Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo audi Audi R18 e-tron quattro 24H Le Mans - po prvýkrát vyhralo hybridné vozidlo logo audi

Audi R18 e-tron quattro 24H Le Mans - po prvýkrát vyhralo hybridné vozidlo

13.Aug.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Na zhodnotenie výsledkov tohtoročných svetoznámych pretekov Le Mans by sme pokojne mohli použiť niekdajší veľmi obľúbený slogan automobilky Audi o technike a náskoku získanému vďaka nej. V tomto prípade to naozaj môže platiť doslovne. Naozaj špičková technika pretavená do perfektne fungujúceho celku, ktorý sa navyše môže pochváliť veľmi modernou nálepkou hybrid, sa ukázala ako veľmi účinná. Po prvýkrát vyhralo 24-hodinové preteky na Le Mans hybridné športovo vozidlo, reč bude o nadupanom športovom špeciály Audi R18 e-tron s pohonom quattro.

OSEMDESIATY ROČNÍK 24-HODINOVÝCH PRETEKOV LE MANS BOL VEĽMI NAPÍNAVÝ

Audi dosiahlo na tohtoročných vytrvalostných pretekoch mimoriadne úspechy, avšak aj v celkovom merítku môžeme pôsobenie automobilky štyroch kruhov pôsobiť ako mimoriadne úspešné. Celkovo totiž oslavuje Audi už jedenásty úspešný ročník 24-hodinových pretekov Le Mans a vo svojich úspechoch hodlá stajňa rozhodne ešte pokračovať. Pripomeňme, že Audi sa môže popýšiť naozaj skvelou bilanciou, na Le Mans štartovali zatiaľ trinásťkrát. Jubilejný 80. ročník bol naozaj mimoriadny, nielen tým, že prvýkrát zvíťazil hybrid, ale aj množstvom rôznych kolízii a obzvlášť napínavým priebehom. Aj tento rok boli preteky v Le Mans prehliadkou tej najlepšej techniky, pričom už aj v tomto segmente môžeme badať výrazné „hybridné tendencie“ jednotlivých výrobcov. Na päty sa v pretekoch na tím Audi lepila najmä Toyota, ktorá tiež vsadila na svoje hybridné technológie, po poriadnej dávke smoly sa však na stupienky víťazov neprepracovala. Poďme sa však bližšie pozrieť na to ako vyzeral pre Audi mimoriadne úspešný osemdesiaty ročník pretekov Le Mans.

SKVELÝ TRIUMF AUDI R18 E-TRON QUATTRO NA LE MANS

audi r18 e-tron quattro hybrid 24h preteky le mans 2012

Ešte predtým, než sa pozrieme bližšie na techniku, povedzme si, že tím Audi Sport Team Joest zabralo prvé tri medailové miesta a obsadilo aj miesto piate. Celkovo boli na trati štyri hybridné modely Audi R18 e-tron quattro, ktoré sa ukázali ako mimoriadne spoľahlivé preteky Le Mans boli pre nich ozajstnou skúškou ohňom. Tú však absolvovali naozaj bravúrne, čo je znakom toho, že stávka automobilky na nové technológie sa naozaj podarila. Zásluhy na úspechu však nemožno prikladať len prepracovanej technike ale aj šikovnosti a vytrvalosti jazdcov. Posádku, ktorá bola prvá v cieli po 378 kolách, tvoril švajčiarsky jazdec Marcel Fässler, nemec André Lotterer a francúz Benoît Tréluyer.

Pripomeňme ešte, že Audi sa podarilo obsadiť kompletne prvé tri pozície už po štvrtý raz. Všetky stupienky víťazov patrili jazdcom z Audi aj v rokoch 2000, 2002 a 2010. Audi v tomto ohľade veľmi rada experimentuje a obvykle to aj vychádza. V roku 2001 napríklad po prvýkrát poslala na okruh pretekársky špeciál s prepĺňaným agregátom TFSI a v roku 2006 zas debutovala s prvým TDi motorom. Dieslový špeciál vtedy vyvolal celkom slušný rozruch, podobne ako sa to v súčasnosti darí hybridom. Musíme uznať, že z tohto hľadiska je vývoj techniky používanej na Le Mans mimoriadne rýchly, uvidíme, čo bude na slávnej 24-hodinovke pretekať o 10 rokov.

Povedzme si však niečo viac k toľko skloňovanej Audi R18 e-tron quattro. Elektromotor v prípade tohto hybridu slúži skôr na pomoc pri pohone všetkých štyroch kolies, podieľa sa tiež na zlepšovaní trakcie, hybridný model vychádzajúci z Audi R18 ultra má menšiu, len 58 litrovú nádrž. V Audi si pre tohtoročnú sezónu pripravili tiež nové ešte ľahšie 6-stupňové sekvenčné prevodovky, ktoré sa osvedčili a na všetkých štyroch vozidlách vydržali bez najmenších problémov počas celého závodu. Každé z áut pritom najazdilo cez 5 000 km pod poriadnou záťažou. Hlavným agregátom je aj v tomto prípade 3.7-litrový šesťvalcový turbodiesel montovaný v strede s výkonom 397 kW. Aj napriek zložitej technike sa môže R18 e-tron quattro pochváliť celkovou hmotnosťou len 900 kg.

Technici v Audi rozhodne nezaspávajú na vavrínoch a dá sa povedať, že rôzne prvenstvá si poriadne užívajú. Audi R18 bolo napríklad prvým autom na Le Mans, ktoré malo výlučne LED svetlomety, podobných drobnejších detailov by sme samozrejme našli ešte určite viac. Ani po týchto víťazstvách nechce Audi vo vývoji poľaviť a rozhodujú sa ísť ďalej. Experimenty im väčšinou vychádzajú, o čom svedčí aj vyššie spomínaná bilancia víťazstiev a štartov.

Sme si istí, že zopár triumfov Audi na Le Mans ešte určite uvidíme, pre budúci rok chystajú v Ingolstadte ďalšie zmeny. Tie sú však zatiaľ stále zahalené rúškom tajomstva.

Audi R18 e-tron quattro v galérii:

Audi R18 e-tron quattro - trailer:

Audi R18 e-tron hybrid quattro - testovacia jazda na okruhu v Monze:

Audi R18 e-tron quattro - pretekárske auto pre 24 hodinovku v Le Mans 2012:

Ako sa Vám pozdáva hybridné AUDI R18 e-tron s pohonom quattro, ktoré vyhralo preteky na 24-hodinovke v Le Mans 2012 ? Hlasujte tu:

Viac informácií k možným úpravám áut značky Audi vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu: