support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Ferrari Ferrari 458 Italia od Novitec Rosso - maranellský biely kôň z Talianska logo Ferrari

Ferrari 458 Italia od Novitec Rosso - maranellský biely kôň z Talianska

17.Mar.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Už tradične sa v Ženeve odohráva (resp. odohrala Medzinárodná motoristická show Palexpo-Geneva v dňoch 3. až 13.marca 2011) jedna z najväčších motoristických udalostí na svete, na ktorú sa vždy tešia všetci, ktorých sa dianie sveta štyroch kolies viac či menej dotýka. Výstavisko počas tohto autosalónu prekypuje všemožnými novinkami, ktorých ako je zvykom, je vždy skutočne dosť a nemalá pozornosť bude aj tento rok venovaná segmentu zvaný tuning.

V tomto článku sa pozrieme na to, s čím sa môže pochváliť na tohtoročnom marcovom (2011) ženevskom autosalóne populárny nemecký úpravca maranellských plnokrvníkov Novitec Rosso. A nejde rozhodne o žiadny „tuctový“ tuning. Pred početným publikom z celého sveta si svoju premiéru odbije Ferrari 458 Italia, pre ktoré Novitec Rosso pripravil exkluzívny set vylepšení, pričom firma sa do tohto vozidla pustila prvýkrát.

Úpravcovia aj tentoraz vsadili na použitie karbónových karosárskych prvkov, vďaka čomu sa im podarilo znížiť celkovú hmotnosť a dodať vozidlu divokejší vzhľad. Dá sa povedať, že tento kompozitný materiál nájdeme, kam sa len pozrieme, či už sú to bočné prahy, predné a zadné spojlery, či dokonca kryty vonkajších spätných zrkadiel. Za lepším koeficientom odporu vzduchu stojí špeciálne optimalizovaný bodykit, s ktorým sa táto talianska krásavica podrobila niekoľkonásobným testom aerodynamiky v špeciálnom tuneli. Inak sa ale dizajnéri rozhodli ponechať tomuto Ferrari svoj továrenský vzhľad a na prvý pohľad nie je vôbec problém rozoznať, o aký typ maranellského športiaku ide. Sada aerodynamických prvkov príjemne korešponduje s ostatnými ladnými krivkami a tak nemôžeme úpravcom vytknúť cit, akým spojili design a funkčnosť.

ferrari 458 italia novitec rosso

Ferrari 458 Italia od Novitec Rosso sa môže popýšiť okrem množstva malých karosárskych vylepšení aj karbónovou strechou a špeciálne navrhnutým difúzorom, tuningová dielňa sa navyše odhodlala použiť pri vývodoch výfukového systému relatívne vzácny a drahý materiál Inconel, s ktorým sa môžeme stretnúť predovšetkým pri monopostoch F1. Vďaka použitiu tohto materiálu sa podarilo oproti sériovej verzii ušetriť slušných 21kg a to hovoríme len o ľahšej výfukovej sústave, spolu s karbónovými prvkami je celková úspora hmotnosti zhruba 50 kg. Zovňajšok dopĺňajú aj 21 palcové kolesá vpredu a o jeden palec väčšie kolesá zadnej nápravy, pričom kontakt s vozovkou majú na starosti špičkové pneumatiky Pirelli PZero s rozmermi 225/30 vpredu a 335/25 vzadu.

ferrari 458 italia novitec rosso

Od vzhľadu sa ale teraz presuňme k technickej stránke, Novitecu sa podarilo zo 4,5 litrového osemvalca vyžmýkať ďalších 39 koní a to vďaka úprave elektronickej jednotky ECU a športovému výfukovému systému s vylepšeným katalyzátorom, ktorý sme si už spomínali vyššie. Zaujímavosťou je aj fakt, že vo výfukovom systéme je regulovateľná klapka, vďaka ktorej môže zvuk motoru ovplyvniť aj samotný vodič a to celkom jednoducho vďaka ovládaču umiestnenému priamo na volante.

ferrari 458 italia novitec rosso

Poďme ale späť k číslam, po úprave sa môže Ferrari 458 Italia pochváliť výkonom 609 koní/454 kW a maximálna rýchlosť sa pohybuje tesne nad hranicou 330 km/h. Krivka maximálneho výkonu pritom siaha až do 9 100 ot./min. a krivka maximálneho krútiaceho momentu, ktorý je mimochodom 540 Nm, porastie do hranice 5 400 ot./min. Úpravcovi sa štandardne dodávaná prevodovka príliš nepozdávala, takže aj tu sa odohralo viacero zmien, ktorých výsledkom je hlavne rýchlejšia odozva pri preraďovaní.

ferrari 458 italia novitec rosso

Vďaka novým športovým pružinám sa svetlá výška tohto maranellského tátoša znížila zhruba o 35 milimetrov, avšak úpravcovia mysleli aj na tých „bežných“ ľudí, ktorí budú chcieť použiť tento voz aj mimo okruhu. Práve preto technici z Novitec Rosso inštalovali do podvozku elektronický systém, ktorý po stlačení tlačidla zvýši svetlú výšku prednej nápravy o 40 mm, čím umožní bezpečné prechádzanie retardérov, či vjazdy do podzemných garáží. Túto vcelku praktickú vychytávku je možné použiť až do rýchlosti 80 km/h, takže využívať sa dá po celú dobu jazdy po meste, pričom po prekročení spomínanej rýchlostnej hranice sa predná časť automaticky vráti do pôvodného stavu.

ferrari 458 italia novitec rosso

Záverom sa už len na krátko pristavme v interiéri, kde nájdeme oproti sériovej verzii predovšetkým športový volant s ovládacími prvkami, dlhšie pádla sekvenčného radenia a taktiež opäť viditeľne väčšie množstvo karbónových prvkov, dodávajúcich interiéru profesionálny závodný „look“.

Ako sme už v úvode spomenuli, Ženeva aj tento rok dala priestor pre množstvo tuningových skvostov, ktorých predstavenia budeme pre vás postupne pripravovať a už podľa prvotných zákulisných informácii sa rozhodne máme na čo tešiť.

ferrari 458 italia novitec rosso

ferrari 458 italia novitec rosso

ferrari 458 italia novitec rosso

ferrari 458 italia novitec rosso

Fotogaléria Novitec Rosso Ferrari 458 Italia:preview
Firma Novitec bola založená v roku 1989, kedy začala s vývojom a úpravou veľmi rýchleho auta FIAT Uno Turbo 1,6. Tento „showcar“ im priniesol potrebný postreh v médiách a od tohto momentu sa začala spoločnosť razantným tempom vyvíjať. Dnes počíta tento veľký tím vyše 300 zamestnancov v 32 krajinách na celom svete. NOVITEC je špecialistom na kompletné úpravy rôznych značiek áut, hlavne sústredí svoje sily ale na talianske značky ALFA ROMEO, FIAT a LANCIA.

Firma dodáva jednak samostatné doplnky ako spojlery, nárazníky a rôzne motorové, podvozkové a interiérové diely, ale taktiež celé montážne sady, teda „body kity“ alebo sady spojlerov a výrobkov na konkrétne auto. V skorých deväťdesiatich rokoch minulého storočia bola založená vlastná divízia NOVITEC ROSSO, ktorá sa zaoberá extrémnymi, unikátnymi a luxusnými úpravami áut FERRARI a to jednak zovňajšku ale aj interiéru ako aj motorových a podvozkových častí. Hlavné materské sídlo firmy sa nachádza v meste Stetten, západne od Mníchova v nemeckom Bavorsku.


Ako by ste zhodnotili Ferrari 458 Italia po úprave od NOVITEC ROSSO ?


Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy Novitec, tak navštívte našu podstránku:

NOVITEC tuning


Ostatné úpravy áut značky Ferrari nájdete v zozname našich článkov tu:

FERRARI tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Matej Klamo
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 12873x    hodnotenie: 7/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt