29.Mar.2004
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Priebeh akcie: 27. až 28. marca 2004
Miesto konania: Brnenský autodróm - Masarykov okruh, Brno, ČR

Dažďové prehánky na ceste ma ráno celkom vydesili. Ani táto prekážka však neskrížila moje odhodlanie doraziť na zahájenie tuningovej sezóny na Renocare v Brne. Napriek tomu, že pražský tunery a východo- Česi si zvolili za svoj cieľ pravdepodobne zahájenie u Mladej Boleslavy, Renocar Tuning Show na Masarykovom okruhu v Brne je jednoducho klasika a každoročne otvára i zatvára tuningovú sezónu.

preview
V sobotu 27. marca sa na brnenskom autodróme stretli hrdinovia. A neboli to len hrdinovia v ladených vozidlách, ale predovšetkým návštevníci, ktorí absolvovali niekoľkohodinovú prehliadku vozidiel a následne súboj v šprinte v nepríjemných mrazoch. Aj keď sa mráz mohol zdať tou najväčšou prekážkou, fanúšikovia tuningu si do Brna cestu našli a dokonca sa objavilo hneď niekoľko absolútnych noviniek, ktoré vznikli v priebehu minulej zimy. Medzi prevahou 120-tok a Rapidov sa tak objavilo nepríliš často ladené vozidlo talianskej produkcie Fiat Uno, ktoré svojím otváraním dverí smerom k oblohe zaujalo nejedného tunera. Ladené vozidlá celé ráno i dopoludnie plnili voľné miesta na hornom parkovisku. I meškajúci mali ale tento rok možnosť zaparkovať pri hlavnej budove, kde sa v priebehu dňa uvoľňovali miesta.

Jednotlivé boxy obsadili predajcovia tuningových výrobkov, medzi ktorými pod číslom 8 nechýbal ani náš český partner, firma D&M autodplňky. Okrem niektorých lákavých zliav tam ponúkali číre svetlomety s dvadsaťpercentnou zľavou. Všetky predajné miesta boli stále obsadené návštevníkmi, ktorí hľadali buď útočisko relatívne v teple alebo sa snažili minúť niečo z našetrených peňazí za tovar, ktorým by skrášlili svojich plechových miláčikov. Zima bola poznať na každom kroku. Vodiči sa hriali v naštartovaných vozidlách a zúfalci snažiaci sa nájsť aspoň kúsok tepla, stáli radu na teplé mäso, klobásy alebo kávu. Hlavne tí čo prišli pešo to mali v sobotu obzvlášť ťažké, lebo po niekoľkých hodinách strávených v obklopení nádhernými vozidlami, na ktoré dopadali vločky snehu, sa i ten najotužilejší návštevník musel rozhodnúť k úniku.

preview
Vedľa zrazového bláznovstva, kde zase niektorí "pubertálni spratkovia" nedodržovali striktne stanovenú dvadsaťkilometrovú rýchlosť v areálu autodrómu, sa tí rozumnejší, ktorí neboli spokojný s revom výfuku pri šesťdesiatke mysliac si o tom, že je to obrovská rýchlosť, presunuli na okruh v rámci voľných jázd. Neskôr potom do radu súťaže šprint na 400 metrov. Kvôli počasiu a problémom s technikou bol štart šprintu omeškaný zhruba o pol hodinu. Premrznutý diváci však obsadili húfom všetky tribúny a súťažiaci si na ich nezáujem rozhodne sťažovať nemohli. Tento rok to bolo totiž obrátene. Kvôli mokrej vozovke a počasiu sa usporiadatelia stretli s malým záujmom súťažiacich, čo sa tiež prejavilo na predčasne ukončenej súťaži v šprinte. Napriek tomu sa však na trati objavilo cez 660 šprintérov, ktorí súťažili v rôznych kategóriách podľa kubatúry svojich vozidiel. V kategórii 1 do 1.300 ccm sa na prvej priečke umiestil Libor Michálek s vozidlom Škoda Rapid v čase 18,24 sekúnd. V kategórii 2 do 1.600 cm si pre prvé miesto prišiel Jakub Král s vozidlom Honda CRX, ktorý prekonal štvrť míľu za 14,82 sekúnd. V kategórií vozidiel do 2000 ccm zvíťazil Petr Cvetrov s Volkswagenom Golf GT v čase 13,91 sekúnd. Vôbec najlepšie časy sa objavili v kategórií nad 2.000 ccm, kde s prehľadom vyhral Pavel Šelong s vozidlom BMW E325ix v čase 11,19 sekúnd.

Tohtoročné zahájenie sezóny bolo mrazivé, ale rozhodne nie nudné, a i keď po jednej hodine popoludní začali rednúť nielen návaly návštevníkov, ale i účastníkov zrazu, Renocar Tuning Show Jar 2004 bola plnohodnotnou akciou profesionálne organizačne zvládnutou. Nezostáva než sa tešiť na lepšie počasie a viac automobilov na zraze v Kopřivnici 17. apríla.

Obrázky z tejto akcie si môžete pozrieť tu:

Bol niekto z vás na otvorení tuning sezóny 2004 na okruhu v Brne? Ako bolo? Hlasujte, nech vieme vašu mienku:

Viacej informácii k tejto akcii vám radi poskytneme.