support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo „Nabitá“ ruka zákona v podaní Dodge Charger Police Car logo

„Nabitá“ ruka zákona v podaní Dodge Charger Police Car

08.Dec.2005
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Pri slove „policajt“ sa v nás prebudí určitá dávka rešpektu. Určite to poznáte, keď poniektorých z vás signalizáciou prikázali zastaviť vaše auto na krajnicu cesty, a pýtali od vás cestovné doklady – (vodičský a technický preukaz), prípadne vám dávali „fúkať“ (testovanie fúkacím prístrojom na zmeranie množstva alkoholu v tele vodiča). Alebo v prípade podozrenia z nedovoleného ozbrojovania sa, prechovávaním omamných a psychotropných látok (drogy), vás majú právo prehľadať, a môžu dokonca vám prehľadať váš dom, či byt, aj v prípade, že nie ste doma. Vtedy už nastupuje ozbrojená špeciálna jednotka rýchleho nasadenia, v amerike je to napr. S.W.A.T. (Special Weapons And Tactics).

Policajt je človek, ktorý zastupuje pravú ruku zákona v danom štáte. Policajti sú ľudia, ktorí môžu takmer„všetko“.

preview
Čo sa to týka vraha, zlodeja, postaršej dôchodkyne alebo aj vodičov, pre všetkých platia zákony, ktoré sa majú dodržiavať. Dodržiavať sa oplatí aj „maximálku“. Áno, reč je aj o vyskokých rýchlostiach, resp. o prekročení maximálnej rýchlosti. Ak je to veľký koeficient a k tomu sa ešte priráta nevôľa vodiča zastaviť svoje vozidlo, to je už výsledok s názvom „naháňačka“. K tomu, aby páni policajti dokázali zastaviť „bláznivého“ vodiča – uprchlíka, je niekdy potrebné pomerne silné vozidlo. Keď už máme na svete policajné Porsche 911 Carrera S, a rôzne rýchle „police“ BMW-čka, tak prečo nemať aj nejakú „ameriku“? Predstavme si Dodge Charger Police Car!

V tejto fotogalérií môžete vidieť ako vyzerá „ruka zákona“ v podaní Dodge Charger:


DODGE CHARGER V OBLEKU POLICAJTA

Tento policajný „skvost“ bol predstavený verejnosti 24. marca 2005 v Auburn Hills v štáte Michigan. Na pódium vtedy prišli 2 autá – červený Dodge Charger R/T a jeho „dvojník“ Dodge Charger Police Car. Ako prvé auto so zadným náhonom pre lepšiu ovládateľnosť a stabilitu s technológiu HEMI motorov je Dodge Charger určený chrániť ulice. Ako sa u nich vraví – Protect & Serve!

Pod kapotou má Dodge Chargre Police Car motor HEMI V8 s objemom 5.7 litra a s výkonom 340 koňských síl (254 kW) pri 5000 ot. za minútu. Poháňa ho 5-stupňová automatická prevodovka, ktorá prenáša silu motora na zadné kolesá. Bezpečnosť mu dodávajú systémy ako ABS (Automatic Breaking System) a „Electronic Stability Program“ (ESP) s „All-speed Traction Control“.

Dodge Charger Police Car bude bezpochyby plniť svoju úlohu. Máme ďalší prírastok do „moto-policajnej rodiny“.

Wallpaper s námetom "Dodge Charger Police Car" sme pre vás pripravili v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200

TROŠKU Z HISTÓRIE DODGE

Americká automobilka Dodge patrí spolu so značkami Chrysler a Jeep do tzv. „Chrysler Group“, ktorá je pod záštitom DaimlerChrysler.

preview
Všetko to začalo okolo roku 1900 v Michigane (USA), kedy dvaja bratia - John a Horace Dodge-ovci chceli zmeniť automobilový priemysel. Od výroby bicyklov teda skončili pri autách. Po krátkom čase si ich všimol Henry Ford a bol zástancom ich myšlienok. Spolupracovali s ním vyše 12 rokov. Vyrábali sa Fordy, ktoré mali vnútornosti Dodge. Prvým autom firmy Dodge Brothers, Inc. bolo auto s názvom „Old Betsy“. Bolo to v roku 1914, a v tom istom roku bolo vyrobených 246 kusov áut Dodge. Od roku 1928 si bratov Dodge-ových, resp. firmu Dodge Brothers, Inc. zobral pod „parádu“ Chrysler. Ďalší automobilový velikán. Od tej doby to išlo s Dodge len vyššie a vyššie. Začali autom s názvom „WWII Power Wagon“, pričom viac-menej vyšli v ústrety požiadavkám vojny. Neskôr to bolo prvé 140-koňové auto s názvom "Red Ram" Hemi s motorom V8. Písal sa rok 1953.

V 60. a 70. rokoch už bol Dodge považovaný za výrobcu tzv. „American Muscle Cars“, kedy začal vyrábať aj autá určené pre závod Daytona (Dodge Charger Daytona). Stačí spomenúť 70´ - 71´ Dodge Charger a hňed je jasné, o akú silu sa jedná! V 80. rokoch sa vrátili opäť ku klasickým cestným a „miernejším“ autám. Bolo to napríklad Dodge 400 alebo Chrysler LeBaron.

Od roku 1990 sa Dodge zase vrátil k tým „svalnatým“ autám. Ako prvým bol klasický a večne živý Dodge Viper. Za ním nasledovali autá Dodge Ram Pickup, Dodge Dakota a Dodge Durango. Najnovšie je to model 2006 – Dodge Charger.

Tu si môžete pozrieť pôvodné americké „svaly“:


DODGE CHARGER ZA „SUROVA“

Dodge. To sú poriadné „American Muscle“ autá. Pod kapotami im burácajú „nadupané“ motory, ktoré „žerú“ ohromné litre a ktoré sa nesú na mega širokých karosériách. Ale čo takto vám ukázať najnovšiu verziu auta s menom Dodge? Nadupaný motor zostal, masívna karoséria tiež, a ani tá spotreba veľmi neklesla :-). Reč je o novom Dodge Charger!

Nový Charger je vyrobený v piatich prevedeniach a to:

Auto DODGE CHARGER “SE”

DODGE CHARGER “SE”
Model “SE”:
  • typ s motor V6 s obsahom 3.5 litra a výkonom 250 koní. Prevodovka je 5-rýchlostná automatická. Cena je od $23.000

Auto DODGE CHARGER “SXT”

DODGE CHARGER “SXT”
Model “SXT”:
  • typ je rovnaký s typom “SE”. Navyše sú len sériové 17” disky spolu s koženým volantom a hlavicou riadiacej páky. Cena je od $26.000

Auto DODGE CHARGER “R/T”

DODGE CHARGER “R/T”
Model “R/T”:
  • typ s motorom HEMI® V8 s objemom 5.7 litra s výkonom 340 koní. Prevodovka je 5-rýchlostná automatická spolu so 17” diskami. Taktiež v prevedení „Road/Track performance“. Cena sa pohybuje od $30.000

Auto DODGE CHARGER “Daytona R/T”

DODGE CHARGER “Daytona R/T”
Model “Daytona R/T”:
  • typ má identický motor s motorom typu “R/T”. Typ doplnený o dvojité „stunené“ nasávanie a výfuk, predný a zadný spojler, a „custom“ interiér. Cena je od $33.000

Auto DODGE CHARGER “SRT8”

DODGE CHARGER “SRT8”
Model “SRT8”:
  • poriadna dravosť a sila ukrytá v motore HEMI® V8 s objemom 6.1 litra a výkonom 425 koňských síl. V „balení“ dostanete aj 20” disky obuté do Goodyear F1 pneumatík spolu s predným a zadným spoljerom doplneným o nasávanie na prednej kapote. Cena sa pohybuje od $38.000


Ako vyzerajú motory HEMI si môžete pozrieť tu:Iste ste si všimli, že tu párkrát padlo slovíčko HEMI. Je to spoločné označenie pre veľké a veľmi silné, resp. výkonné motory. Prvým HEMI motorom bol 6-válec montovaný do Jaguára. „Autorom“ bol Harry Westlake. V roku 1951 Chrysler začal montovať prvé 180-koňové HEMI V8 motory do niekoľkých svojich áut. Na vtedajšiu dobu to bola ohromná sila a neznáma novinka. Princíp HEMI motorov je v tom, že spaľovacia komora nad piestom má tvar polgule, tzv. „hemispherical heads“. Zapaľovacia sviečka je tak lokalizovaná navrchu komory a piesty tak otvárajú protiľahlé strany komory. Výsledkom je veľký výkon.

DODGE CHARGER - je to bezpochyby nezvyčajné auto, ktoré ponúka silu, štýl, dynamickosť a agresivitu v jednom. Mať tak tú možnosť aspoň sa v ňom previezť :-).

Prezentačný videoklip nového modelu Dodge Charger si môžete stiahnuť tu (formát SWF):

preview
download
[ 2,3 Mb ]


Čo hovoríte na takýto typ policajného tuning auta? Hlasujte, nech vieme aj vašu mienku:Viac informácií k tuningu áut značky DODGE nájdte na našich podstránkach:

DODGE tuning


Viac informácií k tomuto americkému "muscle car" ako aj ostatným unikátom značky Dodge vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Peter Kuttner

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 20907x    hodnotenie: 82/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt