support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo furious FAST FIVE - Rýchlo a zbesilo 5: akčná nakladačka s dávkou nostalgie logo furious

FAST FIVE - Rýchlo a zbesilo 5: akčná nakladačka s dávkou nostalgie

05.Jul.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber


Začiatkom mája sa do našich kín dostalo piate pokračovanie filmu Fast and Furious, ktoré sa za desať rokov od uvedenia jednotky stalo doslova kultovým filmom motoristických a tuningových fanúšikov po celom svete. Kým jednotka zožala veľké úspechy a odštartovala novú módu vlnu upravovania áut, na ostatné diely reagovali filmoví kritici už rôzne a očakávania, že niektorí z ďalších dielov prekoná ten prvý zostávali vskutku nenaplnené. Päťka s originálnym názvom Fast Five ale prináša poriadnu, až neočakávanú dávku akcie, ktorú by po relatívne vlažnej trojke a štvorke očakával len málokto.

Séria Fast and Furious slávi desaťročie


Filmová séria Fast and Furious priviedla za desaťročie do kín milióny divákov a svojím prvým dielom si vytvorila okolo seba veľmi silnú auru. Bol to totiž film, kde sa predvádzali tie najnadupanejšie autá v rôznych extrémnych úpravách a menej nebolo ani veľmi atraktívnych slečien, ktoré k takýmto autám odjakživa patria. Úspech pri tejto zaručenej kombinácii na seba samozrejme nenechal dlho čakať. Mierne schladenie však prišlo tretím dielom Tokyo Drift, kde sa celé dianie presunulo na Japonský polostrov a verejnosti poodhalilo kúsky zo sveta driftu, ktorý má svoje korene práve v týchto zemepisných šírkach. Kritika pritom vyčítala vcelku jednoduchú dejovú líniu, poľavenie a odklon od akčných scén, ktorý mnohí pripisovali najmä novému režisérovi Justinovi Linovi a nevýraznej hlavnej postave, ktorú stvárnil Lucas Black. Lepšie na tom nebolo ani štvrté pokračovanie, ktorej dej sa odohrával prevažne v Dominikánskej republike a v Los Angeles, v tomto diele sme už pritom mali možnosť vidieť „staro-nového“ hlavného hrdinu Vin Diesla, ktorý svoj návrat predznamenal na konci Tokyo Driftu. Od minulosti však už teraz prejdime do súčasnosti a poďme sa pozrieť s čím prichádza piaty diel.

O predošlých sériách Fast and the Furious sme písali v starších recenziách:

thumb thumb thumb


fast five logo

Fast Five – Rýchlo a zbesilo 5 - aké je najnovšie pokračovanie ?


Na režisérsku stoličku sa aj v tomto prípade posadil Justin Lin, ktorý si zrejme vstúpil do svedomia a do kín priniesol naozajstný akčný film, ktorý úroveň celej série určite posunul vyššie. A čo je ešte lepšie, v tomto filme sa stretneme s väčšinou starých známych tvárí, medzi ktorými nemôže chýbať Vin Diesel alias Dom Toretto, jeho sestra Jordana Brewster alias Mia Toretto, či záchranca Paul Walker. Oproti ostatným dielom sa päťka odlišuje predovšetkým množstvom akčných scén, ktorých filmu doprial scenárista Chris Morgan, produkciu mal už tradične na starosti Neal H. Moritz, herec Vin Diesel a Michael Fottrell. Čo je však pozitívne, kritika si na tomto filme rozhodne toľko nezgustla a dá sa povedať že ani nemohla.

fast 5 fast and furious

Filmu určite nemôžeme vyčítať až tak to, čo jeho predchodcom, ale aj tu sa z času na čas objavia zvláštne pôsobiace dialógy, či zbytočne preumelkované scény bez hlbšieho významu.

Čo sa týka obsahu, tu môžu byť niektorí diváci trochu sklamaní, zďaleka tu nenájdeme toľko vytuningovaných lešteniek, či sporo odetých slečien. Tvorcovia tentoraz vsadili skôr na nostalgické autá z minulosti, ako napríklad Chevrolet Corvette Grand Sport, Ford Maverick Grabber, legendárny Ford GT40, či exkluzívne európske De Tomaso Pantera z roku 1972. Sklamaní však určite nezostanú ani diváci obdivujúci skôr súčasnú automobilovú produkciu.

fast 5 fast and furious

Drobný nedostatok v podobe menšieho počtu extrémne vytunených mašín a menšieho počtu atraktívnych žien však tvorcovia vykúpili množstvom akčných scén, ktoré vás zaručene dostanú, a pri ktorých možno aj zabudnete, že sledujete jedno z pokračovaní Fast and Furious. A ak ste navyše videli film Bad Boys II, určite vám ho niektoré scény tohto filmu pripomenú. Fast Five však rozhodne vďaka dychberúcim naháňačkám a prestrelkám má na to, aby sa zaradil medzi najlepšie akčné filmy tohto roku.

fast 5 fast and furious

Dej tejto 130 minútovej snímky sa odohráva v jednom z najväčších miest sveta, v Brazílskom Riu de Janeiro, kde sa Dom Toretto so svojim parťákom pokúšajú splniť svoj plán, ktorým si zabezpečia slobodu. Proti nim pritom stojí poctivý a skúsený federálny agent Luke Hobbs, ktorý sa ich snaží všemožne zastaviť. Z deja vám toho už viac prezradiť nechceme, film totiž rozhodne stojí za pozretie, o čom svedčí aj najlepšie percentuálne hodnotenie tohto dielu z celej série.

rychlo a zbesilo 5

Režisér Justin Lin rozhodne odviedol kus dobrej práce, no zhodnotenie, či sa „päťke“ podarilo prekonať prvý diel už necháme na vás. Pre úplnosť len pripomeňme, že v súčasnosti sa pracuje už na šiestom pokračovaní, ktoré by sa na plátnach kín malo objaviť približne o dva roky.fast 5 fast and furious

fast 5 fast and furious

fast 5 fast and furious

fast 5 fast and furious

Fast five (Rýchlo a zbesilo 5) očami slovenského tunera - Patrika Cabánika:


Ešte predtým, ako budeme opisovať dej tohto 5.dielu zo série Fast and Furious, si pripomenieme časti aj z minulých rokov.

Určite každý šialenec tuningu už zbystril, že do kín sa dostalo už piate pokračovanie akejsi filmovej modly vyznávačov štyroch kolies. Na túto filmovú ságu sa chodí pozerať hádam každý ... chalani obdivujú nadupané autá, zatiaľ čo ženy obdivujú blonďavé vlasy Paula Walkera a bicepsy Vina Diesela.

Piate pokračovanie prišlo pod názvom Fast Five a dejová línia je zmes filmu Lúpež po taliansky a reality zo Slovenska v podaní bankomatovej mafie ;-) Ako sme si už zvykli každá jedna časť nás zaviedla do iného prostredia automobilových pretekov.

V prvom filme na tému Fast and Furious (2001) sme spolu s hlavnými postavami prejazdili ulicami Los Angels, v roku 2003 to bolo slnečné Miami v 2Fast and 2Furious, zavítali sme do krajiny vychádzajúceho slnka v treťom pokračovaní s podtitulom Tokyo Drift (2006) , ba dokonca sme sa dostali aj za hranice Mexika v Fast and Furios (2009).

V zatiaľ poslednej epizóde nás po oslobodení Dominica z policajného autobusu dej zaviedol do Ria, kde sa aktéri filmu nechtiac zaplietli do boja s miestny bossom, ktorého chcú navyše pripraviť o pekný balík (trezor) peňazí strážený príslušníkmi skorumpovaného policajného oddelenia. Aby toho nebolo dosť do deja sa zapoja aj elitní policajti FBI pod vedením ďalšieho "drobčeka" Dwayne Johnsona. Zložitá situácia vyžaduje pomoc viacerých ľudí a tak na scénu nastupujú snáď všetky väčšie herecké postavy z predošlých časti (Han, Vince, Tej, Elena, ...). Dej je plný naháňačiek, strielačiek a ďalších USA vychytávok. Viac vám o deji nebudeme prezrádzať, koho to zaujíma si film pozrie a koho nie už aj tak nečíta tieto riadky.

Poďme ale k tomu, čo každý považuje za gro filmov Fast and Furious a to k autám. Aut ktoré stoja za zmienku je cca 20.

Čo sa týka áut, nájdeme značky v tomto filme snáď z každého kútu sveta: 1963 Ford Galaxy, 1966 Ford GT40, 1965 Chevrolet Corvette Grand Sport, 1967 International Scout, 1970 Charger, 1970 Ford Maverick, 1972 Nissan Skyline, 1972 Pantera Detomaso, 1996 Toyota Supra, 2007 Porsche GT3 RS, 2006 GMC 2500 Yukon, Nissan GT-R ( The car at the end of Fast Five Movie), 2010 Dodge Challenger ( The car at the end of Fast Five Movie), 2010 Subaru STi, 2010 Lexus LFA, 2010 Dodge Chargers SRT (Modified Vault Chargers), 2011 Dodge Charger Police Interceptor, Gurkha LAPV, Ducati Street Racer (Bike), Train Heist Truck

Autá, ktoré sa podarilo do filmu zaobstarať prišli zrejme rovno z autosalónu a ich pôsobnosť je na cestách už veľmi obmedzená, najmä z finančného hľadiska. :(

Typovo je Fast Five veľmi rozmanitý. American Muscle, superšporty, japonské vychytávky, proste je si z čoho vyberať... teba bolo by :D

rychlo a zbesilo 5

Aspoň v krátkosti:
Koenigsegg CCX je vyrobený švédskym výrobcom Koenigsegg Automotive AB. DO pozornosti sa dostal v roku 2006 na Ženevskom autosalóne.. CCX( Competition Coupé X). Kasoréria tohto športovca je vyrobená z karbóńových vlákien. Maximálnou rýchlosťou sa pohybuje okolo hranice 400 km/h, len pre porovnanie takú rýchlosť dosahuje čislo 1 Buggati Veyron. Objem motora 4,7 L a 2 kompresory dokážu vyvinúť silu 806 koní pri 6900 otáčkach za minútu.

Honda NSX (Acura NSX) bol športový automobil vyrábaný takmer 15 rokov. Jeho predaj bol predurčený najmä pre Severnú Ameriku a Hong Kong. Na doladení motora V6 umiestneného v strede naprieč sa podieľal Ayrton Senna. Motor je samozrejem VTEC.

rychlo a zbesilo 5

V najdôležitejšej scéne celého filmu bo využitý Dodge Charger SRT. Táto americká sila skrýva pod kapotou 6,1 litrový blok V8 s výkonom "smiešnych" 425 konských síl a točivým momentom 420 Nm. Z nuly na 100km/h zrýchli táto 1,8 tonová nádhera za 5,1 sekundy. Myslíme, že slušné náradíčko na potiahnutie trezoru plného peňazí. No nie? ;-)) Ale o tom podrobnejšie nižšie v tomto článku...

Trošku nás sklamalo, že auto ako Nissan GT-R sa dostalo ku slovu až v závere filmu a aj to v statickej scéne. Toto šikmooké autíčko je proste unikát ... jeho motor je skladaný ručne do poslednej súčiastky, čo zabezpečuje, že žiadne auto nemá rovnaký výkon. O prenos sily sa stará zdvojená prevodovka ... zvlášť pre párne a zvlášť pre nepárne prevodové stupne. Pod kapotou sa ukrýva 3,8 litrový motor na ktorom zvyšujú výkon dve turbodúchadlá. S výkonom 353 kW sa právom radí medzi najsilnejšie cestné vozidlá na svete.

Ďalšou "fajnotkou" pre milovníkov japonských koní je Lexus LFA . Keď sme pri tých koňoch, vo svojich útrobách ich schováva presne 560 a ich sila sa naplno prejaví v 8700 otáčkach za minútu. Zrýchliť na sto kilometrovú rýchlosť dokáže za 3,7 sekundy a maximálka sa pohybuje okolo 325 km/h. Rovnako však aj tento majstrovský kúsok dostal svoje slovo až na konci.

Jemná kritika na Fast 5


No autá boli určite to naj vo filme . Fast Five je plný typicky amerických scén, ktorých realita je na bode mrazu.
Veď len v Amerike je možné z autobusu, ktorý preváža väzňov vytiahnuť len jedného, ktorý navyše sedí v zadnej časti autobusu a medzi osloboditeľmi a utečencom je pár policajtov a budúcich väzňov.
Ďalšou čerešničkou bolo vyťahovanie áut z vlaku v niekoľko desiatok kilometrov za hodinu bez toho aby si to prvých 10 minút niekto všimol a keď už aj tak nemajú vládny agenti so špeciálnym výcvikom žiadnu šancu.

rychlo a zbesilo 5

Ďalšie veci na ktoré sme si už však zvykli z minulých častí sú ilegálne preteky , na ktoré chodia stovky ľudí ale polícia o nich nevie a ak aj vie, nikdy na nich nikoho nechytí lebo organizátori majú policajné vysielačky.

Osobne najviac nás dostala scéna s trezorom . Návod, stačia dve silné autá, pár oceľových lán, trochu výbušniny, .... Pri zbesilej naháňačke po meste, kde navyše museli ísť autá vedľa seba sa samozrejme nikto okrem lumpov nezranil, žiadny dôchodca neprešiel cez prechod bez pozretia, ba dokonca v meste nebola ani jedna zlatokopka na veľkom BMW alebo Mercedese, z ktorého vidí ledva na cestu ;-)))

Ako to už býva zvykom na konci sa v každom policajtovi pohne svedomie a "zločinca", ktorého naháňa počas celého filmu pustí zo slovami ",...ešte sa stretneme" . Proste Amerika. Ouh yeah !!!

rychlo a zbesilo 5

Zdemolovaná polka mesta, desiatky policajných áut, trezor odparkovaný uprostred mosta, zlosin mŕtvy a hlavný hrdina si odkráča (odvezie) cez hranice do krajiny z ktorej nevydávajú zločincov ... Osobne si ale myslíme, že film by bol relatívne dobrý a nikto by nemal námietky pokiaľ by to nebolo pokračovanie známej série Fast and Furious.

Fast Five ako film, je prepracovaný asi najviac v porovnaní z ostatnými časťami , no z dielu na diel sa vytráca čoraz viac „duch ilegálnych pretekov“, nadupaných kár na ktoré sme boli zvyknutí v prvej, druhej či tretej časti. Celkovo hodnotíme film pozitívne, ale len ak ho berieme ako samostatný celok nie pokračovanie častí Fast and Furious.

Malá odporúčanie: - keď začnú titulky film ešte nevypnite, príde scénka, ktorá dá predzvesť, že sa môžme čoskoro dočkaj aj šiestej časti, či to nie je už prehnané a veľa, to už musíte posúdiť sami ;-)

rychlo a zbesilo 5

rychlo a zbesilo 5

FAST FIVE - video upútavka:Váš názor na nový diel FAST FIVE - Rýchlo a zbesilo 5 ?


Viac informácií k tomuto filmu vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Texty: Matej Klamo
a Patrik Cabánik
Obrázky: Martin Cyprian
Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 43163x    hodnotenie: 29/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt