support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo pontiac Chevrolet Corvette Stingray C3 V8 1977 - kompletná retro úprava od Cobra Tuning logo pontiac

Chevrolet Corvette Stingray C3 V8 1977 - kompletná retro úprava od Cobra Tuning

02.Jun.2016
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Keď sa mladý človek "nakazený" nevyliečiteľným vírusom amerických áut chystá kúpiť prvú "ameriku", málokedy mu napadne Corvette. Väčšinou skončí pri Chevy Camaro alebo Pontiac Firebird. Jeden z dôvodov sú financie a to bol prípad aj v USA v druhej polovici 60-tych rokov, keď General Motors začali vyrábať vozy pre americkú mládež ako Chevelle, Camaro, Firebird..., lebo Corvette bola neskutočne drahá. Áno, presne tak začínal aj Mark, keď začiatkom milénia presedlal z Forda Capri do svojej prvej ameriky - Chevrolet Camaro (1985). Momentálne ho už nevlastní, ale podľa zdrojov voz údajne dodnes brázdi cesty východného Slovenska.

Mimoriadne odvážne tvary tretej generácie Corvette, často krát prirovnávané aj dizajnu Coca Cola fľaši, vystriedali v roku 1968 druhú generáciu a na svete bola Stingray C3.Vyrábala sa neuveriteľných 14 rokov, kedy posledné "cétrojky" zišli z výrobných pásov v roku 1982. Pri premiére sa k C3 mnohí kritici stavali chrbtom. Hlavný absolútne nezameniteľný imidž si zachovala, no počas svojho dlhého života prešla niekoľkými menšími, nielen faceliftovými zmenami. 1972 bol posledný rok s motorom big block (455 kubických palcov) a s vyberateľným zadným oknom. V roku 1973 prišla C3 o predný chrómový nárazník, o rok neskôr aj o zadný chrómový nárazník a nahradené boli laminátovými. Rok 1975 znamenal koniec verzie typu convertible (cabrio) a dvom vzduchovým mriežkam za zadným oknom, neskôr v roku 1976 zmizli z predných blatníkov nápisy "Stingray", dva roky na to bolo nahradené "malé" zadné vertikálne okno veľkým zaobleným sklom a pozmenený interiér. Ročník 1980 priniesol väčší facelift prednej a zadnej masky, no a v roku 1984 debutovala úplne nová Corvette s označením C4. Samozrejme najviac cenené a vyhľadávané C3 sú exempláre z rokov 1968-1972.

chevrolet corvette stingray c3 v8 1977

Americké vozy učarili Marka už veľmi dávno, ešte v detstve, keď sa dali vnímať len sporadicky prostredníctvom televízie alebo nejakej obrázkovej auto encyklopédie. Vždy ale, keď sa povedalo "starý americký voz" si každý predstavil obrovský hranatý sedan, kde sú 3 metre za a 3 metre pred vodičom :). Corvette je v tomto výnimkou čo potvrdzuje pravidlo, keďže meria "len" niečo cez 4,70 m. Takže na americké pomery sa zaraďuje medzi malé autá a človek vyšší ako 180cm už má pomaly čo robiť, aby sa do nej nasúkal, o búchaní si kolien do volantu ani nehovoriac ;). Našťastie Markov prípad to nie je a pri jeho výške 170cm si užíva jazdu s takmer natiahnutými nohami. Prvé jeho kontakty s Corvette sa datujú kdesi do osemdesiatych rokov, keď Prince spieval svoj veľký hit "Little red Corvette" a bol rakúskou televíziou vysielaný americký seriál Dallas, kde sa Pam navážala na čiernej C3 - zhodou okolností tiež ročníku 1977.

Naživo videl po prvýkrát Vette asi až dakedy v roku 1990 a bola to rada C4. Dnes sa smeje: "Tá nádhera stála vtedy pred novopostaveným hotelom Forum a skoro som sa zbláznil, keď som to auto videl. Pamätám sa, mala švajčiarske ešpézetky". Stále to však nebola na vlastné oči zazretá a vysnívaná C3. To prišlo až o dosť neskôr a obdiv bol tiež neopísateľný. Prekvapením pre neho bol aj fakt, že má len jednu otvárateľnú kapotu vpredu a kufor vlastne vôbec nemá :). Odhliadnuc samozrejme mini priestor za sedadlami, kam sa zmestia maximálne dve cestovné tašky. Ale kto by takémuto autu čosi vyčítal ;)...

chevrolet corvette stingray c3 v8 1977

Vráťme sa ale k začiatku príbehu. Po predaji Chevy Camara vyskúšal Mark 2-3 staré americké autá. Vnímal síce Corvette C3, ale nikdy doopravdy neuvažoval o jej kúpe. Dominovali a dominujú u neho jednoznačne US Cars štýlu "full size" s big block motormi, no raz pred štyrmi rokmi sa pred ním objavil inzerát na Vette C3. Voz bol prihlásený na Slovensku a bol to model z roku 1977 - čiže ešte s "malým" zadným oknom. To bolo pre neho rozhodujúce. Pre auto bolo treba cestovať asi 200 km, ale to bol najmenší problém, keď mu majiteľ oznámil, že Stingray je pojazdný. Po príchode Vette nevyzerala najhoršie, ale ani najlepšie. Menej dobré to už bolo s jazdnými vlastnosťami, no dopravil sa ňou po vlastnej osi do Bratislavy. Prekvapenia horšieho charakteru ho čakali, až keď sa rozhodoval dať vozidlo komplet zreštaurovať a namiesto plánovaných zopár mesiacov sa celá generálka pretiahla na viac ako dva a pol roka.

chevrolet corvette stingray c3 v8 1977

Auto bolo komplet odstrojené, nový lak, absolútne nanovo očalúnený interiér, výroba zopár dielov z laminátu atď. Dnes nájsť na aute súčiastku, ktorá by nebola zrepasovaná alebo vymenená za novú je takmer nemožné. Mark nerobil na aute nič sám, dal to celé do rúk firme Cobra Tuning, s ktorou už v minulosti spolupracoval a bol spokojný. Ostáva ešte na aute zopár menších či väčších drobností doladiť a dotiahnuť do úplného konca, ale počas horúceho leta 2015 si už hrdý majiteľ užíval jazdu s rukou z okna :). Sám priznáva: "Nie je to síce auto, s ktorým by som sa vybral na dovolenku na juh Chorvátska, ale letné zvezenie na ňom pri demontovaných strešných (targa) dieloch je neopísateľné". Na úplný záver si ešte spomeňme, že pod prednou kapotou Corvette z roku 1977 pradie vodou chladený vidlicový 8-valec s objemom 5735 ccm, ktorý na zadné kolesá cez trojstupňový automat prenáša výkon 215 konských síl. Pri celkovej hmotnosti 1650 kg to vynikajúco postačuje na pohodový cruising.

chevrolet corvette stingray c3 v8 1977

chevrolet corvette stingray c3 v8 1977

chevrolet corvette stingray c3 v8 1977

chevrolet corvette stingray c3 v8 1977

chevrolet corvette stingray c3 v8 1977

chevrolet corvette stingray c3 v8 1977

chevrolet corvette stingray c3 v8 1977

chevrolet corvette stingray c3 v8 1977

chevrolet corvette stingray c3 v8 1977

chevrolet corvette stingray c3 v8 1977

chevrolet corvette stingray c3 v8 1977

chevrolet corvette stingray c3 v8 1977

chevrolet corvette stingray c3 v8 1977

Fotogaléria súhrnu fotiek - počas kompletnej práce na Vette s finálnym výsledkom:Váš názor na ´77 Chevrolet Corvette C3 V8 v kompletnej retro-úprave od Cobra Tuning?


Viac našich prác môžete nájsť práve na tomto linku:

NAŠE PRÁCE


Viac informácií k tejto úprave vám radi poskytneme. Zoznam článkov tejto značky nájdete tu:

CHEVROLET tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Cobra Tuning
Obrázky: Erik Dobos
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 2802x    hodnotenie: 18/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt