support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo zakon Reflexné prvky, pásiky, vesty,  prívesky a samolepky - povinnosti zo zákona pre chodcov logo zakon

Reflexné prvky, pásiky, vesty, prívesky a samolepky - povinnosti zo zákona pre chodcov

04.Dec.2015
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Od nového roka 2014 vstúpila do platnosti novela zákona č. 8/2009 o cestnej premávke, ktorá upravuje používanie reflexných prvkov chodcami. Dôležitosť používania reflexných doplnkov by mala byť samozrejmá ako z pohľadu chodcov, tak aj z pohľadu šoférov. Okrem toho, že správnym používaním reflexných prvkov zvyšujete svoju bezpečnosť, vyhnúť sa môžete aj pokute. Čo je dôležité vedieť, ak sa chystáte kráčať popri ceste alebo sa pohybovať pešo v bezprostrednej blízkosti ciest?

reflexné vesty polícia
Okrem viacerých zmien pre šoférov motorových vozidiel prináša novela zákona s účinnosťou od 1.januára 2014 zmeny aj pre chodcov. Tie sa týkajú predovšetkým používania reflexných prvkov, ktoré na sebe musia mať chodci pripevnené.

Správne používanie reflexných doplnkov výrazne zvyšuje bezpečnosť chodcov, keďže šoférom umožňuje zbadať chodca v tme omnoho skôr. Chodec svojim nezodpovedným prístupom k používaniu reflexných prvkov môže spôsobiť množstvo problémov nielen sebe ale aj vodičom, ktorí si ho v tme všimnú neskoro.

Ako je to v zákone? Novela 388/2013 uvádza: "Za zníženej viditeľnosti musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev" – z pôvodného ustanovenia vypadlo slovné spojenie „mimo obce“.


Táto povinnosť sa teda na chodcov vzťahuje už aj v obci, ktorí sa pohybujú po krajnici alebo po okraji vozovky. Ak sa idete v meste poprechádzať po chodníku (chodník - komunikácia alebo časť cesty určená pre chodcov, ktorá je spravidla oddelená od vozovky výškovo alebo iným spôsobom), reflexné prvky nepotrebujete (avšak chodcom aj v mestách/obci tieto reflexné prvky vrelo odporúčame, pretože na niektorých prechodoch pre chodcov, ktoré nemusia byť osvetlené pouličným osvetlením, je chodec povedzme celý v čiernom oblečení, takmer "neviditeľný". To isté platí aj pri "neoficiálnom" prejdení chodca cez cestu na druhý stranu vozovky. Môže dôjsť z neznámych príčin aj k stretu auta s takýmto chodcom, ktorý nemá na sebe reflexný prvok - pozn. red.). Povinnosť mať na sebe reflexné prvky pre chodcov idúcich po krajnici alebo okraji cesty platí samozrejme stále aj mimo obce.

reflexné vesty polícia

Nezanedbávajte bezpečnosť a neplaťte pokuty – používajte reflexné prvky


Novelou zákona sa rozširuje povinnosť pre chodcov používať reflexné prvky za zníženej viditeľnosti aj v obci. Platí to v prípade, ak sa chodec pohybuje po vozovke, alebo po krajnici.

Zdôraznime, že reflexné prvky musí chodec používať rovnako aj mimo obce, pričom za zníženú viditeľnosť považujeme čas od súmraku do svitania (čiže aj v nočných hodinách - pozn. red.), hmlu, dážď, prípadne sneženie.

V prípade nedodržania tohto pravidla hrozí chodcovi sankcia v podobe 50-eurovej pokuty (na mieste), prípadne pokuty 100,-EUR udelenej v správnom konaní. Dodajme, že od začiatku roka stihla polícia zorganizovať viacero akcií zameraných práve na používanie reflexných prvkov chodcami. Odporúčame preto neriskovať a tieto prvky naozaj používať.

Ako používať reflexné doplnky?


V prvom rade treba myslieť na to, aby ste boli pre ostatných účastníkov cestnej premávky dostatočne viditeľný. Je veľmi vhodné skombinovať reflexné prvky so svetlejším oblečením. Využívať môžete reflexné vesty, reflexné pásky, či rôzne iné reflexné prvky na ruky, nohy, prípadne ich umiestniť na pokrievku hlavy. Dôležité je, aby odrážajúca sa časť nebola (napríklad pri chôdzi) zakrytá časťou tela alebo oblečenia. Ponuka reflexných prvkov je dnes veľmi široká a dajú sa zohnať už za veľmi výhodné ceny.

V našej ponuke nájdete reflexné vesty v rôznych veľkostiach, od detských veľkostí až po najväčšie XXL. Doplniť ich môžete reflexnými pásikmi, ktoré sa dajú veľmi jednoducho pripnúť na oblečenie, dostupné sú aj reflexné prívesky, klipsy, poťahy a detské sady.

!!! O D P O R Ú Č A M E !!!

Odporúčame min. 2 reflexné prvky umiestnené na každom chodcovi bez výnimky, či už mimo obce ale aj priamo v obci/mestách.

TIP: redakcia Tuning.sk odporúča aspoň 2 reflexné prvky na chodcovi, pretože pri použití reflexného prvku z jednej strany (napr. na ľavom ramene ruky) druhá strana ramena nie je dostatočne reflektovaná vodičmi áut. Situácia môže nastať hlavne v prípadoch, kedy chodec vstúpi kolmým spôsobom na vozovku, napr. pri prechádzaní z jednej strany krajnice na druhú, alebo cez (napr. neosvetlený) prechod pre chodcov.

reflexné prvky pre deti aj dospelých

Reflexné prvky pre chodcov


reflexne prvky prívesky samolepky pre chodcov

Reflexné prvky pre chodcov si môžete objednať tu:

Do poznámky prosíme uviesť obj. číslo, názov tovaru a počet kusov/sád:

katalog

Reflexné vesty pre chodcov


reflexne vesty pre chodcov

Reflexné vesty pre chodcov si môžete objednať tu:

Do poznámky prosíme uviesť obj. číslo, názov tovaru, resp. veľkosť vesty a počet kusov/sád:

katalog

Aký máte názor z pohľadu vodičov na používanie reflexných prvkov u chodcov ? Hlasujte tu:


Viac informácií k zmenám v zákone o premávke na cestných komunikáciách vám radi poskytneme. Zoznam článkov o týchto zmenách nájdete tu:

ZMENY V CESTNOM ZÁKONE


Zoznam ďalších článkoch týkajúcich sa pomoci, rád a tipov nájdete tu:

POMOC, RADY & TIPYVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky: Slavomír Majerník
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 16174x    hodnotenie: 51/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt