support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Seidl Tuning Audi A4 Avant logo

Elektrická vízia blízkej budúcnosti na dosah ruky – Audi R-Zero Concept !

03.Jul.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Automobilový priemysel sa vyvíja takým tempom, že slovné spojenie „je to nemožné” už nie je platné. Dizajnéri a vývojári najrôznejších automobiliek a ich štúdií sa neustále podieľajú na procese návrhu a výroby tých, niekedy až extrémnych modelov áut. Využívajú pritom svoje poznatky z oblasti motorizmu ako aj zo sveta technológií. Vďaka tomu „pod ich rukami“ vznikajú všemožné variácie automobilov, nad ktorými sa neraz zastaví dych nejednému obdivovateľovi. Či je to napríklad spojenie čara z rokov 70-tych a technológií nového milénia v podobe Dodge Challenger Concept alebo spojenie starej školy, novodobého dizajnu a enormného výkonu v podobe dnešnej novinky. Tak ako v živote, tak aj tu platí, že všetko má svoje hranice, avšak kým sa bude ľudstvo vyvíjať, tak sa budú hranice možností automobilového inžinierstva posúvať stále vyššie.

AUDI S VEĽKÝM „A“


Štyri kruhy v znaku, to je symbol populárnej automobilky Audi. Jej autá brázdia cesty už od roku 1909, kedy sa o vznik tejto automobilky pričinil pán August Horch. Tieto autá boli, sú aj budú symbolom luxusu, „športovosti“ a dizajnérskeho umenia. Tieto autá sa už od prvopočiatku ich existencie vyrábali s precíznosťou a dbaním na detaily. Na vtedajšiu dobu to boli autá, ktoré v sebe zahrňovali všetko, ba aj viac, čo bežný občan a majiteľ mohol žiadať a potrebovať.

Inak to nie je ani dnes, keď sú „Audiny“ symbolom najvyššej automobilovej triedy. Ich veľké „lode“ sa dnes stali populárnymi nielen u majetnejšej časti obyvateľstva, ale aj u priaznivcov „športového luxusu“.

V dnešnej dobe už každá automobilka uvažuje o svojom „nástupcovi“, alebo ináč povedané o svojom prezentačnom koncepte. Sú to dizajnové skvosty na štyroch kolesách, ktoré sú doslova preplnené technologickými vymoženosťami a predstavujú tak vyspelosť tej danej automobilky. Bolo by zvláštne, keby tak populárna a známa automobilka ako Audi nemyslela na tento krok. Píše sa rok 2006 a s ním prichádza najnovší koncept z dielne Audi s názvom Audi R-Zero Concept. Predstavme si túto „parádu“.

CONCEPT V PODOBE AUDI R-ZERO


Audi R Zero Concept
Slová ako Audi TT, Bugatti Veyron majú spoločné mnoho. Okrem toho, že sú symbolmi krásy, sily a bezpečnosti, majú spoločné ešte jedno a to R-Zero Concept. Presne tak, tento koncept by sa dal charakterizovať aj týmito dvoma slovami. Keď vravím aj, tak to myslím vážne, lebo okrem tých dvoch slov sem patrí aj pojem „batéria“. Áno, dobre ste počuli, ale poďme pekne pomaly a od začiatku.

Niet pochýb o tom, že Audi R-Zero Concept je dizajnový klenot. A nie je to len všetko o tom, čo sa dizajnu týka. Jedná sa o dvojmiestny superšportiak, ktorý na seba zvonku berie črty tak populárneho „TéTečka“ a po performance stránke sa podobá práve Bugatti Veyron. Čo je však prekvapujúce je fakt, že táto „Audina“ nie je poháňaná klasickým spôsobom na aký sme zvyknutí, čiže naftou alebo benzínom, ale zdrojom jej pohybu je elektrická energia. Kombinácia „Veyron a elektrika“ je až neuveriteľne nemožná, ale...

Hneď na prvý pohľad je jasné, že dizajn nového konceptu sa až náramne podobá na model TT. Nie je to klamlivé zistenie, ale fakt. Celá karoséria pritom vzbudzuje dojem, že je to jeden veľký kus, resp. celok.

Jej krivky sú zosúladené tak, že sa dá pokojne povedať, že ide o „čisté línie“. Taktiež významným prvkom v rámci karosérie je aj to, že na nej nenájdeme ani jeden hranatý prechod. Všetko je dokonale oblé, čo sa v dnešnej dobe až tak často nevidí. Krásnym príkladom je predná časť auta a blatníky.

Fotogaléria Audi R-Zero Concept:Audi R Zero Concept
Charakteristickým znakom prednej časti je jej predná mrežovitá maska, lemovaná chrómovým rámom na ktorej sa hrdo týči znak Audi. Nedá sa nevšimnúť si predné svetlomety, ktorých dominantou je LED technológia a samozrejme ich dizajn. Sú rozdelené na tri samostatné časti, z ktorej každá má svoj účel. V spojení s líniami prednej časti vytvárajú jeden celok, ktorý pôsobí na pozorovateľa pokojným, ale zároveň extrémne dravým dojmom.

Ani stredová časť neostala len tak „na ocot“. Bola navrhnutá s precíznosťou a dbaním na „čisté línie“. Reč je konkrétne o dverách, ktoré tvoria jeden celok so zvyškom karosérie. Príjemným dizajnovým prvkom je aj to, že kľučka na otváranie dverí sa nenachádza na mieste, na aké sme zvyknutí, ale je umiestnená na ľavom okraji dverí (z vodičovej strany) v podobe chrómovej úchytky.

Zadná časť tohto skvostu je dizajnérskou lahôdkou. Je presne taká, akú poznáme z TT-čka, čiže od strechy ťahaná smerom dolu, až na koniec auta. Niečo ako tvar slzy. Je to ozaj lahôdka pre oči. Čo je však zaujímavé, je vzhľad zadného nárazníka spolu s kufrom.

Vyzerá takmer úplne rovnako, ako predná časť, t.j. „maska“, svetlomety, línie na karosérií, s tým rozdielom, že zadné svetlá majú červené číre sklo, ale taktiež pracujú na báze vysoko svietivých LED diód. Nad zadným sklom ešte dominuje tretie brzdové svetlo, taktiež obohatené o LED diódy. Prekvapujúcim faktom je to, že spod zadného nárazníka nevykukujú žiadne koncovky výfukov. Prečo? To si objasníme o pár riadkov nižšie. Táto zadná časť pritom zdôrazňuje, koľko úsilia museli vynaložiť dizajnéri automobilky Audi, aby navrhli a vyrobili takýto dizajnérsky kúsok.

Audi R Zero Concept
Celú túto dizajnérsku púť zakončujú obrovské 5-široko-lúčové disky obuté do nízkoprofilových pneumatík značky Michelin. Spoza nich vykukujú veľké, vzduchom chladené kotúčové brzdy s načerveno maľovanými strmeňmi.

Avšak čo okrem skvostného dizajnu je také „nové“ a zaujímavé na tomto koncepte? Je to spôsob jeho pohonu. Pri takýchto „dravcoch“ sme zvyknutí na poriadne silné motory s obrovským výkonom. Ale stále ako pohonná látka slúži benzín alebo nafta. Čo takto priniesť niečo nové, rovnako, ba aj viac výkonné, ale šetriace životné prostredie? Presne o tom je toto Audi R-Zero Concept. Jeho hnacie ústrojenstvo tvorí elektrická energia. Konkrétnejšie, poháňajú ho batérie s napätím 800 voltov typu Lithium-Ion, známe z mobilných a iných minizariadení :-). V aute sú tieto batérie umiestnené v strede a dokopy vážia 1200 kg a poháňajú tak 4 motory (pre každé koleso zvlášť). Pritom si vezmite, že na 1 kg batérie pripadá výkon 450 wattov. Skúste si to vyrátať a až potom zistíte tú silu.

Na tom, že auto je poháňané batériami, by až také zvláštne nebolo nič. Ale povedzme si teraz niečo o výkone tohto konceptu. Výkon motorov sa vyšplhal na neuveriteľných 1091 konských síl pri 12 900 ot./minútu!!!

Je to dokonca viac, ako má Bugatti Veyron, ale na rozdiel od R-Zero má Veyron benzínový motor 16-válec s výkonom 1001 koní. Stále majte na pamäti, že ide o „elektrický pohon“. Z nuly na „stovku“ zrýchli za menej ako 3 sekundy a „maximálka“ sa zastaví približne na hodnote 460 km/h (286 mp/h)!!! Skúste sa teraz vyjadriť :-).

Tento koncept je bezpochyby najrevolučnejším vozidlom, čo sa týka motorovej stránky. Ak sa bude uvažovať o jeho výrobe, je sa naozaj na čo tešiť.

Video-animácia budúcnosti konceptu Audi R-Zero:

preview
download
[ 8,9 MB ]


Wallpaper s námetom Audi R-Zero Concept:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Čo vravíte na nový elektro-koncept Audi R-Zero Concept? Prosím, hlasujte:Pre viac informácií o tomto projekte si môžete pozrieť aj túto stránku:

AUDI R ZEROViac informácií k možným úpravám áut značky Audi vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

Audi tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 21376x    hodnotenie: 32/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt