support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo bmw %title% logo bmw

BMW 318iS (E30) - víťazný zemiak od Medveďa

27.Apr.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview


Práve vyšlo nové číslo Tuning Magazine 03/2010, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý český časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Časopis plný nadupaných mašín! Vyšlo 20.04.2010.BMW 318iS (E30) - víťazný zemiak od Medveďa !!!


Práve sa pozeráte na celkového víťaza súťaže Tuning Cup za rok 2009. Čo znamená, že majiteľ tohto BMW dokázal skĺbiť vykonané úpravy do harmonického celku, ktorý sa odbornej porote páčil najviac. Nejde rozhodne o žiadnu tuningovú divočinu, rozhodujúca je kvalita vykonaných úprav a nie množstvo použitých doplnkov.

Pavel Medveď alias Méďa kúpil toto BMW v roku 2006 ako veľmi zachovalú jazdenku a hneď sa pustil do úprav. Jedná sa o veľmi žiadaný variant so štvorvalcovou, šestnásťventilovou tisícosemstovku, v skratke 318iS. Aby zemiak, ako mu majiteľ hovorí, vyzeral vo finále takto, čakal ho najprv kompletné odstrojenie. Zmyslom celej úpravy bolo dosiahnutie ešte lepšieho stavu, ako keď vycestovala z mníchovskej automobilky, čomu sa podriadilo všetko. Jednoduchý bodykit nesie meno Rieger, je vyrobený z plastu a má európsku homologizáciu. Nejedná sa teda o časté laminátové kópie. Uprostred predného nárazníka už nenarazíte na Výrez určený pre umiestnenie ečv. Je zamaskované lištou, použitou zo zadného nárazníka. V lište sú tiež zapustené biele blinkre. Pod nimi sa uvelebili hmlovky a aerodynamické otvory, privádzajúce studený vzduch k brzdám. Použitý spojler býva často u racingovějších úprav doplnenú o tzv. žiletku, ktorú Rieger tiež ponúka. Nástavce prahov v tvare M3 E36 sú jedným z najpoužívanejších tuningových doplnkov vôbec, možno ich ešte predbehnú spätné zrkadlá v rovnakom dizajne, lenže na bavoráka proste padnú lepšie, ako na akékoľvek iné auto. Zadný spojler kompletne nahradil sériový nárazník. Zachováva si náznak oterovej lišty a spodná časť sa tvarovo inšpiruje u novšieho modelu E36. Skrz neho potom vykukuje dvojitá koncovka ladeného koncového dielu Soieta. Toľko k zoznamu plastových doplnkov. Na karosérii však čarovala aj ruka klampiarov. Abraka dabra a emblémy automobilky, bočné smerovky, otvor po výsuvnej anténe i zadné ťažné oko sú fuč. Ovšem najvýraznejšou zmenou je vytiahnutie lemov blatníkov. Predné išli o 15 mm, zadné ešte o 5 mm viac. Všetky zmeny na karosérii prekryla modrá metalíza, ktorá je chránená tromi vrstvami bezfarebného laku. Predné svetlá za tie roky trochu „vybledli“, preto ich čakala repasácia. Zadné lampy sa teraz pýšia červenobielou kombináciou v kryštálovom dizajne.

bmw 318is tuning pavel medved


Vydarená úprava E30 vždy záleží na voľbe kolies. Nutnosťou je poriadny golier a minimálne 16 palcov. Pavel pridal ešte o jeden naviac. Firma Brock svoj model B1 snáď navrhovala priamo pre modely automobilky BMW. Skoro všetky v nich vyzerajú úžasne a predovšetkým model E30. Vpredu sa otáčajú celoleštené kúsky o veľkosti 8,5 x17 v kombinácii s 10 mm podložkami a vzadu dokonca 10x17, spolupracujúce s pneumatikami Dunlop SP Sport 9000 s rozmermi 205/40, respektíve 245/35 R17. Ráfiky sú doplnené o pozlátené ventilky, čiapočky a kolesové skrutky. Boky pneumatík sa priblížili k vytiahnutými lemami blatníkov o 60 mm na oboch nápravách vďaka inštalácii tlmičového setu od firmy KW. Brzdová sústava sa teraz pýši drážkovanými kotúčmi ATE.

To, čo robí toto auto iným, je spracovanie podvozkových úprav. Vďaka kompletnej demontáži podvozku, mohol Pavel pristúpiť k jeho totálnemu repasu. Menšie diely prešli opieskovaním, kde piesok nestačil, nastúpili broky. Potom nasledovalo pozinkovanie a na záver biely komaxit. Všetky spojovacie materiály pokryl chróm niektoré dokonca zlato. Do zadnej nápravy sa nasťahoval samosvorný diferenciál. Ak auto na niektorom tuningovom zraze uvidíte, rozhodne doporučujeme trochu si zašpiniť kolená a obhliadnuť si čistučký podvozok, stojí to zato. Štvorvalcový agregát vyzerá v motorovom priestore ako klenot. Leskne sa a lesknúci a to vďaka veľkorysému chrómovanie, zlatenie a leštenie. Rovnako sa naložilo aj s pridruženými dielmi ako sú viečka nádržiek prevádzkových kvapalín alebo ich držiaky. Neunikla ani lišta káblov sviečok, pánty kapoty a chladič. Torzná tuhosť vylepšuje rozperná tyč predných tlmičov Wiechers. Na koženom kryte batérie nájdete ukazovateľ napätia a hlavné poistky hifiaparatúry. O vylepšenie chodu motora sa stará vzduchový filter KN umiestnený v lakovanom boxe. Odvodu spalín motora už nebráni katalyzátor a stredový tlmič nahradil rezonátor.

bmw 318is tuning pavel medved


Spracovanie interiéru je povestnou čerešničkou na torte. Celý sa ponoril do červenej a čiernej kože s dvojitým červeným stehom. Najviac dala čalúnnikovi zabrať palubná doska so stredovým tunelom. Vďaka všadeprítomným prelisom sa poťah skladá z mnohých menších dielov zošitých k sebe, napriek tomu sú stehy jeden ako druhý. Trojramenný volant je taký Pavlov talizman. Objavil sa v každom BMW, čo si Pavel vydal, až sa natrvalo usídlil tu. Pod ním nájdete pochrómované páčky smeroviek a stieračov. V rovnakom dizajne je aj hlavica radiacej páky a madlo ručnej brzdy. Nechýbajú ani hliníkové pedále s odkladacou plochou pre ľavú nohu od AC Schnitzer. Cez anatomické sedadlá Sparc v čiernej koži visia homologované pásy Schroth. Zadné sedadlá ustúpili zástavbe hifiaparatúry, ktorú chráni leštený hliníkový rám Wiechers. Uprostred si tróni 12 "subwoofer Zeus od firmy Hifonic. Tá dodala aj dva zosilňovače a štvoricu komponentných reproduktorov ATL 6.2C. Vo výpočte zostáva menovať: 2F kapacitor CAP a čelnú DVD mechaniku s vysúvateľným LCD monitorom Pioneer AVH-P5000DVD. Ako je vidieť, Pavlovi nešlo o kvantitu, ale kvalitu. Úpravy pokračujú i v batožinovom priestore, ktorý je vystlaný červeným kobercom. Prvky na ňom prezentované doslova septembra. Nájdete tu celoleštenú rezervu a pochrómovaný hever, kľúč na kolesá, ťažné oko a zarážku pod koleso.

bmw 318is tuning pavel medved


Čo dodať na záver? Pavel s úpravami rozhodne nekončí. V sezóne 2008 získal celkovo tretie miesto, v roku 2009 bol prvý. Buď sa bude musieť poobzerať po nejakej konkurencii v zahraničí, alebo sa treba tento rok objaví sľubná konkurencia, ktorá ho bude motivovať k ďalším vylepšeniam a obhajobe svojej pozície.

BMW 318iS – technické dáta

Rok výroby 1990

Motor
Počet valcov 4 / R, 4 ventily na valec
Rozvod DOHC
Zdvihový objem 1 796 ccm
Vŕtanie / zdvih 84,0 x 81,0 mm
Najvyšší výkon 136 k pri 6000 otáčkach
Krútiaci moment 172 Nm pri 4600 otáčkach
Kompresný pomer 9,0:1
Príprava zmesi viacbodové elektronické vstrekovanie benzínu


Tuning vzduchový filter KN, odstránený katalyzátor, stredový tlmič nahradený rezonátorom, rozperná tyč predných tlmičov Wiechers, chrómovanie, zlatenie a leštenie na agregátu a pridružených dielach - viečka nádržiek prevádzkových kvapalín, držiaky, lišta káblov sviečok, pánty kapoty a chladič, kožený kryt batérie, ukazovateľ napätia a hlavné poistky hi-fi aparatúry, lakované plastové kryty


Podvozok
Predná náprava nezávislé zavesenie, priečne ramená, vzpery McPherson, vinuté pružiny, teleskopické tlmiče

Zadná náprava nezávislé zavesenie, šikmé ramená, vinuté pružiny, teleskopické tlmiče

Brzdy kvapalinové dvojkruhové s posilňovačom, vpredu kotúčové, vzadu bubnové, mechanická ručná brzda na zadné kolesá

Kolesá celoleštené, Brock B1 8,5 x17 a 10x17
Pneu Dunlop SP Sport 9000, 205/40 R17 a 245/35 R17


Tuning ráfiky doplnené o pozlátené ventilky, čiapočky a kolesové skrutky, Tlmičový set od firmy KW - zníženie 60/60 mm, kompletné repasé podvozkových častí, zinkovanie a nástrek bielym komaxitom, chrómovaný a pozlátený spojovací materiál, drážkované kotúče ATE, samosvorný diferenciál

Rozmery a váhy (originálne hodnoty, môžu sa líšiť)
Rázvor / rozchod vpredu / vzadu 2570/1407/1415 mm
Dĺžka / šírka / výška 4325/1645/1380 mm
Pohotovostná / celková hmotnosť 1065/1525 kg


bmw 318is tuning pavel medved

bmw 318is tuning pavel medved

bmw 318is tuning pavel medved

bmw 318is tuning pavel medved

bmw 318is tuning pavel medved

Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

Kožené poťahy na volant Mária Cavallo:
preview

Váš názor na upravené BMW 318iS (E30) od tunera Méďu ?


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k tomuto najnovšiemu vydaniu časopisu TUNING MAGAZINE vám radi poskytneme aj my.

Viac informácií k možným úpravám áut značky BMW vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

BMW tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 19083x    hodnotenie: 47/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt