support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo elektronika Elektronické súčiastky v autách, ktoré sa rýchlo poškodia – kazítka (kurvítka) logo elektronika

Elektronické súčiastky v autách, ktoré sa rýchlo poškodia – kazítka (kurvítka)

09.Jul.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Stará Škodovka, Lada, či Trabant – určite si ich pamätáte. Jednoduché, aj keď možno častejšie opravy, ktoré ale zvládol prakticky každý zručnejší majster sám za použitia bežného náradia. Ich časy sú definitívne za nami a pri srdci nás môže hriať akurát spomienka na ne a na všemocný skrutkovač a kladivo. Pozrime sa na stále bolestnejšiu problematiku moderných áut.

kazitka kurvitka nekvalitne autodiely elektronicke suciastky
Dnes to vyzerá, že výrobcovia áut od nás nechcú, aby sme sa pozerali do útrob svojho vlastného automobilu, čo sa určite niektorým môže zdať neférové. Už si nakoniec nemáme sami meniť ani žiarovky v svetlometoch a prakticky každá drobnosť má patriť pod vplyv autorizovaných servisov.
Aspoň takto si to predstavujú výrobcovia automobilov, no okrem toho, že získajú pre „autorizáky“ viac tržieb, tak zároveň vzniká možnosť na umiestňovanie a skrývanie rôznych a dnes už veľmi sofistikovaných „kurvítok“. Prepáčte nám ten vulgárny výraz, ak ste jemnejšej povahy, pokojne slovo „kurvítko“ čítajte ako „kazítko“.

ČO SÚ TO KURVÍTKA A NAČO SLÚŽIA?


V tomto článku, ktorý možno netreba brať až tak smrteľne vážne, niečo bude možno trochu pritiahnuté za vlasy a nad niečím možno srdce pravoverného motoristu zaplače. Ešte predtým ako sa pozrieme na samotnú problematiku „kurvítok“ v automobilovom priemysle, spravme si krátke lingvistické okienko a vysvetlime si význam tohto mierne vulgárneho ale veľmi výstižného výrazu.

kazitka kurvitka nekvalitne autodiely elektronicke suciastky
Kurvítko je súčiastka slúžiaca k tomu, aby sa dané zariadenie určite niekedy pokazilo. Dnes už aplikácia a vývoj kurvítok zašiel tak ďaleko, že je dokonca možné nastaviť, aby vec pokazili tesne po vypršaní záruky (určite to poznáte ;-) ). Ak hovoríme o mechanických kurvítkach, poznali ste ich najmä ako súčiastku, ktorá bola navyše, a bez ktorej zariadenie normálne fungovalo ďalej. Vývoj však pokročil o míľové kroky vpred a v moderných autách kurvítka už len tak ľahko neodstránite a zaručene vás prinútia navštíviť autorizovaný servis.
Keď sa niečo má pokaziť, tak sa to pokazí, a keď, tak sa pokazí všetko naraz. Jeden z mnohých Murphyho zákonov, ktoré robia vrásky na čele miliónom ľudí. Môžete až nadobudnúť pocit, že niekto pomáha, aby sa tieto zvláštne zákonitosti diali. Samozrejme týmto nechceme, aby u vás prepukla paranoja, báť sa nemusíte, len treba byť pripravený na to, že kurvítka čakajú na svoju chvíľu prakticky v každom zariadení. My sa ale poďme zamerať na nové autá, lebo práve tie sú dnes koncipované na aplikáciu množstva „kazítok“ nielen mechanického ale aj softvérového charakteru. Opäť vás ale chceme upozorniť, že toto nie je článok, ktorý vás má odradiť od kúpy nového auta a určite vás nechceme presvedčiť, že nové autá sú zlé. Zopár kurvítok má určite aj vaše 15-ročné auto, to si buďte istý. Len nie sú možno tak sofistikovane aplikované.

kazitka kurvitka nekvalitne autodiely elektronicke suciastky

KDE VŠADE V AUTÁCH SA KURVÍTKA SKRÝVAJÚ?


A čo teda býva najčastejším problémom v moderných autách?

Jednoznačne je to elektronika a čokoľvek s ňou priamo súvisiace. Dnes už majú autá elektronicky riešené prakticky úplne všetko a to je skvelou možnosťou pre aplikáciu nenápadných a veľakrát aj neobjaviteľných kurvítok, ktoré môžu byť nevyčerpateľným zdrojom rôznych problémov. Navyše vaše vlastné auto vás môže začať po čase vydierať, keď vám na palubnom počítači začne „vyskakovať“ jedna chyba za druhou. Samozrejme, že sa to nezaobíde bez „príjemného“ akustického signálu pri každom štartovaní, čo vás určite pred jazdou skvele naladí.

Rôzne svietiace a zhasínajúce kontrolky, chybové hlásenia palubného počítača – to všetko vás začne privádzať do zúfalstva, až nakoniec podľahnete a vaša peňaženka sa otvorí dokorán. Vlastne budete servisu platiť veľmi radi, len nech vás už tých problémov zbavia. Zostáva už len dúfať, že sa nedožijeme toho, že auto nám vulgárne vynadá a pošle nás rovno do ... servisu.

kazitka kurvitka nekvalitne autodiely elektronicke suciastky
Dnešné autá sú plné čidiel a rôznych senzorov, v ktorých svojpomocne neopravíte prakticky nič. Veď si len spomeňte koľkokrát stačilo nechať vymeniť snímač (inak povedané kurvítko) a problém bol vyriešený. Teda až do doby, kým sa neozvalo ďalšie kurvítko, alebo neuplynula záručná doba čerstvo vymeneného dielu. Len pre zaujímavosť si zrátajte, koľko tieto výmeny dohromady stoja. Ak sa na to pozrieme z akéhokoľvek uhlu pohľadu, vždy sa budeme točiť okolo elektroniky.

Až sa natíska povedať, že čím viac jej auto má, tým je to horšie. Dnes sa už za nás snažia autá rozmýšľať viac než je nutné, vlastne môžeme byť ešte radi, že auto sa nesnaží miesto nás šoférovať. Nezapnete si pás? Auto vás bude obťažovať pípaním. Šoférujete dlho? Auto vás bude upozorňovať na to, aby ste zastavili. Švédi dokonca vymysleli trubičku, do ktorej musíte pred naštartovaním nafúkať a palubný počítač vyhodnotí či ste pod vplyvom alkoholu.

Áno aj tieto prvky sú potenciálnym zdrojom množstva porúch, ktoré vám prakticky znemožnia jazdu autom. Je síce sympatické, že výrobcovia áut chcú možno dbať na zvyšovanie bezpečnosti, na druhej strane stroj nemôže nahradiť rozmýšľanie človeka – a tiež stroj nemôže vyhrať boj s ľudskou hlúposťou a vynaliezavosťou.

kazitka kurvitka nekvalitne autodiely elektronicke suciastky
Možno sa na záver hodí otázka, či sa dočkáme niekedy áut bez rôznych kurvítok. Trend je jasne stanovený a autá majú v sebe stále viac a viac rôznej elektroniky, ktorá je potenciálnym zdrojom problémov a kazenia. Je to ale dôsledok prudkého vývoja, ktorý ako všetko prináša pozitíva aj negatíva. Ale kurvítok sa už nezbavíme. Keď sa nad tým zamyslíme z pragmatického hľadiska, aj oni sa podieľajú na vytváraní hybnej sily predaja, či už v automobilovom alebo akomkoľvek inom priemysle. Chce to teda pevné nervy a z celého toho sa nepo...kaziť.

Mali ste, alebo máte v aute nejaké kurvítka,
o ktorých viete?

Podeľte sa o vaše skúsenosti
komentárom tu pod článkom,
alebo môžete aj na Facebooku Cobra Tuning!


Myslíte si, že sa pri výrobe súčasných moderných automobilov používajú aj nekvalitné elektronické súčiastky - kazítka ?
Nech sa páči, hlasujte tu:Viac informácií k tejto téme Vám radi poskytneme. Zoznam ďalších článkov týkajúcich sa pomoci, rád a tipov nájdete tu:

POMOC, RADY & TIPYVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Matej Klamo
Obrázky: Zdeno Hladký
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 15824x    hodnotenie: 21/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt