah (USA). Ford 999 tam dosiahol najvyššiu rýchlosť s hodnotou 333,6 km/h a stal sa tak novým držiteľom rýchlostného rekordu s pohonom vodíka. Tento údaj je presvedčivý dôkaz o tom, že aj bez splodín sa dá jazdiť na slušnej úrovni. Šoférom tohto rekordného vozidla bol bonnevillský veterán a bývalý spolupracovník Ford Motor Company, Rick Byrne.

Ako povedal viceprezident Research & Advanced Engineering pre Ford Motor Company, Gerhard Schmidt: „Žiadny výrobca automobilov sa nedostal takto blízko. Sme šťastní, že sme dokázali niečo, čo nedokázal nikto iný pred nami. Stanovili sme si určitý cieľ, ktorý ešte nebol dosiahnutý a my sme to dokázali.“

Na svete taktiež beží projekt automobilky Ford, kde po siedmich svetových veľkomestách jazdí 30 vodíkom poháňaných Fordov, aby testovali reálnu, každodennú záťaž na túto novú technológiu. Autá od spustenia projektu v roku 2005 urazili viac ako 933 800 kilometrov.

Je očividné, že technológie ako biodízel, etanol, vodík a iné, majú určitú perspektívu do budúcnosti. Je už len otázkou času, kedy začne tento nový „vek“ automobilovej dopravy. Keď v relácii Pimp My Ride dokážu mechanici vytvoriť 800 koňový Chevrolet Impala poháňaný biodízlom, tak možné je ozaj všetko ;-).

Ford Fusion Hydrogen 999 vo fotogalérii:Wallpaper "Ford Fusion Hydrogen 999" (pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Myslíte si, že vodík bude palivom budúcnosti aj pre motoristický šport? Nech sa páči, hlasujte:Viac informácií k možným úpravám áut značky Ford vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

Ford tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 9631x    hodnotenie: 39/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt