support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo H&R Springs FMJ Mustang GT ! logo

H&R Springs FMJ Mustang GT !

04.Apr.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Americké auto, americký film, americká firma. Tieto tri prvky sa skrývajú za dnešnou novinkou. Pri počutí slov Ford Mustang, sa zarytým motoristom zježia všetky chlpy na tele. Divoký kôň, ktorý brázdil a stále brázdi nielen americké cesty po celom svete. Toto auto je symbolom ameriky rovnako, ako jeho príbuzné „americké svaly“. Sláva tohto svalnáča tak skoro neskončí, pretože na svete nie je toľko vozidiel, ktoré za sebou majú tak dlhú a hlavne intenzívnu históriu, resp. minulosť. Ford Mustang spolu so Chevroletom Camaro, Dodge Chargerom a Dodge Challengerom predstavujú dokonalú zručnosť ľudí a ich schopnosť zmeniť automobilový svet. Čo majú tieto autá okrem silného ústrojenstva, úchvatného dizajnu a poriadnej kvapky života ešte spoločné? Sú to ich nástupcovia. S neveľkými odchylkami boli svetu predstaované koncepty týchto old-school mašín, pričom niektoré sa už dostali do sériovej výroby. Patrí sem aj zdivočetý kôň Ford Mustang, ktorého si do parády vzala americká H&R Springs.

FORD MUSTANG


„Sem-tam“ sa stane, že americké klasiky sa dožijú svojich nástupcov. Ford Mustang bol, resp. je jedným z nich a mnohí to môžu vnímať ako vyjadrenie vďaky a úcty Henrymu Fordovi. Tak dokonalé auto sa zrodilo v hlave jedného jediného konkrétneho človeka. Ani niet divu, že sa dočkalo svojho pokračovania.

ford mustang
Robustný vzhľad, silný motor a sršiaca história...možno aj takto by sa dal charakterizovať tento voz. Bez ohľadu na to, v akej dobe bol nový Mustang navrhnutý a skonštruovaný, tie charakteristické fordovské línie a zvlášť črty Musatangov, ako je napríklad predná maska so svetlami, sú tu prítomné a ostali tak zachované. Už teraz sa môže nový Mustang tešiť veľmi veľkej obľube, pričom jeho svetové pôsobenie je pomerne krátke.

Chete donútiť vaše oči plakať? Otvorte prednú kapotu a ak tam zbadáte 5,4-litrový motor s počtom valcov osem. Okrem toho, vedzte, že máte dočinenia s najvýkonnejším Mustang-om, ktorý právom nesie označenie Shelby GT500. Jeho vyššie spomenutý motor dosahuje maximálny výkon 500 divých koní pri 6000 ot./minútu a 480 Nm pri 4500 ot./minútu. Môžme si povedať váááu, no skutočnočný údiv sa prejaví až po pretočeni kľúča a zošliapnutí plynového pedálu. Musí to byť niečo naozaj úžasné.

Mustang-y boli vždy mohutné autá, ktoré v človeku budili dojem ťažkopádnosti, no keď ste náhodou zbadali veľký kúdol bieleho dymu a ohromný, no „zdravý“ rachot motora vedzte, že to pravdepodobne bol „niekto“ z veľkej rodiny Mustangov.

H&R FMJ FORD MUSTANG


Firmu H&R Springs pozná určite drvivá väčšina z vás. Ide o bezpochyby jednu z najlepších firiem zaoberajúcich sa podvozkami áut. Amíci jednoducho vedia, ako na to. Nie dosť, že sa po ich cestách preháňajú najrôznejšie vytunené káry, vrhla sa táto firma na jeden z najkrajších automobilových klenotov. Presné označenie je FMJ Mustang GT. Možno ste sa v duchu opýtali, prečo FMJ? FMJ je skratka slovné spojenie Full Metal Jacket, čo je vlastne istý druh náboja inšpirovaný filmom Bullitt z roku 1960, v ktorom si zahral aj starý Ford Mustang z tohto obdobia. Pod heslom „málo je viac“ sa firma H&R pustila do úpravy nového Ford Mustang (2006) v zmysle tejto večnej klasiky. A že nešlo len o hocijakú úpravu, vás presvedčia nasledujúce riadky.

Exteriér
mfj ford mustang h&r podvozok
Nadupaný paket pre tohto Mustanga zaujme predovšetkým svojim krásnym svetlo-sivým lakovaním, ktorý je viac známy pod označením 1950’s Porsche 356 Speedster.

Takmer dokonalé biele, no pri hlbšom skúmaní zistíme, že tak celkom biele to nie je. V kontraste s čiernou, ktorá je na aute v hojnom množstve, to vyzerá ozaj úchvatne! Nie radikálne upravená predná časť v zmysle modifikovanej masky chladiča, svetiel a predného nárazníka dáva jasne najavo, že menej, je niekedy naozaj viac. Prepracovanú masku teraz zdobí čierna mriežka s typickým logom Mustang a modifikovaný nárazník sa môže popýšiť prídavným karbónovým spojlerom, dvojicou prídavných svetlometov a samozrejme čiernou mriežkou.

Bok auta ostal viacmenej nedoktnutý, pribudol len old-school dvojpruhový "polep", umiestnený pod dverami. Avšak radikálna zmena sa dotkla strechy. Tá je teraz panoramatická - celosklenená od firmy Webasto, ktorej koniec zdobí decentná lišta z karbónu a tretie brzdové svetlo s LED technológiou. Mnohí si poviete, Mustang so sklenenou strechou? Zvláštne, ale vskutku jedinečné a ozaj zaujíamavé.

Ani zadná časť auta nebola nejak rapídne pozmenená. Pribudla karbonová prítlačná lišta, resp. minikrídlo na veku kufra a dvojica chrómových koncoviek výfuku s okrúhlym tvarom. Výfuk ešte spomenieme...

Skutočným spestrením exteriéru auta je výrazné oranžové podsvietenie predného a zadného nárazníka + podbehov kolies a pri otvorení dverí sa rozsvieti aj podsvietenie prahov. Mnohí by však mohli namietať, že na toto auto s tak slávnou minulosťou, sa podsvietenie nehodí. Avšak štýl úpravy si to priam žiada :-).

Interiér
mfj ford mustang h&r podvozok
Ozajstná lahôdka sa ukrýva vo vnútri auta. Ide o výraznú exkluzívnu hnedú kožu z rokov 60-tych, s diamantovými vzormi, osadenú na sedadlách, stredovom paneli a v podobe výplní dverí. S touto kožou dobre ladí oranžová hlavica riadiacej páky MRT. Naopak, palubná doska je lakovaná do tmavej farby, konkrétne „Mauna Loa Ash Mica“. Celkový dojem umocňuje upravený športový troj-ramenný volant a prídavné ukazovatele teploty oleja, napätia vo Voltoch a tlaku, umieestnené nad rádiom. Aby sa zachoval ten FMJ štýl, budíky majú chrómové lemy a sú efektne podsvietené namodro.

Čo by to však bola za úprava, keby sa netýkala aj audio zástavby? Úpravcovia zvolili ozaj špičkového výrobcu, srdcovku mnohých motoristov, značku Pioneer. O celé divadlo sa stará hlavná jednotka Pioneer Premier DEH-P880PRS (DVD + mp3), na ktorý je napojená trojica zosilňovačov - 2 x 600 Watt Amp– PRSD2000T a 1 x 1200 Watt– PRSD1000M. Celý tento set poháňa 12-palcový subwoofer a dvojicu výkonných reproduktorov TSC720PRS. O potrebnú antirezonančnú výplň a kabeláž sa postarala firma Scosche. Čiže celkovo sa vodič má na čo tešiť.

Performance
mfj ford mustang h&r podvozok
Už samotná verzia GT je dosť výkonná na to, aby sa za volant neposadil len tak hocikto. No firme H&R to očividne nestačilo a tak sa kruto pustila do tunenia pohonného ústrojenstva. Auto sa môže tešiť z nového vysokovýkonného prietokového rozdvojeného potrubia MRT, športového nasávania taktiež MRT, Flowmaster výfukového systému, ktoré je montované od zadnej nápravy, zmenil sa prevodový pomer na 3,73:1, pribudli stabilizátory náprav a samozrejme výkonnejší diferenciál. Hm, čo na to poviete? Vcelku radikálny zásah do srdca tohto už aj tak divokého koňa. Naneštastie sa výkon takto upraveného motora ešte nepodarilo zmerať.

Aby toto upravené auto "klapalo" ako hodinky, prestavbou museli prejsť aj nižšie položené časti. Auto tak dostalo kompletný športový podvozok firmy H&R (tlmiče a pružiny) s nastaviteľnou svetlou výškou a tuhosťou, H&R stabilizačné tyče 36mm vpredu a 24mm vzadu s podporou, H&R nastavovacie skrutky pre setup sklonu kolies zhora smerom dole a chrómové ramená + spoje podvozku. A nakoniec pre maximálnu bezpečnosť a ovládateľnosť boli osadené profesionálne rezané kotúčové brzdy Baer s kotúčmi Extreme Plus 15” vpredu a EradiSpeed-Plus-2 14” vzadu.

Samotné kotúče sú veľké ako kolesá na Felicii ;-). Zabudnúť taktiež nesmieme na luxusné disky OZ Superleggera III v čiernom prevedení stredovej časti, s rozmermi 9x20 vpredu a 11.5x20 vzadu. Kontakt s vozovkou je pritom zabezpečený prostredníctvom výkonných pneu Pirelli Pzero Rossi 275/35R 20 vpredu a 315/35R 20 vzadu. Navyše, pribudli aj rozširovacie podložky s hrúbkou 5mm vpredu aj vzadu.

Takúto razantnú úpravu si nemôže dovoliť "takmer" nikto, a to nielen finančne. Avšak H&R je na dostatočne vysokej úrovni, aby túto úlohu zvládla na jedničku..., isteže ako inak s hviezdičkou.

Fotogaléria FMJ Ford Mustang s podvozkom H&R:Všetky produkty od firmy H&R si môžete samozrejme pozrieť a nakúpiť aj na našom webe:

webshop

Ceny sa dajú zobrazovať v oboch menách, EUR a českých korunách s DPH. Kliknutím na SK alebo CZ vlajku vedľa ceny na danej položke si môžete vždy prepnúť zobrazenie meny. Aktuálny koeficient: 25. Pri jednorazových objednávkach nad 99,-€ s DPH Vám ponúkame DOPRAVU na území Slovenska ZDARMA! Odporúčame preto spojiť Vaše objednávky s priateľmi a známymi. (Nevzťahuje sa na akciový tovar alebo položky vo výpredaji ako aj zásielky kuriérskou službou, nadrozmerné tovary a položky s nadváhou)Aký je váš názor na tohto divokého koňa Ford Mustang s podvozkom H&R? Nech sa páči, hlasujte:Viac informácií k možným úpravám áut značky Ford vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

Ford tuning


Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 20347x    hodnotenie: 62/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt