support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo filter Športové vzduchové filtre do motora - BMC Air filters od profesionálov logo motor

Športové vzduchové filtre do motora - BMC Air filters od profesionálov

14.Aug.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Ak ste sa už niekedy venovali výkonnostným úpravám motoru vo vašom aute, určite ste už riešili otázku výberu kvalitných vzduchových filtrov. Ak sa však na takýto ešte len chystáte, alebo si chcete rozšíriť svoje obzory, chceli by sme vám priblížiť dlhoročného lídra v oblasti výroby vzduchových filtrov pre automobily a motocykle.

Prečo vymeniť obyčajný filter a uprednostniť kvalitu?


Výmena vzduchového filtra je jednou zo základných a relatívne ľahko uskutočniteľných úprav motora, ktorá sa naozaj vyplatí. Výberom kvalitného vzduchového filtra sa vám váš motor nielen mierne vyšším výkonom a kultivovanejším chodom, ale aj krajšou zvukovou kulisou, ktorá k vytuningovaným autám neodmysliteľne patrí.

Kvalitný športový filter je pri výkonnostných úpravách veľmi dôležitý, dodáva totiž motoru väčšie množstvo potrebného vzduchu a okrem toho je aj odolnejší voči vonkajším nečistotám a vydrží toho omnoho viac ako sériový filter. Všetky tieto vlastnosti v sebe spájajú kvalitné športové filtre od firmy BMC, ktorá čerpá zo svojich bohatých skúseností nazbieraných za roky účasti na rôznych motoristických závodoch. V posledných rokoch sa firma snaží svoju pozornosť obrátiť aj na majiteľov bežných áut, pretože aj „street-legal“ autá si rovnako ako tie pretekárske, zaslúžia precíznosť a špičkovú kvalitu. Filtre firmy BMC sú tak už dnes dostupné na množstvo bežných vozidiel a motoriek.

sportovy vzduchovy filter bmc

Hneď na úvod si možno niektorí z vás kládli otázku prečo vlastne filter vymeniť a najmä prečo sa zamerať na renomovanú značku? Odpovedí je pritom hneď niekoľko, športové filtre zabezpečujú vyšší priechod vzduchu, mierne zvýšia výkon vášho vozidla a oproti sériovému filtru obsahujú vrstvy z bavlny a teda sú aj omnoho trvácnejšie, resp. po znečistení sa dajú veľmi ľahko obnoviť ich predošlé vlastnosti jednoduchým vyčistením.

Samozrejme, športové filtre talianskej značky BMC všetky tieto atribúty spĺňajú na výbornú. (poznámka: kúpou neoriginálneho tzv. „športového“ filtra, resp. nejakej jeho lacnej napodobeniny toho dosť riskujete, v tom lepšom prípade sa iba neodstaví očakávaný účinok, v tom horšom prípade môže dôjsť dokonca k poškodeniu motora.)

nissan drift - sportovy vzduchovy filter bmc

Motorové vzduchové filtre BMC aj pre bežných motoristov


Teraz sa už ale zamerajme na súčasnosť a to, čo ponúka firma pre bežných motoristov. Predstavme si široké portfólio produktov, ktoré naozaj uspokojí náročné požiadavky nejedného motoristu. Firma BMC pri výrobe vzduchových filtrov uplatňuje svoje unikátne výrobné postupy a riešenia, všetky vzduchové filtre sú vyrobené a vyplnené kvalitnou bavlnou nanášanou v niekoľkých vrstvách, vďaka čomu je zabezpečená lepšia priechodnosť vzduchu, bavlnu navyše chráni ľahká zliatinová mriežka filtrujúca všetky pevné častice a nečistoty. Všetky filtre sú vyrobené z pevných avšak veľmi ľahkých materiálov.

BMC ponúka takmer všetko od jednoduchých vložiek až kompletné kity celého sania, kým pri jednoduchých úpravách motora si vystačíte výmenou filtra ako vložky, pri zložitejších už odporúčame vyberať z jednotlivých celých setov, ktorými nahradíte pôvodné sériové sanie. Ako sme už teda spomenuli v predchádzajúcom odstavci, okrem ľahko vymeniteľných vložiek, ponúka firma aj športové filtre kužeľovitého tvaru s ešte lepšími vlastnosťami.

mitsubishi rally - sportovy vzduchovy filter bmc

Kónické filtre sa pritom delia na filtre s jednosmerným jednoduchým prúdením vzduchu a s dvojsmerným, kedy vzduch prúdi nielen po obvode ale aj stredom filtra. Tieto filtre sú vyrobené tak, aby odolali aj najvyšším teplotám a mohli byť použité pri veľmi výkonných strojoch, od ktorých sa na okruhu vyžaduje plné nasadenie. Vhodné sú pre autá s výkonom do 700 koní, použité boli dokonca aj pri modeli Porsche GT3 Cup na 24-hodinovke Le Mans.

Ďalším typom kužeľovitého filtra je filter CRF, na ktorého vývoji pracovali technici firmy BMC viac než desať rokov.
Ide o veľmi výkonný filter používaný v monopostoch F1, či spičkových motorkách série MotoGP. Jeho kvalita spočíva v regulovanom prúdení vzduchu, geometrickej presnosti výroby a väčšej sacej plochy. Celá konštrukcia je navyše vyrobená z karbónových vláken, vďaka čomu je tento diel veľmi ľahký a vydrží aj pri tých najnáročnejších podmienkach naozaj dlho.

bmw race - sportovy vzduchovy filter bmc

Okrem samotných filtrov nájdeme v ponuke všetky potrebné komponenty na zostavenie maximálne výkonného sania od ochranných puzdier, cez potrubie, až po celé sety, ktoré si vyžadujú len veľmi jednoduchú inštaláciu. Spomínané diely sú vyrobené z tých najkvalitnejších materiálov akými je napríklad polyester s prísadou silikónu, či karbónové vlákna, komponenty sú aj vďaka nim odolné voči extrémnym teplotám až do 220 °C. Všetky vyššie spomenuté diely a ešte omnoho viac sú v dostupné v e-shope, výrobca navyše ponúka bohaté príslušenstvo, akými sú rôzne oleje potrebné pre správnu údržbu filtra. Keď už sme pri údržbe, tak spomeňme, že životnosť týchto filtrov sa odhaduje na viac ako 1 milión kilometrov, pričom približne každých 30 až 40 tisíc kilometrov sa odporúča filter vybrať, vyčistiť a „ošetriť“ originálnym olejom. Filter sa pri takejto starostlivosti odvďačí dlhou životnosťou a perfektnými vlastnosťami.

Vzduchové filtre BMC do motora dokážu vaše auto či motorku poriadne nakopnúť, firma svoje produkty podrobuje zakaždým veľmi prísnym akostným a záťažovým testom, takže zákazník môže mať istotu, že kupuje len to najkvalitnejšie!

Hlavné výhody športových filtrov BMC Air Filters:
- Prvotriedna bavlna nanášaná v niekoľkých vrstvách
- Zliatinový skelet filtra s filtračnou mriežkou
- Ľahká údržba
- Životnosť viac než milión kilometrov
- Skoro o polovicu lepšia priepustnosť vzduchu
- Filtre roky používané v tých najprestížnejších svetových závodoch
- Viac než 38 rokov skúseností

sportovy vzduchovy filter bmc

super stars mercedes bmw - sportovy vzduchovy filter bmc

História a súčasnosť firmy BMC


Talianska značka BMC sa výrobe a dodávke vzduchových filtrov venuje od roku 1973, úspechy na seba nenechali dlho čakať a po spolupráci s japonskou firmou upravujúcou motorky Yoshimura, sa medzi ich ďalších odberateľov zaradili i také firmy ako Bridgestone, Mikuni, alebo Cosworth. Až do roku 1991 sa firma špecializovala predovšetkým na vzduchové filtre pre pretekárske motorky, ale po početných úspechoch by bola škoda nerozšíriť svoj záber aj na automobily. Keďže firma už mala potrebné kontakty a renomé, začať spolupracovať s ďalšími pretekárskym stajňami na poli motoršportu nebol problém, čoskoro po rozšírení výrobných kapacít sa už ich vzduchové filtre vo veľkom dodávali do závodných Ferrari, či vozidiel upravovaných firmami Remus a Cosworth. Po rokoch sa firme podarilo preniknúť aj do sveta tých najzvučnejších závodných sérii, svoje komponenty dodávajú niekoľkým tímom v sérii F1. Okrem iného dodávajú svoje produkty aj rôznym tímom v závodoch WTCC, DTM, alebo do série Le Mans. Popri tom však samozrejme firma BMC nezanevrela ani na závody motoriek a v súčasnosti svoje komponenty dodáva pre väčšinu tímov v MotoGP. Za vyše 15 rokov účasti v rôznych pretekoch si firma BMC mohla na svoje konto pripísať množstvo spokojných odberateľov, medzi ktorými je aj napríklad tím Sauber, BMW Williams, Prost, Minardi, Porsche, či Toyota. Počas týchto úspešných rokov, firma otvorila niekoľko svojich veľkých prevádzok v Nemecku, Japonsku a na severoamerickom kontinente.

bmc air filter logo

Váš názor na značku BMC a ich vzduchové filtre z viacvrstvovej bavlny do motorov?


Viac informácií ku športovým filtrom vám radi poskytneme. Zoznam článkov o motorovom tuningu nájdete tu:

MOTOROVÝ TUNING


Viac informácií ku športovým filtrom vám radi poskytneme. Zoznam článkov o vzduchových motorových filtroch nájdete tu:

VZDUCHOVÉ FILTRE


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Matej Klamo
Obrázky, kontrola: Martin Cyprian
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 21656x    hodnotenie: 16/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt