support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo aston martin Aston Martin sa vracia na pretekárske okruhy so superšportom Vantage GTE V8 logo aston martin

Aston Martin sa vracia na pretekárske okruhy so superšportom Vantage GTE V8

10.May.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Aston Martin Vantage zhadzuje masku elegána, oblieka si slušivú modro-oranžovú pretekársku kombináciu, za svoje meno si pripisuje skratku GTE a vyráža na jedny z najprestížnejších pretekov na svete. Asi takto jednoducho by sme mohli personifikovať návrat krásneho britského športové kupé do seriálu pretekov FIA World Endurance Championship, ktoré sú previerkou tej najpokročilejšej techniky. Preteky odohrávajúce sa na najznámejších svetových okruhov už dajú poriadne zabrať nie len jazdcom, pre techniku je to poriadna skúška ohňom a túto sezónu to samozrejme nebude inak.
Tohtoročná sezóna svetového šampionátu Endurance pretekov odštartovala 12-hodinovkou na okruhu Sebring a v kategórii LM GTE Pro pretekal aj tím s Aston Martin Vantage GTE, ktorý vám dnes chceme predstaviť. Za volantom sa strieda brit Darren Turner, nemec Stefan Mücke a Adrian Ferdandez z Mexika. Štart do novej sezóny nebol v tomto prípade pre voz s číslom 97 práve najšťastnejší ale v priebehu šampionátu sa toho môže ešte veľmi veľa zmeniť.

Aston Martin Vantage GTE: nová etapa v kariére AMR


Športová divízia automobilky – Aston Martin Racing sa prvotným neúspechom nenecháva odradiť, najnovší Vantage GTE je prešpikovaný tou najlepšou technikou, postavený je pritom na základoch svojho predchodcu – Vantage GT2, ktorý pred niekoľkými rokmi zožal veľké úspechy. Poďme sa ale pozrieť na túto novinku, ktorá v priebehu šampionátu ešte určite zamieša poradie. Už na prvý pohľad sú ambície modelu Vantage GTE úplne jasné, ide pretekársky špeciál so všetkým čo k tomu patrí, ide teda najmä o špeciálne optimalizovaný bodykit, ktorý mu výrazne pomôže zvádzať boj s odporom vzduchu. Za rovnakým účelom je vzadu osadený výrazný difúzor a špeciálne navrhnuté zadné krídlo.
Aston Martin Vantage GTE bol samozrejme vyvíjaný plne v súlade s aktuálnymi technickými predpismi a tým sa technici prispôsobovali najmä pri konštrukčných riešeniach. Oproti bežnej verzii bolo potrebné ešte viac zredukovať hmotnosť vzhľadom k väčšiemu počtu bezpečnostných prvkov a iných úprav, ktoré pôvodnú hmotnosť zvyšovali. Nutnosťou bolo teda vyrobiť niektoré karosárske diely z ľahkého karbónu, v tomto prípade ide najmä o kapotu, dvere a vyššie spomínaný bodykit. Zároveň to nebolo treba s redukovaním hmotnosti preháňať, keďže regulácie FIA stanovujú pre túto kategóriu minimálnu hmotnosť 1 150 kg. Celková hmotnosť sa napokon pohybuje okolo 1 195 kg, čo je vzhľadom k celkovému výkonu mimoriadne slušné číslo a k tomu sa dostaneme práve teraz.

aston martin vantage gte športové závodné auto

Vantage GTE prichádza s novou technikou


Po technickej stránke je Vantage GTE kompletne „prekopaný“. Pod kapotou síce nájdeme tradičný 4.5-litrový osemvalec od Astonu, no s výrazne prepracovanými komponentmi. Pohonná jednotka je obohatená o hliníkové hlavy valcov, upravené ventily, hriadeľ a novú elektronickú jednotku. Ďalším výrazným zásahom bolo osadenie športovej výfukovej sústavy a šesťstupňovej sekvenčnej prevodovky s rýchlejším radením. Samozrejmosťou sú zmeny podvozku, kde pribudli nastaviteľné pružiny a tlmiče Koni a samozrejme diferenciál s obmedzenou svornosťou. Kontakt s vozovkou majú na starosti profesionálne 18-palcové športové pneumatiky a o bezpečné zastavenie, či spomalenie sa stará výkonná a najmä odľahčená brzdová sústava Brembo. Interiér vyzerá presne tak ako sa na pretekársky špeciál patrí, šofér má k dispozícii len nevyhnutné prvky a samozrejme vnútrajšok je plný predpísaných bezpečnostných systémov. Bonusom navyše, ktorý pretekárovi uľahčí jeho pobyt v aute je klimatizácia.

aston martin vantage gte športové závodné auto

Ako sme už v úvode spomenuli karoséria tohto špeciálu je sfarbená do typicky svetlomodrej a kombinovaná s oranžovými pruhmi, ktoré sú typické pre firmu Gulf. Nevydarený začiatok sezóny sa bude tím snažiť dobehnúť v nasledujúcich pretekoch, ktoré sa konajú už čoskoro. Po dvanásť hodinovom preteku na floridskom okruhu Sebring, teraz Aston Martin Vantage GTE čaká šesťhodinové podujatie v Belgicku. Na polovicu júna je potom už naplánovaná 24-hodinovka Le Mans (trieda LM GTE Pro) vo Francúzsku, ktorá je už tradične najočakávanejším momentom šampionátu. Tím Aston Martin už na podobných podujatiach v ostatných rokoch ukázal svoje kvality. Teraz je späť s novou technikou – to je samozrejme krok k úspechu, no na výhru to bude chcieť skvelé výsledky jazdcov a aj kus šťastia...

aston martin vantage gte športové závodné auto

aston martin vantage gte športové závodné auto

aston martin vantage gte športové závodné auto

Aston Martin Racing V8 Vantage GTE:Váš názor na Aston Martin Vantage GTE superšportové auto ? Nech sa páči, hlasujte:Viac informácií k možným úpravám áut značky Aston Martin vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

ASTON MARTIN tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 3702x    hodnotenie: 2/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt