support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Tuning Magazine 04/2009 - nové číslo už v predaji

Tuning Magazine 04/2009 - nové číslo už v predaji

03.Apr.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Tuning Magazine 04/2009, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Tentokrát si vaše oči zahľadia do jednej z replík Audi Sport Quattro S1 Pikes Peak. V časopise nájdete aj Honda S2000 VeilSide, BMW 330CD, Škoda 130, alebo Corvette Z06R GT3. Samozrejme v časopise nesmú chýbať aj úpravy iných áut.

Časopis plný nadupaných mašín! Vyšlo 27.03.2009.Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

Produkty od belgického CARZONE SPECIALS na model Opel Astra H
preview

REPLIKA - AUDI S1 PIKES PEAK


Text: Karel Zelený – Foto: Pavel Novák

V histórii motoršportu existuje niekoľko pojmov, ktoré len po samotnom vyslovení spôsobujú zvláštne mrazenie na tele. Medzi inými sú to určite „Group B“ a „Pikes Peak“. Pridajte k tomu názov „Audi Sport Quattro S1“, ďalej mená ako Michelle Mouton, Bobby Unser, Walter Röhrl a výsledkom je kokteil plný úspechu a adrenalínu, ktorého účinky na fanúšikov rally a motoršportu sú dodnes nedostihnuteľné.

audi quattro s1 pikes peak


Audi, rally špeciály, jazdci a jedna hora v Amerike

Táto téma by stačila na ďalší samostatný článok, takže teraz len v skratke: potom, čo sa Audi z propagačných dôvodov rozhodlo vstúpiť do sveta rally, vzniklo i niekoľko evolúcií pôvodného Audi Quattro. Na začiatku 80. rokov verzie A1 a A2, v roku 1984 potom Sport Quattro a na sklonku toho istého roku svetlo sveta uzrela i verzia Sport Quattro S1. Meno Michelle Mouton je s Audi nerozlučne spojené asi hlavne vďaka Rally Sanremo, ktorú v roku 1981 zakončila celkovým víťazstvom a stala sa tak prvou ženou, ktorá vyhrala pretek MS. V nasledujúcej sezóne vyhrala celkom tri preteky seriálu majstrovstiev sveta, napriek tomu jej titul tesne unikol a putoval k Walterovi Röhrlovi, ktorý vtedy ešte pilotoval závodný Opel Ascona 400. Tejto žene patria i ďalšie úspechy a to práve na hore Pikes Peak, kde sa v roku 1984 umiestnila ako druhá v divízii Open Wheel a o rok neskôr ju celú vyhrala s časom 11:25,39. V ďalšom roku, teda 1986, sa na tejto hore za volantom Audi Sport Quattro S1 predstavil jazdec z legendárnej pretekárskej rodiny, Bobby Unser, ktorý s časom 11:09,22 priviedol Audi opäť prvým miestom na stupňe víťazov. Tretie víťazstvo v rade zariadila pre automobilku z Ingolstadtu ďalšia legenda motoristických športových disciplín, nemecký pretekár Walter Röhrl, ktorý medzitým presedlal od Opelu cez Lanciu práve k Audi. Svoj výkon zavŕšil časom 10:47,85 a vozidlo, ktoré vtedy riadil, disponovalo päťvalcovým, turbodúchadlom preplňovaným motorom o objeme 2110 ccm, ktorého výkon dosahoval 598k a hodnota krútiaceho momentu bola 590Nm.

audi quattro s1 pikes peak


Pikes Peak International Hill Climb

Pokiaľ by sa predsa len našiel niekto, komu meno Pikes Peak stále znie cudzo, tak je to hora na severoamerickom kontinentu, nachádzajúca sa v pohorí Rocky Mountains v štáte Colorado, neďaleko mesta Colorado Springs. História pretekov do vrchu tu siaha až na začiatok 20. storočia, kedy v roku 1915 Spencer Penrose prebudoval pôvodný chodník k vrcholu na Pikes Peak Highway a z dôvodov propagácie svojho mesta a novej cesty na vrchol hory Pikes Peak sa rozhodol na nej uskutočniť automobilové preteky, pričom prvý ročník prebehol už v roku 1916. Celá pretekárska trať je dlhá necelých 20 kilometrov a obsahuje 156 zákrut. Prevýšenie je 1439 metrov a najstaršia pretekárska divízia je už spomínaná divízia Open Wheel, v ktorej neskôr štartovali i vozidlá Audi Sport Quattro. Mimochodom, držiteľom rekordu (z roku 1994) v tejto divízii je ďalší z rodu Unserov, Robby – avšak tentokrát s iným vozidlom než Audi, za to však s časom 10:05,85. A pokiaľ by sa stále ešte našiel niekto, kto nechápe, o čom je tu celú dobu reč, nech si na internete nájde, mimochodom niekoľkými cenami ovenčený, krátky film z roku 1989, ktorého hlavným hrdinom je Ari Vatanen za volantom vozidla Peugeot 405 T16 GR – názov filmu je jednoduchý: „Climb Dance“.

audi quattro s1 pikes peak


Ola Johansson a jeho replika

Tak úvod máme za sebou a môžeme sa rovno pozrieť na to, čo stvoril vo svojej dielni Ola Johansson. To, že sa u neho jedná o syndróm totálnej závislosti na motoršporte asi netreba pripomínať, pretože z fotografií jeho vozidla je to jasne vidieť. Okrem toho, že sa vo chvíľkach voľna venuje tuningu, stíha navyše byť i členom amatérskeho pretekárskeho týmu a keď už mu žiadny voľný čas nezostáva a musí do pracovného procesu, tak sa vydá smerom k bránam firmy Koenigsegg, kde dostal miesto potom, čo sa na jednej výstave stretol pri svojom výtvore s majiteľom tejto preslávenej firmy. Začiatok jeho snaženia sa datuje do roku 2002, kedy sa rozhodol, že svoje doterajšie Audi GT s pohonom predných kolies prebuduje po vzore skutočného pretekárskeho špeciálu. Pretože sa rozhodol pre repliku Audi Sport Quattro S1, mal na výber dve možnosti – „klasickú“ žlto-bielu verziu alebo verziu pre Pikes Peak. Nakoniec padla voľba na vzácnejšie bojové farby, v ktorých môžete vozidlo vidieť teraz i vy…ale to predbieham, pretože než mohol auto polepiť, musel ho najskôr odpovedajúcim spôsobom upraviť.

audi quattro s1 pikes peak


Potom, čo teda jeho Audi zašlo naposledy v živote do garáže ako GT, vzal Ola do ruky flexku a začal rezať presne podľa vopred stanoveného plánu. Prvé na rane boli samozrejme blatníky a prahy, ďalšie zárezy si vyslúžila kapota a niečo málo kovového odpadu sa našlo tu a tam i vpredu a vzadu na aute. Každý vie, že niečo rozobrať nie je problém, ale dať to následne zase dohromady, to už vyžaduje istú manuálnu zručnosť. V prípade tohto auta sa však do hry dostal ďalší faktor a to výroba nových dielov podľa vlastných nákresov. Štúdium závodných originálov sa nakoniec vyplatilo a Ola sa pustil do ohýbania plechu a zvárania, čo nakoniec vyústilo do perfektnej kópie originálov od Audi. Navyše, okrem predného a zadného spojleru/krídla, nie je na karosérii žiadny iný materiál než plech. V tejto chvíli bola hotová hrubá úprava a začala fáza prípravy na lak, čo nebola tiež žiadna prechádzka ružovým sadom. Nakoniec ale všetko dopadlo podľa predstáv a po x hodinách, zhruba koncom roka 2003, mohol Ola prejsť na ďalšiu fázu – motor. Vo vtedajšej verzii sa jednalo o preplňovaný desaťventil, ale toho si všímať nebudeme a prejdeme rovno k realite dnešných dní, čo je upravená pohonná jednotka z Audi RS2. Motor prešiel najskôr kompletnou GO, i tak Ola nebol úplne spokojný, takže sa rozhodol pre nové turbo, na zákazku vyrobené zvody, iný medzichladič a pretože má rád i lesk kovu, vypulíroval všetky možné diely tak, že mnohé zrkadlá by pukli závisťou. Ale i tak sa na celkovom naladení motora podieľala i firma MG Engineering. Rovnako profesionálne, ako sa venoval karosérii a motoru, pristupoval i k úprave interiéru vozidla. Samozrejmosťou je inštalovaný bezpečnostný rám a športové sedačky. Tie však rovno v počte 4 kusy. Z pôvodnej palubnej dosky zostali maximálne obrysy a i nápis Coupé GT musel ustúpiť nápisu quattro. Namiesto originálnych palubných prístrojov sa do kapličky sťahovali budíky VDO a na stredový panel len tie najpotrebnejšie ovládače. Interiér teda vyzerá síce veľmi sparťansky, ale plní 100% svoju funkciu a o to ide predovšetkým.

audi quattro s1 pikes peak


Keď bolo všetko hotové, zostalo už len vybrať kolesá, pneumatiky a polepy – na začiatku Ola obúval kolesá Borbet 9x16“ vpredu a 10x16“ vzadu, ale dnes už sa na aute pýšia ráfiky veľkosti 10x18“, samozrejme obuté do cestných slikov Michelin. No a polepy? Tak to je úplne jasné a ako som sa zmienil na začiatku, Audi S1 Pikes Peak tu bolo vzorom. Ola proste chce mať auto vo víťazných farbách a tri za sebou idúcich víťazstiev Audi v 80. rokoch na tejto hore boli tým najsilnejším argumentom pre zvolenie terajšieho designu jeho vozidla.

Replika Audi Sport Quattro S1 - technické údaje:

Karoséria štormiestne kupé, motor vpredu, pohon 4x4

Styling kompletná prestavba pôvodného Audi GT v štýle pretekárskeho špeciálu pre rally skupiny B, farebný design Audi S1 Pikes Peak

Interiér – sedačky Sparco Pro2000 vpredu i vzadu, ukotvenie sedačiek vlastnej výroby, upravená prístrojová doska, prístroje VDO, prepracovaný stredový panel, hliníkové prvky, volant Sparco

Motor
Počet valcov: 5/R, 4 ventily na valec, preplňovanie turbodúchalom
Rozvod: DOHC
Zdvihový objem: 2,2 l
Vŕtanie/zdvih: 81x86,40 mm
Najvyšší výkon: pôvodne 315 k pri 6500 ot/min (po úpravách cca 385 k)
Krútiaci moment: pôvodne 410 Nm pri 3000ot/min (po úpravách cca 490 Nm)
Kompresný pomer: 9 : 1
Príprava zmesi: vstrekovanie

Motor Tuning:
optimalizácia MG Engineering, väčšie turbo, upravené zvody, sanie, wastegate, optický tuning, zákazkový medzichladič

Podvozok
Predná náprava - nezávislé zavesenie
Zadná náprava - nezávislé zavesenie
Brzdy - kompletná sada AP Racing
Kolesá - 10x18“
Pneumatiky - cestné slicky Michelin

Performance Tuning - zníženie a prestavba na pohon všetkých kolies quattro
Rozmery a váhy (originálne hodnoty Audi S1, môžu sa líšiť)
Rázvor: 2224 mm
Dĺžka/šírka/výška: 4240/1860/1344 mm
Pohotovostná hmotnosť: 1000 kg


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky AUDI vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

AUDI tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 10764x    hodnotenie: 60/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt