support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo nissan Nissan Silvia 260SX 14,5 DORIFTO GARAGE - prestavba na závodne drift auto logo nissan

Nissan Silvia 260SX 14,5 DORIFTO GARAGE - prestavba na závodne drift auto

15.Dec.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Možno hádate, čo presne znamená označenie „Silvia 260SX štrnásť a pol“ uvedené v názve článku.

Na vašu obhajobu je nutné priznať, že taký typ Nissanu nepozná ani marketingové oddelenie samotnej automobilky. A bodaj by áno.

Jedná sa o unikátny projekt závodného špeciálu určeného pre súťaže v driftoch.

Stavbu vozidla zostaveného z niekoľkých typov Nissanov zahájili malé ruky šikovných Japoncov, ktorí následne vozidlo – v tej chvíli vhodné skôr pre adrenalínový odvoz v bežnej premávke než na ostré súťaženie - ponúkli na predaj v internetovej aukcii. Toho sa chytil český drifterský tím Dorifto, vozidlo vydražil a prevzal oťažie nad jeho doladením do závodnej podoby.

A čo to zvláštne označenie? Karoséria je z Nissanu Silvia S14, predok vozidla z S15, preto štrnásť a pol.

Pôvodný štvorvalec o zdvihovom objeme 2,0 litra (200SX) nahradil šesťvalec s objemom 2,6 litra z Nissanu Skyline, preto 260SX. Pestrosť dielov je dokonca omnoho väčšia, ale o tom až neskôr…

dorifto drift nissan silvia 260sx 14,5 tuning garage

01 - Nissan čerstvo dovezený z Japonska. Pôvodná predstava, že stačí do auta sadnúť a môže sa driftovať, rýchlo pominula. Stalo sa totiž niečo, s čím by ťažko niekto vopred počítal. Ešte pred naložením na trajekt si v dokoch nejaký „dobrák“ s autom poriadne užil a zrejme bokom ho veľmi tvrdo poslal pravou stranou do obrubníku.
02 - Dôsledkom nárazu bolo úplne zničené pravé zadné koleso, ohnutá náprava a zdeformovaný pravý predný tlmič. Pri všetkom tom „šťastí“ ešte niekto z interiéru vozidla odcudzil dva prídavné merače Defi. K tomu sa pridalo pretiahnutie doby prepravy zo 6 týždňov na 4 mesiace a štart projektu začal pripomínať poriadne otravnú nočnú moru. Tým ale komplikácie neskončili.

nissan silvia 260sx 14,5 dorifto prestavba na driftcar

03 - Poškodený tlmič nie je možné objednať samostatne, preto kvalitný podvozok Cusco, zatiaľ nahradila sada Driftworks HSD. Nasledovalo nastavovanie geometrie a tím Dorifto sa vydal na prvé testovanie vozidla na letisko. Čo čert nechcel, po pár minútach ostrej jazdy sa motor predral na kľukovej hriadeli a to bol jeho koniec. Auto sa dostalo do stavu totálneho dobitia … zásadná prestavba bola nevyhnutná.
04 - Po úprimnom i keď bolestnom prehodnotení situácie už nie je kúpa chápaná ako zaobstaranie funkčného vozidla, ale ako zaobstaranie nápadu a hlavných dielov pre jeho stavbu. Motor ide von z vozidla, čaká ho kompletné rozobratie a generálna oprava.
05 - Väčšina komponentov motora zostane pôvodných. To platí o vačkách …
06 - … ako aj o sériových turbodúchadlách Garrett.
07 - Podstatnej úpravy sa dočkala olejová vaňa, …

nissan silvia 260sx 14,5 dorifto prestavba na driftcar

08 - … pretože sa jedná o motor z Nissanu GT-R, ktorý má pohon všetkých štyroch kolies, prechádzala trubicou skrz vane poloos. Táto trubica je vo vozidle so zadným náhonom zbytočná, preto bola tímom Dorifto odstránená a otvory po nej zavarené.
09 - Pri skladaní motora boli do olejovej vane na novo umiestnené štyri prepážky Tomei proti odlievaniu oleja.
10 - Aby bolo možné v budúcnosti pomýšľať nad zvýšením plniaceho tlaku turbodúchadiel, bolo pod hlavu valcov vsadené kovové tesnenie Nismo hrúbky 1,2 mm.
11 - Základom novo pripravovaného motora je blok (polomotor) zakúpený v slušnom stave, prekvapivo u našich susedov v Čechách a ešte za dobré prachy.
12 - Motor bol kompletne pretesnený, …
13 - … dostal nové olejové čerpadlo…
14 - … a nové rozvodné kolesá, vrátane remeňa.
15 - Pôvodné trubičky pre prívod oleja a vody k turbodúchadlám nahradia hadičky s pancierovým opletením.
16 - Pokračuje skladanie motora, zakrytie rozvodov, …

nissan silvia 260sx 14,5 dorifto prestavba na driftcar

17 - … inštalácia nerezových zvodov …
18 - … a montáž turbodúchadiel.
19 - Súčasne sa pracuje aj na karosérii. Najskôr podstúpila zrovnanie na stolici (poškodenie behom nárazu v dokoch vybočila časť karosérie o 3-4 centimetre), nasledovalo navarenie oceľového ochranného rámu, …
20 - … podľa prílohy „J“ …
21 - … a „prehodenie“ riadenia z pravej strany na ľavú.
22 - Celá stena medzi kabínou a motorovým priestorom bola vyrobená celkom nová, čo prišlo vhod i kvôli zástavbe šesťvalca na miesto štvorvalca – motorový priestor sa novým tvarom steny zväčšil a motor tak môže lepšie „dýchať“.

nissan silvia 260sx 14,5 dorifto prestavba na driftcar

23 - Úpravu zadných lemov blatníkov japonskí úpravcovia podcenili. Na karosériu nasadili len rozširovací bodykit a to že pneumatiky pri prepružení drhnú o pôvodné lemy, akosi neriešili. Ďalšia úloha pre dielňu Dorifto. S ohľadom na rozmer kolies a mieru zníženia vozidla bolo treba orezať oba zadné lemy v ich hornej časti zhruba o 3 centimetre.
24 - Samozrejmosťou bolo zvarenie lemov blatníkov a podbehov a následné začistenie spojov.
25 - Niepríliš obvyklý zásah podstúpili predné podbehy. Ich predné časti boli vyrezané …
26 - … a miesto nich boli inštalované jednoducho tvarované plechy, umožňujúce výrazne väčší polomer riadenia.
27 - Po dokončení klampiarskych úprav bol motor a interiér prelakovaný čiernou farbou a ochranný rám bielou farbou. Tým sa mohlo začať s opätovným skladaním vozidla. Motor na svoje miesto, olejový chladič na svoje miesto, …
28 - … predné svetlomety a nárazník na svoje miesto. Všetko sedí ako má.
29 - Po inštalácii motoru bol zistený prvý vážnejší problém. Riadenie sa opiera o výfuk a to i napriek tomu, že sa zámerne zabezpečil diel výfuku určený priamo pre tento prípad zástavby tohto konkrétneho motoru do tohto typu karosérie. Možno je to ešte jeden z posledných neodstránených následkov nehody v dokoch – poškodená náprava ešte nebola vymenená.
30 - Inštalácia vodného chladiča a intercooleru. Biele lakované kovové potrubie o priemere 80 milimetrov je produktom z dielne Dorifto.
31 - Intercooler je pôvodný, respektíve z vozidla Nissan Skyline GT-R.
32 - Jeden z dvojice bavlnených vzduchových filtrov sa do motorového priestoru už nevošiel. Ospravedlnením mu je lepší prísun chladného vzduchu.
33 - Za veľký problém podobných stavieb možno označiť elektroinštaláciu. V tomto prípade pochádza motorová časť riadiacej jednotky z motoru RB26 (Skyline), zatiaľ čo zvyšok elektroinštalácie je z vozidla S14 (Silvia). Prechod na plne programovateľnú riadiacu jednotku Apexi Power FC a vzájomné odladenie sa zatiaľ nepodarilo, hlavné slovo tak stále má riadiaca jednotka z RB26. Ideálnym riešením by bola montáž kompletnej elektroinštalácie z Nissanu Skyline, ale tá sa zháňa dosť ťažko.

nissan silvia 260sx 14,5 dorifto prestavba na driftcar

34 - Rozpracovaný projekt už zase začína pripomínať auto.
35 - Palubná doska z ľavostranného Nissanu Silvia S13 je vybavená päticou meračov (dva odcudzené doplnené). Vľavo dole teplota vody, vľavo hore plniaci tlak turbodúchadiel, vpravo hore tlak oleja, vpravo dole teplota oleja a hore uprostred otáčkomer.
36 - Úpravy auta finišujú.
37 - Motor dostal sekvenčný blow-off ventil HKS, …
38 - … oil catch tank s odvetrávaním a olejový filter s redukciou umožňujúci vyvedenie filtra mimo blok motora (nedostatok miesta). Navyše sa pristúpilo k vytvoreniu zvláštneho prepadu oleja z hlavy motora späť do vane. Tým by sa malo zabrániť (pri väčších preťaženiach) hromadeniu oleja v hlave motora a následnému zadreniu motora na kľukovú hriadeľ.
39 - Nový projekt sa bude voziť na bronzovo lakovaných ráfikoch Rota 9,5x18“ s ET 20.
40 - Nissan Silvia 260SX 14,5 v novej podobe „Dorifto“ pripravený k prvému testu po kompletizácii. Motor v kombinácii so samosvorným diferenciálom Nismo šlape na výbornú. Kratší stály prevod 4,6 (pôvodne 4,1 a v európskej špecifikácii dokonca 3,6) znížil maximálnu rýchlosť, ale dodal motoru viac sily. Teraz je možné sa rozbehnúť na dvojku a na trojku prejsť bokom celú trať v Sosnovej. Motor točí do 8 tisíc otáčok za minútu, ale vo väčšine prípadov toho nie je potrebné využívať. Vďaka mohutnému točivému momentu plne stačí motor udržiavať v režime medzi 4 a 5 tisíc otáčkami. Reakcia na pokyn plynového pedálu je okamžitá, tzv. turbo diera je nepostrehnuteľná. Dvojlamelová spojka funguje pekne, ale až v spodnej polohe - je preto potreba doladiť chod pedálu. Riadenie disponuje zväčšeným polomerom riadenia, avšak na prianie pilota sa už chystá jeho ďalšia úprava. Testovanie odhalilo problémy s kĺbikom riadenia, ktorý sa opiera o výfukové potrubie – pri plnom pravom zatočení kolies dokonca dochádza k zasekávaniu riadenia … podľa posledných informácií je už vozidlo vybavené novou nápravou a polomer riadenia zväčšený na maximum.

nissan silvia 260sx 14,5 dorifto prestavba na driftcar

Fotogaléria prestavby Nissan Silvia:


Testovanie a problémy tímu Dorifto


drift nissan silvia dorifto garage
Krst ohňom zažil Nissan na závodoch CDS (Czech Drift Series) na autodróme v Moste. Tamojšie preteky boli rozdelené do dvoch dní, pričom v každom dni bolo pre drifterov vyhradených len 60 minút. V iný čas teda nebolo možné na okruh vyjsť a zoznámiť sa s chovaním a pripravenosťou vozidla. Napätie a zvedavosť bola o to väčšia. Ide sa na to. Kryštof Kokoška – pilot tímu Dorifto – vyráža na trať a v priebehu prvého okruhu sa mu blokuje ručná brzda. Okamžite smeruje do boxov, ale brzdy sa prehrievajú a po zastavení zachvátia brzdy plamene. Po uhasení tím identifikuje ďalšiu chybu a to prepálenie hadičky ovládajúcej jedno turbodúchadlo. Nasleduje urýchlená oprava a s pol hodinovým mankom sa Kryštof opäť vydáva na trať. Po pár pohyboch volantom sa objavujú problémy s riadením – zrejme kĺbik riadenia alebo kolesá drhnúce o podbehy. K tomu sa pridáva viskózna spojka vrtule chladiča, ktorá vplyvom vysokých otáčok a nedostatku miesta prichádza do kontaktu s vodným chladičom, poškodzuje ho a spôsobuje fatálny únik chladiacej kvapaliny.

drift nissan silvia dorifto garage
To je pre tento deň konečná – vozidlo je odtiahnuté do boxov. Výsledkom prvého dňa sú dve odjazdené kolá s poznaním, že keď už auto ide, vie „bokovať“ len na jednu stranu (stále ohnutá náprava). Do druhého dňa je inštalovaný nový sériový vodný chladič, ktorý je polovičný oproti pôvodnému a má teda i výrazne nižšiu účinnosť, i tak, lepšie ako nič – auto bude prevádzkyschopné. Zároveň sa darí čiastočne eliminovať problémy s riadením, nádeje rastú. Ani druhý deň závodu sa však nevydaril o moc lepšie. Tentoraz auto neradilo, spojka nepracovala ako mala. K tomu úplne odišla ručná brzda a závodný dvojdeň bol u konca. Ďalšie testovanie prebehlo behom závodu v Sosnovej. Sobotný večer bol vyhradený tréningom, nedeľa pretekom. Prvých niekoľko tréningových kôl auto šlapalo bezchybne, situácia vyzerala nádejne. Onedlho sa však objavila toho dňa prvá porucha. Stále sa rozsvecoval prepínač na benzínové čerpadlo – taký ten obyčajný kovový prepínač, spravidla „nerozbitný“, sa naraz celkom rozpadol a prerušovane pumpu zapínal a vypínal.

drift nissan silvia dorifto garage
Bola nutná jeho výmena. Našťastie bol hneď vedľa po ruke totožný prepínač xenónov, ktorý nie je k pretekaniu nutný a tak následovala jeho jednoduchá zámena.

Jazdilo sa ďalej. Za chvíľu však začal motor cukať, Kryštof sa vydal znovu do boxov a v okamžiku, kedy mal odbočiť do boxovej uličky, šlapol na brzdu a nič – brzdy boli nefunkčné. Zatiahol preto za ručnú brzdu a situáciu bezpečne vyriešil. Ako sa ale mohla takáto porucha stať? Káble čo vedú k zapaľovaniu sa predrali o brzdovú hadičku s pancierovým opletením a vzájomne sa vyskratovaváli, tým auto cukalo a ako ďalej skratovávali, prepálili brzdovú hadičku. Tá v momente zošlapnutia brzdového pedálu praskla, kvapalina vytiekla a brzdový systém bol bez potrebného tlaku. Zaujímavý koniec prvého dňa tréningov.

Pred závodným dňom sa vyriešili káble a brzdová hadička a zmenilo sa ich umiestnenie, aby sa porucha nemohla opakovať. Počas preteku auto ako tak fungovalo, teda než motor začal pracovať len na päť valcov - čo bol dôsledok predchádzajúceho elektrického skratu, ktorý „odpálil“ výkonový tranzistor. I napriek týmto problémom skončil Kryštof na 7. mieste z 21 prihlásených účastníkov. Ako vyplýva z komentára, je táto sezóna prevažne testovacia. Útok na body a čelné priečky v CDS je vyhlásený na sezónu 2011. Drifteri, tešte sa a traste sa!

ZÁVER


Samotné auto vyšlo na čiastku okolo 10 euro litrov a uvedenie do súčasného stavu na minimálne ďalších 10 tisíc €. Omnoho zásadnejšia je však investícia časová. Je treba si uvedomiť, že nejde o vozidlo upravené jednotlivými typizovanými dielmi, ale o vozidlo poskladané asi z piatich rôznych áut, čomu zákonite musí zodpovedať i náročné odladenie celého projektu. Len v skratke: palubná doska, diferenciál a vodný chladič pochádza z Nissanu Silvia S13; časť karosérie z Nissanu Silvia S14 a časť z S15; náprava pochádza z Nissanu Skyline R32 a motor spoločne s prevodovkou z Nissanu Skyline R33. K tomu pripočítajte ešte množstvo športových dielov od rôznych výrobcov a získate predstavu, do čoho sa to vlastne chalani z Dorifto pustili. Mnoho komplikácií, mimo iných zavinených i nevhodne zvolenou prepravnou firmou, majú za sebou. Projekt sa blíži k plne uspokojivému funkčnému stavu, tak držme chalanom palce, nech sa im už ďalšie nepríjemné komplikácie vyhnú veľkým oblúkom.

tuning garage logo

Tento článok vám priniesol portál TUNING.sk v spolupráci s českým magazínom o tuningu:

tuning magazine logo

Váš názor na túto úpravu Nissan Silvie 260SX 14,5 ? Nech sa páči, hlasujte:


Informácie o ostatných úpravách v našej "tuning garáži" sa dočítate na našej podstránke:

TUNING GARAGE


Viac informácií k tejto montáži vám radi poskytneme. Zoznam ďalších článkoch týkajúcich sa pomoci, rád a tipov nájdete tu:

POMOC, RADY & TIPY


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: www.tuning-magazine.cz

Obrázky, kontrola: Vladimír Kobolka
a Slavomír Majerník
Finálna úprava: Vladimír Kobolka
a Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 10518x    hodnotenie: 26/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt