support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Autosedačky, alebo ako správne sedieť a usadiť !

Autosedačky, alebo ako správne sedieť a usadiť !

09.Jun.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Autosedačky - vedieť sedieť
Na prvý pohľad je to úplne samozrejmé - správne pripútať' dieťa do sedačky na najbez­pečnejšom mieste v aute si trúfa azda každý. A od júna 2007 to aj každý rodič bude musieť robiť, autosedačky sa u nás stávajú povinnými.

Deti nie sú malí dospelí


Najnovšie poznatky o deťoch v aute prezentovala nedávno automobilka Volvo na seminári, ktorý sa aj s názornými ukážkami usku­točnil v jej vývojovom centre v Göteborgu. Podľa nich by sa dieťa do veku štyroch rokov malo voziť v sedačke upevnenej proti smeru jazdy. Deti totiž nie sú zmenšené kópie dospelých, ale ich telo sa vyví­ja.
Najháklivejšou časťou je krk, pretože krčné stavce nie sú vzájomne zafixované, navyše v pomere k telu je hlava dieťaťa podstatne ťažšia než u dospelého. Stačí preto čelná zrážka v relatívne malej rých­losti, aby prudký pohyb hlavy dieťaťa v sedačke upevnenej v smere jazdy viedol k zlomeniu väzov a smrti. Zhruba od štvrtého roku by mala byt' krčná chrbtica dostatočne vyvinutá na to, aby bolo možné dieťa posadiť v smere jazdy.

Autosedačky - vedieť sedieť

Teória a prax


Špeciálny tím švédskej automobilky už mnoho rokov jazdí k vážnym nehodám s účasťou Volva. Od sedemdesiatych rokov vyhodnotil vyše 36 000 ha­várií a v jeho databáze je 400 nehôd, pri ktorých bolo v aute dieťa v sedačke upevnenej proti smeru jazdy.

Iba v jedinom prípade nehodu neprežilo. Názorným príkladom bol crash test, respektíve čelná šikmá zrážka dvoch Volv S80, pričom v jednom z nich boli malé deti upevnené na zadných sedačkách proti smeru jazdy. Jedno z áut išlo rýchlosťou 65, druhé 25 km/h. Teda typická situácia, keď auto vy­chádzajúce v meste z bočnej cesty nedá prednosť a zrazí sa s rýchlejšie idúcim autom na hlavnej. Po vyhodnotení zranení testovacích figurín sa až na drobné odreniny a pomliaždeniny nikomu nič nestalo.

Autosedačky, ktoré možno upevniť proti smeru jazdy, sa pritom vyvíjajú už od sedemdesiatych rokov, prvý prototyp testovalo Volvo už v roku 1964. Mnohé sú uni­verzálne a dajú sa umiestniť aj v smere jazdy. Pri upevnení proti smeru jazdy možno na strednú hlavovú opierku umiestniť spätné zrkadlo, v ktorom má vodič prehľad, čo dieťa v sedačke vzadu robí.

Tehotné ženy


Autosedačky - vedieť sedieť
Čo sa deje s plodom počas zrážky, je zatiaľ pomerne málo zdokumentované, štatistiky nehôd smrť nenarodených detí neuvádzajú. Volvo vyvinulo virtuálnu testovaciu figurínu, zodpovedajúcu žene v 36. týždni tehotenstva, čiže v jeho záverečnom štádiu.

Predmetom testov bol čelný náraz a sily, ktoré pri ňom pôsobia na tehotnú vodičku. Cieľom bolo zistiť, či bezpečnostné pásy a aktivovaný airbag nenarodené dieťa skôr chránia, alebo mu škodia. Najčastejšími úrazmi, vedúcimi k smrti plodu, je odtrhnutie placenty, porušenie, respektíve natrhnutie maternice a bezprostredné priame zranenie plodu. Testy jednoznačne dokázali, že bezpečnejšie je, ak sa tehotná žena pripúta, pravda za predpokladu, že to spraví správne. Pre­dovšetkým si treba vyzliecť všetko hrubé oblečenie, aby pás čo najviac priliehal k telu. Spodná časť musí prechádzať pod bruchom naplocho cez stehná, vrchná me­dzi prsníkmi. V tejto polohe pás nachádza optimálnu oporu v pevných častiach mat­kinho tela - v hrudníku a na panve - a naj­lepšie chráni brušnú dutinu vrátane zraniteľného plodu. Pri testovaní airbagu výsledky už neboli také jednoznačné.
Plod bol vystavený pomerne intenzívnemu tla­ku bez ohradu na to, či vodička narazila o veniec volantu alebo nafukujúci sa airbag. V druhom prípade však bol plod vy­stavený nebezpečným silám o niečo krat­šie a na menšej ploche.

Bezpečný systém ISOFIX implantovaný v aute značky VOLVO. Pre najvyššiu bezpečnosť vašich ratolestí je potrebné si zaobstarať autosedačku riešenú práve pre tento typ bezpečného systému ISOFIX. (Upozornenie: Nie každá detská sedačka je riešená správne pre typ ISOFIX, preto je dobré sa poradiť s profesionálnymi odborníkmi pred samotnou kúpou).

Isofix bezpečnosť detí v aute


Deti - najväčšia radosť ľudstva. Každé malé dieťa je veľmi krehké svojou stavbou tela, a preto ho treba čo najlepšie chrániť. Experti sa zhodli na tom, že sedačky umiestnené v proti smeru jazdy sú pre malé deti jedných z najbezpečnejších riešení proti poraneniu krčnej chrbtice pri čelnom náraze auta:

Volvo XC90 s implantovaným bezpečnostným systémom pre mladých pasažierov sediacich na zadných sedadlách. Názorná ukážka počítačovej simulácie pri bočnej zrážke auta:PRI PREVOZE DETÍ JAZDITE ČO NAJBEZPEČNEJŠIE, POUŽÍVAJTE PROFESIONÁLNE A ODBORNÍKMI OVERENÉ AUTOSEDAČKY. NEBOJTE SA PRIPLATIŤ SI ZA BEZPEČNOSŤ A OCHRANU VAŠICH DETÍ PRI PREVOZE AUTOM. ŠETRIŤ NA ÚKOR ICH BEZPEČNOSTI SA VÁM NEMUSÍ VYPLATIŤ, VEĎ ŽIVOTY DETÍ SÚ SNÁĎ TIE NAJCENNEJŠIE A NAJZRANITEĽNEJŠIE!

DOSPELÍ RESP. VODIČI ZODPOVEDAJÚ ZA ICH BEZPEČNOSŤ! DETI NEMUSIA NEDBALOSŤOU DOSPELÝCH DOPLATIŤ NA VLASTNÉ ZDRAVIE, PRETO CHRÁŇTE ICH ŽIVOTY ČO NAJLEPŠIE AKO VIETE !!!


Myslíte si, že uloženie sedačky v proti smeru jazdy je najbezpečnejším riešením pre prevoz malého dieťaťa v aute?Viac informácií k tejto téme vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: www.autoalarmy.sk, Plus 7 dní

Obrázky a kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný
a Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 15847x    hodnotenie: 40/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt