support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo ford %title% logo ford

Ford Coupé Five Window z roku 1932 - za všetko môže HOT ROD

28.Sep.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview


Prednedávnom vyšlo nové číslo Tuning Magazine 08/2010, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý český časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Časopis plný nadupaných mašín! Na Slovensku v stánkoch a trafikách od 20.09.2010.Ford Coupé Five Window z roku 1932 - za všetko môže hotrod


Nebyť totiž takýchto áut v štýle HOT ROD, slovo tuning by možno znamenalo naozaj len výraz pre ladenie frekvencií na rádiu. Rýchle autá, vlastne ich dávni majitelia, boli totiž prvými pioniermi tuningu.

Presuňme sa teraz v čase o pár desaťročí naspäť, do tridsiatych rokov minulého storočia, konkrétnejšie do Kalifornie. Tam sa hŕstka nadšencov, predovšetkým automechanikov, začala baviť tým, že pretekali na vyschnutých soľných jazerách a preto sa snažili zo svojich civilných áut vyžmýkať čo najviac. Postupom času sa preteky presunuli aj na cesty a dali tak základ ilegálnym závodom v uliciach. Najväčší boom ale prišiel až po druhej svetovej vojne. Vďaka naštartovaniu povojnovej ekonomiky a cenovej dostupnosti modelov z tridsiatych rokov sa Hod Rody stali dostupné aj pre mladých výrastkov a vojakov, ktorí ich začali ešte viac upravovať, pretekať s nimi a vyťahovať sa pred dievčatami. Nepripomína vám to niečo? Ako vlastne taký Hot Rod vznikal? Vzal sa nejaký roadster, alebo kupé od Chevroletu, alebo Fordu a začalo sa odľahčovať. Áno čítate správne, nič sa nepridávalo, práve naopak. Motory síce mali 8 valcov, ale výkonom spočiatku príliš nedisponovali. Ako prvé išli preč ťažké blatníky a nárazníky, strecha aj pôvodné kolmé čelné sklo, ktoré nahradilo menšie sklonené. Aj interiér doznal odtučňovacích zmien. Všetko sa podriadilo pomeru výkon/hmotnosť. Niektorým nadšencom prišiel zbytočný aj kryt motora. Zostala teda len chladiaca maska a akási loďka pre pasažierov. Jednoduché motory už po niekoľkých drobných zásahoch dokázali zdvihnúť svoj výkon na dvojnásobok a váha auta mohla pokojne padnúť na polovicu toho sériového. Nech počítame ako počítame, to je vo finále štvornásobné zvýšenie pomeru výkon/váha. To sa už teda muselo nejako prejaviť na jazdných vlastnostiach, predovšetkým teda v zrýchlení, o ktoré samozrejme šlo. Kiežby sa takto dali upravovať aj moderné autá! Vďaka samonosnej karosérii je to ale oveľa zložitejšie. Hot Rod má svoj vlastný nezávislý podvozok, na ktorom je pripevnená karoséria, preto si s ňou môžete v podstate robiť čo chcete. Skúste u moderného auta len tak odrezať strechu, ak následne nevystužíte podvozok, auto sa vám zosype ako domček z kariet. Niektoré modely si nechali kabínu znížiť. Výraz Top Chop teda asi už poznáte. Zníženie svetlej výšky vozidla, toľko obľúbené u dnešných tuningových áut, sa riešilo pomocou úpravy Chanelling, kde karoséria už nesedela na rebrinovom ráme, ale rám cez ňu prechádzal. Predná náprava bola oveľa jednoduchšia na zníženie a vďaka inštalácii menších kolies vpredu a veľkých kolies vzadu úpravcovia jednoducho dosiahli aerodynamického klinovitého tvaru.

ford coupé five window hot rod tuning magazine

Ford Coupé Five Window z roku 1932, nejlacnejší Hot Rod všetkých čias. Nielenže sa tento model pomenovaný karetne ´Deuce coupe´ objavil vo filme American Graffiti, ale spievali o ňom aj slávni Beach Boys. Jeho motor Flathead bolo jednoduché upravovať a vďaka inštalácii viacerých karburátorov, seštelování a zmene výfukového potrubia sa dal jeho výkon 85 koní pokojne aj zdvojnásobiť.
Teraz už ale k nášmu konkrétnemu kúsku. Jeho majiteľ Rick Werner na ňom intenzívne pracoval celé 3 roky. Auto bolo samozrejme rozobraté do poslednej skrutky, ktorá bola neskôr tiež pochrómovaná. V podstate sa dá povedať, čo nie je streknuté do odtieňa Candy Lime karosérie, je všetko chróm. Ten hrá veľkú rolu u súčasných zreštaurovaných exemplárov. Nešetrilo sa s ním ani na motore. Ten už nenesie štítok výrobcu Ford, ale Chevrolet V8 s obsahom 350 kubických palcov. Osem trúbok raziacich si cestu von otvorom v kapote, a suplujúce vzduchové filtre s celým sacím potrubím, nesú značku Garlits Induction. Mohutný výkon motora by už asi ťažko zvládala pôvodná prevodovka, teraz sa o prenos snaží automatická GM 700 R4.

ford coupé five window hot rod tuning magazine

Výfuky s priemerom dvoch palcov sú vyrobené na zákazku a dokážu vám v ich blízkosti rozvlniť aj letné krátke nohavice. Veľké kolesá ku Hod Rodom proste patria. Rick si objednal chrómované kúsky Torque Thrust II o veľkostiach 7x16 vpredu a 10x18 vzadu. Obliekol ich do pneumatík, ktoré ctia tradíciu menších predných a väčších zadných. Konkrétne sa jedná o rozmery 205/55 R16 a 285/50 R18. Určite ste si všimli aj decentné blatníky. Tie väčšinou na Hot rodoch nevídame, ale v Austrálii vás bez nich nepustia do bežnej prevádzky. Preto je drvivá väčšina austrálskych verzií nimi vybavená. Celá karoséria prešla znížením Top Chop a zahladením. Všetky ostré hrany a prelisy museli jednoducho preč. To isté platí aj o kľučkách dverí. Veľmi zaujímavo sú riešené zadné svetlá. Nijako nevyčnievajú a sú zasadené do karosérie, rovnaký osud čakalo aj brzdové svetlo pod zadným oknom. Vonkajšie spätné zrkadlá sú asi najaerodynamickejším prvkom celého auta. Novo vypletená chladičová maska vo svojej spodnej časti ukrýva aj EČV, ktorá odkazuje svojim prvým dvojčíslom na dátum narodenia tohto krásavca.

ford coupé five window hot rod tuning magazine

Interiér sa nesie v duchu luxusu. Zahladená a nalakovaná palubná doska vrátane stredovej konzoly nesie rovnaký odtieň ako exteriér auta. Centrálne umiestnená kaplnka prístrojov združuje päticu kontrolných budíkov. Volič automatickej prevodovky dodal Lokar. Stred 14 "koženého volantu Wrapped Billet svieti chrómom rovnako ako tyč riadenia. Nášľapy brzdového a plynového pedálu sú robené taktiež na zákazku. Krémová koža sa usadila nielen na krátených sedadlách z Holden Rodeo, ale aj na obkladoch dverí a stropu. Ľahké ozvučenie vozidla obstarávajú komponenty od Sony. Tá dodala nielen čelnú jednotku, ale tiež predné koaxiály a zadné ovály. Tak, o prvom kuse z našej austrálskej rady už viete všetko podstatné. Na ďalšie kúsky sa môžete čoskoro tešiť. Dúfame, že sa vám tento hotrod páčil a brali ste ho ako príjemné spestrenie k moderným tuningovým projektom, ktoré uverejňujeme.

ford coupé five window hot rod tuning magazine

ford coupé five window hot rod tuning magazine

ford coupé five window hot rod tuning magazine

ford coupé five window hot rod tuning magazine

ford coupé five window hot rod tuning magazine

ford coupé five window hot rod tuning magazine

ford coupé five window hot rod tuning magazine

ford coupé five window hot rod tuning magazine

ford coupé five window hot rod tuning magazine

ford coupé five window hot rod tuning magazine

ford coupé five window hot rod tuning magazine

ford coupé five window hot rod tuning magazine

Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

Prezentácia nášho portálu č.1 o tuningu na Slovensku:
preview

Ako vám chutí nabrúsený ´hotrod´ Ford Coupé Five Window ´32 ?


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k tomuto najnovšiemu vydaniu časopisu TUNING MAGAZINE vám radi poskytneme aj my.

Viac informácií k možným úpravám áut značky Ford vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

FORD tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 10306x    hodnotenie: 17/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt