support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo bmw Ekologické a úsporné auto AC Schnitzer 99d BMW Z4: roadster ako z eko-rozprávky logo bmw

Ekologické a úsporné auto AC Schnitzer 99d BMW Z4: roadster ako z eko-rozprávky

09.Nov.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

S ubúdajúcimi zásobami ropy a stúpajúcimi cenami palív sa trendy šetrnosti rozširujú aj do segmentov, kde sa predtým na spotrebu príliš nehľadelo. Najčerstvejším príkladom je BMW Z4 od úpravcu AC Schnitzer, ktoré je síce zatiaľ len vo fáze konceptu, ale bez väčších pochybností môžeme očakávať, že v podobnej podobe sa bude vyrábať aj pre bežných zákazníkov. Možno teda nebudú až takí bežní, bude to skôr pre tých, ktorí si budú chcieť užiť trochu športovejšiu jazdu, ale zároveň nebudú chcieť ročne utratiť tisíce na prevádzkových nákladoch. Aj keď sa vám varianta „úsporného BMW Z4“ môže zdať na prvý pohľad nevyužiteľná a nelogická, vedzte, že svoju klientelu si určite nájde. Čítajte ďalej a dozviete sa prečo.

AC Schnitzer 99d, trochu iné BMW Z4


Najnovší koncept od AC Schnitzer dáva pocítiť svoju jedinečnosť už na prvý pohľad. Nie je to pritom len pre jeho farebné prevedenie, ale aj pre úsporné karosárske úpravy a doplnky, ktoré šikovné oko tiež zbadá na prvý pohľad. Okrem toho sa aj znížila svetlá výška vozidla o celých 30 mm, čím sa výrazne zlepšil koeficient odporu vzduchu. O toto zníženie sa starajú aj vyššie spomínané doplnky karosérie, ktoré si môžeme všimnúť napríklad na prednom, či zadnom nárazníku alebo na veku kufra. Mierne sa zmenila tiež bočná línia vozidla, kde pribudli špeciálne upravené „žiabre“ . Vzhľad samozrejme nie je výrazne odlišný od bežnej verzie, čo je určitou výhodou. Autori tohto projektu jednoznačne nechceli z tohto auta spraviť nudnú krabicu vhodnú len na presun z bodu A do bodu B, ale pokúsiť sa skĺbiť potešenie z jazdy s úspornosťou. V podobnom duchu to tak pokračuje aj pri ostatných prvkoch, no nenechajte sa zmýliť, takto upravená Z4 vás určite nudiť nebude.

eko diesel bmw z4 320d 99d ac schnitzer tuning

Úsporný motor 2,0 diesel Efficient Dynamics


Po stlačení štartovacieho tlačidla sa s charakteristickým zvukovým prejavom ozve dvojlitrový diesel z modelu 320d EfficientDynamics, ktorý v modeli radu 3 dosahuje maximálny výkon 163 koní. V tomto prípade samozrejme počítajte s väčším stádom, pod kapotou máte agregát upravený na 190 koní/140 kW, s ktorým síce na okruhu medzi najsilnejšie stroje rozhodne nebudete patriť, ale aj zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,9 sekúnd je celkom slušné. Ak sa však rozhodnete tento voz na okruhu vyskúšať, patriť budete aspoň medzi špičku v spotrebe, s ľahkou nohou totiž výrobca udáva kombinovanú spotrebu len 3,8l/100 km, pričom zjav takýchto cifier na palubnom počítači sa v BMW Z4 rovná takmer malému zázraku. Ak by ste sa rozhodli na tomto bavoráku vyskúšať „čo to dá“, vedzte, že ručička tachometra neprekročí hodnotu 235 km/h. Z tohto hľadiska vnímame riešenie ako celkom príjemný kompromis medzi výkonom a spotrebou, aj keď dosiahnuť výrobcom udávanú hodnotu v praxi nebude vôbec ľahké a nepochybne si to bude vyžadovať riadnu dávku sebadisciplíny zo strany vodiča.

eko diesel bmw z4 320d 99d ac schnitzer tuning

Ďalším neopomenuteľným krokom pri stavbe úsporného športiaku je šetrenie kilogramov. Tejto úlohy sa návrhári v AC Schnitzer zhostili priam majstrovsky a výsledok je skutočne veľmi pôsobivý. Ak si BMW Z4 99d postavíme na váhu vedľa bežnej verzie, zistíme, že hmotnostný rozdiel je v tomto prípade úctyhodných 230 kg. Krokov k tomuto peknému výsledku je hneď niekoľko, bežný akumulátor bol nahradený omnoho ľahšou li-ionovou batériou, v interiéri bol vo veľkom použitý karbón a napokon z magnézia, karbónu a titánu boli vyrobené a nahradené niektoré karosárske diely. Samozrejme, uviesť do praxe toto riešenie by nebolo práve najlacnejšie, ale pri koncepte financie príliš dôležitú rolu nehrajú. Ak sa však posadíte za volant tohto úsporného športiaka, budete mať pocit, že je ešte ľahší vďaka upravenému ovládaniu a zaveseniu kolies. Zopár kilogramov sa podarilo ušetriť aj vďaka ľahšej brzdovej sústave a brzdovým kotúčom s rekuperačnou funkciou. Podvozkovému riešeniu nasadili tvorcovia korunu s novými plne nastaviteľnými tlmičmi.

eko diesel bmw z4 320d 99d ac schnitzer tuning

Úsporné eko-pneumatiky Continental


O kontakt s vozovkou sa postarajú špeciálne vyvinuté pneumatiky Continental Blueco s rozmerom 225/35 R19, ktoré boli vyvinuté v úzkej spolupráci priamo s AC Schnitzer pre túto štúdiu. Vďaka špeciálnej konštrukcii pneumatiky bol dosiahnutý podstatne nižší valivý odpor, čo sa samozrejme pozitívnym spôsobom odrazilo na celkovej spotrebe. Aby sme si to teda zhrnuli. BMW Z4 9dd od AC Schnitzer disponuje radou úsporných technológii, ako systém start-stop, systém rekuperácie energie vzniknutej pri brzdení, palubný počítač s ukazovateľom radenia rýchlostných stupňov a aerodynamické prvky na karosérii. To samozrejme nie je všetko. Takto vybavený bavorák vám poskytne aj množstvo doplnkov, bezpečnostnú výbavu akou sú airbagy, ABS a ESP berieme už za samozrejmú, ale posádku poteší najmä palubný počítač s pripojením na internet, kolíska pre Apple iPhone 4 s možnosťou kompletnej synchronizácie. Ďalšou samozrejmosťou je navigácia, handsfree systém a pokročilé audio. Nájdete v ňom jednoducho všetko, čo by ste od dobre vybaveného auta dnešnej doby mohli očakávať.

Všetky diely majú už v súčasnosti technické schválenie od TUV a budú jednotlivo predávané tuningovou dielňou. Len pre zaujímavosť dodajme, že ak by sa BMW Z4 v takejto výbave predávalo, stálo by takmer 149 tisíc €!

eko diesel bmw z4 320d 99d ac schnitzer tuning

eko diesel bmw z4 320d 99d ac schnitzer tuning

eko diesel bmw z4 320d 99d ac schnitzer tuning

eko diesel bmw z4 320d 99d ac schnitzer tuning

Ekologický diesel - BMW Z4 99d AC Schnitzer v galérii:logo ac-schnitzer

Váš názor na tohto ekologického športovca BMW Z4 od AC Schnitzer ? Nech sa páči, hlasujte:Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy AC SCHNITZER, tak navštívte našu podstránku:

AC SCHNITZER tuning


Viac informácií k možným úpravám áut značky BMW vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

BMW tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 8459x    hodnotenie: 22/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt