support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo fiat Fiat 600 Topolino – Tuning by „Hudy“ ! logo fiat

Fiat 600 Topolino – Tuning by „Hudy“ !

16.Jul.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Fiat 600
Moje meno je Martin a som z Prešova.

Kamoši mi hovoria Hudy a čo sa týka tuningu, tak ten mám asi v krvi. Už od svojich 17 rokov kedy som si kúpil prvú Škodovku som robil rôzne pokusy s motormi a vzhľadom svojich áut. Na športovejšie značky som prešiel po 19-stich. Škoda Felicia , Peugeot 205 GTI, Honda CRX a naposledy Chevrolet Camaro 5,7 V8.

Ten Chevrolet bol ale poviem Vám riadny kus auta. Nedá sa to s európskymi či japonskými autami ani porovnať. Je to proste o inom. HRUBÁ SILA !!! 540 Nm pri 2700 otáčkach hovorí za všetko.

Ale späť k Fiatu. Mal som kopec volného času, milión napadov a obrovskú chuť niečo skvostné vytvoriť. Tak čo vyrobím? Urobím to, v čom som dobrý ( teda aspoň si to myslím ). Auto do mesta, cesta do práce, malá spotreba, nízka poistka. Malých áut je na svete neúrekom ale ja som chcel niečo čo nemá nikto. Jedinečné auto na svete.

UNIKÁT !!!

Vybral som si Fiat 600 z roku 1968, pre jeho neskutočný retro vzhľad, no samozrejme chcelo to zopár úprav aby vyhovovalo mne i v 21. storočí. Výkonný, úsporný a spoľahlivý motor, číra optika vpredu aj vzadu, elektrické okná, centrálne zamykanie dverí, slušný batožinový priestor, dobré audio a samozrejme excelentný interiér. To všetko boli moje prvé návrhy k prestavbe veterána. Netušil som s čím všetkým sa budem musieť vysporiadať. Mozgové závity môjho konštrukčného ducha dostávali riadne zabrať. No podarilo sa.

Pôvodný motor o objeme 598 cm3 a výkone nejakých 17,5 konských síl bol umiestnený vzadu za zadným sedadlom. Poháňaná zadná náprava na 12 palcových plechových diskoch bola otrasná tak, ako aj celkové listové odpruženie náprav. Kúrenie vo Fiatke nebolo prakticky žiadne takže zimné mesiace by boli pre vodiča katastrofa. Kto už raz sedel v 600-vke vie že interiér nemá asi žiaden. Strohé očalúnenie kombinované s akousi preglejkou, je doplnené o plechovú prístrojovú dosku v ktorej je osadený jeden budíček a zopár vypínačov. To všetko som postupne vyhádzal von až mi nakoniec ostala len holá karoséria. Osobne boli všetky súčiastky podľa mňa vo Fiate 600 hrozné no čo sa týka karosérie, tak to je unikát. Tá sa Talianom naozaj vydarila. Neuveriteľné tvary auta boli aj pre mňa pôžitkom.

Fotogaléria FIAT 600 prestavba od tunera Hudyho:Fiat 600
Ale čo s podvozkom? Najideálnejšie auto na požičanie si podvozku je Daewoo Tico a tak som to urobil. Po odrezaní všetkého čo mi na Ticu zavadzalo mi ostal podvozok a motorový priestor s prepáškou. Tico je ale o pol metra dlhšie než Fiat a nesedia ani zadné sedadlá. Tak prišlo na rad rezanie a zváranie šasi na stolici, až som dostal podvozok aký chcem. Skrátil som ho o pol metra, vyrobil zadnú časť sedadiel, batožinový priestor a kompletnú geometriu. Zabralo mi to len 2 mesiace. Na pripravenú podvozkovú časť vozidla ( šasi ) som posadil holú karosériu Fiatu 600. Samozrejme po malých úpravách. Padla ako uliata. Žartujem, bola to strašná drina !!! Samotný skelet bol na svete no ostávalo mi vyriešiť už len asi 4000 rôznych problémov. Začal som osadením 14-palcových hliníkových diskov vyrobených na zakázku priamo na tento model. Kotúčové brzdy ako aj odpruženie náprav som použil s Tica. Bolo to pohodlné riešenie no samotné auto po dokončení bolo podstatne ľahšie ako samotné Tico a tak podvozok je dosť tvrdý – športový. Ručná výroba plechových lemov okolo kolies bola náročná z dôvodu, že som ich nestrihal ale vyklepkával ručne aby boli po celom obvode kolesa v celku a v dokonalej rovine, čo v konečnom dôsledku dodalo autu neuveriteľný šmrnc. Narad prišli svetlá, ktoré som po úprave použil s VW Polo. Zadné svetlá boli komplikovanejšie, kedže priestor bol značne obmedzený.

Jeden svetlomet musel obsahovať svetlá, brzdové svetlá, smerovku, spiatočkové svetlá a hmlovky. To bol fakt oriešok. Rozhodol som sa použiť smerovku Octavie a vyrobiť multifunkčnú žiarovku a to sa aj podarilo. Som spokojný. Po výrobe liatych nárazníkov z laminátu bolo auto prakticky hotové.

Fiat 600
Chýbal motor. Asi dosť závažná časť vozidla. Základ je opäť Tico. Po úprave hlavy, vačky a ostatných častí motora sa jeho výkon zvýšil na cca 69 koní čo je slušné ak si vezmeme do úvahy že hotová Fiatka má len niečo cez 680 kg. Takže pomer výkonu a hmotnosti je pekný. Zinkovanie a lakovanie častí motora bolo pri takejto prestavbe samozrejmé a takmer 95% častí motora je nových, takže som dostal na konci takmer zbrusu nový agregát. Na rad prišlo brúsenie karosérie, ošetrenie proti korózii a samotné gitovanie nerovností povrchu. Všetky práce na aute som prevádzal sám až doteraz. Samotné lakovanie som prenechal odborníkom firmy GM motor s.r.o. na Budovateľskej ulici v Prešove. Sú naozaj dobrí. Farbu sme vyberali s kamarátom a vyhrala ORANŽOVÁ. Viete pred Tescom je 1000 áut. S toho sú 200 čierne, 100 červené, 10 žlté ale iba jedno či dve oranžové, a preto práve rozhodnutie padlo na oranžovú. Je to úchvatne výrazná farba a práve tá, čo som si vybral ja je asi najkomplikovanejšia. Striekali sme 6 hodín a na auto išlo 16 vrstiev farby a 7 vrstiev laku. Výsledok ale za to stojí. Ďalšou mojou prácou bolo nahádzať všetky diely do čerstvo nastriekanej karosérie tak, aby som ju nepoškodil. Potom som začal vyrábať interiér. Vyrobená prístrojová doska, čalúnenie strechy, zadné a predné sedačky a mnoho iného. Farebnej kože som sa nevedel nabažiť a tak je očalúnený komplet celý interiér.

Elektrika je moje hobby a tak som do auta vyrobil riadiacu jednotku, centrál s alarmom, elektricky ovládané okná, kompletné oranžové interiérové osvetlenie, audio Pioneer a samozrejme plne automatický bezkľúčový štart motora. Fiat 600 Topolino je na svete. Som na to auto hrdý, zobralo mi rok života no stálo to za to. Skúste posúdiť sami a prípadne mi napísať e-mail. Adresa je hudys@szm.sk.
Viac info na www.fiat_topolino.szm.sk.

Martin Hudák

TECHNICKÉ INFORMÁCIE AUTA PRED ÚPRAVOU
Auto – výrobca a typ: Fiat 600 Topolino r.v.1968
Motor: Fiat , 598 cm3 uložený vzadu ( poháňaná zadná náprava )
Výkon: 13 kW / 17,5 PS
Maximálna rýchlosť: 110 km/h
Zrýchlenie: 25,8 s
Disky (značka, typ, veľkosť): plechové 3,5x12
Pneumatiky (značka, typ, veľkosť): 135/75 R12
Typ karosérie:tudor
Rozmery karosérie:d-3295mm/š-1380mm/v-1405mm
Hmotnosť:625 kg
Farba:červená
Audio: žiadne
TECHNICKÉ INFORMÁCIE AUTA PO ÚPRAVE
Auto – výrobca a typ: Daewoo , 796 cm3 uložený vpredu ( poháňaná predná náprava )
Motor: Fiat , 598 cm3 uložený vzadu ( poháňaná zadná náprava )
Výkon: 51 kW / 69 PS
Maximálna rýchlosť: obmedzené na 155 km/h
Zrýchlenie: 8,3 sec.
Pružnosť: hydraulické tlmiče / vinuté pružiny
Disky (značka, typ, veľkosť): DEZENT A 5,5x14
Pneumatiky (značka, typ, veľkosť): Matador STELLA 155/65/R14
Typ karosérie:tudor
Rozmery karosérie:d-3160/š-1480/v-1330
Hmotnosť:685 kg
Farba:oranžová perleť
Tuning doplnky – výrobca a typ: komplet celé auto je jeden tuningový doplnok - viď foto
Audio – výrobca a typ: Pioneer DEH-3700MP D4Q , predné repro - 2x150W , zadné repro - 2x350W


Fotogaléria FIAT 600 po úprave od tunera Hudyho:
Ak vás tento článok zaujal, a máte aj vy vlastné upravené auto, a chceli by ste nám ho ukázať,
a zapojiť sa tým aj do súťaže, môžete si prečítať tento článok...


Recenzie

...v ktorom sa dozviete informácie nielen o podmienkach, ale aj o vašej šanci na výhru!Vaše recenzie skompletizované podľa našich stanovených podmienok, nám zasielajte na elektronickú adresu:

redakcia@tuning.sk

alebo

info@tuning.skKaždá zverejnená recenzia (schválená redakciou TUNING.sk) bude odmenená nákupnou poukážkou v hodnote

1000,-Sk

v predajni COBRA TUNING.sk s.r.o.
Wallpaper "Fiat 600 Topolino tuning by Hudy" (pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Čo poviete na talianske autíčko FIAT 600 od tunera Hudyho? Prosím, hlasujte:Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut Fiat, tak navštívte našu podstránku:

Fiat tuning


Viac informácií k vašim upraveným autám vám radi poskytneme. Zoznam vašich upravených áut nájdete na našich podstránkach tu:

VAŠE UPRAVENÉ AUTÁ


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Martin Hudák
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 34497x    hodnotenie: 303/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt