support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo audi H&R Audi Sport Quattro S1 – klasika s inovovaným podvozkom logo audi

H&R Audi Sport Quattro S1 – klasika s inovovaným podvozkom

25.Oct.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Audi Quattro Sport S1 vzniklo ako odozva od Audi na víťazstvo Lancie na Majstrovstvách sveta v rally v roku 1983. Bolo to najvýkonnejšie „béčko“, ktoré kedy bolo vyrobené. Vzdialene sa podobalo cestnej verzii, ale inak sa jednalo o úplne nový stroj. V rámci odľahčenia bola karoséria vyrobená z plastov, na ktorej dominovali ohromné aerodynamické prvky.

Audi Quattro získalo homologizáciu v júli 1985 a v tom istom roku sa prvýkrát predstavilo verejnosti na Olympus Rally. V tej dobe však už honba za výkonmi strojov dosiahla takej veľkosti, že Quattro S1 vo svojej kariére dosiahlo víťazstvo v MS v rally iba raz - na rally San Remo a celkovo obsadilo 2.miesto v pohári konštruktérov.

Ťažko ovládateľný automobil nebol schopný čeliť nastupujúcej generácii, čo si veľmi skoro uvedomili aj zástupcovia firmy Audi a tak S1 čakala veľmi krátka história, pretože po sezóne ‘85 sa tím Audi stiahol z MS skupiny B. V roku 1987 sa teda špeciálne upravené Quattro Sport S1 zúčastnilo obľúbených amerických závodov do vrchu - Pikes Peak, kde vytvorila traťový rekord. Pre špeciál, ktorý bolo ťažké udržať pri zemi to paradoxne bolo ideálne pretekárske prostredie.

Za zmienku stojí aj skutočnosť, že testovanie S1 prebiehalo veľmi netradične v Československu, a to predovšetkým z dôvodov utajenia.

audi quattro s1 sport rally

Technicky bolo Audi Quattro Sport S1 "najväčšou obludou" skupiny B. S pôvodným sériovým automobilom ho spájal iba vzdialený vzhľad. Na podvozku bol upevnený trubkový rám, ktorý niesol laminátovou karosériu nevšedných tvarov. Aby sa zvýšila stabilita, došlo k rozšíreniu podvozku. Vďaka tomu dostalo Quattro S1 široké blatníky spojené širokými prahmi. Predné plynule prechádzali do rozmerného spojleru, zadné "krabicové" začínali veľkými náduchmi vzduchu a končili neforemným zadkom s partiou svetiel a dvojicou veľkých vetracích otvorov. Všetko bolo tvarované tak, aby auto tlačilo k zemi, k čomu pomáhalo i zadné krídlo, na svoju dobu nevšedných rozmerov.
Keď niekto videl špeciál S1 v akcii, mal pocit, že sa "vznáša". Skutočne pri veľkých rýchlostiach bolo treba vynaložiť veľmi veľké úsilie na udržanie vozidla na ceste. V rámci úspor hmotnosti boli okná vyrobené z priehľadných plastov - plexiskiel.

audi quattro s1 sport rally

O pohon Audi Quattro Sport S1 sa staral dvadsaťventilový päťvalec s objemom 2110 ccm, ktorý bol doplnený turbodúchadlom dodávajúcim maximálny pretlak až 1.2 baru (120kPa). Štandardný výkon je udávaný 330 kW (450 koní) , ale pilot mal možnosť za jazdy páčkou zvýšiť pretlak turba a dosiahnuť výkon až 600 koní! (Stig Blomqvist sa vyjadril, že pri motorovej skúške pri zadaní maximálneho pretlaku turba motor vyvinul krátkodobý výkon cez 1000 koní!) Väčšinou sa ale zvyšovanie nad stanovenú hranicu nepoužívalo z dôvodu životnosti motora a z dôvodu už spomínaného ´vznášania´ sa celého auta.

audi quattro s1 sport rally

Ďalšie súčasti pohonu Audi Quattro Sport S1: - kvapalinou ovládaná dvojlamelová suchá spojka s tanierovou pružinou - šesťstupňová prevodovka s priamym radením alebo samočinná päťstupňová Audi-Porsche PDK s elektronickým riadením radenia prevodových stupňov - predný a zadný samosvorný diferenciál a samozrejme pohon všetkých 4 kolies (4x4). V rámci optimalizácie hmotnosti vozidla je zaujímavé umiestnenie chladičov v zadnej časti vozidla (preto tie veľké vetracie mriežky v zadných partiách). Netradičný bol aj brzdový systém. Všetky kolesá boli osadené ventilovanými kotúčmi o priemere 295 resp. 305 mm so štvorpiestikovými strmeňmi. Veľmi často automobily nosili prídavné vonkajšie chladiče bŕzd. Špecialitou ale bolo "vodné chladenie" brzdovej sústavy, kedy pri intenzívnom brzdení z vozidla unikali oblaky pary.

Na záver si vychutnajte pohľad na Audi Quattro Sport S1 v akcii, šialených divákov a umenie profesionálnych jazdcov tu dole v priložených videách.

AUDI QUATTRO SPORT S1 - RALLYE SKUPINA ´B´:Audi Sport Quattro a jeho zvuky nielen z výfuku:audi quattro s1 sport rally

audi quattro s1 sport rally

audi quattro s1 sport rally

Harald Demuth - Audi S1 Pikes Peak - Goodwood ´:H&R AUDI QUATTRO SPORT S1


Pre všetkých tých, ktorí si čas od času radi vychutnajú dlhší výlet s klasikou alebo veteránom a chcú si užiť aj trochu športovejšiu jazdu, firma H & R vyvinula špeciálne komponenty zavesenia podvozku pre starší závodný špeciál Audi S1 Sport Quattro.

Set obsahuje tlmiče a odpruženie, ktoré sú výslovne upravené tak, aby sedeli na každý automobil. Týmto spôsobom firma H & R ponúka moderné technológie vodičom klasických automobilov, čím sa z nich stávajú vodiči a „majitelia“ najmodernejších vozidiel. Výškovo nastaviteľné odpruženia s možnosťou nastavenia tuhosti dokonca vstupujú do hry aj v Audi Sport Quattro S1.

Sortiment sa teraz vzťahuje na mnoho modelov, ako je napríklad Alfa Romeo, Audi, Porsche alebo Mercedes-Benz a rôzne iné klasické (rozumej staršie ročníky) automobily iných značiek.

Všetky tuningové diely od H&R samozrejme prichádzajú na trh s osvedčením TÜV o zhode komponentov. To znamená, že prešli náročnými a prísnymi testami. Pre iné modely automobilov podľa požiadavok zákazníka, budú tlmiče a pružiny (aj s rozširovacími podložkami) vyvinuté a dodané na mieru. Ceny pre moderný pôžitok z jazdy v obľúbenej športovej klasike začínajú zhruba na cenovke 1149 €ur.

audi quattro s1 sport H&R springs

audi quattro s1 sport H&R springs

audi quattro s1 sport H&R springs

audi quattro s1 sport H&R springs

Všetky produkty od firmy H&R si môžete samozrejme pozrieť a nakúpiť aj na našom webe:

webshop

Ceny sa dajú zobrazovať v oboch menách, EUR a českých korunách s DPH. Kliknutím na SK alebo CZ vlajku vedľa ceny na danej položke si môžete vždy prepnúť zobrazenie meny. Aktuálny koeficient: 25. Pri jednorazových objednávkach nad 99,-€ s DPH Vám ponúkame DOPRAVU na území Slovenska ZDARMA! Odporúčame preto spojiť Vaše objednávky s priateľmi a známymi. (Nevzťahuje sa na akciový tovar alebo položky vo výpredaji ako aj zásielky kuriérskou službou, nadrozmerné tovary a položky s nadváhou)Ako na Vás pôsobí úprava Audi S1 Sport Quattro s podvozkom H&R? Nech sa páči, hlasujte:Viac informácií k možným úpravám áut značky Audi vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

AUDI tuning


Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy H&R Springs, tak navštívte našu podstránku:

H&R Springs


Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Martin Ďuriš
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 8482x    hodnotenie: 12/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt