support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

EBC Brakes – profesionálne brzdenie pre každého

EBC Brakes – profesionálne brzdenie pre každého

17.Dec.2008
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Brzdy boli a aj sú vždy vďačnou témou v otázke bezpečnosti a zároveň úprav automobilov. Nie každý si totiž uvedomuje, že so zvýšením výkonu auta je potrebné investovať aj do silnejších a odolnejších podvozkových častí vozidla. No s postupným vývojom ľudstva sa taktiež vyvíja aj ľudské zmýšľanie a tak po svete vzniká a už aj existuje množstvo výrobcov výkonných brzdových systémov. Niekedy je veľmi ťažké vybrať si tie správne vám ideálne brzdy, no čím viac výrobcov, tým širšie možnosti máme. Dnes vám chceme predstaviť možno nie všetkým veľmi známu firmu, ktorá sa už zopár desiatok rokov venuje výrobe brzdových systémov pre azda všetky pohybujúce sa objekty, ktoré na svete existujú :-). Predstavujeme vám anglického špecialistu na výrobu bŕzd - EBC Brakes.

BRZDY NA VYSOKEJ ÚROVNI


EBC Brakes logo
Celé sa to začalo už v roku 1978 v Anglicku, kedy bola firma EBC Brakes začínajúcou malo firmou. Spočiatku bola firma EBC len importér pre brzdové obloženie. Firma sa ale rýchlo vyvinula a na trhu prerazila ako samostatná firma najmä vďaka výrobe brzdových systémov pre motocykle, o čom svedčia aj mnohé víťazstvá na rôznych prestížnych podujatiach a šampionátoch. Na podnet týmto úspechom sa firma EBC Brakes rozhodla rozšíriť výrobu o ďalšie aplikácie akými sú bicykle, lokomotívy, nákladiaky, ťahače, autobusy a v neposlednom rade aj automobily a závodné špeciály. To sa udialo na začiatku 90-tych rokov. V roku 2002 firma EBC Brakes odkúpila niekdajšiu veľkú firmu European Friction Industries (EFI) a začala sa tak cesta sa splnením si sna – stať sa svetovým lídrom vo výrobe najkvalitnejších brzdových systémov.

Dnes je EBC Brakes ako skupina jedna z najsilnejších v Európe a zároveň je nezávislý a vodcovský výrobca brzdových systémov s najväčšou ponukou produktov na svete. Produktové portfólio firmy zahŕňa automobily, motorky, nákladné autá, horské bicykle, motokáry, stavebné autá a taktiež ťažký priemysel. Firma disponuje vlastným výskumným oddelením a piatimi skúšobnými stanicami.

EBC Brakes si zakladá na nekompromisnej kvalite svojich produktov, pričom bola niekoľkokrát ocenená za najlepšie brzdy, kvalitu a inovatívnu technológiu.

Automobily – v automobilovom segmente disponuje firma EBC Brakes najširšou ponukou pre čo najväčšie množstvo automobilových značiek. Kevlarové a keramické športové brzdové obloženie zabraňuje tvorbe brzdového prachu až o 80 percent. Nezanechávajú žiadny oter, ktorý ináč ostáva na brzdových kotúčoch a tým ich poškodzuje. Aj pri nízkej teplote majú silný brzdný účinok.

EBC Brakes girl
Motorky – v motorkárskom segmente firma EBC Brakes ponúka svetovo najširšiu ponuku produktov s 80-percentným podielom na americkom trhu. Ponúka obrovské množstvo brzdových doštičiek , brzdových kotúčov a prevodoviek pre motorky, ATV a skútre.

Nákladné automobily – ako jediný výrobca používa aj v segmente nákladných automobilov brzdový povlak, technológiu výroby Interlayer a ponúka taktiež vlastné patentové riešenie pre brzdové systémy Knorr.

Horské bicykle – EBC Brakes ponúka širokú škálu brzdového obloženia pre horské bicykle v troch prevedeniach pre všetky požiadavky. Naša brzdová technika vyvíjaná v spolupráci s jednotkou v Downhill Steavem Peatem.

Motokáry – aj tu firma EBC Brakes ponúka široký program vo viacerých prevedeniach. Toto brzdové obloženie ponúka riešenie pre všetky požiadavky a potreby od normálnych doštičiek pre štandardné motokáry až po obloženie pre závodné motokáry.

PRODUKTOVÉ PORTFÓLIO PRE AUTOMOBILY


Firma EBC Brakes ponúka v oblasti bezazbestových-organických brzdových doštičiek a kotúčov bezpochyby najrozsiahlejší sortiment na svete. Obsahuje brzdové obloženie pre väčšinu európskych, japonských a amerických áut, ktoré sú vyrábané v ISO 9000 certifikovanej výrobe za pomoci tých najkvalitnejších materiálov. Produkty EBC Brakes sú jedny z mála, ktoré dodržujú najnovšie európske požiadavky a predpisy. Najnovšia nanášacia zmes AF44/78 zabraňuje nepríjemným rušivým zvukom a cukaniu pri brzdení, ktoré môžu vznikať pri použití nesprávneho materiálu. Brzdy sa vyznačujú extrémne vysokým lomovým napätím. Všetky brzdové obloženia a kotúče sú vyrábané vo vlastných továrňach firmy EBC Brakes. Brzdové obloženie je opatrené špeciálnou vrstvou proti zabraňujúcou vzniku korózie a je možné ho používať v kombinácií so sériovými kotúčmi. Výrobky EBC Brakes sa skladajú kompletne z organických materiálov, neobsahujú azbest, nikel ani ďalšie jedovaté materiály a boli už niekoľkokrát ocenené ako najlepšie brzdy, aj vďaka svojej nekompromisnej kvalite a inovatívnej technike, ktorá umožňuje, aby bolo obloženie bez nežiaduceho agresívneho čierneho prachu, ktoré zostáva na diskoch a tým ich znehodnocuje.

BRZDOVÉ OBLOŽENIE - BLACKSTUFF


čierne brzdové obloženie EBC Brakes Blackstuff
Blackstuff Ultimax – optimalizované brzdové obloženie z kevlaru/aramidu s redukovaným brzdným prachom.

Vďaka použitiu nového materiálu AF42/66 je úplne eliminované cukanie pri brzdení a zároveň je zaručený vysoký brzdný účinok.

Ďalšou vlastnosťou tohto obloženia je vyfrézovaná drážka v jeho strede, ktorá zabraňuje porušeniu obloženia vplyvom vysokých teplôt a redukuje hluk pri brzdení.

Ďalej je obloženie opatrené skosenými rohmi, ktoré tak zabraňuje štiepeniu okrajov a s tým spojeným korodovaním materiálu.

Jedinečný povlak na doštičkách ako ochrana pred koróziou a zabraňuje vlhnutiu. Súčiniteľ trenia s hodnotou 0,46 prekonáva všetky sériové doštičky z hľadiska výkonového brzdenia, životnosti a brúsenia. Blackstuff Ultimax je určený pre toho, kto chce viac, než len obyčajné brzdové obloženie.

BRZDOVÉ OBLOŽENIE - GREENSTUFF


zelené brzdové obloženie EBC Brakes Greenstuff
Greenstuff – optimalizované športové obloženie z kevlaru/aramidu s redukovaným brzdovým prachom pre citeľné zlepšenie brzdného účinku.

Toto obloženie je bez agresívneho čierneho brzdového prachu, ktorý ináč zostáva na diskoch a tým ich znečisťuje a s postupom času aj poškodzuje.

Pri vývoji obloženia Greenstuff bol kladený veľký dôraz na zamedzenie obávaného vädnutia brzdného účinku.

Obloženie sa vyznačuje veľmi dobrým účinkom aj pri nízkych teplotách, životnosťou a zredukovaným opotrebením brzdových kotúčov. Účinok obloženia sa rozpína až do hodnoty okolo 650°C.

Toto obloženie s hodnotou súčiniteľa trenia 0,55 obdŕžalo cenu Autografe za inováciu a taktiež cenu Maxpower za najlepšie brzdové obloženie.

Greenstuff môžu skrátiť brzdnú dráhu oproti sériovým až o 9m (brzdené pri rýchlosti 100mph = 160km/h).

BRZDOVÉ OBLOŽENIE - REDSTUFF


červené brzdové obloženie EBC Brakes Redstuff
Redstuff – športové brzdove obloženie z keramiky s redukovaným brzdovým prachom, je ďalší výkonový stupeň pre rýchlejšie automobily.

Aj toto obloženie je bez agresívneho čierneho prachu, ktoré škodí diskom.

Obloženie Redstuff je veľmi šetrné čo sa týka opotrebenia brzdových kotúčov.

Redstuff obloženie môže skrátiť brzdnú dráhu oproti sériovým obloženiam až o 13m (brzdené pri rýchlosti 100mph = 160km/h).

Účinok obloženia je až do hodnôt 750°C konštantný a vykazuje aj vďaka svojmu súčiniteľu trenia 0,5 vysokú životnosť.

BRZDOVÉ OBLOŽENIE - YELLOWSTUFF


žlté brzdové obloženie EBC Brakes Redstuff
Yellowstuff – toto brzdové obloženie s redukovaným brzdným prachom je top produkt firmy EBC Brakes a je perfektným riešením pre preteky a cesty s veľkým brzdným účinkom aj pri nízkych teplotách.

To je na závodné obloženie obdivuhodné, pretože obvykle je pre dobré fungovanie bŕzd potrebné mierne zahriatie. Yellowstuff je vhodné pre naozaj rýchle závodné špeciály, ako aj pre rally automobily. Yellowstuff je progresívne brzdové obloženie (tzn. že pri vyvinutí väčšej sily na brzdový pedál je brzdný účinok väčší a so stúpajúcou teplotou rastie). Obloženie vykazuje vysokú životnosť a minimálne opotrebenie brzdových kotúčov.

Vysoký súčiniteľ trenia ponúka najlepšie brzdné účinky až do extrémnych teplôt 900°C.

Ako väčšina brzdových obložení EBC je i toto bez agresívneho brzdového prachu. Yellowstuff bolo v teste bŕzd Maxpower ocenené ako najlepšie obloženie pre cesty a závody. Obloženie je vyrábané najnovšou technológiou Interlay. Vďaka tomu má súčiniteľ trenia 0,6 a v roku 2006 bolo obloženie Yellowstuff používané vo väčšine okruhových závodov a rally pretekov.

BRZDOVÉ OBLOŽENIE - BLUESTUFF


modré brzdové obloženie EBC Brakes Redstuff
Bluestuff – športové brzdové obloženie pre vytrvalostné závody.

Výborný účinkom až do teploty cca 900°C a súčiniteľom trenia 0,55 spĺňa toto obloženie všetky predpoklady pre vytrvalostné závody.

Obloženie je vyrábané najnovšou technológiou Interlay a jedná sa o obloženie určené výlučne pre závody a tým pádom nie je použiteľné pre bežné automobily.


graf oblozeni EBC brakes Blackstuff Greenstuff Redstuff Yellowstuff Bluestuff

Brzdové kotúče


Turbo Groove EBC kotúče
Turbo Groove kotúče – špeciálny drážkovaný športový brzdový tanier.

Turbo Groove kotúčový disk je vybavený drážkami kde na okrajoch disku odvádzajúcich špinu a pozostatky, ktoré vznikajú pri brzdení a tým je zaistené rovnomerné a paralelné opotrebenie disku.

Taktiež zabezpečujú ochladzovanie disku a brzdového obloženia.

Disk má zlatý nános, ktorý chráni pred koróziou tie časti disku, ktoré neprídu do styku s brzdovým obložením. Disk je drážkovaný a nie je kompletne prevŕtaný - pre vyššiu odolnosť.

Vďaka drážkam sa lepšie odvádzajú brzdové plyny, nevznikajú žiadne trhliny v blízkosti dier a tým nedochádza k ich nalomeniu, ktoré je tak možné u vŕtaných kotúčov.

Turbo disk je vyrobený precízne a je dokonale vyvážený.
Black Dasch EBC Brakes brzdy
Black-Dash (ULTIMAX) kotúče – tento kotúč je najnovšou inováciou firmy EBC Brakes.

Obsahujú najnovší čierny, vysokolesklý nános, ktorý predstavuje míľnik v boji proti korózii a zaručuje tak, že nános ostane na tých miestach, na ktorých nedochádza ku kontaktu s brzdovým obložením.

Pri vývoji boli taniere Black-Dash podrobené soľnému testu po dobu 480 hodín. Disk je vyrobený precízne a je dokonale vyvážený.


Standard EBC Brakes brzdy

EBC disk – štandardný brzdový kotúč ako náhrada za sériový. Disk je vyrobený precízne a je dokonale vyvážený.

Výroba tanierov je kontrolovaná pomocou röntgenu kvôli stálej kvalite a tým pádom aj pre vašu bezpečnosť.Športová brzdová kvapalina EBC BF 307+

EBC Brake Fluid 370+ - športová brzdová kvapalina – táto vysoko účinná brzdová kvapalina na báze Glykolu je vhodná pre všetky brzdové systémy s DOT3 a DOT4 brzdovou kvapalinou.

Jej bod varu, ktorý je 307 °C redukuje pocit plávania brzdového systému, zlepšuje pocit v pedáloch a únavu bŕzd.

Špeciálne zloženie redukuje vznik korózie vnútri brzdového systému.


Aktuálny cenník výrobkov od firmy EBC brakes si stiahnite tu:

preview
download
[ 181 KB ]

Chceli by sme vás ale upozorniť na jednu skutočnosť, že isté ceny v týchto cenníkoch už nemusia byť najaktuálnejšie. Niektoré sa pomenili smerom hore, zvyčajne ale dole. V prípade aktuálneho dopytu vás prosíme nás pre kontrolu kontaktovať.


Aktuálny katalóg výrobkov od firmy EBC brakes si stiahnite tu:

preview
download
[ 10 831 KB ]

V prípade objednávky bŕzd EBC BRAKES nás prosíme kontaktujte.


EBC Brakes - výrobný proces:EBC Brakes obloženia YELLOW STUFF - použité na Porsche 996 Turbo:Čo poviete na účinnosť bŕzd od spoločnosti EBC? Nech sa páči, hlasujte:Viac informácií k týmto brzdám vám radi poskytneme. Zoznam článkov o brzdách nájdete tu:

BRZDY - performance tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný
a Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 18918x    hodnotenie: 25/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt