support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo audi O.CT Audi S3 RWD - zadokolka s výkonom 550koní logo audi

O.CT Audi S3 RWD - zadokolka s výkonom 550koní

03.Sep.2008
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

O.CT Audi S3 RWD tuning
Nevyspytateľný pohon zadnej nápravy namiesto vyváženej štvorkolky? Dve turbodúchadlá roztáčajúce dve kolesá silou 550 koní namiesto dobre kontrolovaného výkonu 210 konských síl v kombinácii s efektívnym quattrom? Zdá sa Vám, že automobilový tuning niekedy nemá logiku? Buďte bez obáv, tieto na prvý pohľad nezmyselné úpravy sledujú veľmi konkrétny zámer.

Automobilový úpravca O.CT Oberscheider Tuning GmbH si zaumienil vytvoriť vozidlo, pre ktoré by bol kĺzavý pohyb s pretáčajúcimi sa zadnými kolesami takmer rovnako prirodzený ako priamočiara jazda, jednoducho vozidlo s vrodeným talentom pre drift. A keďže správny tuner obvykle nestavia, ale prestavuje, potrebovali chlapíci z dolnorakúskeho Lustenau vhodného štvorkolesového kandidáta, ktorý by poslúžil ako konštrukčný základ na realizáciu „rozmarného“ cieľa. Voľba padla na trojdverové Audi S3 predchádzajúcej modelovej generácie.

V sériovom prevedení ide o typický hot-hatch s kompaktnými rozmermi a prebytkom výkonu, ktorý v širokom spektre otáčok zabezpečuje štvorvalcové benzínové turbo o objeme 1,8 litra.

O.CT Audi S3 RWD tuning
V továrenskej špecifikácii je 20-ventilový motor schopný už pri 2 100 otáčkach za minútu generovať maximálny krútiaci moment 270 Nm, pričom jeho výkonový strop leží na hranici 154 kW (210 k), resp. 5 800/min-1. Ani takéto lákavé parametre však neboli pre ľudí z O.CT dostatočne presvedčivé. A to dokonca do tej miery, že sa ani nepokúsili využiť svoje osvedčené motorárske kúzla s cieľom vyťažiť z pôvodného motora viac života. Do ich predstavy o driftovacej superkáre jednoducho štvorvalec nezapadal.
Pohonná jednotka bola teda kompletne vymenená. Nový agregát patrí tiež do produkčného portfólia značky so štyrmi kruhmi, charakterovo však ide o motor inej kategórie. Benzínový vidlicový šesťvalec o objeme 2,7 litra dopovaný dvojicou turbodúchadiel je predsa len iná káva a jeho kompaktné rozmery navyše zjednodušili „transplantáciu“ pod kapotu neveľkej estrojky. Oprávnenosť voľby motora 2.7 biturbo potvrdzuje aj jeho vysokootáčková charakteristika, ktorá vyhovuje nárokom na driftovací jazdný štýl. V rámci továrenskej produkcie sa šesťvalec nasadzuje v športovom modeli Audi RS4, v ktorom pri 6 500 otáčkach za minútu dosahuje maximálny výkon 280 kW (380 k) a jeho krútiaci moment vrcholí hodnotou 440 Nm.

O.CT Audi S3 RWD tuning
Po zásahu motorárov O.CT Tuning sa výkon prepĺňaného agregátu vyšplhal dokonca až na 550 koní!

V celom procese transformácie sériového Audi S3 na driftovací špeciál je však bezpochyby najvýznamnejšou zmenou úprava pohonu. Pôvodný pohon všetkých štyroch kolies Quattro poskytoval výkonnému hatchbacku skvelú oporu v hraničných situáciách, keď prostredníctvom viaclamelovej hydraulickej spojky dokázal prenášať krútiaci moment aj na zadné kolesá práve v situáciách, kedy sa predná náprava nedokázala vyrovnať s prebytkom výkonu od motora, či nedostatkom priľnavosti pod kolesami.

Pre auto, ktoré má zvládať nekonečne dlhé šmyky s kontrolovane „uleteným“ zadkom, je však takýto druh pohonu absolútne vylúčený. Chlapíci z O.CT preto opäť pristúpili k radikálnemu riešeniu. Všetky súčasti pohonu, viažúce sa k prednej náprave, jednoducho odstránili a v „kontajneri“ skončila aj medzinápravová spojka Haldex.

V O.CT S3 tým pádom vpredu uložený motor poháňa priamo zadné kolesá!

O.CT Audi S3 RWD tuning
Spoločnosti O.CT Tuning sa tak podaril husársky kúsok, keď predstavuje svetu automobil s výhradne zadnými poháňanými kolesami od značky, ktorá tento druh pohonu odmieta prakticky od začiatku svojej existencie. Výhodou koncepcie vpredu uloženého motora a zadnej poháňanej nápravy je okrem iného veľmi dobré rozloženie hmotnosti, ktoré sa v tomto prípade blíži k takmer ideálnemu pomeru 50 : 50. Rozsiahlym konštrukčným zmenám sa museli prispôsobiť aj niektoré kľúčové prvky. Dramatický nárast výkonu motora napríklad odsunul do kategórie nepoužiteľných pôvodnú šesťstupňovú manuálnu prevodovku, ktorú nahradila výkonná pretekárska prevodovka X-Trac s čisto sekvenčným radením.

Nová prevodovka si vyžiadala rozšírenie stredového tunela, takže aj priestorové podmienky v interiéri sú v porovnaní so sériovým S3 už na prvý pohľad úplne odlišné. Z hľadiska celkovej úpravy priestoru pre posádku sa však širší tunel medzi sedadlami dá považovať len za okrajovú zmenu. Škrupinové pretekárske sedadlá, odnímateľný volant značky Sparco, karbónové obklady dverí, kompletne nový združený ukazovateľ pred vodičom, či rúrkové výstuhy namiesto zadných sedadiel vytvorili z interiéru kompaktnej Audinky takmer pretekárske prostredie, ktoré potenciálnemu vodičovi napovie mnohé o potenciáli auta ešte skôr, ako naštartuje motor.

O.CT S3 Rear Wheel Drive, čo je úplný názov tohto unikátneho vozidla, vznikol primárne z marketingových dôvodov ako demonštračný showcar. Ako sa však vyjadrili predstavitelia spoločnosti O.CT Tuning, ak by zaregistrovali primeraný počet potenciálnych záujemcov, sú schopní kedykoľvek spustiť zákazkovú výrobu podľa individuálnych požiadaviek.

Tento článok Vám priniesol www.autoindex.sk

O.CT Audi S3 RWD O.CT Audi S3 RWD O.CT Audi S3 RWD O.CT Audi S3 RWD

Fotogalériea O.CT Audi S3 RWD:Čo hovoríte na túto úpravu Audi S3 RWD v podaní tunera O.CT? Prosím, hlasujte:


Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy O.CT, tak navštívte našu podstránku:

O.CT tuning


Ostatné úpravy áut značky Audi nájdete v zozname našich článkov tu:

AUDI tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: www.autoindex.sk

Text: Marek Szabados
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 8666x    hodnotenie: 19/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt