support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo dodge Srdcervúca beštia - Dodge Charger, ročník 1969 ! logo dodge

Srdcervúca beštia - Dodge Charger, ročník 1969 !

13.Oct.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Neustále sa stretávame s novinkami z oblasti motorizmu, či už je to niečo o konceptoch alebo hoci aj z tuningu. Ľudia vyrastajú na autách tak isto, ako lev vyrastá na zabíjaní, aby prežil. Už od prvých štvorkolesových automobilov ľudstvo začalo rozmýšľať o tom, ako sa dá niečo vylepšiť, upraviť, či pozmeniť. Postupne sa takto moto-svet dopracoval k používaniu najmodernejších technológií a prvkov. Nie náhodou vídame propagácie najrôznejších automobiliek typu, dokonale odhlučnený interiér, vysoký výkon - malá spotreba, najluxusnejšie prvky a iné. Každý jeden človek pozná a vie, o čom sú európske a ázijské autá, čo ponúkajú a ako sa dajú využiť. Napríklad tak slávny a medzi tunermi obľúbený VW Golf, "šikmooká" Toyota Supra alebo hoci aj Mitsubishi EVO. Ale len málo ľudí sa zaujíma aj o "otcov" všetkých dnešných automobilov. Buďme konkrétni a presuňme sa za "veľkú mláku", do krajiny burácajúcich motorov, obrovských požieračov benzínu a veľkých karosárskych lodí, do krajiny zvanej Amerika. Práve o tomto bude náš dnešný článok. Ani nie tak celkom o tejto krajine, skôr o jej skvoste. Predstavujem vám americkú klasiku - Dodge Charger 1969 !

PREDSLOV


Možno si veľa z vás kladie otázku, prečo takýto článok. Odpoveď je jednoduchá: lebo si to toto auto zaslúži! Áno, dobre ste počuli. Dennodenne prinášame na náš internetový portál novinky z oblasti tuningu, nové koncepčné modely, vami upravované autá a pod. Avšak málo tunerov z nás sa zaujíma o staré, klasické autá, keď ešte za čias minulých si naši otcovia a dedovia odkladali každú ozaj ťažko vydretú korunu, aby si neskôr zakúpili nejaký (na tú dobu) dostupný voz. A to nehovorím len o Slovensku. Je to o to krajšie, keď sa dozviem, že tento pán je zberateľ alebo sa zaujíma o staré autá. Je dobré, že sa nájdu takýto ľudia, pretože aj takýmto spôsobom sa vzdáva hold automobilovým otcom, ako napríklad pán Henry Ford, bratia Dodge-oví, pán Carroll Shelby, a iní. A práve preto tento článok o Dodge. Toto auto, spolu s ďalšími, je ikona amerického automobilového priemyslu. Je to rovnaký symbol, ako je naša štátna vlajka so symbolom nášho štátu. V dnešnej dobe sa nájde len málo tých, ktorí sa pozastavia nad týmito legendárnymi kúskami. Mnohí nevedia, že práve tieto autá dali základ tým dnešným. Ich motory, ich dizajn boli na vtedajšiu dobu niečím výnimočným. Boli a aj stále sú to autá, ktoré ostanú v srdciach tých, ktorí budú chcieť, aby ostali. Navždy. Pre tých, ktorí tieto autá poznajú a rovnako ako ja, im vzdávajú hold a obdivujú ich, im ďakujem, a tento článok bude pre nich pekným oživením a spomienkou. Pre čitateľov, ktorých takéto autá nezaujímajú, bude tento článok len akýmsi „len ďalším“ NEWS na našom portáli.

TROŠKU Z HISTÓRIE DODGE


Americká automobilka Dodge patrí spolu so značkami Chrysler a Jeep do tzv. „Chrysler Group“, ktorá je pod záštitom DaimlerChrysler.

preview
Všetko to začalo okolo roku 1900 v Michigane (USA), kedy dvaja bratia - John a Horace Dodge-ovci chceli zmeniť automobilový priemysel. Od výroby bicyklov teda skončili pri autách. Po krátkom čase si ich všimol Henry Ford a bol zástancom ich myšlienok. Spolupracovali s ním vyše 12 rokov. Vyrábali sa Fordy, ktoré mali vnútornosti Dodge. Prvým autom firmy Dodge Brothers, Inc. bolo auto s názvom „Old Betsy“ . Bolo to v roku 1914, a v tom istom roku bolo vyrobených 246 kusov áut Dodge. Od roku 1928 si bratov Dodge-ových, resp. firmu Dodge Brothers, Inc. zobral pod „parádu“ Chrysler. Ďalší automobilový velikán. Od tej doby to išlo s Dodge len vyššie a vyššie. Začali autom s názvom „WWII Power Wagon“ , pričom viac-menej vyšli v ústrety požiadavkám vojny. Neskôr to bolo prvé 140-koňové auto s názvom "Red Ram" Hemi s motorom V8. Písal sa rok 1953. V 60. a 70. rokoch už bol Dodge považovaný za výrobcu tzv. „American Muscle Cars“ , kedy začal vyrábať aj autá určené pre závod Daytona (Dodge Charger Daytona). Stačí spomenúť 70´ - 71´ Dodge Charger a hňed je jasné, o akú silu sa jedná! V 80. rokoch sa vrátili opäť ku klasickým cestným a „miernejším“ autám. Bolo to napríklad Dodge 400 alebo Chrysler LeBaron. Od roku 1990 sa Dodge zase vrátil k tým „svalnatým“ autám. Ako prvým bol klasický a večne živý Dodge Viper. Za ním nasledovali autá Dodge Ram Pickup, Dodge Dakota a Dodge Durango. Najnovšie je to model 2006 – Dodge Charger.


Tu si môžete pozrieť pôvodné americké „svaly“:AMERICKÁ KLASIKA


dodge_viper_shelby_cobra
Čo napadne motoristu, keď začuje slovo Dodge. Určite ako prvé by bolo americká sila a s tým by súvisel Dodge Viper. Prvý veľký superšportiak, ktorý uspokojil ozaj každú vrstvu spoločnosti. Automobilka Dodge je známa svojou flexibilitou a precíznosťou. Čo mám na mysli? Dodge sa dokáže prispôsobiť každej novej požiadavke trhu. Či ide o plnohodnotný pickup, alebo extrémne výkonný užívateľský voz, Dodge je vám k službám. Mimo toho, tento americký klenot je špecialista na výkon. Jeho autá predčili všetky očakávania rovnako, ako aj iné automobilky a ich autá. Patrí sa spomenúť aspoň zopár kúskov, napríklad Dodge Challenger, Dodge Charger, Pontiac Firebird, Shelby Mustang, Shelby Cobra, Chevrolet Camaro Z-28, Chevy Cuda, Chevelle Malibu SS, atď.

Veď stačí niektoré z týchto áut hoci len zazrieť, a srdce vám začne pukať ;-). Tie obrovské karosérie, enormné množstvo chrómu, závodné chrómované disky, proste dizajnové lahôdky. A ten najväčší "srdcerozbúchavač" sa skrýva pod kapotou. Zobudí sa, keď pretočíte kľúčikom. Zvuk týchto áut je niečo božské. Je to niečo, čo vo vás vyvolá plač a zároveň obdiv nad zručnosťami dávnych mechanikov. Žiadna elektrika, žiadne odhlučnenie, len živý, ničím nerušený zvuk sily!

Extrémny rachot toľkého výkonu ukrytý pod kapotou priamo pred vami. Autá, ktoré si zamiluje ozaj každý zarytý fanúšik old-school automobilov. A zasiahlo to aj mňa. To sú American Muscle Cars!

Tento článok je zameraný na také auto, ktoré je svojou silou, dizajnom a charakterom unikátom. Je jedným z najvýkonnejších vozov na svete. Berte však na pamäť, že ide takmer o 40-ročné auto. Týmto všetkým si získal aj mňa. Predstavujem vám Dodge Charger ´69.

Ako býva zvykom, každé auto má svojho nástupcu, aj svojho predchodcu. Inak to nebolo ani v prípade tohto "bouraka".

HISTÓRIA VÝVOJA DODGE CHARGER-A


Celý tento seriál odštartoval prelom rokov 1966 a 1967, kedy bol na svete prvý Dodge Charger. Oblé a pretiahnuté línie, karosársky odvodené od Dodge Coronet-u. Už tu sa začala éra tej typickej prednej masky Charger-u (temný pohľad ;-). Sériovo montovaný 8-válec 5,2-liter, ktorý poháňal toto auto silou 230 koní pri 4400 ot./minútu. Berte na vedomie, že poháňaný bol zadnou nápravou (rovnako, ako všetky Dodge autá) pomocou 3-stupňovej manuálnej prevodovky. Neskôr prišiel prvý upgrade tohto auta, avšak len po motorovej časti. Jednalo sa o výkonnejšie motory. Zákazník si mohol vybrať spomedzi 361 V8 (5,9-liter, 265 koní), 383 V8 (6,3-liter, 325 koní) alebo mohutný 426 Street Hemi (7,0-liter, s udávaným výkonom 425 koní). Z nuly na „stovku“ tento borec, s motorom HEMI, zrýchlil za 6,4 sekundy a „maximálku“ dosahoval okolo 200 km/h. No tak čo na to poviete? Myslite na to, že to bol ešte len prvý Charger a už teraz by potopil množstvo dnešných športiakov. A práve pre túto motorovú vlastnosť sú tieto autá tak výnimočné.

dodge charger
Pre modelový rok 1967 sa Charger nezmenil, ale motorová ponuka bola rozšírená o novú verziu R/T (Road and Track). Táto verzia dostala nový motor 440 Magnum V8 s objemom 7,2 litra, ktorý poskytoval výkon 375 konských síl. Výkon Charger-u R/T 400 boli takmer totožné ako pri verzii s motorom Hemi.

Pritom motor 383 V8 bol prepracovaný na 383 Magnum V8 s výkonom 335 koní (zvýšenie o 10 koníkov) a motor 361 V8 bol z ponuky vypustený. Aj naďalej sa dodávala rovnaká prevodovka ako v roku 1966. Pomerne rozsiahle zmeny, keď vezmeme v úvahu, že ide len o druhý rok od začiatku životnej púte Charger-a.

Prišiel prelomový rok 1968 a s ním mierne upravený Dodge Charger. Najlepším z Charger-ov bola verzia R/T (Road and Track), ktorá kombinovala ozaj športový charakter s dokonalým americkým štýlom, aký u American Muscle Cars nechýbal. Veď nie nadarmo bol tento voz považovaný za najkrajšie auto šesťdesiatych rokov.

Práve v tomto prípade Dodge siahol po tak slávnom "Coke Bottle" karosárskom štýle, ktorý bol veľmi rozšíreným tvarom amerických automobilov.

Sériový R/T mal motor 440 Magnum V8 (7,2-liter, V8, 375 koní), trojstupňovú automatickú alebo štvorstupňovú manuálnu prevodovku, dvojitý výfuk, zosilené závesy kolies, prístrojovku "Rallye" a pneumatiky F70x14. Celkovo sa už veľmi približoval môjmu obľúbencovi :-). Motor 426 Hemi sa dodával na prianie zákazníka a auto s ním zrýchľovalo z 0 na 100 km/h za 5,3 sekundy!

A nasledoval rok 1969, ale ten si preberieme neskôr, keďže práve o tomto je tento článok.Píše sa rok 1970. V ňom sa Dodge vrátil k pôvodnej, nie predelenej maske zo začiatku série a tvar karosérie bol aj naďalej veľmi podobný. Čo sa týka motorovej ponuky, bola pomerne obsiahla, pretože obsahovala až 7 motorov, počnúc 318 V8 (5.2, 230 HP) a končiac 500-vkou, s ktorou tento voz dosahoval „stovku“ za neuveriteľných 5,5 sekundy. dodge charger
Na rad prišiel rok 1971 označovaný tiež ako začiatok konca éry Muscle Cars. ´71 Charger už nebol tým, čím býval na začiatku. Upustilo sa od "Coke Bottle" štýlu, taktiež opadla mohutnosť karosérie a maska bola inšpirovaná Pontiac-mi, motory strácali svoje výkony, konkrétne sa jednalo o 5 koní pri motoroch 440 (konečných 370 koní) a 440 Six Pack (konečných 385 koní).

Charger sa začal pomaličky inšpirovať Dodge Super Bee, ale stále boli dostupné verzie R/T a SE. Verzia R/T bola charakteristická svojim športovým vzhľadom - závodné kolesá, čierne pruhy cez karosériu, predný a zadný spojler a taktiež výduch prednej kapoty, cez ktorý dýchal motor HEMI a ktorý sa aktivoval stlačením tlačidla na prístrojovke.

Pomaly prichádzal čas automatizácie, strácalo sa čaro tej americkej klasiky a zároveň toto bol posledný rok motora 426 HEMI, pretože už nespĺňal emisné pravidlá. Najsilnejším montovaným motorom do tohto modelu bol práve spomínaný 426 V8 Hemi s výkonom 425 konských síl.

dodge charger
Rok 1972 bol bolestným rokom zarytých výkonových maniakov. Do platnosti totiž vstúpili prísne emisné pravidlá a tak došiel rad na motory. Už to neboli tie Muscle Cars v takom slova zmysle, ako to bolo na začiatku. Po skončení motora HEMI, motor 440 Six Pack sa stal najsilnejším ponúkaným motorov. Avšak jeho vrcholný výkon 385 koní musel byť priškrtený na hodnotu 330 koní. Svoju púť ukončil tiež motor 383 V8 s výkonom 335 koní a jeho miesto prebral nový, 400 V8 s výkonom 255 koní.
Roky 1973 a 1974 boli viac menej rovnaké. Niesli sa v znamení jemných kozmetických úprav vpredu a vzadu. Autá disponovali motorom 440 V8 s výkonom 275 konských síl. Nanešťastie, rok 1974 bol posledným rokom svalnatých Dodge Chargerov. Od roku 1975 to už boli autá zamerané na luxus, aj kvôli meniacim sa požiadavkám ľudu a celkovo životného štýlu.

Iste ste si všimli, že tu párkrát padlo slovíčko HEMI. Je to spoločné označenie pre veľké a veľmi silné, resp. výkonné motory. Prvým HEMI motorom bol 6-válec montovaný do Jaguára. „Autorom“ bol Harry Westlake. V roku 1951 Chrysler začal montovať prvé 180-koňové HEMI V8 motory do niekoľkých svojich áut. Na vtedajšiu dobu to bola ohromná sila a neznáma novinka.

Princíp HEMI motorov je v tom, že spaľovacia komora nad piestom má tvar polgule, tzv. „hemispherical heads“. Zapaľovacia sviečka je tak lokalizovaná na vrchu komory a piesty tak otvárajú protiľahlé strany komory. Výsledkom je veľký výkon.

Je nad slnko jasné, že Charger prešiel nie dlhou, ale zato veľmi intenzívnou cestou vývoja, počas ktorej slúžil ľuďom bez toho, aby niekto pochyboval o jeho dobrých mravoch.

Motor HEMI aj s jeho technickým prierezom:1969 DODGE CHARGER - SEN NAD VŠETKY SNY


dukes_of_hazard
Dostávame sa k podstate nášho článku. Je ním Dodge Charger, ročník ´69. Pekný stred vo vývoji tohto klenotu. Pre niekoho črep, pre iného zasa auto jeho mládí. Tak či onak, toto auto má poriadny kus cesty za sebou.

Toto auto je bezpochyby symbol Ameriky a jej obyvatelia sú si toho vedomí. Veď nie náhodou je možné vídať tieto autá renovované v plnej miere. Stačí si pozrieť dokument s názvom "2 Fast 2 Real for Hollywood Real Street Racing" alebo filmy Blade a (môj najobľúbenejší) "Dukes Of Hazzard" a hneď je jasné, o čom je reč ;-). Motoristický rozdiel medzi Amerikou a Európou je veľmi dobre vidieť práve na týchto autách. V čase výroby Dodge Charger-u sa napríklad u nás vyrábali škodovky, čo sa výkonovo a vzhľadovo nedá vôbec porovnať. Vlastne, nedá sa to vôbec porovnať. Aj keď je pravda, že európania si boli vedomí tohto amerického "útlaku" a na podnet toho vzniklo aj u nás niekoľko kúskov, jemne berúcich črty American Muscles. Ide napríklad o Ford Capri (nemecká pobočka automobilky Ford), roky 1970 - 1974 a 1974 Fiat 128 Sport Coupe. 1969 Dodge Charger vychádzal zo svojho o rok mladšieho brata a to najmä čo sa týka masky a celkovo štýlu karosérie.

Nezameniteľný mohutný vzhľad, kopa plechu, ostré a hranaté línie, to všetko sú neklamné znaky tohto amerického majstra v ťažkej váhe.

Exteriér


dodge charger
Azda najcharakteristickejšou črtou tejto klasiky je jej predná maska. Tá tvorí súvislý celok pozdĺž celej prednej časti a v strede je efektne predelená priečkou.

Pýtate sa, kde sú svetlá? Otázka to je veľmi dobrá, pretože som to nevedel ani ja. Avšak po dlhšom skúmaní som už dávnejšie zistil, že svetlá, konkrétne dva páry sú ukryté pod párom mriežok na okrajoch masky. Aktivujú sa buď manuálne, odňatím mriežok alebo elektronicky. Pod mohutnou maskou sa nachádza podlhovastý nárazník. Niečo podobné môžme vidieť aj na "žiguli" :-).

V prednej časti zospodu sa ešte nachádza pár okrúhlych svetiel. Azda nemusím ani hovoriť, že všetky kovové časti, ako sú maska, nárazník, lemy okien atď., sú chrómované. Ďalší neklamný znak, že ide o American Muscles. Pohľad na prednú kapotu vo vás vzbudí rešpekt.

Tak mohutný predok nemá azda žiadne auto a nie to ešte moderné. Veď sa ani nedivím, že je tak veľká, pretože to, čo ukrýva, nie je nič drobné. Predná kapota ešte obsahuje imitáciu páru výduchov kapoty rovnako, ako predné dvere, vlastne, jediné dvere (dvojdverové, štvor až päťmiestne kupé) :-).

dodge charger
Iste si pozorné oko všimne, že blatníky dostali dravé chrómové lemy. Taktiež neunikne fakt, že spätné zrkadlo, ako ináč chrómové, sa nachádza len na mieste spolujazdca podobne, ako to bolo na našich škodovkách. Azda nikomu neunikne mohutnosť dverí v kombinácií s chrómovými doplnkami. Krásne na tom aute je, keď sa na neho dívate zboku, jemne zhora, vtedy je pekne vidieť plynulosť prechodu od boku auta k jeho zadnej časti. Jemné, ale zároveň dravé línie nesúce sa pod zadnými bočnými sklami až nad zadné blatníky, končiac pri zadných svetlách. Podľa mňa je to niečo neuveriteľné. Skĺbiť tak extrémny dojem sily a zároveň elegancie.

Zadná časť tohto skvostu nie je o nič menej zaujímavá. Hneď si na nej všimneme štýlové old-school podlhovasté zadné svetlá olemované chrómom. Taktiež zadná kapota nie je žiadny drobec. Po otvorení sa vám naskytne pohľad na pomerne veľký batožinový priestor, ktorý by zahanbil väčšinu dnešných áut. Opäť nášmu zraku neunikne podlhovastý chrómový nárazník a čo je krajšie, dvojica chrómových koncoviek výfuku. Tie sa montovali od roku ´68 kvôli výkonnejšiemu motoru 440 Magnum. Štýlovým prvkom je otvor veka nádrže, umiestnený na ľavom zadnom blatníku zhora.

Celkovo dizajn tohto auta je výnimočný. Azda jedno slovo vystihuje, čo človek pred sebou vidí - mohutnosť. Obrovská karoséria postavená takmer z jedného celku, plech, chróm, to je to, na čom Amerika vyrastala a my jej toto môžme závidieť.


Interiér


Interiér tohto auta je akýmsi unikátom. Samozrejme, že pre niekoho je to len kopa zmätku pohromade, ale niekto sa naňho pozerá, ako na roky vývoja, z ktorých vzišlo práve toto. Všade, kde sa pozriete je koža v kombinácii s drevom. Chrómové lemy neuveriteľného množstva budíkov, mohutné sedadlá, vzadu v jednom celku, štýlový dvojitý old-school volant, chrómové doplnky, proste cit pre štýl na jednom mieste. Je zbytočné sa tu rozpisovať o interiéri, treba to proste vidieť. Slová sú na to slabé.

Tu si môžete pozrieť interiér Dodge Charger ´69:Performance


dodge charger
A dostávame sa k najdôležitejšej časti tejto klasiky, performance stránka. Automobilka Dodge v čase výroby tohto auta, v roku 1969, ponúkla zákazníkom na výber spomedzi piatich typov výbavy. Jednalo sa o klasický Charger, R/T, R/T SE, 500 a Daytona. Áno, dobre vidíte, Dodge vyrábal tento model aj pre závody Daytona. Od klasického Charger-u sa odlišoval tento model obrovským zadným krídlom a prídavným špicatým "nosom" s vyklápacími svetlami. Bolo to kvôli aerodynamike, ktorá bola testovaná vo wind-tuneli.

Pohonné jednotky, čiže motory do tejto parády boli ozaj úchvatné a bolo si z čoho vyberať. Na začiatku "radu" bol "špunt" 225 Slant Six (3,7-liter, 145 koní), pokračovalo to motorom 318 V8 (5,2-liter, 230 koní), 383 V8 (6,3-liter, 290 koní), 383 Magnum V8 (6,3-liter, 335 koní), 440 Magnum (7,2-liter, 375 koní - štandardný motor pre R/T a Daytona), nový 440 Six Pack (7,2-liter, 390 koní) a končiac „bujakom“ 426 Hemi (7,0-liter, 425 koní). S posledným menovaným motorom bolo o zábavu postarané. Samozrejme, že o pohon sa starali zadné kolesá, ktoré sa ovládali cez trojstupňovú automatickú alebo štvorstupňovú manuálnu prevodovku. Je to proste heart-breaker. Auto sa pritom nieslo na sériových chrómových diskoch s rozmermi 225/70 14.

dodge charger
A blíži sa koniec článku o mojej srdcovke. Čo dodať na záver? Azda niekoľko prívetivých slov :-). 1969 Dodge Charger si ma bezpochyby získal svojou schopnosťou predviesť sa a ukázať svoj štýl. Zaujal ma svojim výkonom, dizajnom a celkovou prezentáciou. Moment pretočenia kľúča je veľmi silným emotívnym zážitkom. Započúvať sa do toho extrémneho hluku a rachotu toľkých koni pod kapotou.

Bezpochyby by svojim motorom potopil množstvo dnešných áut. Spomínam si na jeden moment z filmu "Dukes Of Hazzard" (púšťam si ho stále dookola :-) ), kedy sa Bo a Luke Duke-oví viezli spoločne s dvoma slečnami cez ulice mesta. Keď sa Bo dozvedel, že Luke spal s jeho "priateľkou", proste, nebudem to tu rozpisovať, kto to videl, tak vie, o čom hovorím.

Len som chcel povedať, že jazdiť s týmto autom a pritom počúvať klenot rockovej hudby, AC\DC, to je niečo po čom túžim, od kedy som spoznal Charger. Je to môj sen a snom ostane, kým sa mi nesplní. Bohužiaľ žijeme na Slovensku a šanca, že sa mi splní niekedy si naživo siahnuť na túto káru, je veľmi malá, ale aj napriek tomu dúfam.

Brothers Dodge´s, thank you!1969 Dodge Charger v ďalšej fotogalérii:A aby som nezabudol, vychutnajte si zvukovú stopu burácajúceho motora Charger-u (formát mp3):

preview
download
[ 0,3 Mb ]Wallpaper s námetom Dodge Charger 1969:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Čo poviete na DODGE CHARGER ročník 1969? Hlasujte, nech vieme aj vašu mienku:Viac informácií k tomuto americkému "muscle car" ako aj upraveným vozidlám značky Dodge nájdete na našej podstránke:

Dodge tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 41059x    hodnotenie: 122/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt