support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Audi RS3 Sportback: vyšší výkon motora pre nový model A3

28.Jun.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber


Dlho očakávaná Audi RS3 narobila po svojom uvedení na trh poriadne veľký rozruch a musíme uznať, že oprávnene. Najrýchlejšia verzia modelu A3 aká kedy bola vyrobená opäť o trochu ďalej posunula hranice Ingolstadtskej automobilky a na stále vyššie nároky motoristickej verejnosti odpovedá skutočne nekompromisne, k tomu všetkému je to zároveň veľmi výrazná bodka za postupne odchádzajúcou generáciou tohto kompaktného modelu so štyrmi kruhmi na prednej maske.

V časoch, kedy sa už stretávame s prvými skicami novej generácie modelu A3, prišla Audi na svetlo sveta s jej najostrejšou verziou označenou tradičnou značkou RS, ktorá je garantom toho, že jazda v nej vyčaruje najmä tým divokejším povahám veľmi široký úsmev na tvári. Okrem už tradičného bodykitu, ktorý na je modelom zo športovej rady RS už takpovediac charakteristický, ponúka Audi RS3 vo svojom vnútri omnoho viac a práve preto si rozhodne zaslúži pozornosť každého, komu dianie motoristického sveta nie je ľahostajné.

Audi RS3 prichádza s osvedčenou technikou

Jedno z najšportovejších kompaktných vozidiel súčasnosti sa môže pochváliť výkonným TFSI 2,5-litrovým päťvalcom ponúkajúcim výkon až 340 koní a maximálny krútiaci moment 450 Nm pri 6 800 ot./min., ktorý s takto malým a ľahkým autom dokáže riadne „zamávať“ a taktiež sa dokáže postarať o sýtu zvukovú kulisu. Práve tú dotvára špeciálne naladené turbodúchadlo s maximálnym tlakom 1,2 baru.

Na dokonalú súhru s motorom je uspôsobená aj sedemstupňová prevodovka S-Tronic, ktorá sa skutočne správa tak, ako by sme od nej očakávali, motor môžete pokojne vytáčať oveľa viac, než pri iných modeloch, takže o nejakom „nudnom automate“ nemôže byť v tomto prípade vôbec reč. Spomínaná prevodovka okrem toho, že šoférovi umožňuje viac sa sústrediť na cestu, podčiarkuje celý športový charakter a potenciál, zábavy si teda s Audi RS3 užijete naozaj dosť, za čo môžeme ďakovať aj tradičnému pohonu quattro.

audi rs3

Samozrejmosťou sú však všetky moderné bezpečnostné prvky, aké nesmú v súčasných autách takéhoto razenia chýbať, možnosťou je aj vypnutie športového režimu, čo zabezpečí, zjemnenie riadenia a zmäkčenie pruženia, čo z Audi RS3 robí príjemného spoločníka aj na každodenné jazdenie, teda aj vtedy ak práve netúžite po tuhnutí krvi v žilách vašich, či vašej posádky. Najmä pre takéto prípady udáva výrobca kombinovanú spotrebu 9,1 l/100 km, ktorá je ale podľa nášho názoru naozaj len veľmi ťažko dosiahnuteľná, keďže motor si pri každej možnej situácii na ceste vypýta „to svoje“ a lákavému zrýchleniu z 0 na 100 km/h trvajúcemu len 4,6 sekúnd skutočne málokto odolá.

audi rs3

O bezpečné pribrzdenie, či zastavenie sa postará prémiová brzdová sústava pozostávajúca z 370 mm odvetrávaných kotúčov vpredu a 310 mm kotúčov vzadu, ktorých strmene celkom neodmysliteľne zdobí označenie RS. Výrobca k tomuto modelu štandardne dodáva 19 palcové ľahké hliníkové kolesá a športové pneumatiky 235/35 vpredu a 225/35 vzadu. Paket optického vylepšenia zovňajšku zahŕňa prakticky všetko to, na čo sme u modelov s označením RS zvyknutí, nechýba teda predĺžená maska, rozšírený nárazník s karbónovým „lízatkom“, zadný spojler, či hliníkové kryty vonkajších spätných zrkadiel. Na interiér taktiež nemožno povedať krivého slova, je upravený pekne, športovo a veľmi štýlovo, dominantným je trojramenný športový volant čalúnený perforovanou kožou a masívne športové sedadlá, ktoré sú ale dostupné len za príplatok (2 800 Eur). Celkovú atmosféru veľmi vhodne dotvára štýlové kožené čalúnenie s ozdobným červeným obšitím a početné hliníkové doplnky.

audi rs3

Audi RS3 je v našich končinách dostupné za cca 50 000 Eur, je však nutné pripraviť sa aj na nejaké ďalšie investície do výbavy, ako napríklad do spomínaných športových sedadiel s výraznejším bočným vedením. Pomaly odchádzajúca generácia modelov A3 teda ešte rozhodne má čo povedať, aj dnes takmer po piatich rokoch.

audi rs3

audi rs3

audi rs3

audi rs3

Viac informácií k tejto téme vám radi poskytneme.

Pokiaľ máte záujem o ďalšie články zo sekcie auto news, navštívte našu podstránku GLOBAL AUTO NEWS.

GLOBAL AUTO NEWSVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky: Martin Cyprian
Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 27858x    hodnotenie: 7/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt