support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo mercedes Brabus Rocket CLS 600 – svetový rekord ! logo mercedes

Brabus Rocket CLS 600 – svetový rekord !

08.Dec.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

brabus-rocket-cls-600-text
Tradícia firmy Brabus začala v roku 1996 projektom Brabus E V12, ktorý mal maximálnu rýchlosť 330 km/h. O niečo vyššie poskočili s projektom E V12 Biturbo, ktorý má maximálnu rýchlosť kozmických 350,2 km/h. V tomto roku sa pokúsili o zlepšenie svetového rekordu projektom, ktorý vychádza zo sériového vozu Mercedes CLS. Čo sa im napokon aj podarilo, keď im bola nameraná rýchlosť 362,4 km/h.

Napriek tomu by toto nemal byť posledný zárez teamu Brabus R&D na tomto projekte pokiaľ nie sú spokojný s tým, čo dosiahli.

A tak sa v polovici Októbra tohto roku vydali na najznámejší vysokorýchlostný okruh v južnom Taliansku, ktorým je Nardo. Pred očami zástupcov nemeckej technickej inšpekcie (TÜV Süd) 348 000 Euro stojaci automobil zvýšil rekord na 365,7 km/h.

Raketa Brabus je poháňaná motorom s objemom 6,3 litra V12 a Biturbom. Motor sedí len tak- tak v prednej časti auta. Motor s označením 600-series bol vyvinutý vo firme BRABUS s cieľom kombinovať vysoký výkon, bezproblémový chod, uhladenosť a umocňoval skvelý pocit z jazdy.

Špeciálny kľukový hriadeľ, väčšie vŕtané valce a väčšie kované piesty zvýšili objem motora z 5,5 litra až na 6,3 litra. Prívod vzduchu je pri oboch nasávaniach a ústi do hláv valcov. Motor musel tiež podstúpiť mnohým náročným úpravám. Obrovské turbokompresory, veľmi výkonný systém intercooleru (medzichladiča) a kovaný katalyzátor pre nízky výfukový tlak - toto všetko sú komponenty použité v koncepte „Brabus Rocket“ . Nanovo naprogramovaná elektronika motora perfektne organizuje súčinnosť všetkých nových komponentov a neprispievajú iba k vyťaženiu maximálneho výkonu, ale aj k tomu, aby spĺňali posledný EURO IV limit emisií.

brabus-rocket-cls-600-text
Motor Brabus SV12 S Biturbo je tiež k dispozícii pre automobily Mercedes triedy CLS 600 a 650 s motorizáciou twin-turbo V12, ktorý produkuje maximálny výstupný výkon 537 kW/730 k pri 5100 otáčkach za minútu. Maximálny krútiaci moment je 1 320 Nm, ale je elektronicky obmedzený na 1 100 Nm, dostupných pri nízkych 2 300 otáčkach za minútu. Obmedzená je aj maximálna rýchlosť, ktorá sa normálne vyšplhá na 365,7 km/h, ale elektronika ju pustí „len“ na 350 km/h a to je celkom slušná rýchlosť pre nemecké diaľnice. Toto nie sú jediné atribúty, ktoré vynášajú Brabus Rocket na špicu svojej triedy. Tento štvordverový sedan patrí tiež medzi auta s najrýchlejším zrýchlením. Z 0 na 100 km/h dokáže zrýchliť za rovné štyri sekundy. Z 0 na už krajších 200 km/h sa dostane za 10,5 sekundy no a z 0 na magických 300 sa dostane za 29, 5 sekundy. Toto sú čísla rovnako výnimočné, ako samotný automobil Brabus.

Výkon je prenášaný na zadné kolesá cez modifikovanú 5-rýchlostnú automatickú prevodovkou so samosvorným diferenciálom Brabus.

Motor konceptu Brabus Rocket a celé jeho hnacie ústrojenstvo obsluhuje mazací olej od technologického partnera ARAL.

Aby bol neuveriteľný potenciál výkonu tohto najrýchlejšieho sedanu na svete bezpečne pod kontrolou za každých podmienok, boli značne upravené všetky aerodynamické prvky ako podvozok a brzdy.

Podobne ako všetky komponenty karosérie Brabus CLS aj koncept Brabus Rocket dostal finálne aerodynamické zásahy až po skúške v aerodynamickom tuneli. Väčšie diery v nárazníku zabezpečujú optimálne studený vzduch pre všetky chladiče. Dôležitejšie je zmenšiť zdvíhanie na prednej náprave a prispieť tak k zlepšeniu koeficientu aerodynamického odporu.

Na zadnej časti musel prísť opačný krok a inštalácia takzvaných aerodynamických náprotivkov, a tak na veku kufra pribudlo krídlo a zadný nárazník s integrovaným difúzorom. Dosiahlo sa tým zvýšenie prítlaku a tak sa vytvoril perfektný aerodynamický balans.

Prahové nástavce Brabus pomáhajú k obtekaniu vzduchu po stranách. Ďalším doplnkom prahových nástavcov a zadného nárazníku sú v nich integrované LED svetlá, ktoré sa zapínajú buď príveskom na kľúči, alebo stlačením kľučky na dverách (resp. kufri). 5 LED diód sa rozsvieti po stlačení kľučky a osvetľujú zem a okolie.

brabus-rocket-cls-600-text
Aby sa dosiahla lepšia agilita podvozku a bezpečnosť na ceste, inžinieri podvozkov vo firme Brabus a testovací jazdci v spolupráci s firmou Bilstein vynašli vlastný výškovo-nastaviteľný pružinovo- vinutý podvozok pre projekt Rocket. Nastaviteľný je pre 6 výškových polôh.

Maximálna brzdiaca sila bola doteraz tajomnou neznámou. Je však ďalším prvkom zlepšujúcim bezpečnosť ponúkaná firmou Brabus. Raketa ohromí aj dimenziou brzdového systému. Keramické brzdy na prednej náprave majú kotúče s rozmermi 375 x 36 mm a dvanásťpiestikové hliníkové strmene vzadu s kotúčmi o rozmeroch 355 x 28 mm obsluhuje obloženie "len" so šesťpiestikovým prevedením strmeňov. Obrovská veľkosť brzdových komponentov a výkon automobil si vyžiadali inštaláciu Monobloku VI Brabus alebo 19-palcové disky z ľahkých zliatin, ktoré boli vyrobené pre tento projekt. Vpredu majú parametre 8,5 x 19 a obuté sú na pneumatikách Yokohama 255/35 ZR 19 no a vzadu sú to 10 x 19 obuté na 285/30 ZR 19 taktiež značky Yokohama.

Aby sa záujemcovia Brabusu Rocket mali na čo pozerať aj vo vnútri bol aj interiér ľahko pozmenený. Je obohatený o kožené diely, Alcantru a niekoľko karbónových doplnkov. Pred očami vodiča je ergonomicky tvarovaný volant a tachometer s pre niekoho neuveriteľným číslom 400.

Malá fotogaléria Brabus Rocket CLS 600 s úpravcami od firmy Brabus:Je podľa vás Brabus Rocket CLS 600 skutočnou raketou medzi „sériovkami“? Nech sa páči, hlasujte:


Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy BRABUS, tak navštívte našu podstránku:

BRABUS tuning


Viac informácií k možným úpravám áut značky MERCEDES vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

MERCEDES tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov a úprava: Andrej Chrenko
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 16355x    hodnotenie: 47/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt