support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo ferrari %title% logo ferrari

POWER MAGAZINE - Tuning & Racing nové číslo 07/2012

05.Jul.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Power magazine 07/2012, ktoré je preplnené novinkami z oblasti performance tuningu a racingu!

Power magazine je slovenský časopis pre fanúšikov motorovej sily a všetkému, čo k nej patrí.

Power magazine je nový slovenský motoristický mesačník s jedinečným tématickým zameraním v rámci segmentu automobilizmu a ako jediný slovenský titul zameraný na tuning a racing ponúka verejnosti atraktívne čítanie z tejto oblasti.

POWER MAGAZINE - Časopis plný sily práve v predaji !!!


Ukážka hlavnej strany nového čísla časopisu POWER magazine, ktoré vyšlo už tento mesiac !!!

časopis power magazine

Ferrari Dino 308 GT4 - Taliansky historik na kopcoch


Už dlhé roky stretávame na pretekárskych tratiach Jara Baránka. Vystriedal viacero áut, no v poslednej dobe si zamiloval Ferrari Dino 308 GT4, s ktorým jazdí v pretekoch automobilov do vrchu v historickej triede. Napriek tomu, že nekončí stále na najvyššej priečke, preteky si neskutočne užíva a teší sa z každej jazdy. Práve teraz nám predstaví svoje Ferrari a dôvody, prečo si vybral práve toto auto.

Jaro, teba sme 15 sezón vídali za volantami moderných pretekársky áut. Prečo si sa rozhodol prejsť k „historikom“?
Už pred troma rokmi som si začal uvedomovať, že čas sa zastaviť nedá. So zvyšujúcim sa vekom človek trochu stráca na reakčných časoch a nech sa akokoľvek snaží, tak na výsledkoch to je vidieť. Mohol som síce investovať peniaze do výkonnejšej techniky, nemohol by som však vzhľadom k mojej práci investovať viac voľného času. Takže voľba medzi prestať jazdiť, len tak sa voziť na konci štartovného poľa alebo začať jazdiť v kategórii historických vozidiel bola jednoznačná. A po dvoch odjazdených sezónach môžem povedať, že toto rozhodnutie určite neľutujem. Atmosféra medzi nami historikmi, či na kopcoch, alebo na okruhoch je vynikajúca. A to aj napriek tomu, že na trati si nič nedarujeme a súperíme naozaj o každý zlomok sekundy.

ferrari dino 308 gt4

Prečo značka Ferrari?
To je zaujímavá otázka. Prešli mi rukami a počítačom desiatky inzerátov na predaj rôznych „starých“ pretekárskych áut. Zvažoval som snáď všetky značky. Keďže mám veľmi rád Taliansko, tak podvedome som sa viac venoval autám z Apeninského poloostrova. Vo finále zostala Alfa Romeo a Ferrari. A prečo vyhralo práve Ferrari? Pri všetkej úcte k Alfe Romeo a iným značkám som presvedčený, že Ferrari je najviac späté s automobilovým športom a má na svete najviac fanúšikov a priaznivcov.

Prečo tento typ, Ferrari 308 GT4 Dino?
Samozrejme, že si viem predstaviť od Ferrari iné „kúsky“, ako to, ktoré preháňam po slovenských kopcoch. Pohľad na cenovky ma však prinútil zostať stáť pevne na zemi a povedal som si, že začnem vyberať s rozumom. Potom už bolo pomerne ľahké rozhodnúť sa pre typ Ferrari 308 GT4 Dino. Relatívne normálne ceny, pretože aktuálne bol tento model príliš starý pre celebrity a podnikateľov a naopak veľmi mladý pre zberateľov. A keď som zistil, že má aj homologáciu FIA, bolo jasné, čo idem hľadať.

Odkiaľ toto auto pochádza a ako dlho si ho hľadal?
Auto som kupoval v Rakúsku a hľadal som ho šesť mesiacov. V dobe, keď som ho hľadal, som mal absolútne dokonalý prehľad snáď o všetkých Ferrari GT 4 na svete. Každé však malo nejakú chybu. To bolo podozrivo lacné, to zas príliš drahé. Nechcel som inú farbu ako červenú, čo zase vyradilo zopár inzerátov. No a keď už som niečo konečne našiel tak vysvitlo, že má volant na pravej strane, parkuje na Novom Zélande, alebo je to americké verzia so zníženým výkonom motora. A zase nič. V júli 2009 som našiel na nete starý inzerát, ešte z marca. Dlho som rozmýšľal, či vôbec mám inzerenta po takej dlhej dobe osloviť. Nakoniec som napísal mail, ale vôbec som nedúfal, že mi príde odpoveď. Odpoveď prišla, Ferrari bolo stále na predaj. Vycestoval som do Rakúska, jednanie bolo pomerne rýchle a v auguste som si z Villachu doviezol vytúžené Ferrari do Zvolena, po vlastnej osi a bez problémov.

ferrari dino 308 gt4

V akom stave bolo aute pri kúpe, bolo to sériové vozidlo alebo malo už niečo za sebou aj na pretekoch?
Auto bolo pojazdné, prihlásené, s kompletnou rakúskou registráciou. Bolo úplne sériové bez akejkoľvek bezpečnostnej výbavy FIA či iných úprav. Vozidlo jeho pôvodný majiteľ využíval len na rôzne súťaže historických vozidiel, kde nie je potrebný ochranný rám. V roku 2008 jedným z takýchto podujatí, kde sa toto auto zúčastnilo bola Rally dei Fiori - San Remo, kde v ňom jazdil legendárny rakúsky jazdec Franz Wittmann. Zaujímavosťou pre znalcov je skutočnosť, že vozidlo pochádza z prvej vyrobenej série. Nemá ani klimatizáciu, ani servo riadenie. Výrobné číslo motora je len 000079.

Čo všetko bolo na aute upravené a kde sa upravovalo?
Auto bolo v minulosti homologované FIA s pomerne málo povolenými úpravami. Niečo ako dnešná skupina N. Samozrejme, že všetky povolené úpravy boli realizované. Športový vzduchový filter, športové tlmiče pruženia, racingové brzdové platničky a hadičky. Do Ferrari bola nainštalovaná aj kompletná povinná bezpečnostná výbava podľa prílohy J. Všetky úpravy robil Koiš Racing Team v Bánovciach nad Bebravou a práce trvali aj so zháňaním potrebných dielov sedem mesiacov. Potvrdením kvality úprav a dodržania všetkých predpisov a povolených úprav je aj pridelenie medzinárodného preukazu historického vozidla, ktorý vydala priamo FIA v Paríži.

ferrari dino 308 gt4

Nenapadlo ťa niekedy, že by bolo zaujímavé štartovať s takým autom na rally?
Okrem kopcov jazdím s Ferrari aj okruhové preteky historických automobilov. Konkrétne je to rakúsky Histo-cup. Takže na rally už naozaj nemám priestor. Je to zaujímavá disciplína, ale všetko jazdiť nemôžem :).

Je možné porovnávať predchádzajúce súťažné vozidlo Kia Cee´d s týmto historikom?
Nie. Ferrari sa nedá porovnávať so žiadnym z mojich predchádzajúcich áut. Nielen, že je to „zadokolka“, ale je to auto absolútne bez elektroniky, bez katalyzatorov, bez ABS, posilňovačov či iných podobných vymožeností. Je to stará klasika, ktorá na naštartovanie potrebuje sytič a niekedy aj vymeniť sviečky. Má svoju históriu, má svoju vôňu a svoju dušu. A ja toto auto milujem.

ferrari dino 308 gt4

Si s autom spokojný? Aké jeho vlastnosti by si vyzdvihol?
Áno, som s ním spokojný. Aktuálne bolo auto v zime v Taliansku, kde špecialisti, ktorým prešli cez ruky už desiatky motorov Ferrari, ho pretesnili, vymenili sacie aj výfukové ventile, vodítka aj ventilové sedlá. Sú zrepasované a nastavené karburátory aj rozdeľovače a motor má opäť zdravý a dravý zvuk. Jazdiť so zadným náhonom je s Ferrari 308 GT4 Dino pre mňa naozaj zážitok a užívam si s ním každý kilometer.

Chystáte do ďalších sezón nejaké úpravy na aute alebo celkovo zmenu auta?
Po už spomínaných zimných opravách predpokladám, že motor, prevodovka aj podvozok vydržia bez nutnosti opráv minimálne tri sezóny. Plánujem však po tohtoročnej sezóne auto nechať kompletne rozobrať, opieskovať a nanovo nalakovať. Zároveň s tým aj povymieňať všetky gumové tesnenia karosérie, všetky hadice, káble a skrutky tak, aby Ferrari bolo naozaj ako nové. A to aj za cenu jednoročnej prestávky v závodení, ak sa taká rozsiahla renovácia nepodarí do začiatku prvých pretekov. O zmene auta nateraz neuvažujem. Ale ak niekedy áno, tak zostanem verný značke Ferrari.

Máš ešte nejaký svoj sen, nejaké auto, s ktorým by si chcel absolvovať sezónu PAV?
Mať Ferrari bol môj sen už od detstva a ten som si splnil. Takže mi stačí, aby som dojazdil všetky kopce a okruhy bez porúch, bez nehôd a s čo najlepším umiestnením.

ferrari dino 308 gt4

Ferrari 308 GT4 Dino - technické údaje


Rok výroby: 1974
Počet vyrobených vozidiel: 2826 kusov
Rok prestavby: 2009
Doba prestavby: 7 mesiacov
Investície do úprav: 18.000 EUR
Hmotnosť: 1150 kg

Motor:
Počet valcov: 8
Objem motora: 2928
Maximálny výkon: historické pramene uvádzajú 200 až 220 Hp. Motor na brzde nebol.
Maximálna rýchlosť: 220 km/h
Riadiaca jednotka: Nemá. Dva rozdeľovače, dve indukčné cievky.

Pohon
Náhon: zadný
Prevodovka: sériová, 5 – stupňová
Spojka sériová, jednolamelová

Podvozok:
Tlmiče a pružiny: Proflex
Brzdy: sériové, segmenty Ferodo racing
Disky: sériové, magnéziové, Cromodora 6,5 x 14
Pneu: suché Avon, mokré Michelin
Výfuk: nerezový Supersprint

Karoséria:
Použitý materiál: sériová, plech a laminát
Doplnky: ochranný rám

Interiér:
Volant: sériový Ferrari
Sedačka: OMP
Pásy: OMP
Doplnky: hasiaci systém OMP

časopis power magazine

Čo poviete na tento unikátny stroj Ferrari Dino 308 GT4 ? Nech sa páči, hlasujte


Viac informácií o aktuálnom vydaní slovenského mesačníka o racing & tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

POWER MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky Ferrari vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

FERRARI tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Fotografie a text: POWER MAGAZINE
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 10901x    hodnotenie: 4/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt