support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Audi Q7 V12 TDI.

27.Sep.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

audi_q7_v12_tdi
Automobilka Audi neúnavne rozširuje paletu pohonných jednotiek pre model Q7 a najnovším prírastkom si okrem náskoku pred konkurenciou zabezpečí aj jeden svetový primát. Pod kapotou prémiového SUV sa totiž objaví vidlicový dvanásťvalec TDI o objeme šesť litrov, ktorý sa tak stane prvým vznetovým motorom V12 v kategórii sériových osobných automobilov.

Pri vývoji motora V12 TDI v Audi dokonale zužitkovali skúsenosti z motoristického športu, konkrétne z úspešného pôsobenia vo vytrvalostných pretekoch, kde pre značku doslova zbiera vavríny pretekový prototyp Audi R10 TDI. V porovnaní so svojím pretekovým vzorom má sériový agregát uhol rozovretia valcov 60 °, namiesto 90°-ej konštrukcie špeciálu a vyšší zdvihový objem 5 934 cm3 (R10 TDI - 5,5 litr.).

Nasadenie turbodiesela V12 v rámci modelového radu Q7 bolo podmienené predovšetkým jeho konštrukčnými rozmermi. Motor V12 TDI je aj z tohto dôvodu mimoriadne kompaktný a s celkovou dĺžkou 684 mm je len o 166 mm dlhší ako 4,2-litrový vidlicový osemvalec TDI, ktorý sa montuje do modelu A8.audi_q7_v12_tdi
Ultra moderný charakter motora V12 TDI potvrdzuje aplikácia najnovšej generácie vstrekovacieho systému Common-rail od spoločnosti Bosch, s dvojicou vysokotlakových čerpadiel, ktoré prostredníctvom zberného potrubia dokážu priviesť naftu k piezo vstrekovačom pod tlakom neuveriteľných 2 000 barov! Pokrokovú technológiu prípravy palivovej zmesi dopĺňa dvojica turbodúchadiel s variabilnou geometriou, ktoré s hodnotou pretlaku 2,6 barov zabezpečujú motoru adekvátny prísun kyslíka.

Agregát V12 TDI dosahuje litrový výkon 62 kW (84,3 k), čo ho v rámci súčasnej naftovej konkurenciu radí k absolútnej špičke. Ak ste to medzitým stihli prepočítať, viete už že Audi má päťsto koňový nafťák! Pri objeme 5 934 cm3 je totiž celkový výkon motora 368 kW, čiže 500 k. Skutočnou „peckou“ je však až hodnota maximálneho krútiaceho momentu. V rozmedzí otáčok 1 750/min-1 až 3 000/min-1 šesťlitrový turbodiesel generuje kolosálnych 1 000 Nm! Neľahkú úlohu, prenášať gigantický krútiaci moment na hriadele permanentného pohonu všetkých štyroch kolies Quattro, zverili konštruktéri šesťstupňovému automatu tiptronic.
Robustné SUV Audi Q7 s motorom V12 TDI spotrebuje priemerne 11,9 litra nafty a na rýchlosť 100 km/h sa rozbehne s ľahkosťou atléta – za 5,5 sekundy. Pravdepodobne nikoho neprekvapí, že maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaná na hodnotu 250 km/h, mňa však už teraz zaujíma čo toto Mega TDI dokáže, ak mu niektorý z renomovaných tunerov „povolí uzdu“ :)

Audi Q7 V12 TDI:

preview
preview
preview
preview
preview
preview
preview

Článok „Audi R10 TDI“ z 23.04.2006

audi_r10_tdi_power„Bude podľa Vás dvanásťvalcový turbodiesel tromfovým esom Audi v boji s konkurenciou?“


Viac informácií k tejto novinke vám radi poskytneme. Zoznam článkov tejto značky nájdete tu:

AUDI tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: AUDI.com

Autor textov: Marek Szabados
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 10225x    hodnotenie: 32/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt