support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo brzdy Ako sa starať o brzdy - rady od anglickej firmy EBC Brakes logo brzdy

Ako sa starať o brzdy - rady od anglickej firmy EBC Brakes

24.Sep.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Mať v poriadku brzdy alebo disponovať kvalitným (športovým) brzdovým systémom je základom úspechu. Je v podstate jedno, či vlastníte výkonovo alebo stylingovo upravené auto, kvalitné brzdy, na ktoré sa môže človek spoľahnúť, sú na nezaplatenie !!! Anglický výrobca firma EBC Brakes vyrába brzdové systémy a jednotlivé komponenty na vysokej úrovni a týmto ich práca zďaleka nekončí. Mať kvalitné brzdy je jedna vec, no vedieť sa o ne starať, to je už vec iná. Náplňou práce firmy EBC Brakes nie je len produkcia kvalitných komponentov, ale taktiež starostlivosť o zákazníka – technická podpora a pomoc zákazníkovi.

Brzdové kotúče a brzdové doštičky sú dve veci, ktoré spolu musia pracovať nepretržite a ich spolupráca musí byť bezchybná. Preto je potrebné venovať im z času na čas trochu starostlivosti a dopriať im akúsi omladzovaciu kúru. Pretože je hádam jasné, že každým stlačením brzdového pedálu, zvlášť pri prudšom brzdení sa komponenty opotrebúvajú, vzniká nepríjemný brzdový prach a svoju prácu urobí aj korózia.

Firma EBC Brakes sa preto rozhodla priniesť nielen svojim zákazníkom zopár užitočných rád, ako si svoje brzdy zachovať „mladé a svieže“ aj počas búrlivého života. Pretože aj keď firma EBC vyrába špičkové kotúče a brzdové doštičky, ktoré vydržia veľmi dlho, je potrebné aj im venovať občasnú starostlivosť. Pozrime sa na to teda spoločne.

Starostlivosť o brzdy a brzdové strmene aute


Brzdové čeľuste (brzdové strmene, brake calipers) – ako sa starať o brzdové strmene

Brzdové čeľuste sú veľmi dôležitou súčasťou každého brzdového systému, ale to všetci veľmi dobre vieme. Čeľuste je to, čo prichádza do styku s brzdovým kotúčom a generuje tak silu potrebnú spomalenie, či zastavenie. Zanedbané brzdové čeľuste a ich pohyblivé časti môžu spôsobovať rôzne choroby brzdových kotúčov, ako napríklad prehrievanie, horúce škvrny, praskliny na dierovaných kotúčoch a veľmi častý vznik súmerných drážok po celom obvode kotúča. Jemné ryhovanie kotúča je pomerne bežnou záležitosťou, no nepredstavuje to dôvod výmeny.

Vyhladiť brzdové kotúče a zbaviť ich tak ryhovania nie je vôbec jednoduchá záležitosť a existuje len veľmi málo špecialistov, ktorí to vedia. Preto sa neodporúča žiadna domáca oprava kotúčov, nakoľko je to bezpečnostný prvok bez ktorého by mohla akákoľvek jazda skončiť nie práve najlepšie. Preto je efektívnejšie predchádzať tomuto problému dôkladnejšou starostlivosťou o brzdové čeľuste.

Oprava zvlnených kotúčov špecialistami od EBC brakes:Je jasné, že existuje viacero druhov brzdových strmeňov. Väčšina áut používa strmene s jedným väčším posuvným piestom na vnútornej strane strmeňa, do ktorého prúdi brzdová kvapalina. A práve tento posuvný mechanizmus na druhej strane strmeňa rozhýbe druhú polovicu a spôsobí tak trenie o kotúč, čoho výsledkom je brzdná sila. A práve tieto posuvné časti sú náchylné na poškodenie a to z dôvodu korózie v dvoch špecifických oblastiach:

Posuvné kolíky. Ich prioritným umiestnením sú otvory v tele strmeňa, do ktorých sa pri brzdení zasúvajú. Preto je nesmierne dôležité, aby otvory, ako aj samotné kolíky boli zbavené všetkej hrdze a ostatných nečistôt – drôtenou kefou a brúsnym papierom. Odporúča sa tiež namazať tieto časti mydlom na báze lítia odolného voči vysokým teplotám, ktorý zároveň zabráni prenikaniu vlhkosti.

Vodítka. Tieto časti sú najviac náchylné na hrdzu a iné nečistoty, vďaka čomu si pohyblivé časti nedokážu „nájsť svoje miesto“. Pri každej výmene brzdových doštičiek je potrebné očistiť vodítka od všetkej špiny, najlepšie drôtenou kefou a aplikovať na ne tenkú vrstvu žiaruvzdorného maziva. Avšak dávajte pozor, aby mazivo neprišlo do kontaktu s brzdovými doštičkami.

Ak sa pohyblivé časti nepohybujú tak, ako by mali, môže nastať situácia, že po uvoľnení brzdy sa čeľuste nevrátia do pôvodnej polohy, ale ostanú „prilepené“ na brzdovom kotúči, čoho dôsledkom je sústavné trenie a tým pádom vznik veľkého tepla a brzdového prachu. V konečnom dôsledku dochádza k zvlneniu (rapídne opotrebovanie) kotúčov.

údržba brzdových strmeňov

Starostlivosť o brzdové kotúče na aute


Brzdové kotúče – vibrácie volantom Všetky brzdové kotúče môžu z času na čas trpieť problémom vibrácií, ktoré sa prejavia trasením volantu pri brzdení. Každý brzdový kotúč je vyrábaný špeciálne pre každý model auta a po opätovnom opracovaní už nemusí pracovať správne. Preto je najväčším problémom chvenie volantu, čo niektorých ľudí vedie až k predaji svojho auta namiesto jeho opravy. Jediným riešením je výmena kotúčov z jednej strany auta na druhú.

Ak osádzate nové kotúče, je nesmierne dôležité očistiť všetky dosadacie plochy, ako aj plochu náboja, aby tak brzdový kotúč bol v jednej rovine so samotným nábojom. Je taktiež dôležité skontrolovať hádzanie kotúča po jeho osadení. Ak si chcete ujasniť, z ktorej nápravy pochádza zdroj vibrácií, existuje na to jednoduchý spôsob. Pri trasení volantu je pravdepodobné, že zdroj vibrácií pochádza z prednej nápravy. Ak vibrácie vychádzajú z brzdového pedálu alebo zo sedadla/samotnej karosérie, príčinou bude zadná náprava.

Presné meranie a oprava zvlnených kotúčov EBC brakes:Existujú aj iné dôvody trasenia volantu. Je označovaný ako Snub Brake Effect aj e spôsobený nerozvážnou aplikáciou brzdových komponentov a hrubými brzdovými doštičkami. Tieto hrubé doštičky majú rozličné brzdné účinky na vonkajšom obvode kotúča v porovnaní s vnútorným obvodom. Výsledkom je nepríjemné trasenie volantu. Príčinou je tiež slabá tepelná vodivosť brzdových doštičiek.

Riešením problému s vibráciami môžu byť kvalitné doštičky ako napríklad EBC Redstuff alebo EBC Yellowstuff, ktoré si vedia poradiť s nízkymi, ako aj s vysokými teplotami.

Firma EBC Brakes ponúka širokú škálu brzdových komponentov na vysokej úrovni, s ktorou budú spokojní vodiči zameraní na street úpravy, ako aj profesionálni pretekári.

Produkty EBC Brakes sú vyrábané z najkvalitnejších materiálov, ktoré zaručia dlhú trvácnosť a nezmenený výkon.

ferrari fxx braking

brzdovy kotuc strmen ebc red stuff

brzdovy kotuc strmen dash black ebc red stuff

brzdovy kotuc dash black ebc green a turbo groove yellow stuff

Aktuálny cenník výrobkov od firmy EBC brakes si stiahnite tu:

preview
download
[ 181 KB ]

Chceli by sme vás ale upozorniť na jednu skutočnosť, že isté ceny v týchto cenníkoch už nemusia byť najaktuálnejšie. Niektoré sa pomenili smerom hore, zvyčajne ale dole. V prípade aktuálneho dopytu vás prosíme nás pre kontrolu kontaktovať.


Aktuálny katalóg výrobkov od firmy EBC brakes si stiahnite tu:

preview
download
[ 10 831 KB ]

V prípade objednávky bŕzd EBC BRAKES nás prosíme kontaktujte.


PRODUKTOVÉ PORTFÓLIO PRE AUTOMOBILY


Firma EBC Brakes ponúka v oblasti bezazbestových-organických brzdových doštičiek a kotúčov bezpochyby najrozsiahlejší sortiment na svete. Obsahuje brzdové obloženie pre väčšinu európskych, japonských a amerických áut, ktoré sú vyrábané v ISO 9000 certifikovanej výrobe za pomoci tých najkvalitnejších materiálov. Produkty EBC Brakes sú jedny z mála, ktoré dodržujú najnovšie európske požiadavky a predpisy. Najnovšia nanášacia zmes AF44/78 zabraňuje nepríjemným rušivým zvukom a cukaniu pri brzdení, ktoré môžu vznikať pri použití nesprávneho materiálu. Brzdy sa vyznačujú extrémne vysokým lomovým napätím. Všetky brzdové obloženia a kotúče sú vyrábané vo vlastných továrňach firmy EBC Brakes. Brzdové obloženie je opatrené špeciálnou vrstvou proti zabraňujúcou vzniku korózie a je možné ho používať v kombinácií so sériovými kotúčmi. Výrobky EBC Brakes sa skladajú kompletne z organických materiálov, neobsahujú azbest, nikel ani ďalšie jedovaté materiály a boli už niekoľkokrát ocenené ako najlepšie brzdy, aj vďaka svojej nekompromisnej kvalite a inovatívnej technike, ktorá umožňuje, aby bolo obloženie bez nežiaduceho agresívneho čierneho prachu, ktoré zostáva na diskoch a tým ich znehodnocuje.

graf oblozeni EBC brakes Blackstuff Greenstuff Redstuff Yellowstuff Bluestuff

EBC Brakes - výrobný proces:tuning girl ebc brakes

sexy ebc brakes moto

Váš názor na takúto údržbu brzdových systémov od inžinierov z EBC Brakes ? Nech sa páči, hlasujte:Zoznam ďalších článkoch týkajúcich sa pomoci, rád a tipov nájdete tu:

POMOC, RADY & TIPY


Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým brzdám od firmy EBC Brakes, tak navštívte našu podstránku:

EBC Brakes


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 30441x    hodnotenie: 38/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt