support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Honda Civic TYPE R.

20.Sep.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Tesne pred premiérou na parížskom autosalóne (30.9. – 15.10.2006) Honda zverejnila prvé detaily dlho očakávanej špičkovej verzie modelu Civic s tradičným označením TYPE R, ktorým kompletne zavŕši transformáciu svojho kompaktného modelového radu.

honda_civic_type_r
Ako už výrobca pred časom avizoval, Civic TYPE R konštrukčne vychádza z trojdverového modelu TYPE S, čo znamená že v porovnaní s päťdverovým prevedením má o 20 mm širší rozchod kolies zadnej nápravy.

V prípade TYPE R je však podvozok o 15 mm znížený a výkonu auta je prispôsobená aj charakteristika pruženia. Špičková verzia má v rámci štandardu vyhradené aj osobitné obutie – sedemlúčové osemnástky sú kombinované s pneumatikami rozmeru 225/40 ZR18. V záujme bezprostrednejších reakcií a rýchlejšej odozvy má radenie kratší prevod a tuhšiu charakteristiku.

Aj po vizuálnej stránke ostrý Civic korešponduje s trojdverovým TYPE S, čo potvrdzuje rovnaké plastové lemovanie pod integrovanými nárazníkmi a bočnými prahmi, v rámci exkluzívneho postavenia TYPE R sú však plasty lakované vo farbe karosérie. Individuálny charakter športovca zvýraznila Honda tradičnou mriežkou chladiča, namiesto mimozemsky pôsobiaceho svetelného pásu „civilných“ Civicov. Podobný prístup zvolili dizajnéri aj v prípade zadného osvetlenia, ktorého celistvé prevedenie po celej šírke síce zostalo zachované, pôvodná hýrivá farebnosť strednej časti nad EČV však bola nahradená serióznejším čiernobielym spracovaním.

Stále ešte nie celkom obvyklú „civikovskú“ zadnú odtrhovú hranu, ktorá horizontálne rozdeľuje presklennú plochu dverí batožinového na dve časti, zvýrazňuje v prípade TYPE R pekne zapracovaný decentný spojler, zvyšujúci aerodynamický prítlak na zadnú nápravu.

V interiéri sa najvýkonnejší Civic identifikuje zreteľne tvarovanými sedadlami v podmanivej červeno-čiernej farebnej kombinácii. Typické logo „TYPE R“ sa okrem sedadiel objavuje aj na nerezových lištách zdobiacich prahy dverí. Športový „feeling“ umocňuje veniec volantu z perforovanej kože s červeným prešívaním a hliníková hlavica radiacej páky.

honda_civic_type_r
Srdce Hondy Civic TYPE R – atmosféricky plnený dvojlitrový štvorvalec DOHC s ostrým vysokootáčkovým prejavom je z výkonového hľadiska stále konkurencieschopný, takže pri jeho aktualizácii v rámci generačnej výmeny sa Honda zamerala hlavne na precízne „vybrúsenie“ jeho športového charakteru. Vďaka novému vyvažovaciemu hriadeľu má agregát kultivovanejší chod a s modernou elektronicky ovládanou škrtiacou klapkou dokáže rýchlejšie reagovať na vodičove impulzy.

Maximálny výkon 201 koní zostal prakticky nezmenený (pôvodne 200 k), súčasný motor ho však dosahuje až pri magických otáčkach 8 000/min-1 (pôvodne 7 400/min-1). Pokrokový systém premenlivého časovania a zdvihu ventilov i-VTEC po dosiahnutí 5 200/min-1 zvýši zdvih ventilov a predĺži ich časovanie, čo na prístrojovom paneli indikuje samostatná kontrolka a v tomto režime zotrváva až do maxima 8 000/min-1. Dynamické parametre novej Hondy Civic TYPE R sú prakticky na rovnakej úrovni ako u predchodcu, akcelerácia na 100 km/h trvá 6,6 sekundy a maximálna dosahovaná rýchlosť je 235 km/h. Kratšie sprevodovanie a spontánnejšie reakcie motora však spôsobujú, že novinka je aj napriek vyššej pohotovostnej hmotnosti celkovo živšia a pružnejšia.

Typický predstaviteľ „japonského umenia“ mimoriadnych jazdných výkonov pri dôsledne zachovanom charaktere každodennej využiteľnosti, má teda nového nasledovníka a aj napriek obavám vyplývajúcim z futuristicky ladeného stylingu súčasnej generácie modelu Civic mu nechýba vzrušujúca príťažlivosť, pre ktorú tak milujeme túto kategóriu vozidiel.

Honda Civic Type R:

preview
preview
preview
preview
preview
preview
preview
preview
preview
preview

Článok „Honda Civic Type S“ z 02.09.2006

Honda Civic Type S„Naplní podľa Vás najnovší Civic TYPE R veľké očakávania vyplývajúce z úspechu jeho predchodcu?“


Viac informácií k tejto novinke nájdete v našom online automagazíne. Zoznam článkov tejto značky nájdete tu:

HONDA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: world.honda.com/

Autor textov: Marek Szabados
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 17054x    hodnotenie: 37/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt