support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo bmw %title% logo bmw

POWER MAGAZINE - Tuning & Racing nové číslo 08/2012

06.Aug.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Power magazine 08/2012, ktoré je preplnené novinkami z oblasti performance tuningu a racingu!

Power magazine je slovenský časopis pre fanúšikov motorovej sily a všetkému, čo k nej patrí.

Power magazine je nový slovenský motoristický mesačník s jedinečným tématickým zameraním v rámci segmentu automobilizmu a ako jediný slovenský titul zameraný na tuning a racing ponúka verejnosti atraktívne čítanie z tejto oblasti.

POWER MAGAZINE - Časopis plný sily práve v predaji !!!


Ukážka hlavnej strany nového čísla časopisu POWER magazine, ktoré vyšlo už tento mesiac !!!

časopis power magazine

BMW E30 V8 4.0 PICK-UP - DRIFTUJME ŠTÝLOVO


V prípade mladého Marka, majiteľa a pilota tejto už na prvý pohľad zaujímavej mašiny, všetko začalo zoznámením sa s driftérom Marošom, ktorý ho do tohto cirkusu úplne vtiahol. V tom čase sa ešte len na civilnej E36-ke 328i chodievali sem tam pošmýkať, zoznamovať sa limitmi auta a fyzikálnymi zákonmi. Ako to už býva zvykom, z prvotnej, nevinnej zábavky sa to posunulo do roviny, kedy sa tomu Marko začal venovať na plné obrátky a k vode pustil to, čo ho dovtedy živilo a to bol hokej.

Ako to už bolo v úvode spomenuté, prvé skúsenosti sa zbierali na bavoráckom sedane 328i, ktorý disponoval dostatočným výkonom na každodenné vozenie. Avšak súťažiť v jazde bokom vozidlom jazdiacim denno-denne v premávke sa proste nedá. Nastal čas si zaopatriť prvý špeciál. Jednalo sa o BMW E30 roku výroby 1990, ktorý vyšiel z fabriky pôvodne s dvojlitrovým agregátom. Markom zo susedným Čiech zakúpené železo malo už ale po prednou kapotou zastavaný 2.5-litrový šesťvalec M50b25, ktorý síce mal poskytnúť pomerne schopných asi 200 koní no v stave akom sa doviezol, nemal azda ani 150 konských síl. Mladému nadšencovi to však absolútne nevadilo, pretože už vtedy vedel, že motor pôjde aj tak po sezóne do koša a ostane len karoséria. Už pred kúpou totiž sníval o implantácii osemvalca. Dva a polka mala byť len dočasným riešením hlavne z dôvodu, aby sa Marko naučil ako tak jazdiť a vo fáze osvojovania si techniky neničil na tratiach jeho jediné, každodenné auto BMW. Aj tak si toho odžila chúďa E36-ka viac než dosť...

bmw e30 320i v8 4.0 pick up drift

Po takpovediac nultej sezóne sa teda chalani vrhli do zástavby osemvalca. A prečo práve V8? No najhlavnejším dôvodom bol neopísateľný pocit z jazdy. Keď sa Marko prvý krát previezol v E36-ke s nainštalovanou V8-kou, ihneď si povedal, že toto jednoducho musí mať. Nezaujímali ho ani praktické veci okolo toho, ťažkosti osadenia nového srdca a pod. Túžil proste po silnej náloži v malej karosérii. Osemvalec ponúka ďaleko viac výkonu a hlavne krútiaceho momentu s rozsahom pre drift ako stvoreným. Ďalším "áno" pre zástavbu osemvalca bola jeho kratšia, kompaktnejšia konštrukcia. Treba totiž vedieť, že osemvalec je kratší ako šesťvalec, čo len vylepšuje rozloženie hmotnosti, čo výrazne ovplyvňuje ovládateľnosť, ktorá je pre drift viac než potrebná. Navyše je osemvalec vďaka hliníkovému bloku aj ľahší ako klasické šesťvalce s liatinovými blokmi.

Zohnala sa teda "véosmička" o objeme 4.0 litra s označením M60b40 z modelu BMW 540i E34. Tú majiteľ spolu s kamarátmi založil do karosérie v nie príliš ideálnych podmienkach - doma na záhrade, kvôli čomu chce týmto pozdraviť Marko svojho tatka a jeho tak milovaný trávnik :). Aj kvôli okolnostiam vzniku špeciálu vyzerala prvá verzia E30-ky vcelku dosť špatne, bola akýmsi škaredým káčatkom driftérskych polygónov. Samotná implantácia si vyžiadala pomerne dosť veľa nových vecí. Začalo sa logicky držiakom motora, ktorý bolo treba nanovo vymyslieť, vymerať a zvariť presne na mieru. To si zobrali na starosť chalani s V&V auto a ako tradične odviedli svoju prácu kvalitne a precízne. Vďaka odlišnej dĺžke motora s prevodovkou bolo treba tak isto prispôsobiť dĺžku kardanu. Keď sme už pri prevodovke tá bola použitá zo vlajkovej lode 730i V8. Dôvod opäť jednoduchý, päťstupňová prevodovka je ľahšia a kratšia. Po dlhej zimnej prerábke nasledovali už očakávané prvé preteky sezóny 2010 v driftovaní. Tie veru ukázali, čo bolo treba ešte na "tricke" vylepšiť, doladiť. Prioritou číslo jedna sa po prvých pretekoch stala okamžitá prestavba výfuku. Použité koncové potrubie z modelu M3 E46 osemvalec umlčalo natoľko, že to proste nebolo schopné viac akceptovať. A to aj napriek tomu, že na motore boli už ladené, vypočítané zvody, o tvorbu ktorých sa postaral Tomáš Durdik. Závoďák má predsa poriadne aj revať a tak musela nastať radikálna zmena. Sériový E46-kový tlmič sa vyhodili a na potrubie sa jednoducho navarili rúry. Následne to už bolo podľa Markových predstáv.

bmw e30 320i v8 4.0 pick up drift

Celá sezóna 2010 sa teda odjazdila s čierno-červenou verziou a na obrovskú radosť Marka sa podarilo aj vyhrať jedny preteky na Carat tuning party a to i napriek tomu, že osud mu počas celého toho víkendu bohvie ako neprial. Iróniou je aj fakt, že celý závod odjazdil na 15“ kolesách, ktoré ponúkajú oproti väčším rozmerom hodne menší grip, ktorý je aj napriek potrebe jazdiť v šmyku pre dobré výsledky nevyhnutný. Problém bol v šmýkajúcej sa spojke, ktorá jednoducho nedokázala mohutný krútiaci moment na väčšie kolesá preniesť. Keďže v tej dobe peniaze na keramiku neboli, Marko odpretekal a vyhral najväčšiu trofej na klasickej organickej spojke. Radosť bola navyše o to väčšia, že vo finále porazil ostrieľaného borca a veľmi dobrého kamaráta Nora Kováčika.

Po sezóne 2010 chcel však Marko zase zmenu. Úprimne povedané, vadilo mu, že na pretekoch v tej dobe jazdili len samé E30-ky a chcel sa jednoducho niečím odlíšiť. Zmena mala byt radikálna. Ako vidíte na fotkách z klasickej koncepcie kupé sa rozhodol spraviť si atraktívny pick-up. Vedel dobre, že mu to zabezpečí dostatočnú jedinečnosť na niekoľko rokov. Stavba pick-upu bola veľká výzva no je presvedčený, že výsledok stojí za to. V podstate sa siahlo po úplne novej kasni, ktorú Marko opäť doviezol od západných susedov a pustilo sa do nej. Pri takomto radikálnom karosárskom zásahu sa pristihne človek, že po postavení sa k autu karbobrúskou v ruke ani nevie kde vlastne začať. Marko sa rozhodol urezať celý vrch auta za B-stĺpikom. Samozrejme chcel aby to nejako aj vyzeralo a preto ponechal C-čkový stĺpik, ktorý opticky zakončuje vrchnú časť jeho drift-káry. Samozrejme keďže ako je to zvykom u každého čistokrvného závodného auta aj v tomto BMW je navarený ochranný rám a tak o krútení karosérie nemôže byt ani reč. Omnoho väčší problém bol v tom, že túto radikálnu premenu si Marko zmyslel asi tak 1,5 mesiaca pred prvými pretekmi novej sezóny, čo zapríčinilo, že tri dni pred pretekmi ťahali v dielni chalani v podstate non-stop. Pravdu povediac to napokon aj tak vyzeralo, veď ako Marko priznáva, nevie či sa našli dva diely karosérie rovnakej farby :).

bmw e30 320i v8 4.0 pick up drift

Po prvých pretekoch v Trenčíne bolo nutné teda auto ešte dokončiť, čo už v zásade nebol problém a azda najväčšou viditeľnou zmenou bol následne lak, ktorý sa pre sezónu 2011 zvolil perleťovo-fialový. Neskôr žiaľ preteky a tréningy odhalili technický problém, s ktorým sa náš hrdina nevedel vysporiadať pomerne dlho. Po odjazdení zopár kolečiek mu totiž vždy odišlo servo. Kým sa prišlo na to v čom bol problém, spotrebovalo sa ich niekoľko. Vyliečiť túto technickú vadu sa podarilo až na posledné kolo seriálu a tak na piešťanskom letisku dokázal pick-up opäť vyhrať. Pravdepodobne tamojšia trať sedí vlastne Markovi asi najviac.

Pre sezónu 2012 nastalo len niekoľko zmien, prevažne kozmetických. Auto sa vzadu výrazne rozšírilo a siahlo sa aj po zmene dizajnu. Auto teraz vyzerá tak, ako má - bezchybne. Je to symbióza moderného štýlu, brutálnej svalnatosti a jedinečnosti. Za dizajnový návrh sa môže pilot tejto krásnej štvorkolesovej kreácie ďakovať kamošovi Warhanovi a o prevedenie návrhu v skutočnosť firme POLEP.SI, ktorá sa postarala o kompletný polep. Samozrejme ďakovné slová musia byť adresované aj ďalším tým, ktorí priložili ruku k dielu a tým pomohli žiť Markov vlastný sen aby sa vedel venovať tomu čo ho naozaj baví. Predovšetkým sú to jeho rodičia, ktorí trpezlivo a s chuťou svojho syna podporujú a poskytujú mu ozajstné zázemie. Ďalej všetkým chalanom z našej Drift-garáže, menovite Paťo, Maroš, Tomáš, Kanec, Šulo, chalanom s V&V auto, Mikimu a spomínaným lepičom s POLEP.SI. Marko prezradil, že vývoj sa ani u neho nemal konzervovať, vízia do budúcnosti sa točí okolo agregátu M5 E39... Dovtedy ale zdraví Marko všetkých čitateľov: "Driftu zdar! A vidíme sa na ďalšej akcii ..."

bmw e30 320i v8 4.0 pick up drift

BMW E30 V8 4.0 PICK-UP TECHNICKÉ ÚDAJE


Základné údaje:
originál: BMW e30 320i
rok výroby: 1990
hmotnosť: 1142 kg

Motor:
Vpredu pozdĺžne umiestnený atmosféricky plnený osemvalec (4 ventily na valec)
Počet valcov: 8
Objem motora: 3982 ccm
Maximálny výkon: 210 kW (286 HP) / 5800 ot./min.
Max. krútiaci moment: 400 Nm / 4500 ot./min.
Litrový výkon: 52.5 kW (71 k)/l
Ladené výfukové zvody, otvorený výfuk

Pohon:
Náhon: zadný
Prevodovka: manuálna 5-stupňová, pohon zadných kolies
Zavarený diferenciál

Podvozok:
Tlmiče a pružiny: D2 Racing zadné KONI
Brzdy: kotúčové p/z 322/278 mm z BMW E46 M3
Nezávislé zavesenie všetkých kolies, vpredu McPherson a skrutný stabilizátor
Hrebeňové riadenie s elektro-hydraulickým posilňovačom riadenia z Mercedesu A

Kolesá:
od 15“ až do 18“ podľa toho čo je k dispozícii

Dynamické parametre:
Max. rýchlosť: podľa diferenciálu od 210 do 250 km/h
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 5 s

Cena:
Nevyčísliteľná ale odhadom 20 000 € bez roboty

bmw e30 320i v8 4.0 pick up drift

časopis power magazine

Ako sa Vám pozdáva driftérsky špeciál BMW (E30) 320i 4.0 V8 od Marka ? Nech sa páči, hlasujte tu:


Viac informácií o aktuálnom vydaní slovenského mesačníka o racing & tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

POWER MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky BMW vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

BMW tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Fotografie a text: POWER MAGAZINE
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 17103x    hodnotenie: 22/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt