support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo bmw BMW Alpina B5 Biturbo: športová limuzína a kombi v štýlovom kabáte logo bmw

BMW Alpina B5 Biturbo: športová limuzína a kombi v štýlovom kabáte

18.Jul.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber


Dvorný úpravca automobilky BMW nemohol zo svojho širokého portfólia vynechať ani najnovšiu modelovú radu 5, generačne označovanú ako F10. S predstavením tejto novinky si firma dala trochu načas a najprv nás niekoľko týždňov vnadila na rôzne neúplné snímky či skice, no čakanie sa naozaj vyplatilo a výsledok rozhodne stojí za to!

Hneď na úvod nám nedá nespomenúť, že vývoj tejto novinky snáď ani nemohol dopadnúť inak, ešte sme sa totiž nestretli s modelom, ktorému by sme po úpravách tejto firmy mali čo vytknúť. Alpina, ako firma s dlhoročnými skúsenosťami upravuje modely BMW už viac než 35 rokov, za tú dobu sa dokázala prepracovať do povedomia ľudí a to pritom nehovoríme len o fanúšikoch mníchovskej automobilky. Alpina v súčasnosti ponúka svoju variantu na takmer každý model bavorskej automobilky BMW, či už sa bavíme o rade 3, štýlovej „šestke“, či vlajkovej lodi. Od svojho vzniku Alpina upravila všetkých päť doterajších generácií modelu vyššej strednej triedy - rady 5. Dnes sa pozrieme na jej šiestu generáciu a na to, aký kabát sa na ňu podarilo ušiť v nemeckom mestečku Buchloe.

Alpina B5 Biturbo prichádza so sympatickým stylingom
Alpina BMW B5 Biturbo vám už pri prvom pohľade dá tušiť, že nejde len tak o nejakú obyčajnú verziu, ladné krivky generácie F10 sú doplnené jemným, avšak viditeľným, bodykitom nesúcim názov výrobcu. Úpravy zovňajšku sú pritom charakteristicky nenútené a veľmi dobre zvládnuté, oku polahodia aj 20-palcové mnoholúčové disky s tradičným dizajnom a decentný zadný spojler (pri limuzíne). Opomenúť nesmieme ani verziu kombi, ktorá je, čo sa týka úprav s limuzínou takmer totožná, celkom logicky sa však vyznačuje inými úpravami zadnej časti. Alpina tentoraz opäť vsadila na eleganciu, ktorá si veľmi dobre rozumie s funkčnosťou, podľa oficiálnych informácii sa vďaka aerodynamickým prvkom podarilo výrazne zlepšiť stabilitu a ovládateľnosť vozidla pri vyšších rýchlostiach. A musíme uznať, že vzhľadom k vykonaným úpravám to tento voz naozaj potreboval.

bmw 5 alpina b5 biturbo

Týmto sa už priamo dostávame k motoru, ktorý, ako už z názvu vyplýva dostal do vienka dve výkonné turbodúchadlá. Motorovému priestoru teda kraľuje 4,4 litrový benzínový osemvalec ponúkajúci maximálny výkon 373 kW/507 koní pri 5 500 ot./min. Krivka krútiaceho momentu dosahujúcu maximum pri 700 Nm pritom vrcholí v rozmedzí 3 000 – 4 750 ot./min. Ako sme už spomínali, agregát preplňujú dve paralelne umiestnené turbodúchadlá kalibrované tak, aby boli schopné pracovať v širokom spektre otáčok, obdobný agregát sa pritom nachádza aj vo vlajkovej lodi – Alpine B7. Pohonná jednotka sa môže okrem iného pochváliť aj upravenými piestmi od firmy Mahle a dvojitým vstrekovaním Vanos, vďaka ktorému patrí Alpina B5 k lídrom vo svojej triede nielen z hľadiska výkonu, ale aj efektívnosti a spotreby.

bmw 5 alpina b5 biturbo

Aj keď pri modeloch tohto typu nie je spotreba najdôležitejším ukazovateľom, podľa údajov výrobcu spotrebuje upravený sedan v kombinovanej prevádzke len 10,8 l/100 km, pri verzii kombi je potom treba prirátať k priemernej spotrebe 0,1 l. Omnoho zaujímavejšími sú však údaje o zrýchlení a maximálnej rýchlosti, kým sedanu Alpina B5 stačí na zrýchlenie z nuly na 100 km/h len 4,7 sekundy, verzia Touring na dosiahnutie tej istej hodnoty bude potrebovať ešte zhruba o stotinu viac, čo je v praxi takmer nepostrehnuteľný rozdiel. Maximálna rýchlosť u oboch verzii taktiež nie je rovnaká, limuzína dosiahne svoje maximum pri rýchlosti 306 km/h, kým majitelia verzie Touring sa budú musieť uspokojiť s maximálnou rýchlosťou "len" 303 km/h. Opäť pritom nejde o žiadne dramatické rozdiely a pre tých, čo uprednostnia radšej kombi s vyššou úžitkovou hodnotou, nebude rozdielnosť parametrov určite žiadnou prekážkou.

bmw 5 alpina b5 biturbo

Pri technike ešte chvíľu ostaneme. Motor je zosúladený s osemstupňovou automatickou prevodovkou ZF s funkciou Shift Tronic umožňujúcou vybrať podľa aktuálnej potreby ten najvhodnejší režim radenia. K dispozícii je taktiež možnosť radiť rýchlostné stupne cez „pádla“ umiestnené pod volantom. Ako sme už spomínali, pre zlepšenie stability, ovládateľnosti a celkovo, pre lepšie jazdné vlastnosti v každom ohľade, popracovali páni z firmy Alpina aj na podvozku, kde dostali svoje miesto nové tlmiče a pružiny, zároveň bolo upravené aj elektronické ovládanie podvozku pre vyšší komfort. Samozrejmosťou sú aj výkonnejšie brzdy a väčšie kotúče s prepracovaným odvetrávaním. Možnosťou voľby je aj samosvorný diferenciál, ktorý nemecká firma vyvinula v spolupráci s Drexler Motorsport. Kontakt s vozovkou majú na starosti športové pneumatiky Michelin Pilot Super Sport s rozmermi 255/35 ZR20 vpredu a 285/30 ZR20 vzadu.

bmw 5 alpina b5 biturbo

Našou poslednou zastávkou bude interiér, ktorý je presne taký ako zvyšok auta: elegantný, športovo-ladený a s puncom exkluzivity. Zákazník dostane okrem kvalitného dekoračného obloženia aj vysokokvalitnú kožu Lavalina s ručne robeným ozdobným obšitím. O pravosti svedčia aj exkluzívne plakety s logom Alpina, nádych modernosti potom pridávajú budíky s modrým odtieňom a veľký LCD displej spolupracujúci s palubným počítačom, DVD a MP3 prehrávačom a všetkým, čo ocení každý fanúšik multimédií.

Alpina týmto svojim počinom len opäť potvrdila svoje kvality, za ktorými stoja roky poctivej práce a vývoja. Ten, kto sa už odhodlá kúpiť si niektorý z ich modelov, dostane za svoje peniaze naozaj exkluzívny model, ktorého hodnota môže časom dokonca aj porásť...

bmw 5 alpina b5 biturbo

bmw 5 alpina b5 biturbo

Fotogaléria BMW ALPINA Biturbo B5 vo verzii sedan a touring (combi):Váš názor na úpravu BMW 5 sedanu (F10) a verzie combi (F11) od spoločnosti ALPINA ?


Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy Alpina, tak navštívte našu podstránku:

ALPINA tuning


Viac informácií k možným úpravám áut značky BMW vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

BMW tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Matej Klamo
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 13159x    hodnotenie: 4/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt