support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

AUTOFÓLIE – skvelá pomôcka do vášho auta

AUTOFÓLIE – skvelá pomôcka do vášho auta

11.Mar.2020
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Čo sú to vlastne tie autofólie?

preview
Okenné fólie sú produktom omylu. Nič výnimočné. Mnoho užitočných vecí vzniklo ako vedľajší produkt pri vývoji niečoho iného. Prvé praktické použitie solárnych okenných fólií sa datuje do 60.rokov minulého storočia. V tom čase to s motorizmom neveľmi súviselo. Prvotné určenie bolo na veľké okná bytov, výškových budov a autobusov. Tam mala fólia plniť dve úlohy: spevniť sklo a zabrániť prehrievaniu interiéru. V podstate to isté, kvôli čomu si ju na okná áut lepíme dnes. Boom autofólií nastal až niekedy v polovici 80.rokov. Priekopníkom v tejto oblasti boli americké firmy. Dodnes existujú za veľkou mlákou iba dvaja svetoví výrobcovia tzv. základovej fólie, ktorú si ako polotovar kupujú ostatné firmy, produkujúce solárne a bezpečnostné fólie. Nanášanie jednotlivých farbených a lepiacich vrstiev potom prebieha v jednotlivých firmách v ich vlastnej réžii. Pochopiteľne, každá firma na to má svoju špecifickú technológiu, i keď zrejme príliš veľké rozdiely sa nekonajú, pretože záručné podmienky, napríklad na farebnú stálosť, sú až na malé výnimky rovnaké.

preview
Čo sa týka montáže, tú sme dôkladne popísali a nafotili nižšie v tejto novinke. Len pripomenieme, že aj to, čo môže z pozície pozorovateľa vyzerať jednoducho, sa vám v domácich podmienkach nemusí celkom podariť. O lepení fólií to platí dvojnásobne. Takže aspoň o tom, čomu sa treba vyhnúť. Nikdy sa nepokúšajte ušetriť a kupovať „no name“ fólie v Poľsku, na trhu a podobne. Viacerí z vás poznáte hnusné bledofialové okná, ak je takáto lacná fólia nalepená zopár rokov. Na druhej strane hrozí aj ľahké mechanické poškodenie a zničenie fólie, kvôli nekvalitným materiálom, zvlášť, ak máte malé deti, alebo vozíte v aute rozmernejšie predmety. Zmierte sa s tým, že za kvalitu sa platí. A už vôbec sa nesnažte lepiť si ich svojpomocne. Je veľmi pravdepodobné, že fóliu pri tom zničíte, a doklad o schválení dotyčnej fólie pre premávku si aj tak sami nevyrobíte. Každá odborná firma ako aj naša je totiž povinná vydať vám pri nalepení osvedčenie, ktoré od vás budú policajti pri každej kontrole pýtať. Dôležitým detailom sú aj certifikačné nálepky, umiestnené pod fóliou na každom okne. Kód na nich začína vždy 27 MD XXXX (štvorčíslie je pre každú značku fólie iné).

preview
Pri starších autách býva problém s poškriabanými a inak poškodenými oknami. V niektorých prípadoch radíme to, či ono okno zohnať nové, alebo aspoň lepšie. Nemalo by sa to brať na ľahkú váhu. Škrabance na okne po nalepení fólie opticky krásne vylezú a pokazia celkový vzhľad, aj inak kvalitne odvedenú prácu. O výhodách fólii je možno pre niektorých zbytočné sa tu rozpisovať, ale väčšina čítajúcich si množstvo predností fólií ani neuvedomuje. Intimita, znížená možnosť oslnenia zozadu cez vnútorné spätné zrkadlo, a oproti vákuovému pokovovaniu nesporná prednosť v zosilnení okien, a tým pádom aj reálna ochrana proti rozbitiu okna zlodejom. Nezanedbateľným prínosom je, že plastové i textilné diely interiéru vďaka UV filtru vo fólii starnú podstatne menej a pomalšie. Obrovskou výhodou fólií v porovnaní s pokovovaním je to, že ich vývoj pokračuje a výrobcovia ponúkajú stále dokonalejšie produkty.

REKLAMA: Máš auto s nevýrazným zvukovým prejavom? Pomôže ti v tom systém KUFATEC SOUND BOOSTER V8:

sound booster kufatec v8 cobra tuning


preview
Podobne, ako pri pokovovaní je intenzita zatmavenia priamo úmerná hrúbke fólie, respektíve jej farebným vrstvám. Väčšina výrobcov ponúka priemerne 5 až 7 stupňov zatmavenia, od 5% prestupu svetla (ktoré ale na zadné okno dať nemôžete) po 70% prestupu svetla, čo je ľudským okom neviditeľné zatmavenie. UV filter v kvalitnej fólii zadrží až 98% žiarenia. Aj keď je legislatíva v Európe, aspoň čo sa fólii týka, značne nejednotná, v niekoľkých veciach sa zhoduje. Jednou z nich je neprípustnosť montáže fólií na okná predných dverí. Na vyžiadanie síce montáž vykonáme, pochopiteľne ale bez osvedčenia. Musíte pritom počítať s tým, že riskujete techničák aj so značkami, a na nákupy v Rakúsku rovno zabudnite. Hansi je ostražitý :-D

autofolie volvo s60r cobra tuning

autofolie opel corsa opc cobra tuning

Tak, už ste sa rozhodli? Po nahliadnutí do problematiky by sme vám teraz radi priblížili samotný technický postup montáže, aby aj tí technicky zdatný medzi vami videli, že aplikácia autofólii nie je práca pre „Do it Yourself“ škrečkov, teda domácich kutilov.

Zvedavý na pár reálnych výsledkov? Takto vyzerajú autá s aplikovanými fóliami na oknách:


Autofólie Keetec, 7 ročná záruka na lepidlo, doživotná záruka na vyblednutie!!!


Pre lepšiu orientáciu sme vám tu pripravili zopár referenčných cien montáže autofólií našou firmou:

Popis doplnkuMOC bez DPH
- Škoda Fabia 130,-€ / (auto)
- Škoda Felicia 120,-€ / (auto)
- Škoda Octavia (sedan) 145,-€ / (auto)
- Škoda Octavia (kombi) 160,-€ / (auto)
- Peugeot 206 (3-dverový) 110,-€ / (auto)
- Renault Megane (5-dverový) 130,-€ / (auto)
- Honda Civic (4-dverový) 130,-€ / (auto)
- VW Golf 4 130,-€ / (auto)
- VW Golf 5 130,-€ / (auto)
- VW Passat (limuzína) 145,-€ / (auto)
- BMW 3 E36 (kupé) 120,-€ / (auto)
- VW Bus T4 195,-€ / (auto)
- Mercedes Vito / Viano 195,-€ / (auto)
- Fiat Punto 110,-€ / (auto)
- Peugeot 106 110,-€ / (auto)


Všeobecne sa dajú ceny za montáž autofólii zhrnúť do týchto kategórií:

Popis doplnkuMOC bez DPH
- Nižšia trieda vozidiel (Felicia, Fabia, P-206, atď.) od 110,-€ do 130,-€ / (auto)
- Stredná trieda vozidiel (Octavia, BMW 3, Passat, atď.) od 130,-€ do 140,-€ / (auto)
- Vyššia a luxusná trieda vozidiel (A6, BMW 5, atď.) od 140,-€ do 195,-€ / (auto)
- SUV a úžitkové vozidlá (Vito, BMW X3, Patrol) od 165,-€ vyššie / (auto)


Tu sme vám pripravili jednoduchú ilustráciu funkcie solárnych autofólií:

preview

Naša firma ponúka široký sortiment autofólií od popredných svetových výrobcov ako sú nemecká firma FOLIA TEC a americká firma SDI SUNGARD . Všetky fólie sú vyrábané v závodoch s certifikáciou ISO pod prísnym dohľadom pracovníkov kontroly kvality. Inštaláciu prevádzame aj za celom území Slovenska cez našich autorizovaných partnerov. Všetky autofólie majú patričné schválenia od ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií, ich použitie je teda v plnom súlade s platnými zákonmi Slovenskej republiky. Presné parametre a druhy nami aplikovaných autofólii sa dozviete v u našich predajcov v predajni. Máme pre vás pripravené aj kompletné vzorkovníky fólií.

Nemecká firma Folia Tec napr. má v ponuke až 14 druhov autofólií:

preview

Najznámejšie výhody autofólií:

 • Redukujú ostré slnečné svetlo
 • Zvyšujú pohodlie a koncentráciu vodiča a spolucestujúcich
 • Zabraňujú škodlivému UV žiareniu
 • Znižujú riziko oslnenia
 • Odolávajú oderu a škrabancom
 • Chránia poťahy a celkový interiér auta pred prudkým slnkom
 • Zvyšujú bezpečnosť (väčšia odolnosť okna proti rozbitiu)
 • Predlžujú odolnosť okna proti vlámaní do auta zlodejom
 • Chránia vaše veci v aute pred očami zvedavcov (Hi-Fi, cenné veci atď.)
 • Poskytujú súkromie
 • Zdokonaľujú a vylepšujú celkový vzhľad auta
 • Sú dlhodobo farebne stabilné

Pre lepšiu prehľadnosť sme všeobecné autofólie rozdelili do nasledovných skupín:

Štandardné Autofólie
 • Sú vyrábané z niekoľko kvalitných vrstiev farebných polyestrov
 • Rôzne priepustnosti svetla
 • Blokujú UV žiarenie
Metalizované autofólie
 • Exkluzívne fólie s kovovým, metalickým efektom
 • Vrstvy farebných polyestrov doplňuje metalizovaná vrstva z častíc vybraných kovov
 • Účinne blokujú UV žiarenie a znižujú pôsobenie tepelných slnečných lúčov
Bezpečnostné autofólie
 • Špeciálna technológie viacvrstvových polyesterových fólií
 • Niekoľko, navzájom kolmo na seba laminovaných vrstiev (bežné fólie sú vyrábané iba z jednej silnejšej vrstvy)
 • Zaručujú vyššiu ochranu vozidla a cestujúcich

Krátku ilustráciu funkcie bezpečnostných autofólií sme vám pripravili tu:

preview

A tu si môžete stiahnuť krátku animáciu funkcie bezpečnostných autofólií (formát SWF, flash):

preview
download
[ 1523 KB ]

Tu si stiahnite program od firmy Folia Tec, ktorý pomôže pri výbere správnej fólie pre vaše auto (EXE súbor, inštalácia):

preview
download
[ 895 KB ]

Kompletný katalóg autofólií firmy Folia Tec si môžete stiahnuť tu (PDF dokument):

preview
download
[ 8200 KB ]

Okrem klasických celo-okenných autofólií ponúkame aj možnosť aplikácie solárnych, proti-slnečných pásikov na čelné sklo vášho auta. Vodiči poznajú ten nepríjemný pocit, keď im slnko, najmä v popoludňajších a podvečerných hodinách zasvieti počas jazdy do očí. Tým sa drasticky zníži vaša viditeľnosť dopredu na vozovku. Väčšina moderných áut je síce vybavená sklopnými clonítkami, ktoré sú ale často krát zneužívané na iné účely ako odkladacie políčko na dokumenty, fotografie, okuliare a iné. Tým pádom sa ich pôvodné využitie často krát znemožní. Okrem toho nie sú clonítka pozdĺž celej plochy hornej časti čelného skla, slnko teda preniká pomimo clonítok.

Druhá možnosť ochrany od série sú zafarbené, tónované horné časti čelných okien. Takéto avšak nemá každé auto na okne a i keď, často sú veľmi nedostačujúce. Preto niektorý renomovaný výrobcovia autofólií ponúkajú aj špeciálne, antireflexné pásiky z polyesterovej fólie, ktoré sa lepia z vnútornej strany hore na čelné okno. Tieto sú k dispozícii v rôznych farebných a kvalitatívnych prevedeniach. I tieto pásiky sú schválené an pozemných komunikáciách Slovenska.

Ilustračné obrázky týchto proti-slnečných pásikov na čelné okno auta nájdete tu:Pre lepšiu orientáciu sme vám tu napísali cenu montáže takýchto pásikov našou firmou:

Popis doplnkuMOC bez DPH
- Univerzálny proti-slnečný pásik FOLIA TEC, rôzne farby: 29,-€ / (auto)


Montáž: Lepenie slnečných autofólií - Vojna s Oskarom

Lepenie fólie je časovo dosť náročné (cca 2 až 8 hodín), treba byť dostatočne zručný a hlavne mať nervy zo železa (to pre tých čo si nahovárajú, že zvládnu montáž sami :-D). Vo firme používame fólie rôznych značiek a odtieňov. V nasledujúcich riadkoch vám aspoň približne opíšeme, ako sa lepia fólie na okná auta. Montáž vyžaduje zohranú spoluprácu dvoch ľudí.

Fólie treba lepiť mierne jarovou vodou, ktorú máme vo fľaši s rozprašovačom. Demontované okno, napr. z dverí, si položíme na stôl tak, aby jeho horná časť bola cca 10 cm nad stolom (musí byť naklonené, aby nám mohla odtekať voda). Okno nastriekame a so škrabkou (v ktorej je žiletka) ho očistíme. Znova ho nastriekame a priložíme fóliu tak, aby lepiaca strana bola na okne. Zarežeme napr. ľavú a hornú stranu, posunieme fóliu doprava cca 5 mm a zarežeme pravú stranu. Teraz posunieme fóliu naspäť tak, aby sme mali na obidvoch stranách rovnakú medzeru a vrch tesne pod zaoblením okna. Zarovnáme rohy do oblúku a spodok cca 2 cm pod špinou, ktorá je vytvorená od vonkajšej lišty.

Fóliu rozlepíme v rohu a necháme si ju podržať. Okno nastriekame, utrieme stierkou, nastriekame, stiahneme ochrannú vrstvu z fólie a súčasne striekame na fóliu. Chytíme fóliu na kraji (najlepšie z boku a zospodu) a priložíme na okno. Po vycentrovaní fóliu vystierkujeme gumenou stierkou. Na kartu (mäkšia umelá hmota) dáme dve vrstvy toaletného papiera a od stredu ku krajom vytláčame zvyšnú vodu von. Po vysušení okna (v lete stačí dať okno na pár minút na slnko, v zime teplovzdušnou pištoľou) môžeme okno vsadiť.

Zadné, resp. lepené okná sa pripravujú z vonkajšej strany. Nastriekame okno a fóliu priložíme tak, aby lepiaca časť bola smerom od okna. Pri lepených zadných oknách, ktoré sú väčšinou oblé, vystierkujeme vodorovne stred okna a zarežeme fóliu na bokoch presne, hore a dole necháme cca 1 cm od poslednej gumičky. Natiahneme fóliu po stranách, napr. ľavý horný roh ťaháme smerom hore, až sa nám na bočnej strane vyrovná fólia, a vystierkujeme ju. Pri ostatných rohoch pokračujeme tak isto. Vzniknuté nerovnosti, ktoré sú len hore a dole, ohrievame teplovzdušnou pištoľou, až sa nám fólia vytvaruje podľa okna. Zarežeme fóliu hore, dole a môžeme ju nalepiť. Postup je rovnaký, ako pri bočných oknách.

Po prečítaní tohto textu by ste si mohli fólie možno aj nalepiť. Bohužiaľ, má to jeden háčik. A tým je, že potrebujete certifikát s nálepkami, na ktorých sú kódy. Preto vám odporúčame dať si fólie nalepiť v odbornej firme, ktorá na to certifikát má.

Stručný obrázkový postup montáže autofólií:

Čiastočná demontáž a príprava auta na lepenie:
Samotné lepenie fólie na okná prebieha takto:

1. Zadné okno dôkladne očistíme
2. Vytvarovanú fóliu odlepíme z okna
3. V rohu odlepíme ochrannú fóliu
4. Nastriekané okno vystierkujeme
preview
preview
preview
preview
5. Znovu nastriekame
6. Strhávame ochr.fóliu a súčasne striekame na fóliu
7. Fóliu vystierkujeme a potom ju vykartujeme
8. Vodu vytláčame najprv do bokov potom hore a dole
preview
preview
preview
preview
9. Pri dolnom páse postup opakujeme, prekryté fólie prerežeme na vyhrievaní
10. Strhneme prerezaný pásik fólie a stále striekame
11. Takto si odlepíme spodný pásik
12. Pri spodnom postup opakujeme
preview
preview
preview
preview
13. Fóliu treba nahriať a môžeme nahodiť plasty
preview

Máte skúsenosti a autofóliami? Aké? Hlasujte, nech vieme vašu mienku:


Informácie o autofóliách sa dočítate na našej podstránke:

AUTOFÓLIE


Viac informácií k autofóliám, ich cenám a aplikáciam vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 190618x    hodnotenie: 355/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt