support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo de-tomaso DeTomaso Pantera GT5-S: retro spomienka na parádny športiak - veterán logo de-tomaso

DeTomaso Pantera GT5-S: retro spomienka na parádny športiak - veterán

25.Oct.2017
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Máte svoje vysnívané autá? Možno medzi ne patrí alebo patril aj DeTomaso Pantera. Športový model s obrovským potenciálom si získal srdcia mnohých, hoci v čase uvedenia na trh to nemal vôbec jednoduché. Bývalý pretekár Alejandro DeTomaso a tím ľudí z automobilky Ford sa rozhodli prísť s modelom, ktorý by poriadne zamiešal kartami v rámci svojho segmentu.

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia mal Chevrolet Corvette v rámci svojho segmentu mimoriadne silnú pozíciu. V rámci konkurenčného boja prišla automobilka Ford so zámerom, postaviť Corvette silného súpera. Vývojárske tímy Fordu chceli, aby mal nový model motor umiestnený bližšie k stredu, aby bol ľahký, rýchly a aj relatívne cenovo dostupný. Chceli jednoducho postaviť dream car, ktorý by bol zároveň dostatočne extravagantný a zapamätateľný.

Ford nakoniec pristúpil k spolupráci s Alejadrom DeTomasom a neskôr v Turíne začala Pantera získavať svoje kontúry. Pantere nechýbal agresívny dizajn, výklopné predné svetlá či mohutné koncovky výfukov s výrazným krídlom. Novinka však nebola prijatá príliš vľúdne a tak prišli pomerne skoro prvé vylepšenia. Spolupráca Fordu a DeTomasa sa skončila už v roku 1973 a popularitu Pantere nepriniesli ani výsledky na vytrvalostných pretekoch Le Mans.

Do konca roku 1973 sa predalo 6 128 kusov, so zámerom optimalizácie nákladov sa celá výroba presunula k mestu Bruciata, kde sa dokonca nachádza dodnes. Problémy pokračovali ďalej, dovoz týchto áut do USA bol kvôli zlým výsledkom v crash testoch zakázaný a malá automobilka tak prišla o pomerne veľké odbytisko. Ani toto však výrobcu nepoložilo, presuňme sa o pár rokov dopredu, konkrétne do roku 1985, kedy DeTomaso predstavil vylepšený model Pantera GT5-S.

DeTomaso Pantera GT5-S je najlepší svojho druhu


Ak hovoríme o modeli Pantera, jednou z jeho najdôležitejších premien bola práve verzia GT5-S, ktorá so sebou prinášala upravený a najmä modernejší dizajn. Model DeTomaso Pantera GT5-S sa mohol pochváliť širšími prednými a zadnými blatníkmi, novými vetracími otvormi a viacerými kozmetickými úpravami prešla aj predná časť vozidla. Srdcom Pantery GT5-S bol motor 351 Cleveland od Fordu, ktorému sekunduje 5-stupňová prevodovka ZF.

de tomaso pantera gt5 s

Niekoľko zmien sa odohralo aj v podvozkovej časti. Oproti pôvodnej verzii je tento model posadený ešte o niečo bližšie pri zemi a zároveň sa môže popýšiť prepracovanou spodnou časťou, ktorá výrazne prispela k lepšej aerodynamike. K lepším jazdným vlastnostiam dopomohlo nezávislé zavesenie všetkých štyroch kolies a prepracované stabilizátory. Za zmienku stoja aj typické 15-palcové magnéziové disky Campagnolo a ich obutie. Vpredu sa nachádzajú pneumatiky Pirelli P7 s rozmermi 285/40VR a vzadu s rozmermi 345/35VR.

de tomaso pantera gt5 s

DeTomaso Pantera GT5-S bola vtedy mimoriadne prepracovaným modelom a len ťažko by sa mu dalo niečo vyčítať. V takomto spracovaní sa výrazne približoval pôvodným zámerom výrobcu a pre mnohých to dream car naozaj aj bol. Záujem bol dokonca aj z USA, no najmä vďaka reguláciám sa tam podarilo legálne doviezť len málo exemplárov.

de tomaso pantera gt5 s

Výroby sa dočkalo len celkom 187 exemplárov a toto je jeden z nich. Má najazdených iba 11 700 km a je v perfektnom stave. Od roku 1997 do roku 2015 bol súčasťou automobilovej zbierky, takže v tomto období bol prakticky nevyužívaný. Tomuto kúsku s „rokom narodenia“ 1987 nechýba nič a pôsobí ako keby ho vyrobili len včera. V roku 2016 bol v rámci aukcie na Floride predaný a jeho hodnota bola v tom čase odhadovaná na približne 250 000 dolárov.

de tomaso pantera gt5 s

de tomaso pantera gt5 s

de tomaso pantera gt5 s

de tomaso pantera gt5 s

de tomaso pantera gt5 s

de tomaso pantera gt5 s

de tomaso pantera gt5 s

de tomaso pantera gt5 s

de tomaso pantera gt5 s

de tomaso pantera gt5 s

de tomaso pantera gt5 s

de tomaso pantera gt5 s

de tomaso pantera gt5 s

de tomaso pantera gt5 s

de tomaso pantera gt5 s

de tomaso pantera gt5 s

de tomaso pantera gt5 s

de tomaso pantera gt5 s

Máš auto s nevýrazným zvukovým prejavom? Pomôže ti v tom systém KUFATEC SOUND BOOSTER V8:

sound booster kufatec v8 cobra tuning


Váš názor na takýto športový veterán DeTomaso Pantera s osnažením GT5-S ? Hlasujte tu:Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 1876x    hodnotenie: 1/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt