support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo bmw logo bmw

BMW 325i ULTRAVIOLET – ultra styling od tunera Petra

24.Apr.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Zatiaľ čo sa stovky tunerov bavili na tuningovom zraze v Příbrami, my sme spoločne s fotografom Ivanom Mladenovom fotili pictorial s Bárou do štvrtého čísla Tuning Life na letisku Tchořovice u Blatné. Neskoré aprílové predpoludnie zaliate jarným slnkom na letisku zavialo i Petra Karasa so svojím BMW 325i, ktorý sem zamieril priamo z Příbrami. S náhodnou ponukou fotenia okamžite súhlasil. Stačilo vozidlo očistiť od prachu a mohlo sa začať…

Na prvý pohľad si každý všimne meniaceho sa laku, leštených kolies a vertikálne sa otvárajúcim dverám. Táto bavorská kráska však v sebe skrýva ďaleko viac prekvapení. Peter je na prvý pohľad puntičkár, svoje vozidlo leští s neuveriteľným zapálením a ja zatiaľ premýšľam, z akého uhla bude automobil najlepšie vyzerať. „To už nechaj, na fotke to aj tak nebude vidieť,“ navrhujem, ale Peter i napriek mojej pripomienke miesto ešte raz preleští. Je na svoj automobil hrdý. Cvak, cvak a ešte zospodu, nech to vyzerá poriadne. Pomaly tak spomínam na dobu, kedy som toto kupé v M-ku hrozne moc chcel. Nakoniec ale vyhrala Mazda MX-5 a na BMW už nezostalo. Pri pohľade na vydarený tuning tohto vozidla ma to začína mrzieť. Petrovo kupé je excelentné v každom detaile. Stačí sa pozrieť na karosériu, všetko pôsobí vyvážene a decentne. Napriek tomu je 325i športovým náčiním, ktoré sa z luxusného kúska zošľapnutím plynu premení na hladnú beštiu. „Úpravy začali zháňaním kolies a zistením, že sa nevojdú do blatníkov. Došlo teda k ich vytiahnutiu. Potom som chytil srnku na predok a musel s tým niečo urobiť. A keď už sa to muselo opravovať, tak som zahladil lišty na bokoch, pretože tie sa k autu vôbec nehodili. Pôvodné blatníky sme vyrezali a na ich miesto navarili nové, ktoré sú ale o niečo vyššie. Vďaka tomu môže byť BMW ešte nižšie pri zemi. Celkovo došlo k vyhladeniu karosérie - páčia sa mi väčšie hladké plochy. Auto má M-packet okrem prahov, ktoré som zhodil, pretože bez nich je kupé opticky štíhlejšie,“ vysvetľuje začiatky svojich úprav Petr.

Peter je pyšný na to, že na aute je maximálny počet dielov, ktoré nie sú kupované, ale robené. Svetlá avšak medzi tieto diely nepatria. Predné svetlomety vyrobila firma FK Automotive, zadné svetlá majú dymový efekt. Na samostatnú kapitolu by vyšiel systém vertikálneho otvárania dverí. Najskôr sa však automobil dočkal nového laku, flip-flop farba Andalusian Spirit od firmy Spies Hecker. Ide o fialovo-zelený odtieň, ktorý v tieni prechádza takmer až do čiernej a na slnku vozidlo exceluje zlatým leskom. „Zaujímavé sú na ňom i kvapky vody, ktoré preberajú rovnaký efekt. Pretože to v tej dobe moc lakovní nevedelo urobiť, v zodpovedajúcej kvalite – je to vodou riediteľná farba, hľadal som celkom dlho. Ale podarilo sa,“ spomína juhočeský tuner.

bmw 325i styling tuning ultraviolet


Systém vertikálneho otvárania dverí bol dostupný len od firmy LSD za necelých päťdesiat tisíc korún (českých). Pretože sa táto čiastka mladému tunerovi zdala príliš vysoká, prišla na radu diskusia s otcom. „Povedal mi, že by to išlo urobiť. A svoju domnienku tiež zrealizoval. Navyše je otváranie prepracovanejšie než originál: dvere sú na dvoch ložiskách, aby sa to nemuselo rozoberať. Úchyty sú nastaviteľné, aby to šlo lepšie dopasovať, rovnako ako guľový doraz dole. To všetko sa muselo vojsť do siedmich centimetrov šírky v blatníku, kde je väčšina pántov schovaná. Neviem si predstaviť tú práci s originálnymi LSD pántmi, ktoré sú na prvý pohľad nedorobené. Moje pánty dovoľujú dvere navyše otvárajú nahor vo väčšom uhle,“ chváli sa Petr.

V exteriéri môžeme obdivovať ešte dvojitú koncovku výfuku. Svoj efekt v exteriéri zaisťuje i vymenený podvozok. Nastaviteľný podvozok Supersport znižuje vozidlo na štyri centimetre od zeme. BMW má podľa Petra skvelé jazdné vlastnosti a je radosť ho šoférovať. „Podložkami a ET-čkom kolies som zväčšil rozchod kolies, z modelu M3 som použil silentbloky a tvrdšie stabilizátory, vďaka nim auto teraz krásne zatáča,“ prezrádza úpravca. „Novinkou je, že mám E39 540i manuál a to je BMW predovšetkým o luxusnej jazde a komforte. Všeobecne potrebujem zadný náhon, pretože rád jazdím dvermi vpred a BMW je na to pre mňa najlepšie,“ dodáva.

Kolesá Borbet majú sedemnásť palcov a Petr ich nechal vyleštiť do maximálneho lesku. „Na tých bolo asi najviac práce. Z tých a dverí mám asi najväčšiu radosť. Keď sa točia, hádžu odlesky na cestu ako zrkadlá. Videl som jedny rovnakého typu na jednom zrazu, ale boli zle vyleštené, stredový kryt nepasoval a jeho upevňovacia skrutka vyčnieval. O to väčšiu potom mám radosť, že som majiteľom tých lepších kolies,“ hovorí majiteľ vozidla.

bmw 325i styling tuning ultraviolet


Vlastnú prácu je potom vidieť i v motorovom priestore. Tu Petrov otec zapracoval na nerezové vzpery. Ten je i výrobcom nerezových pedálov, madla ručnej brzdy, prahov a koncovky výfuku. Motor sa dočkal len športového filtra, inak je tuning optický. Lakované diely napríklad dopĺňa zrkadlo umiestnené na krytu filtra. Šesťvalec už v sérii disponuje výkonom 141 kW, čo tunerovi podľa jeho slov stačí.

Veľké plány má Peter s interiérom. „Zatiaľ som robil čalúnenie stropu, podlahy, stĺpikov, miesta okolo monitoru v stredovom panelu. Čalúnené je i plato a ďalšie detaily. Sedačky som si ale nechal robiť, pretože sa podobne ako lak nedajú urobiť v domácich podmienkach. Sú vytvorené podľa vzoru M3, ale s väčším bočným vedením a v bielej farbe,“ hovorí Petr a je vidieť, že je na vzhľad sedadiel veľmi pyšný.

V interiéri nájdeme tiež chromované lišty prahov s nápisom Individual. Pozornosť by sme ale mali skôr venovať pedálom, ktoré sú ručne vyrobené a každý pedál zastupuje jedno písmeno názvu automobilu BMW. Veľmi dobré spracovanie Petrovho otca je až zarážajúce. „To je tuning, veci, ktoré nikto iný nemá, individuálne spracovanie, ktoré na inom aute nenájdeš,“ doplňuje Petr, ktorý následne vyberá mobil a ukazuje mi jeho tuning. Zjavne nerozumiem, ale následne sa dívam na model trojkového BMW, ktorý miesto podvozku obsahuje malý mobilný telefón. Tomu sa hovorí zapálenie do tuningu.

bmw 325i styling tuning ultraviolet


Autohifi tu zastupuje DVD s prehrávačom CD a MP3. Na stredovom panely nájdeme zabudovaný monitor a v interiéri a kufri celkom 8 reproduktorov. Nechýbajú 2 zosilňovače Magnat a 25 cm subwoofer. „Audio nebudem moc vylepšovať, pretože v aute i tak hrať kvalitne nemôže a ja väčšinou rovnako poslúcham motor,“ vysvetľuje svoj postoj k audiu Petr. Kufor je samostatnou kapitolou. Je prekvapením celého vozidla, je totiž čalúnený, ako hovorí tuner, do bieleho chlpu. Údajne rozosmeje mnoho ľudí, ktorí si vozidlo prezerajú odpredu. Ľuďom sa to vraj páči, preto ho nehodlá zatiaľ zmeniť.

Vozidlo sa pravdepodobne ešte do budúcnosti trochu zmení. „Je viac vecí, ktoré by som chcel zmeniť, ale záleží na mojej ochote investovať do auta ďalšie peniaze. Keď to ide postupne, tak si ani nevšimnem, že peniaze miznú. Keby mi ale niekto na začiatku povedal, že do toho dám toľko, asi by som dlho o tom premýšľal. Teraz sú na rade tie drahšie úpravy. Uvidíme. Interiér by som chcel v koži, vrátane palubovky, výplní dverí, stropu a plata za zadnými sedadlami. Zatiaľ som ešte nevymyslel farebnú kombináciu k exteriéru a nenašiel čalúnnika, ktorý to vie a ktorému budem ochotný zaplatiť. Zvonku by som chcel urobiť nový predok i zadok: niečo ako facelift E46, pretože si myslím, že to autu designovo neuškodí. Tretia veľká investícia by bola montáž motoru z M3, ale prekážkou okrem ceny je tiež nájsť niekoho, kto by to dokázal všetko napasovať, kto mi s tým autom nič neurobí,“ uzatvára rozhovor Petr, i keď nakoniec vymýšľa tuning svojho druhého vozidla, BMW E39 540i, kde chce vymeniť podvozok a stabilizátory, kolesá a samozvor. „Cenovo na tom budem lepšie a zvezenie bude lepšie ako u E36. Navyše sa nemusím báť zničenia laku. Keď nad tým tak premýšľam, vlastne som si kúpil osemvalec 4,4 liter, aby som ušetril. Chcel by som na tomto mieste poďakovať svojmu otcovi, ktorý robil všetky leštené diely, pánty, navarovanie blatníkov. Bez neho by som to také pekné nemal,“ dodáva s úsmevom.

Väčšina tunerov neustále vyvíja novinky a realizuje svoje nápady. Peter Karas nie je iný a verím, že už čoskoro sa objaví s dokonale vydareným interiérom v maximálnej čistote.

bmw 325i styling tuning ultraviolet


bmw 325i styling tuning ultraviolet


bmw 325i styling tuning ultraviolet


bmw 325i styling tuning ultraviolet


bmw 325i styling tuning ultraviolet


bmw 325i styling tuning ultraviolet


BMW 325i Ultraviolet tuning by Peter:Váš názor na Ultraviolet BMW 325i od tunera Petra ? Nech sa páči, hlasujte:


Viac informácií k možným úpravám áut značky BMW vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

BMW tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: www.autodoplnky.cz

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 8666x    hodnotenie: 17/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt