support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo power magazine %title% logo ford

POWER MAGAZINE - Tuning & Racing nové číslo 03/2011

14.Mar.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Power magazine 03/2011, ktoré je preplnené novinkami z oblasti performance tuningu a racingu!

Power magazine je slovenský časopis pre fanúšikov motorovej sily a všetkému, čo k nej patrí.

Power magazine je nový slovenský motoristický mesačník s jedinečným tématickým zameraním v rámci segmentu automobilizmu a ako jediný slovenský titul zameraný na tuning a racing ponúka verejnosti atraktívne čítanie z tejto oblasti.

POWER MAGAZINE - Časopis plný sily práve v predaji !!!


Ukážka hlavnej strany nového čísla časopisu POWER magazine, ktorý vyšiel už tento mesiac !!!

časopis power magazine

FORD CORTINA 1975


Ford Cortina ´75 ste mohli zazrieť v dvojčíslí 12-01/2010/2011 POWER Magazine


Úprava automobilov je synonymom pre životný štýl. Koľko ľudí na tejto planéte, toľko chutí pri tuningu a stylingu. Každý má rád niečo iné a podľa toho, čo človek robí, vieme aspoň približne charakterizovať jeho osobnosť. O niečo ľahšie je to v prípade, ak človek upravuje nie práve najbežnejšie auto. Tento článok je o chlapíkovi, ktorý je poznačený tuningovou scénou spoza veľkej mláky. Je o chlapíkovi, ktorý miluje americké muscle cars a uznáva custom tuningovú scénu. Je o chlapíkovi, ktorý sa volá Viktor a vlastní nablýskanú Ford Cortinu z roku 1975!

Predstavu o tom, ako tento projekt vlastne vznikol, získate najlepšie z Viktorových vlastných slov: „Vždy som mal blízko k upraveným autám, ako každý chalan, hlavne k tým Customovým Muscle Carom spoza veľkej mláky, kde sa autá vyrábali, aby odrážali vnútorný svet ich majiteľov, ich charakter a hlavne aby dobre vyzerali. Tuningová scéna na Slovensku je pomerne slabá a nielen ja mám pocit že aspoň 10 rokov sa tu nič nezmenilo. Osobne sa mi viac páči americký výraz Custom, ako európsky Tuning, ktorý znamená úpravu vozidla podľa priania zákazníka, alebo na zákazku a práve preto som chcel spraviť niečo netradičné, v našich končinách málo vídané. Cez kamaráta, ktorému som v tej dobe pomáhal s úpravou jeho Cortiny, mi toto auto padlo do oka, práve kvôli jeho ladným americkým tvarom karosérie. Pôvodne som sa chcel pustiť do nemeckej scény, ale keď moje plány skrížila výhodná ponuka dobre zachovalého Fordu Cortina ´75 po prvom majiteľovi, nedalo mi to spať a na druhý deň sme si plácli. Tak vznikol VR Customs...“.

Príbeh Viktora a jeho Cortiny sa začal písať niekedy na sklonku jesene a zimy, kedy mesiac po kúpe už bolo auto kompletne rozobraté a čakalo na prvé kroky vo svojej garáži. Keďže nastali zimné mesiace a ako Viktor sám povedal, mal kopec času na výber doplnkov a ich precíznu montáž. Chcel mať výnimočné auto a preto si dal na ňom aj náležite záležať. Je pravda, že custom diely na Cortinu sa budú zháňať podstatne ťažšie, ako diely napríklad na trojkový Golf. No Viktor sa nedal odradiť a vrhol sa do svojho sna!

ford cortina 1975 tuning power magazine

Viktorova Cortina je úžasná klasika, ktorej najviac svedčí krásna a nevinná biela farba a ako je mnohým známe, jej krivky sú jednoducho dokonalé. V Európe je len veľmi málo áut, ktoré by sa dali aspoň približne porovnávať s americkými mašinami a Ford Cortina je bezpochyby jedným z nich. Preto boli Viktorove myšlienky oprávnené, keď tvrdil, že s exteriérom nechce nič robiť. Osadil len predné číre svetlomety so xenónovými výbojkami a angel eyes, inú prednú masku a štýlové chrómové spätné zrkadlá zohnané z Nemecka. Americký muscle dojem ešte dotvárajú masívne koncovky výfuku, vyvedené po stranách auta. Všetko ostatné je nedotknuté a zachované podľa pôvodných výkresov automobilky Ford a lepšie sa ani stať nemohlo. Potlesk!

ford cortina 1975 tuning power magazine

Ani nemusím opakovať tú starú známu a stále platiacu vetu, že kolesá robia auto. Viktor myslel na obutie ešte skôr, ako dotiahol Cortinu domov a tak bolo jasné, že to bude viac než perfektne vymyslené. Minimálny rozmer, nad ktorým Viktor uvažoval bolo 17 palcov. Má to ale jeden háčik. Disky takýchto rozmerov nebolo možné obuť na pôvodné nápravy, preto sa Viktor obzrel za tuhými nápravami z inej Cortiny MkIII, ktoré mu tak umožnili obuť na auto nádherné chrómové disky s piatimi masívnymi lúčmi a rozmermi 7,5x17 palcov. Tie skombinoval s kvalitnými slick pneumatikami Falken 215/35R17. Viktor nežije „vysoký sen“, obľubuje Low Life. Preto po zgenerálkovaní kompletného podvozku prišlo rozhodnutie skrátiť pôvodné pružiny, konkrétne o dva celé závity, čím Viktor získal ohromných 10 cm !!! A že to autu pomohlo, o tom žiadna. Klobúk dole pane!

ford cortina 1975 tuning power magazine

Motor. Pri takýchto autách je to kapitola sama o sebe. Pod prednou kapotou Viktorovej Cortiny sa nachádza „len“ 1,6 litrový štvorvalec, ktorý je ale opatrený zopár špecifickými dielmi. Mnohým sa možno bude zdať, že mať jednašestku v takomto auto je trochu hlúposť, no niekomu to stačí. Navyše, ak sa človek o motor dobre postará, tak sa to dá krásne využiť. Pôvodný motor je rovnako ako nápravy zgenerálkovaný a obohatený o zopár užitočností. Dostal odhľahčený zotrvačník, zníženu hlavu a dvojkomorový karburátor Weber 32/36 DGAV. Čerstvý vzduch získava motor pomocou vzduchového filtra K&N a správny „kašel“ mu zabezpečuje výfukový systém vlastnej výroby. Takéto auto si žiada chróm, preto dal Viktor niektoré diely galvanicky pochrómovať. Bavíme sa konkrétne o veku ventilov, kryte rozvodov a iných detailoch. K chrómu Viktor dopasoval červené diely ako zgenerálkovaná prevodovka, pružiny a iné motorické diely. V podstate je celý motor v červeno-chrómovej kombinácií, čo s bielou karosériou vytvára harmonický vzťah. Za zmienku stoja tiež Viktorove užitočné vychytávky, ako napríklad elektrická vrtuľa cez termospínač alebo bezkľúčové štartovanie. Výsledkom je nárast o približne 28 koní oproti pôvodným 72 konským silám (aktuálne cca 100 koní) Hezky!

ford cortina 1975 tuning power magazine

Posledným krokom k úspechu bol interiér. Keď som ho uvidel prvý krát, povedal som si, hmm, veľmi dobrá farebná kombinácia. No užil som si ho, až ked sa fotili interiérové fotky a ja som mal tu česť sa doň aspoň na chvíľu uvelebiť. Celý interiér je totiž obalený do červeno-bielej kombinácie s použitím kože a úplne skvelého semišu, to znamená strop, sedačky, tapece, koberec, palubovka, skrátka všetko. Takáto luxusná kombinácia je doplnená o hliníkové doplnky ako celý panel palubovky a centrálnej konzoly a pedálový set. Keď som na začiatku spomínal, že Viktor si dal na výbere dielov ozaj záležať, teraz zistíte prečo. Kým auto stálo rozobraté v garáži, Viktor pomaly špekuloval, čím ho obohatiť. V jeho interiéri preto nájdeme také lahôdky ako hlavica riadiacej páky v tvare piestu – vlastná výroba, dokonalý volant Grant s drevom a pochrómovaným kovom, madlá okien atď. Chrómové sú tiež lemy budíkov, ktoré mimochodom pochádzajú z jednotkovej Cortiny, no s MkIII vnútornosťami. Musím špeciálne povedať, že interiér tohto auta je božský – tá farebná kombinácia, použité materiály, množstvo hliníka a špecifické detaily z neho naozaj robia pastvu pre oči. A ako sa v ňom človek dobre cíti, heh!

ford cortina 1975 tuning power magazine

Čo ma trochu pri našom stretnutí mrzelo bol fakt, že hudbu, ktorú Viktor postavil, už bola v štádiu rozoberania kvôli prerábke, takže kufor v jeho plnej kráse som nemal možnosť vidieť. Každopádne...auto je slušne nabité kvalitnými audio komponentami, ktoré sú aj z niekoľkých metrov v hustej premávke riadne počuť. O celú parádu sa stará autorádio Alpine, ktoré je napojené na dvojicu zosilovačov v kufri a jeden štvorkanálový v interiéri značky Infinity. Tie živia komponentné 17 palcové repro vpredu, ovály vzadu a dvojicu 30cm subwooferových reproduktorov v kufri, taktiež od firmy Infinity. To všetko je samozrejme doplnené o potrebné vyhýbky, kapacitátory a kvalitné audio káble. Suma sumárum, cez 1000 wattov kvalitnej muziky.

Viktor môže byť na svoje auto právom pyšný. Vlastní skutočne ojedinelý exemplár, ktorý je navyše zvýraznený špecifickými detailami a nesmiernym úsilím. Viktor si s ním odžil svoje a pomaly dostáva chuť na niečo iné. A aj z tohto dôvodu je táto kráska na predaj (VR Customs na Facebook-u). Tak či onak, nič to nemení na tom, že Viktorova Cortina si zaslúži obrovský potlesk a uznanie.

ford cortina 1975 tuning power magazine

Motor:
Odľahčený zotrvačník, znížená hlava, dvojkomorový Weber32/36 DGAV, filter KN, celý motor v červeno-chromovom lakovaní a po generálke, elektrická vrtula cez termospínač namiesto pevnej od klukovky, výfukový systém vlastnej výroby.

Podvozok:
Tuhé nápravy po generálke, znížené o 10 cm, pružiny v červenom lakovaní, nové tlmiče.

Pohon:
Náhon zadných kolies, 4-stupňový manuál

Karoséria:
Séria, predné číre svetlomety, xenón, angel eyes, chrómové spätné zrkadlá,maska chladiča

Interiér:
Od podlahy prerobený a prečalúnený, nový koberec, čalúnené sedačky v bielo-červenom prevedení, nový strop a tapacíry, prístrojovka vlastnej výroby s budíkmi z Ford Cortina MkI, drevený volant Grant, bezklúčové štartovanie, hlínkové doplnky

Audio:
Autorádio Alpine, zvyšok hudby Infinity, výkon sústavy 1000W, vpredu komponenty 17ky, vzadu ovály cez 4-kanálový zosilovač a v kufri 2x 30cm subwooferi cez 2-kanálový zosilovač.

ford cortina 1975 tuning power magazine

časopis power magazine

Váš názor na upravené auto Ford Cortina 1975 od tunera Viktora ? Nech sa páči, hlasujte


Viac informácií o aktuálnom vydaní slovenského mesačníka o racing & tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

POWER MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky Ford vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

FORD tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Fotografie a text: POWER MAGAZINE
Obrázky a kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 18959x    hodnotenie: 43/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt