support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo ford Ford Focus RS 2009. logo ford

Ford Focus RS 2009.

06.Oct.2008
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Ford Focus RS 2009
Nový Ford Focus RS sa začne predávať začiatkom roka 2009, kedy symbolicky prevezme žezlo duchovného nositeľa filozofie Ford RS. 38 rokov produkčnej histórie športových modelov značky Ford a celkom 21 modelov, ktoré do dnešných dní nosili hrdé označenie „RS“ (Rallye Sport), sú pre malý tím konštruktérov, stojacich za novým Focusom RS silne zaväzujúce. Popri nekompromisnom jazdnom prejave a schopnosti poskytnúť nefalšovanú radosť z jazdy je ich hlavným cieľom postaviť auto, ktoré bude aj napriek svojmu výnimočnému charakteru dostupné a vhodné aj do každodennej premávky.

Presne v súlade so základným princípom filozofie Ford RS... Definitívny vzhľad nového super Focusa je ešte stále neistý, dá sa však predpokladať, že od predprodukčnej verzie, ktorú Ford vystavil na British Motor Show v Londýne (24.7 – 3.8.2008) sa už sériový derivát príliš líšiť nebude. Predstavený automobil je lakovaný špeciálnou svetlo-zelenou metalízou, ktorá je akousi modernou interpretáciou laku „Le Mans Green“, charakterizujúceho modely Escort RS 1600 zo sedemdesiatych rokov. S výraznou farbou karosérie skvele kontrastujú športové exteriérové doplnky s čiernym klavírnym lakovaním.

Ford Focus RS 2009
Zadný strešný spojler, vonkajšie spätná zrkadlá, maska chladiča, spodný nasávací otvor, či funkčný aerodynamický difúzor pod zadným nárazníkom sa vďaka tomu na povrchu auta nádherne vynímajú a okamžite priťahujú pohľady.

Bojový postoj vozidla je dosiahnutý rozšírením rozchodu kolies na oboch nápravách, čo sa následne premietlo do výraznejšie vystúpených blatníkov. Vyzývavo pôsobia aj dve rozmerné koncovky výfuku, vyúsťujúce po stranách zadného difúzora. Nový Focus RS bude po vizuálnej stránke silným individualistom, kľúčové rysy modelového radu Focus však budú spoľahlivo rozoznateľné, čo je jeden z hlavných cieľov jeho dizajnérskeho vývoja.

Atmosféra v interiéri definuje výnimočný charakter vozidla možno ešte presvedčivejšie ako jeho vonkajší vzhľad. Športové sedadlá Recaro s výrazným anatomickým tvarovaním dávajú veľmi zreteľne najavo, aké veľké sily môžu pôsobiť na posádku, ak bude naplno využitý dynamický potenciál auta. Ich čiastočné látkové čalúnenie je farebne zladené s vonkajším lakom karosérie, na exponovaných miestach sú navyše potiahnuté kožou a nechýba ani vyšité logo „RS“.

Ford Focus RS 2009
Dokonca aj zadné sedadlá s povrchovým čalúnením z mikrovlákna majú viditeľne zvýšené bočnice.

Leštený dekor s karbónovým efektom na centrálnej ovládacej konzole necháva vyniknúť striebristý povrch jednotlivých ovládačov, združených do ucelených skupín, čím je vodičovi umožnené jednoducho a rýchlo sa v nich zorientovať. Na prvý pohľad možno nepodstatné, v aute dosahujúcom zrýchlenie na stovku pod šesť sekúnd však každá sekunda venovaná niečomu inému, než samotnému riadeniu, môže vyústiť do tragédie. Viete si vari predstaviť, že by Vás v takomto žihadle kvôli nesústredenosti niekto napríklad.... predbehol?

Nepredstaviteľné! Navyše, okrem tradičných informácií o rýchlosti, či otáčkach motora bude musieť vodič v novom Focuse RS sledovať aj plniaci tlak turbodúchadla a tiež teplotu a tlak oleja.
To všetko na samostatnom združenom ukazovateli, umiestnenom na samom vrchu palubnej dosky, čiže presne na tom istom mieste, ako v „menej dramatickom“ modeli Focus ST.

Ford Focus RS 2009
To čo robí z každého „hot-hatch“ výnimočnú záležitosť je v prvom rade výnimočná pohonná jednotka. Bez ohľadu na počet aerodynamických doplnkov na karosérii, či šírku použitých kolies musí byť v prípade skutočne vrcholného kompaktu pravým dôvodom jeho unikátneho postavenia medzi masovo predávaným príbuzenstvom predovšetkým výkonné a ušľachtilé srdce. Nový Ford Focus RS napĺňa túto ideu priam dokonale.

Už z modelu ST známy prepĺňaný radový päťvalec o objeme 2,5 litra má pod kapotou „ereska“ výkon až 220 kW (300 k) a je schopný generovať krútiaci moment na úrovni 410 Nm. Nárast výkonu v porovnaní s 225-koňovým „estéčkom“ je zreteľný a konštruktéri sa netaja tým, že za ním stojí nielen vyšší plniaci tlak turbodúchadla a preprogramovaná riadiaca jednotka, ale aj úplne nové vačkové hriadele, hlava valcov a upravené sacie a výfukové zberné potrubie.

Novinka tak z výkonového hľadiska výrazne prekonáva nielen už spomínaný Focus ST, ale aj svojho pokrvného predchodcu, Focus RS z roku 2002, ktorého maximálny výkon dosahoval hranicu 215 koní.

Ford Focus RS 2009
Nový Focus RS disponuje inovatívnym zavesením predných kolies, tzv. „RevoKnuckle“, ktoré dokáže účinne eliminovať prenos nežiadúcich síl do riadenia, čo je obvyklý nedostatok výkonných „predokoliek“.

Zavesenie RevoKnuckle vychádza z tradičnej konštrukcie typu MacPherson, špecifická je ale geometria závesov so skrátenou stopou predných kolies.

Vo Focuse RS spolupracuje systém RevoKnuckle so samosvorným diferenciálom Quaife, schopným automaticky prerozdeľovať krútiaci moment.

S touto kombináciou a tiež starostlivým vyladením jednotlivých podvozkových komponentov sa konštruktérom podarilo dosiahnuť požadovanú úroveň ovládateľnosti, trakcie a výkonu aj bez ťažkého a komplikovaného pohonu 4x4.

Automobil má o 40 mm širší rozchod kolies, silnejšie poloosy, tuhšie tlmiče a pružiny a tiež masívnejší skrutný stabilizátor zadnej nápravy. Riadenie má strmší prevod pre dosiahnutie rýchlejšej odozvy a lepšej spätnej väzby.

Výkonná brzdová sústava pozostáva z vetraných kotúčov priemeru 336 mm vpredu a plných 300 mm kotúčov na zadnej náprave. Tie sa ukrývajú pod devätnásťpalcovými zliatinovými diskami, obutými do pneumatík rozmeru 235/35. Pre Focus RS bola vyvinutá špeciálna verzia stabilizačného systému ESP, ktorý má medzu tolerancie posunutú na nižšiu úroveň, takže aj pri plnej aktivácii akceptuje až prekvapivo športový štýl jazdy.

V prípade nasadenia napríklad na pretekárskom okruhu je však stále k dispozícii aj možnosť úplnej deaktivácie systému ESP.

Aj napriek množstvu technických a dizajnérskych odlišností bude nový Focus RS vyrábaný v produkčnom závode Ford v nemeckom Saarlouis spolu s ostatnými, „civilnejšími“ verziami modelového radu Focus. A výrobca naň bude samozrejme poskytovať aj štandardnú európsku záruku.

Tento článok Vám priniesol www.autoindex.sk

Ford Focus RS 2009
Ford Focus RS 2009
Ford Focus RS 2009
Ford Focus RS 2009

Ford Focus RS 2009 vo fotogalérii:FORD FOCUS RS 2009 predstavuje Autocar TV:Wallpaper "Ford Focus RS 2009" (pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Podarilo sa Fordu vytvoriť dobrého nástupcu modelu RS? Nech sa páči, hlasujte:


Viac informácií k tejto novinke vám radi poskytneme. Zoznam článkov tejto značky nájdete tu:

Ford tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: Autoindex.sk

Autor textov: Marek Szabados
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 22021x    hodnotenie: 12/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt