support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo bmw G-Power BMW M5 Hurricane logo bmw

BMW M5 Touring G-Power Hurricane RS - najrýchlejšie kombi na svete ??? Áno

22.Mar.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Nemecký úpravca G-Power, ktorý sa špecializuje prevažne na vozidlá bavorskej automobilky BMW nezostal ani pri svojom najnovšom projekte svojej povesti nič dlžný. Opäť sa im podarilo zaujať a poriadne zamútiť vody svetovej tuningovej scény, nepotrebovali sa pritom sústrediť na najhorúcejšie novinky automobilky BMW, ale stačilo zobrať niečo, čo je na trhu už zopár rokov a spraviť to ešte krajším.

V skupine upravených vozidiel nazvaných Hurricane môžeme nájsť množstvo kúskov, ako napríklad BMW M6, M5 sedan, či M5 GS, ktorý drží neoficiálny titul najrýchlejšieho sedanu poháňaného plynom, aký je ale najnovší prírastok? Rozhodne môžeme povedať, že vydarený, výsledkom je nielen dravá beštia na štyroch kolesách, vhodná hračka na občasnú „vychádzku“ po okruhu ale aj auto, ktoré môže plniť funkciu rodinného spoločníka. Aj keď pustiť deti, či psa do tak luxusného interiéru sa rovná takmer istej katastrofe ;-)

Nech už je určenie tohto cestného rýchliku akékoľvek, nedá sa nespomenúť, že podľa G-Power ide o najrýchlejšie vyrábané kombi na svete, marketing tejto firmy má ale jasne určené pravidlá a počet vyrobených kusov je striktne limitovaný na 1 025, ako to už ale pri podobných vozidlách býva, s hľadaním dostatočného počtu vážnych záujemcov nebude problém. Základom pre úpravy tohto „Hurrikána“ sa opäť stalo BMW M5 Touring generácie E61, ktoré prekonalo hneď tie najvyššie méty a svojou maximálnou rýchlosťou a prudkým zrýchlením nenechá určite nikoho chladným, aj keď ide „len o ťažkopádne kombi“. Nepredbiehajme však a poďme si túto luxusnú novinku predstaviť postupne.

bmw m5 touring e61 hurricane rs gpower tuning

Hneď na prvý pohľad vidieť, že pri úprave tohto vozu nehral prvoradú úlohu zovňajšok, firma sa sústredila predovšetkým na úpravy podvozku, motora a interiéru, ktoré naozaj stoja za to. Exteriér je upravený len veľmi decentne, určite totiž uznáte, že M paket nie je treba príliš upravovať. Celkovému vzhľadu dodávajú vážnosť 20 palcové disky z ultraľahkej G-Power Silverstone Diamond, ktoré boli upravené špeciálne pre BMW M5 E61. Pri trochu pozornejšom pohľade môžeme pomedzi lúče diskov vidieť masívne 396 mm brzdové kotúče vpredu a 380 mm kotúče vzadu, do ktorých sa zahryzávajú špeciálne keramické strmene. Na pamäti treba mať, že tento kúsok váži niečo cez dve tony, takže ubrzdiť takýto kolos si vyžadovalo poriadne veľa práce na celkom brzdnom systéme. Tu sme už ale načreli do technických záležitostí a tak by bolo trochu nespravodlivé z tejto oblasti vycúvať, miesto otázok brzdenia a spomaľovania sa ale poďme pozrieť na to, čo dáva tomuto sympatickému kombi toľko sily a energie.

bmw m5 touring e61 hurricane rs gpower tuning

Pod kapotou pracuje výkonný päťlitrový desaťvalec, ktorému G-Power doprialo dvojité preplňovanie z vlastnej dielne s označením SK IIII RS. Okrem toho sa dostalo aj na úpravu elektronickej jednotky a odľahčené hlavy valcov, ktoré dodala firma Mahle.

Výkon tohto motora sa podarilo nakoniec zvýšiť až na 750 koní/551 kW a maximálny krútiaci moment 750 Nm, ktorý dosahuje pri 5 000 ot./min. Takýto nárast výkonu si pochopiteľne vyžiadal množstvo ďalších úprav, od systému sania, chladenia, až po optimalizáciu výfukovej sústavy a prevodovky. Čo ale oceňujeme je fakt, že G-Power drvivú väčšinu inštalovaných prvkov vyrobil vo vlastnej réžii a výlučne len pre tento model, takže nejde len o nejakú obyčajnú „skladačku“. Nesmieme však opomenúť najmä ďalšie parametre, o ktorých sa veľmi pekne aj počúva.

bmw m5 touring e61 hurricane rs gpower tuning

BMW M5 E61 Hurricane RS Touring G-Power dosahuje maximálnu rýchlosť 372 km/h, tá bola ale z bezpečnostných dôvodov obmedzená (síce nie o veľa) na 360 km/h, čo ale na označenie „najrýchlejšie kombi na svete“ bohato stačí. Pre porovnanie uveďme, že doposiaľ najrýchlejším kombi bolo Audi RS6 Avant, ktorá v úprave nemeckej firmy MTM dosahovala maximálnu rýchlosť „len“ 344,2 km/h.

Nemenej zaujímavé sú aj parametre zrýchlenia, z 0 na 100 km/h vystrelí táto raketa za menej než 4,5 sekundy, na prekonanie hranice 200 km/h potrebuje z pokojného stavu len 9,7 sekundy, a hodnotu 300 km/h dosiahne potom už „len“ za 26 sekúnd. Uznajte sami, že na dvojtonového mastodonta sú to hodnoty viac než svetové.

bmw m5 touring e61 hurricane rs gpower tuning

A aby tento „hurikán“ exceloval nielen na priamočiarej ceste ale aj v zákrutách, páni z G-Power ho obdarili novými tlmičmi a pružinami z radu G5-RS, a športovým diferenciálom, aby aspoň trochu vykompenzovali nedostatky plynúce z toho, že ide o verziu kombi.

Teraz už prichádzame k samotnému interiéru, ktorý sme letmým náznakom spomenuli už v úvode, pristavíme sa však na dlhšie, lebo práca, ktorú na vnútrajšku návrhári predviedli, stojí rozhodne za pozornosť. V celom interiéri Hurricane RS (BMW M5 E61) to dýcha luxusom a to najmä vďaka oranžovo-hnedej kombinácii Alcantary a kože s ozdobným lemovaním. Vnútrajšok rozhodne nepripomína žiadneho cestného dravca, ale budí skôr veľmi komfortný a luxusný dojem, ktorý by sme očakávali skôr v limuzínach tej najvyššej triedy. A navyše, úpravca sa pustil aj do sedadiel a ich tvar upravil tak, aby boli pre pasažierov, čo najpohodlnejšie, takže aj v tejto časti si môžeme všimnúť istý posun vpred oproti sérii a zároveň fakt, že zmeny v kokpite nie sú len vizuálne. O tom, že prevedenie interiéru je originálnym výtvorom G-Power svedčí niekoľko ozdobných plakiet a štýlové gravírovanie.

bmw m5 touring e61 hurricane rs gpower tuning

Pokiaľ vaše bankové konto oplýva dostatočnými finančnými prostriedkami, a nechcete v meste príliš budiť pozornosť, máte rodinu a radi si sem tam „vybehnete“ na okruh, môže byť G-Power Hurricane RS Touring tou pravou voľbou práve pre Vás...;-)

bmw m5 touring e61 hurricane rs gpower tuning

bmw m5 touring e61 hurricane rs gpower tuning

bmw m5 touring e61 hurricane rs gpower tuning

Fotogaléria BMW M5 (E61) Touring G-Power Hurricane RS:Čo si myslíte o celkovom tuningu auta BMW M5 E61 Touring ´Hurricane RS´ od firmy G-power?Ak sa chcete dozvedieť o ďalších úpravách od firmy G-Power, tak sa mrknite aj na naše podstránky:

G-POWER TUNING


Viac informácií k možným úpravám áut značky BMW vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

BMW tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Matej Klamo
Obrázky: Martin Cyprian
Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 21647x    hodnotenie: 14/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt