support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Bioetanol - lacnejší alebo ekologickejší benzín ? Fakty a mýty o biopalive E10

Bioetanol - lacnejší alebo ekologickejší benzín ? Fakty a mýty o biopalive E10

14.Apr.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

O palive E10 ste už určite počuli, najmä v médiách sa už o tomto ešte stále relatívne novom fenoméne viedlo mnoho diskusií, niektorí šoféri naň nedajú dopustiť, no niektorí s ním majú naopak zlé skúsenosti. Na druhej strane potom stoja veľkí svetoví výrobcovia, ktorí sa nás snažia presvedčiť o jeho veľmi dobrých vlastnostiach, nižšej miere negatívnych dopadov na životné prostredie a skrátka o tom, že tomuto palivu patrí budúcnosť. Odvekou pravdou však je, že nič na svete nie je čiernobiele, takže ak si položíme otázku, či sú palivá s prímesou etanolových zlúčenín naozaj tak prospešné, ako sa o nich hovorí, nevieme na to dať úplne jednoznačnú odpoveď. Pokúsime sa vám však priblížiť jeho plusy a mínusy a taktiež sa dozviete možno niečo nové o palive, ktoré v časovom horizonte piatich rokov bude určite dostupné aj u nás.

Čo sú BIO palivá ?


Ešte predtým, než sa ale do tejto témy poriadne zakusneme, pozrime sa vlastne na to, čo tieto palivá znamenajú, aké je ich označovanie a aké so sebou prinášajú výhody. S pridávaním biozložiek do palív sa experimentuje už od roku 1970, odkedy sa samozrejme technológie stále vylepšujú a uvádzajú do praxe. Budeme sa baviť o palivách označených písmenom E a číslom podľa ich percentuálneho obsahu v palive. Tento typ palív má znížiť negatívne dopady na životné prostredie, čo to však bude znamenať v praxi pre motoristov? Pokiaľ ide o palivá s podielom biozložky nižším než 25% nemal by šofér postrehnúť nejaké výraznejšie zmeny, v závislosti od typu vozidla sa môže priemerná spotreba zvýšiť o zhruba 0,2-0,4 l/100 km, no oficiálne štatistiky, či údaje o tom neexistujú. Niektorí šoféri taktiež zaregistrovali trochu lenivší chod svojho auta, avšak aj to sa môže odlišovať v závislosti od typu vozidla, či subjektívneho pocitu majiteľa. Problémy s výrobou, distribúciou a aj samotným používaním sú však o mnoho zložitejšie a my sa vám pohľad na túto tému pokúsime priblížiť z viacerých uhlov a venovať sa budeme najmä palivu s obsahom 10% etanolu.

Ešte predtým sa ale pozrime ako to v praxi vyzerá v iných krajinách. Najväčší vzostup týchto biopalív zaznamenávame v rozmedzí rokov 2000 až 2007, kedy sa ich celosvetová produkcia strojnásobila z vtedajších 17 miliárd litrov na celkových 59 miliárd litrov. V roku 2008 sa tým pádom v globále zvýšilo použitie týchto palív z 3,7% až na 5,4%. Krajinou, ktorá je dlhodobo na čele rebríčka pri výrobe, vývoze a používaní týchto palív je USA, kde súčasná ročná produkcia dosahuje viac než 41 miliárd litrov a kde v súčasnosti už väčšina šoférov na tamojších benzínových čerpadlách tankuje palivo s označením E10, to znamená, že benzín s obsahom 10% etanolu. Hneď tesne za USA je v rebríčku Brazília, ktorá sa týmito svojimi experimentmi preslávila po celom svete, a ktorá používanie tohto typu palív veľmi silno presadzuje. Zvyšovanie a produkcia týchto palív sa už stalo dokonca súčasťou tamojšieho vládneho programu a pre pestovanie plodín potrebných k výrobe etanolu potrebného účely rafinérii sa zaberá stále viac a viac hektárov ornej pôdy, čo sa samozrejme možno aj trochu paradoxne stretlo s odporom rôznych zelených, ochranárskych hnutí. Tie brazílsku vládu veľmi ostro kritizovali za to, že na jednej strane síce chce životnému prostrediu pomôcť, no na strane druhej narúša prirodzený ekosystém rozsiahlou produkciu poľnohospodárskych plodín. Brazília však ponúka omnoho pestrejšiu paletu biopalív, nájdeme tu benzíny s 25% (E25), 85% (E85) a dokonca už aj so 100% (E100) obsahom etanolu. Tomuto trendu sa samozrejme prispôsobili aj všetky automobilky, ktoré v Brazílii svoje modely vyrábajú, či importujú, tieto vozidlá sú vybavené motormi špeciálne upravenými (rada flexible fuel) na spotrebovávanie paliva s výrazne vyšším obsahom etanolu.

biopalivo e10

Situácia v Európe a silná kritika palív E10

Postupne sa však vráťme trochu bližšie k nášmu malému Slovensku, v Európe sú jasnými lídrami Nemecko, Švédsko a Fínsko. Myšlienku tzv. ekologickejšieho benzínu presadzuje zo škandinávskych automobiliek najmä Volvo, ktoré na rade svojich modelov dlhodobo testuje prevádzku na palivá s vyšším obsahom etanolu. V tých najvyspelejších krajinách je už dnes možné tankovať palivo E10 avšak najviac v tomto ohľade rozvírilo vodu práve spomínané Nemecko, kde sa od 1. januára tohto roku na všetkých benzínových čerpadlách, popri bežných benzínoch, ponúkajú aj benzíny s 10 percentnou prímesou etanolu pod označením Super E10. Nevôľu šoférov vzbudil taktiež fakt, že týmto krokom väčšina benzínových čerpadiel zdvihla ceny za bežné benzíny, keďže Európska únia nariadila predávať benzíny E10 za nižšiu cenu ako klasický 95 oktánový benzín. V médiách sa taktiež objavilo množstvo kritiky, benzíny s prímesou etanolu podľa mnohých znižujú účinnosť bežných motorov, škodia vstrekovaniu a taktiež vraj skracujú životnosť motorov. Tieto, možno trochu extrémistické vyjadrenia však nemusia mať s pravdou príliš mnoho spoločného.

Niektoré automobilky ako napríklad Škoda, či Volkswagen zareagovali na podobné reakcie veľmi promptne a vyhlásili, že všetky ich súčasne vyrábané motory môžu tankovať palivo E10 a nehrozí im žiadne poškodenie. Samozrejme napríklad pre automobilku Škoda to bola veľmi výhodná príležitosť ako si hneď prvý mesiac nového roku spraviť reklamu, keď v tlačovej správe spomenula, že Škoda Auto podporuje celosvetovú snahu o znižovanie dopadu automobilového priemyslu na životné prostredie. Možno s nami nebudete súhlasiť, ale toto tvrdenie je prinajmenšom veľmi odvážne, ako sme už vyššie spomínali, tá „ohromná“ výhodnosť a ekologickosť možno nemusí byť jednoznačná, plodiny, využívané na výrobu etanolu totiž tiež treba niekde dopestovať, spracovať a následne z nich vyrobiť potrebné aditívum. A to všetko ide tiež na úkor životného prostredia.

Problémy Nemecka s palivom Super E10

Situácia v Nemecku však nie je ani zďaleka taká jednoduchá, okrem toho, že mnoho nemeckých šoférov odmieta benzín Super E10 tankovať, pretože sa obávajú technických problémov vstupuje do boja proti tomuto palivu aj tamojšie združenie poľnohospodárov. To je nespokojné s tým, že stále na väčšej ploche presadzuje vláda pestovanie cukrovej repy, jej spracovanie na účely výroby etanolu pridávaného do benzínov je podľa nich taktiež veľmi neefektívne a vzniká pritom množstvo odpadu. Komplikácie vznikajú aj predajcom pohonných hmôt, ktorým v súvislosti s logistikou viacerých druhov palív vznikajú vyššie náklady a stále prísnejšie nariadenia Európskej únie.

Čo sa týka majiteľov áut, tí sa obávajú predovšetkým korózie palivovej sústavy a znehodnocovania oleja v dôsledku zvýšenej kondenzácie vody, ktorá by mohla vzniknúť pri častom tankovaní tohto typu paliva. Určite však z podobných vyhlásení netreba robiť zbytočnú senzáciu, s používaním tohto druhu paliva majú skúsenosti už milióny šoférov po celom svete (najmä v USA a v spomínanej Brazílii) a určite by nebolo palivo s prímesou etanolu tak rozšírené, ak by bolo jeho použitie v autách po technickej stránke nevhodné. Navyše, dnes je už možné a najmä na americkom kontinente aj úplne bežné, že aj staršie autá je možné prestavať na pohon palivom E85, takáto výmena si pritom vyžaduje najmä kvalitnejšie sviečky, filtre a úpravu vstrekovania.

biopalivo e10

Situácia na Slovensku

A aká je situácia na Slovensku? Na našich čerpacích staniciach nájdeme v súčasnosti benzín s približne 3,8 % etanolu, čo zodpovedá medzinárodným nariadeniam, už onedlho však budeme nasledovať trend okolitých krajín a aj u nás bude bežne dostupný benzín E10. Hudbou vzdialenejšej budúcnosti je taktiež aj prípadná dostupnosť biopalív E85. Všetky tieto opatrenia majú ale dve strany, pre tieto potreby bude určite treba zvýšiť produkciu cukrovej repy na úkor iných plodín, čo sa môže negatívne odzrkadliť napríklad na cene potravín.

Ak by sme to chceli zovšeobecniť, s tankovaním E10 by nemali mať problémy žiadne vozidlá s vekom pod 10 rokov. A nech už sú prípadné problémy zúčastnených strán akékoľvek, trend zvyšovania podielu biozložiek v palivách naberá na obrátkach a aj toto opatrenie treba brať ako jednu z možných, nakoniec možno nie až tak zlých, alternatív na riešenie závislosti celého sveta od ubúdajúcich zásob ropy a zvyšujúcich sa cien pohonných hmôt.

Nemecká TV ZDF - test paliva ´benzín E10´:
NAPÍŠTE AJ VY SVOJ NÁZOR NA TÚTO TÉMU V DISKUSII
Čo myslíte, prospeje používanie Biopaliva E10 prírode a atmosfére na našej Zemi ?Zoznam ďalších článkoch týkajúcich sa pomoci, tipov a užitočných informácií nájdete tu:

POMOC, RADY & TIPY


Viac informácií k tejto téme vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Autor textov: Matej Klamo
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 12418x    hodnotenie: 9/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt