support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo chrysler Chrysler 300C a Dodge Challenger SRT-8 pod skalpelom O.CT Tuning logo dodge

Chrysler 300C a Dodge Challenger SRT-8 pod skalpelom O.CT Tuning

20.Jul.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Amerika má oproti zvyšku sveta jednu, pre motoristov a milovníkov rýchlych áut veľkú výhodu – veľkoobjemové motory s počtom valcov 6 a viac. 5,7 litra, 6,1 litra, V6, V8, V10 atď. ...To sú kapacity, ktoré počuť ich, je jeden obrovský zážitok. Ako je u áut s výkonnými motormi zvykom, upravovať ich je nielen výzva, ale taktiež obrovská radosť, pretože ich „skryté“ rezervy sú často krát také veľké, že jeden by to mu neveril. Predstavte si, že nadupanej 6,1 litrovej V8-čke pridáte kompresor. Výsledkom môže byť len jedno jediné – beštia. Dámy a páni, zoznámte sa, Dodge Challenger HEMI a Chrysler 300C HEMI, švajčiarska firma OC.T Tuning.

Každá krajina, či štát má niečo s čím sa môže pred ostatnými chváliť. V prípade Ameriky je to bezpochyby automobilová história za ktorú sa ozaj nemusia hanbiť. Ak by sme šli do detailov, tak o bujarú americkú históriu sa podpísalo hneď niekoľko modelov amerických producentov automobilov. Jedným z týchto skvostov je aj Dodge Challenger, ktorého vývoj sa začal ešte v šesťdesiatych rokoch ako odpoveď na modely Camaro a Mustang. Prvá generácia Challenger sa začala predávať v roku 1970 a výroba spolu s inováciou pokračovala až do roku 1983. Zlomovým rokom bol rok 2008, kedy sa odštartoval predaj znovuzrodeného Challegner-u, ako symbol americkej automobilovej dokonalosti.

Nový Challenger dizajnovo vychádza z prvej generácie z roku 1970, je teda „plný“ svalov, agresívnych tvarov a predná maska dáva jasne najavo, s kým máme tú česť. Nový Challenger spolu s novým Camaro-m, Charger-om a Mustangom predstavujú „za oceánom“ novú etapu automobilovej histórie. Challenger sa vyrába v niekoľkých modelových verziách, z ktorých najvýkonnejšou, resp. najsvalnatejšou je verzia SRT8. Pod kapotou tejto verzie bije pravý americký muscle engine v podobe 6,1 litrovej HEMI V8-čky, ktorá produkuje 425 konských síl a 570 Nm. Súčasťou verzie SRT8 sú napríklad 20 palcové kolesá, bi xenónové svetlomety, vyhrievané športové sedačky v koži, brzdy Brembo atď.

CHRYSLER 300C & DODGE CHALLENGER SRT8 - O.CT TUNING


Na druhej strane stojí štýlový Chrysler 300C HEMI SRT-8, ktorý je motoricky identický s Challengerom HEMI SRT-8. Taktiež produkuje silu 425 plnokrvných žrebcov a enormných 570 Nm.
No história je trochu inde, než v prípade Dodge Challenger. Prvýkrát sa toto auto objavilo v roku 2003 na New York Auto Show ako prvotný koncept. Nikto vtedy ale netušil, že sa 300C stane jedným z najpopulárnejších áut v celom svete. Koniec koncov, veľa týchto áut je vídať aj u nás na Slovensku, no motor HEMI je v tomto Chrysleri u nás skôr raritou, než bežnou záležitosťou. Chrysler 300C je veľmi dobre vyzerajúci športový sedan s výrazným darom v podobe noblesnosti a exkluzivity.

Už vieme, čo majú spoločné svalovci Dodge Challenger a Chrysler 300C – pri najsilnejšom modeli je to agregát, ktorým je už vyššie spomenutá 6,1 litrová V8 HEMI. Skratke HEMI sme sa už dávnejšie na portáli TUNING.sk venovali, takže prejdime rovno k veci. Švajčiarska firma O.CT Tuning sa zaoberá úpravami vozidiel takmer všetkých dostupných značiek, od ladenia výkonu až po optický styling. Ich najnovším projektom je trochu rozsiahlejšia a zároveň skutočne potešujúca záležitosť – kompresor pre motor 6,1 HEMI V8.

Úpravca sa túto úpravu rozhodol demonštrovať na Dodge Challengeri, kde putoval spomínaný kompresorový kit, ktoré súčasťou a nutnosťou je aj výkonnejší intercooler systém pre dokonalé chladenie. Výkon takéhoto setup-u je 550 konských síl (o 125 koní oproti sérií viac) a 682 Nm (o 112 Nm viac). Takýto nárast výkonu nie je vôbec zanedbateľný. Aby to všetko fungovalo čo najlepšie, úpravca sa taktiež musel pohrať s výfukovým systémom ukončený štvoricou nerezových koncoviek. Ten má výhodu v tom, že v nízkych rýchlostiach a pri pokojnej jazde je hluk takmer nulový, no pri zošliapnutí plynového pedálu je okamžite počuť, že pod prednou kapotou bije srdce rozzúreného monštra. Na aute je ešte nainštalovaný podvozkový systém od firmy KW Suspension, ktorý výkonnému Challengeru dodáva stabilitu a odvahu na cestách. Úpravca nezabudol ani na detaily čo sa týka dizajnu, o ktorých sa ale bližšie nezmieňuje.

Rovnako upravený môže byť aj Chrysler 300C, ak si to teda zákazník želá. No úpravca sa pre tentokrát rozhodol, že z neho urobí showcar v zmysle decentného vonkajšieho prejavu. Preto auto obul do 22 palcových sedemlúčových diskoch lakovaných v matnej čiernej s oranžovým lemom, ktoré dokonale ladia s karosériou taktiež v matnej čiernej.

CHRYSLER 300C


chrysler 300c tuning oct

chrysler 300c tuning oct

chrysler 300c tuning oct

chrysler 300c tuning oct

chrysler 300c tuning oct

chrysler 300c tuning oct

chrysler 300c tuning oct

CHRYSLER 300C od O.CT Tuning:DODGE CHALLENGER SRT8


dodge challenger srt8 tuning oct

dodge challenger srt8 tuning oct

dodge challenger srt8 tuning oct

DODGE CHALLENGER SRT-8 od O.CT Tuning:Váš názor na upravený Chrysler 300C a Dodge Challenger SRT8 od O.CT Tuning?


Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy O.CT, tak navštívte našu podstránku:

O.CT tuning


Ostatné úpravy áut značky Chrysler nájdete v zozname našich článkov tu:

CHRYSLER tuning


Ostatné úpravy áut značky Dodge nájdete v zozname našich článkov tu:

DODGE tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 9476x    hodnotenie: 10/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt