support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo ferrari Ferrari California T: twin-turbo pre taliansku krásku logo ferrari

Ferrari California T: twin-turbo pre taliansku krásku

27.Jun.2014
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Jedným zo záväzkov automobilky Ferrari na tento rok bolo posilnenie modelu California. Ak ste si pozorne prečítali nadpis, určite už viete o čo ide. T v označení neznamená nič iné než turbo a my sa pozrieme na to, čo tomuto športovému kupé priniesol nový systém prepĺňania. Zároveň to ale nie je jediná zmena a Ferrari California T si zaslúži viac než len letmý pohľad pod prednú kapotu.

Downsizingové tendencie zasiahli aj vývojárov pohonných jednotiek vo Ferrari a priestor v prípade modelu California dostáva úplne nová pohonná jednotka. Doteraz ste si tento model mohli vybrať so 4.3-litrovým atmosférickým osemvalcom, ktorému výkon ani chuť hnať sa do vyšších otáčok rozhodne nechýbali. Nová verzia California T prichádza s novým 3.8-litrovým osemvalcom s dvojitým preplňovaním. Očakávať samozrejme môžeme citeľne odlišný prejav v porovnaní s atmosférickým predchodcom. Ak ale patríte k vyznávačom prepĺňaných agregátov, nová pohonná jednotka od Ferrari vám určite bude po chuti.

Ferrari California T: zmeny sa udiali najmä pod prednou kapotou


Pozrieť sa teda môžeme už aj rovno na čísla, z ktorých dajú vyčítať informácie o charaktere tejto novinky. Porovnaniu s atmosférickým agregátom sa však celkom logicky nevyhneme. Oproti nemu sa California vybavená twin-turbo motorom vyznačuje výrazne vyšším krútiacim momentom. Rozdiel je až 49 % v prospech novinky, California T sa môže pochváliť maximálnym krútiacim momentom až 755 Nm. Aj keď by jej to určite svedčalo, do tak vysokých otáčok ju už hnať netreba. Inštaláciou systému prepĺňania sa podľa údajov výrobcu výrazne zlepšil ťah od nižších a stredných otáčok. Zlepšil sa samozrejme aj výkon, pod kapotou Californie T sa nachádza až 560 koní. Slušne vyzerá aj údaj o zrýchlení z 0 na 100 km/h, na ktoré tomuto modelu stačí iba 3,6 sekundy.

Jedným z najzásadnejších otázok, ktoré technici pri vývoji nového agregátu museli vyriešiť, je efekt turbo diery. Bolo potrebné zabezpečiť bleskové reakcie na prudké zošliapnutie plynového pedálu. Akým spôsobom sa s tým popasovali presne nepopisujú, avšak uvádza sa veľmi precízna práca so softvérovou jednotkou. Samotné turbodúchadlá sú dvojkomorové a vyznačujú sa nízkou zotrvačnosťou. Na zozname technických úprav figuruje aj inštalácia nového výfukového potrubia, ktoré lepšie zodpovedá potrebám tohto agregátu. Po technickej stránke to však ešte stále nie je všetko.

Ferrari California T prichádza okrem iného aj s upraveným systémom adaptívnych tlmičov Magnaride, ktoré výrazne zlepšujú jazdné vlastnosti tohto modelu. V súvislosti so zvyšovaním výkonu boli použité účinnejšie brzdy s karbón-keramickými kotúčmi.

Pozorné oko fanúšika automobilky Ferrari si určite všimne aj vizuálne zmeny. Turbom vybavené Ferrari California T spoznáte podľa novej kapoty a prepracovaného aerodynamického nárazníka. Vzadu sa zas viditeľnejších úprav dočkal difúzor. Pár zmien môžeme napočítať aj v kokpite, kde si svoje miesto našiel modernejší multimediálny systém a medzi budíky pribudol ukazovateľ tlaku turba.

ferrari california t coupe kupe twin turbo preplnany agregat

ferrari california t coupe kupe twin turbo preplnany agregat

ferrari california t coupe kupe twin turbo preplnany agregat

ferrari california t coupe kupe twin turbo preplnany agregat

ferrari california t coupe kupe twin turbo preplnany agregat

ferrari california t coupe kupe twin turbo preplnany agregat

ferrari california t coupe kupe twin turbo preplnany agregat

Ferrari California T (oficiálne video):Váš názor na verziu Ferrari California T s twin-turbo prepĺňaným agregátom ? Nech sa páči, hlasujte tu:


Informácie o autách značky Ferrari a ich úpravách nájdete v zozname našich článkov tu:

FERRARI tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky: Erik Dobos
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 1829x    hodnotenie: 11/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt