support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Slovenské centrum dizajnu vás pozýva na vernisáž výstavy Autoboom SK

Slovenské centrum dizajnu vás pozýva na vernisáž výstavy Autoboom SK

17.Jun.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Miesto: design factory, Bottova 2, Bratislava
Termín: 23. 6. – 16. 7. 2006
Výstava: Autoboom SK Ateliér transport dizajn VŠVU – študenti a pedagóg Štefan Klein
Hlavný organizátor: Slovenské centrum dizajnu
Spoluorganizátor: Vysoká škola výtvarných umení Bratislava
Odborný garant: Združenie automobilového priemyslu SR

Slovenské centrum dizajnu pozýva na vernisáž výstavy Autoboom SK dňa 23. 6. 200 o 18, 00 v design factory, Bottova 2, Bratislava

Výstavu Autoboom SK Bratislava organizuje Slovenské centrum dizajnu v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave a design factory Bratislava.

autoboom
Cieľom podujatia je prezentovať odbornej i širokej verejnosti možnosti vzdelávania mladých dizajnérov na Slovensku a výsledky práce ateliéru transport dizajnu VŠVU.

Okrem študentských projektov predstaví výstava projekty a návrhy Štefana Kleina, ktoré sa dostali do sériovej výroby slovenských aj zahraničných firiem. Dizajnér predstaví prvýkrát na Slovensku aj svoj futuristický projekt aeromobilu, ktorému sa venuje už vyše 15 rokov.

Ateliér je svojou špecializáciou jedinečný v strednej Európe, dosahuje vynikajúce výsledky aj vďaka dlhodobej spolupráci s významnými zahraničnými automobilkami (Volkswagen, Audi, Ford, BMW).

Študenti ateliéru sú úspešní v medzinárodných súťažiach a mnohí absolventi v súčasnosti pracujú v dizajnérskych a vývojových oddeleniach rôznych automobiliek v Európe (Audi, Volkswagen, Škoda, Ford. Vedúci ateliéru transport dizajnu Štefan Klein je úspešný pedagóg a renomovaný dizajnér, ktorý dlhodobo spolupracuje s výrobcami transportných zariadení na Slovensku aj v zahraničí.

Od roku 1993 vedie oddelenie transport dizajnu na VŠVU, v súčasnosti je prorektorom pre vedu a výskum na VŠVU.

Kurátori výstavy:
PhDr. Zdeno Kolesár, Mgr. Katarína Hubová, Michal Jaško

SPRIEVODNÉ PODUJATIA VÝSTAVY


- seminár na tému Transport dizajn
- vzdelávanie a prax.

autoboom
Významní zahraniční hostia prof. Othmar Wickenheiser, prorektor mníchovskej Fachhochschule a Nico Vidakovic, vedúci dizajnér Ford Interier, ako aj renomovaní odborníci doc. Štefan Klein, prorektor a vedúci ateliéru transport dizajnu VŠVU a Ing. Jozej Uhrík - prezident Združenia automobilového priemyslu - budú informovať o možnostiach výučby, vývoji a perspektívach automobilového dizajnu u nás a v zahraničí.

V rámci seminára sa uskutoční kolokvium absolventov ateliéru transport dizajnu VŠVU, ktorí pôsobia v automobilkách doma a v zahraničí.

Seminár sa uskutoční dňa 23. 6. 2006 v Národnom osvetovom centre, Nám. SNP 12, Bratislava, od 9.00 – 14.00 hod. Účasť na akcii treba dohlásiť do 20. 6. 2006 na tel. 02/52931523., 0902/191033. michlikova@sdc.sk

- prednáška s besedou na tému História automobilového dizajnu na Slovensku, predovšetkým vývojového pracoviska v BAZ - za účasti Ivana Schustera z Múzea dopravy v Bratislave a dizajnéra Milana Bíroša.

Prednáška bude v priestoroch design factory, Bottova 2, Bratislava, 29. 6. 2006 o 15.00 hod. Vstup je voľný


Partner výstavy:
Audi

Podujatie mediálne podporujú
www.tuning.sk
Motomagazín, Stop Magazín, Dopravné noviny, www.autovia.sk,
Auto–Moto, špecializovaná príloha SME, SITA


ATELIÉR TRANSPORT DIZAJN, VYSOKÁ ŠKOLA VÝTVARNÝCH UMENÍ BRATISLAVA


autoboom
Ateliér transport dizajn je jedným z troch ateliérov Katedry priemyselného dizajnu. Na pôde Vysokej školy výtvarných umení medzi disciplínami voľného umenia umožňuje tento špecializovaný ateliér osobitú výmenu inšpirácií, konfrontáciu a iné pohľady. Od založenia ateliéru v roku 1992 poznamenalo jeho vývoj niekoľko výrazných zmien. Zásadne sa zmenila predovšetkým spoločenská situácia. Ateliér, prvotne koncipovaný ako stredisko výučby odborníkov pre mnohých výrobcov transportnej techniky v celom Česko-Slovensku, sa po rozpade republiky musel konfrontovať s novými podmienkami. Počas nasledujúcich rokov sa podniky začali vytrácať zo scény a dnes na Slovensku neexistuje takmer nijaký pôvodný výrobca mobilnej techniky. Ateliér sa musel otvoriť európskemu prostrediu. Nasledujúci vývoj potvrdil správnosť tohto rozhodnutia.

Podobu ateliéru a vzdelávací proces významne ovplyvnila kooperácia s firmou Volkswagen, ktorá prepojila školu s praxou. Pozitívny význam mali predovšetkým mnohé impulzy prichádzajúce priamo z profesionálneho prostredia a uplatňujúce sa v činnosti ateliéru: transfer nových technológií využívaných vo vývoji, prepojenosť s dizajnérskym oddelením koncernu Volkswagen – škola integrovala do vzdelávacieho procesu ľudí z praxe, ktorí pracovali ako hosťujúci profesori a zvyšovali úroveň vzdelávacieho procesu – , možnosti stáží študentov v kooperujúcich firmách a pod.

autoboom
Z prvej spolupráce so svetovým výrobcom vyplynuli ďalšie kooperácie (napr. s firmami Ford, BMW), ktoré urýchľovali vývoj ateliéru. Ateliér čerpal skúsenosti najmä z profesionálne budovanej metodológie dizajnérskeho vývoja vo firmách a zadefinovaného postavenia dizajnéra vo firme. V nasledujúcom období sa stala prioritná orientácia na nové technológie. Témy ateliérových úloh sa preto zamerali na ich využívanie. Technológie, ako sú digitalizácia a animácia, práca s CNC, 3D skenovanie, sa stali bežným nástrojom ateliérovej práce. V súčasnosti sa v činnosti ateliéru striedajú témy experimentálneho charakteru zamerané na domáce prostredie (aj na spoluprácu s inými katedrami VŠVU), ako boli napr. Lifestyle, Science fiction, Socha – auto, s témami naviazanými na konkrétnych výrobcov. Dobré výsledky priniesli projekty Audi či Ford Transit (riešenie interiéru pre Ford).

K osobnostiam dôležitým pre rozvoj ateliéru patria šéfdizajnéri firmy BMW Chris Bangle a Chris Bird, ale aj držiteľ titulu honoris causa VŠVU Hartmut Warkuss, bývalý šéfdizajnér koncernu VW. Ku kľúčovým odborníkom patrí Niko Vidakovic, v súčasnosti zodpovedný za interiéry automobilov Ford, ktorý už desať rokov aktívne spolupracuje s VŠVU. Zmeny používaných technológií a zvyšovanie profesionálnej úrovne sa už odrážajú aj v súčasnej praxi.

Na scéne sa objavujú malí výrobcovia s vysoko sofistikovanými produktmi a otvárajú sa možnosti na uplatnenie vzdelaných dizajnérov (automobil Attack, výrobcovia lietadiel). Zásadne sa mení aj situácia v Európskej únii vo vzťahu k regiónu a dostupnosti trhu práce. Už dnes viacerí absolventi ateliéru transport dizajnu VŠVU pracujú vo vývojových oddeleniach renomovaných automobilových firiem.

Doc. Ing. Štefan Klein, akad. soch.:
Narodený 1959 v Nitre
1978 – 1983 SVŠT Strojnícka fakulta Bratislava
1984 – 1990 VŠVU, katedra dizajnu Bratislava (doc. Schotter, doc. Paliatka)
1992 – 1993 postgraduálne štúdium Ecole des Beaux Arts Saint Etienne
1993 – do súčasnosti Vedúci Ateliéru transport dizajn VŠVU Bratislava
1993 Projekt spolupráce ERBA Saint Etienne – Bratislava
1995 vedúci Projektu Volkswagen
1996 vedúci Projektu AUDI
1997 habilitácia VŠVU
1998 – do súčasnosti prorektor pre vedu a výskum na VŠVU
1998 Projekt BUS (Glasgow – Bratislava)
2000 člen spoločnej odbornej komisie pre doktorandské štúdium
2000 – do súčasnosti hosťujúci profesor na Mackintosh Glasgow School of Art and Design
2001 člen jury celosvetovej súťaže Taiwan Bicycle Industry R&D Center


Moped I. ZMV Kollárovo
Hooper ZMV Kollárovo
UL Cycle (projekt ultraľahkého motocykla – prototyp
Golf car, sériová výroba, Melex, Poľsko 1995
Aeromobil I , prototyp lietajúceho auta
ZOXY ultraľahký elektrický motocykel, prototyp 1994
Rušeň R 775 , funkčný prototyp, Martinská mechatronická, a. s., Martin1996, Národná cena za dizajn 1997
Rušeň R 772 , funkčný prototyp, Martinská mechatronická, a. s., Martin 1997 – 98
LEA, funkčný prototyp elektromobilu, ľahký elektrický automobil WUSAM, a.s. Zvolen 1998
Ducar , malý úžitkový automobil, DMD Holding Dubnica 1997
Aeromobil II. , prototyp lietajúceho auta
Kombajn, prototyp WUSAM Zvolen
MPS 70 (projekt zemného stroja)
sanitka – prototyp, TAZ Trnava, 1993
valník – prototyp, TAZ Trnava, 1994
terénny automobil (interiér), VAB Bánovce, 1994
Menzi Muck typ 71, Kráčajúci bager, Švajčiarsko, 1999/2001
Ecorider, sériová výroba CSM Tisovec, 2001
Slovbus, prototyp, Volvo, 2003/4

Priemyselné vzory
Univerzálny pracovný stroj UPS 112 , projekt zemného stroja, Wusam, a. s., Zvolen, CSM Tisovec a. s. 2000
Rýpadlo-nakladač MPS 70
Vysokozdvižný vozík akumulátorový, WUSAM Zvolen
Vysokozdvižný vozík motorový, WUSAM Zvolen
Minirýpadlo MRP 12

ocenenia
Národná cena za dizajn ´97 – motorový rušeň R 755 (spolupráca s I. Čobejom)
Baničova cena (Úrad pre patenty a vynálezy) – LEA, ľahký elektrický automobil, 1999

autoboom
Združenie automobilového priemyslu SR je dobrovoľné záujmové združenie výrobcov, dovozcov, predajcov a účelových organizácií v oblasti automobilového priemyslu, ktorí sa zaoberajú výskumom, vývojom a predajom motorových vozidiel a ich príslušenstva, projekciou a výrobou náradia a účelových zariadení pre automobilový priemysel, dovozom motorových vozidiel a ich komponentov a obchodom s touto komoditou, prípravou vysokoškolsky vzdelaných odborníkov pre automobilový priemysel.

Aktivity združenia sú cielené na rozvoj automobilového a dodávateľského priemyslu v SR a jeho prezentácia doma i v zahraničí, rozvoj a skvalitnenie vozidlového parku SR, harmonizácia národnej a legislatívy s európskou v automobilovej oblasti, zvyšovanie kvalitatívnej úrovne výrobkov slovenského automobilového priemyslu, zapojenie slovenského dodávateľského priemyslu do európskych a svetových dodávateľských sietí, rozvoj kontaktov s automobilovým priemyslom a jeho združeniami v zahraničí, zapojenie sa do aktivít medzinárodnej organizácie výrobcov automobilov OICA a organizovanie výstav, kongresov a školení.Pozvánky AUTOBOOM SK v podobe obrázkov:

preview
previewPozvánka AUTOBOOM SK (formát PDF):


preview
download
[ 310 kb ]

Kontakt:
Slovenské centrum dizajnu
Jakubovo nám. 12, P. O. Box 131, 814 99 Bratislava
RNDr. Margita Michlíková, 02/52931523, 0902/191033, e-mail:michlikova@sdc.sk
www.sdc.sk

Čo poviete na vernisáž výstavy AUTOBOOM SK? Prosím, hlasujte:


Viac informácií k tejto akcii vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: RNDr. Margita Michlíková
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 17483x    hodnotenie: 96/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt