support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo bentley Bentley EXP 9F concept – údajne najlepšie luxusné SUV auto budúcnosti logo bentley

Bentley EXP 9F concept – údajne najlepšie luxusné SUV auto budúcnosti

30.May.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Zdá sa že trieda SUV ani stúpajúcimi cenami palív a stále náročnejším priestorovým podmienkam pri parkovaní v mestách neutrpela a výber v nej je mimoriadne široký nielen z pohľadu značiek ale aj cenových relácii. Absolútny vrchol má v tejto triede poskytnúť práve najnovší počin so znakom Bentley. Áno, Bentley sa po rokoch rôznych špekulácii rozhodlo vyrábať SUV a teraz predstavilo jeho predprodukčnú verziu. Nepochybujeme, že finálna verzia bude mať poriadny úspech.

Móda veľkých luxusných vozidiel s vyšším podvozkom stále neutícha a do rozohranej hry sa stále snažia pripájať ďalší hráči. Kedysi sme SUV od Porsche považovali pomaly za svätokrádež a poriadnu ranu športovej tradícii automobilky. Dnes už model Cayenne vnímame ako bežnú súčasť ponuky a paradoxne tento model automobilke vylepšil predajné čísla omnoho viac ako ktorýkoľvek športiak. Povráva sa, že SUV chystá už aj Lamborghini, takže zaujímavých prírastkov do tejto triedy bude viac.

Teraz sa však vráťme späť k Bentley, ktoré svojim rozhodnutím vyrábať SUV mnohých potešilo a ktoré nám ukázalo, že s výrobou SUV to myslí smrteľne vážne. Tento model, ktorý sme mali možnosť vidieť zatiaľ len v podobe konceptu blízkeho sériovej výrobe sa nepochybne stane hitom a mimoriadne obdivovaným kusom. Automobilka pritom už teraz odhaľuje prvé výrobné čísla a ak sa potvrdí očakávaný záujem, plánuje za prvý rok vyrobiť minimálne 3 500 kusov, čo by v celkovom meradle predstavovalo nárast produkcie až o 50%. Ale teraz sa už poďme bližšie pozrieť na koncept EXP 9F, ktorým Bentley prezentuje ako bude vyzerať prvý zástupca okrídleného B v segmente SUV.

bentley suv exp 9f concept luxusne auto

Bentley EXP 9F: aristokrat už na prvý pohľad


Už pri prvom pohľade nezaprie koncept Bentley EXP 9F svoj aristokratický pôvod a šarm, ktorý je vlastný aj najnovšiemu Bentley Mulsanne. Masívne okrúhle svetlomety a tradičná maska dávajú jednoznačne tušiť, že práve s touto limuzínou toho bude mať najnovšie SUV toho celkom veľa spoločného. Druhý pár svetiel posunuli dizajnéri o niečo nižšie a zatiaľ nevieme, či budú plniť úlohu denných svetiel, alebo hmloviek, či prípadne oboch. Celok pôsobí mimoriadne vyvážene a to aj napriek obriemu dojmu, ktorý okolo seba vytvára. Darí sa mu to najmä vďaka ladným a elegantným krivkám. Zadná časť pôsobí oproti tej prednej o niečo usadlejšie, eleganciu podčiarkuje zadný previs s chrómovou lištou a charakteristickým znakom automobilky. Zadnú časť ďalej zdobí pár obdĺžnikových svetiel a oválna dvojica chrómových koncoviek výfuku.

bentley suv exp 9f concept luxusne auto

Ako sme už vyššie spomenuli SUV od Bentley pôsobí naozaj ako obor a to aj ak ho porovnáme s ostatnými vozidlami segmentu, je to jednoducho poriadny kus auta, ktoré sa nehrá na to, že je ktovieako športové. S anglickou vyváženosťou poskytne posádke skvelé pohodlie, bezpečnosť a šoférovi viac než len dostatočnú výkonnostnú rezervu. Bentley EXP 9F bude pôsobiť nielen veľmi masívne a kvalitne, ale má svojmu majiteľovi poskytnúť pocit maximálneho luxusu a v segmente SUV má ísť jednoznačne o absolútny vrchol. Jeho presné rozmery bohužiaľ nepoznáme, ale jeho tvorcovia prezradili, že rázvor u tohto auta je približne o 200 mm dlhší, než u Range Roveru . Z toho teda vyplýva, že rázvor bude o viac než 3 000 mm, čo už teda dáva tušiť, že vnútri sa budete cítiť naozaj kráľovsky. V interiéri sa tak nepochybne budete cítiť aj vďaka najmodernejšej elektronike a multimediálnemu systému, zabudovanému baru a chladničke. Interiér aj napriek použitiu tých najkvalitnejších masívnych materiálov pôsobí vzdušne a to vďaka panoramatickej streche siahajúcej až do zadnej časti. Fascinujúca je aj voľba materiálov, tvorcovia vytvorili veľmi zaujímavú kombináciu masívneho dreva s bielou kožou a bielymi lesklými ozdobnými lištami, ku ktorej ešte zaujímavo na niektorých miestach pridali kvalitný hliník. K veľkej karosérii patria aj poriadne kolesá, tvorcovia sa v tomto prípade rozhodli pre luxusné 23-palcové disky z ľahkej zliatiny.

bentley suv exp 9f concept luxusne auto

Obrie Bentley sa má stať najlepším SUV na svete


Vystavený koncept Bentley EXP 9F nám však mal ukázať ešte niečo viac. Síce sme ho jazdiť nevideli, ale podľa slov predstaviteľov automobilky je tento koncept plne funkčný a vo svojich útrobách ukrýva šesťlitrový turbom preplňovaný 12-valec s výkonom okolo 600 koní a maximálnym krútiacim momentom približne 800 Nm. Tento kolos sa navyše môže pochváliť osemstupňovou automatickou prevodovkou ZF a pohonom všetkých štyroch kolies, bližšie informácie o jeho dynamických vlastnostiach bohužiaľ tiež nie sú dostupné, no očakávať môžeme, že v podobnej verzii sa toto obrie SUV aj bude vyrábať. Okrem iného doň plánuje automobilka implementovať aj menšie agregáty, šepká sa napríklad o benzínovom šesťvalci 3,0 TFSI s kompresorom a elektromotore, ktorý dostane hybridná verzia. Počíta sa však aj s dvanásťvalcovým dieslom, ktorý mu určite poskytne poriadnu silu. Auto má niekoľko režimov jazdy, k dispozícii bude napríklad aj off-road, ak by ste s ním náhodou zišli z cesty. Elektronika je v tomto Bentley naozaj na mimoriadnej úrovni, okrem premyslenej navigácie je k dispozícii aj niekoľko kamier po obvode karosérie, ktoré vám na obrazovkách krásne ukážu čo sa deje okolo vás. A vďaka tomu bude samozrejme aj parkovanie hračkou.

bentley suv exp 9f concept luxusne auto

Bentley plánuje pri výrobe čerpať z výhod koncernu a očakáva sa, že toto SUV bude časť technických riešení zdieľať práve so svojimi koncernovými súrodencami Audi Q7, VW Touareg, či Porsche Cayenne. Určite toho však poskytne omnoho viac a za svoju cenu sa SUV od Bentley určite nebude musieť hanbiť. Jeho príchod očakávame aj v strednej Európe ale tu zaiste nebude jeho hlavné odbytisko, výrobca počíta s tým, že väčšina týchto vyrobených modelov pôjde do Číny, Ruska a USA. Očakávame, že jeho cena bude začínať približne na úrovni 185 tisíc Eur, po tom ako sme videli koncept EXP 9F automobilke veríme, že toto bude absolútny vrchol v rámci segmentu SUV a trúfame si dokonca tvrdiť, že automobilka ich bude musieť vyrobiť ešte viac ako teraz plánuje. Kedy sa dočkáme sériovej verzie zatiaľ nevedno, podľa niektorých špekulácii si naň budeme musieť počkať ešte aspoň štyri roky.

bentley suv exp 9f concept luxusne auto

bentley suv exp 9f concept luxusne auto

Bentley SUV EXP 9F vo fotogalérii:


Váš názor na najluxusnejšie SUV budúcnosti pod názvom Bentley EXP 9F ? Nech sa páči, hlasujte:Viac informácií k možným úpravám áut značky Bentley vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

BENTLEY


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Autor textov: Matej Klamo
Obrázky Slavomír Majerník
Finálna úprava, kontrola:: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 4419x    hodnotenie: 3/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt