support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo 300 kilometrová rýchlosť vo vlasoch - Mercedes-Benz CLK DTM AMG Cabriolet logo

300 kilometrová rýchlosť vo vlasoch - Mercedes-Benz CLK DTM AMG Cabriolet

08.Jul.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Čo je v lete lepšie, ako si vychutnať jazdu autom doslova pod holým nebom. Vietor sa vám pohráva s vlasmi, ovieva vás príjemný chladný vánok (ovšem podľa toho, ako rýchlo idete :-) ) a viete, že v takejto krásnej chvíli vás nemôže nič vyrušiť. Pritom máte stále na mysli to, že riadite najrýchlejší otvorený štvormiestny športiak na svete. Avšak nie sériový. Sme zvyknutí na to, že v tuningovom svete je už možné všetko, či sa jedná o úpravu sedanu, vanu alebo kabrioletu. Je to o to krajšie a šialenejšie, keď sa spoja dva symboly tuningového a automobilového sveta. Že nemožné? Tak potom vám predstavujeme firmu AMG a luxusný mercedes triedy CLK v „prevedení” kabriolet.

NA ŠTYROCH KOLESÁCH


Mercedes-Benz CLK Cabrio
Mercedes-Benz CLK kabriolet. To je slovné spojenie charakterizujúce prestíž, silu a luxus. Automobilka Mercedes-Benz vyrába automobily už od roku 1885, je preto najstaršou automobilkou na svete. Jej autá sa pokladajú za klenoty automobilového sveta a cenia sa o to viac, keď sa ich chopí tak prestížna tuning firma ako AMG. Ale o nej až neskôr.

Vysokohodnotná technika, fascinujúci dizajn a radosť z jazdy pre štyroch cestujúcich, týmito vynikajúcimi znakmi sa publiku po prvýkrát predstavil na jar roku 2003 nový kabriolet triedy CLK. Týmto modelom pokračuje Mercedes-Benz vo svojej úspešnej tradícii štvorsedadlových kabrioletov.

Nie je náhoda, ale skôr pravidlom to, že automobilka Mercedes-Benz pripravuje pre svoje modely len to najlepšie, čo sa týka motorovej časti auta. Ináč to nebolo ani v prípade tohto „céelkáčka”.

Ponuku tvorí päť veľmi výkonných motorov spomedzi ktorých je najsilnejším motor s radovým označením CLK 500, päťlitrový osemválec so sériovým výkonom 306 koní (225 kW) pri 5600 ot./minútu.

O naozaj plynulé a športové radenie sa stará až 7-stupňová automatika 7G-TRONIC v kombinácií s pohonom zadných kolies. K tomu ešte prirátajte 17-palcové disky a zbesilá jazda sa môže začať! Samozrejme tento motor je najsilnejším v rámci Slovenska a našich okolitých štátov. V Nemecku sa dodáva ešte výkonnejší a to 5,5-liter AMG s výkonom 481 koní (354 kW) a 18-palcové disky.

MERCEDES V ÚPRAVE AMG


Mercedes-Benz CLK DTM Cabrio AMG
K slovu Mercedes neodmysliteľne patrí aj slovo AMG. Táto nemecká firma zaoberajúca sa úpravou automobilov značky Mercedes-Benz, v hesle kvalita, bezpečnosť, komfort a ochrana životného prostredia, existuje už vyše 35 rokov.
O jej kvalitách nemôže pochybovať nikto. Lepšie povedané o jej finálnych produktoch, ktorými sú upravené Mercedesy v najrôznejších modelových prevedeniach. Výkon - to je AMG.

Ich najnovší projekt je krásnym príkladom toho, ako sa dá aj z „obyčajného” sériového automobilu spraviť čosi viac výnimočné. I keď slovo „obyčajného” nie je pri automobilke Mercedes-Benz práve najvýstižnejšie. Keby tomu tak nebolo, tak známi formuloví pretekári, ako napríklad Mika Häkkinen a Juan Pablo Montoya, by si tento skvost nepochvaľovali. Tak či onak, predstavujeme vám Mercedes-Benz CLK DTM AMG Cabriolet.

Úprava v štýle AMG zrealizovaná na tomto kabriolete obsahuje kompletný bodykit vrátane diskov a samozrejme upgrade motora. Ale poďme sa na to pozrieť od začiatku.

V rámci prednej časti nastala zmena v prednom nárazníku. Pôvodný bol nahradený tuningovým v štýle DTM. Je typický svojou jednoduchosťou, ale o to viac štýlovým dizajnom, ktorý sa k tomuto Mercedes-u náramne hodí. Je rozdelený na tri samostatné otvory, ktoré sú vyplnené agresívnym čiernym ťahokovom. Nič zložité, ale o to viac dravé.

Pozorné oko pozorovateľa si určite všimne vytiahnuté blatníky vpredu aj vzadu. Je to veľmi efektný ťah dizajnérov firmy AMG, ako zabezpečiť tomuto auto ojedinelý dizajn. Blatníky sa pritom plynule napájajú na predný aj zadný nárazník, ako aj bočné prahy. Tie taktiež niesu nijak zvlášť agresívne, ale aj napriek tomu je z nich „cítiť“ poriadnu dávku športového charakteru. V ich prednej aj zadnej časti sa nachádzajú pomerne veľké podlhovasté otvory na prívod chladného vzduchu k predným aj zadným kotúčom.

Tak isto aj v zadnej časti došlo k zmenám a to v podobe zadného nárazníka a výfuku. Sériový nárazník bol prispôsobený širším blatníkom a taktiež v jeho spodnej časti pribudol nástavec na dva podlhovasté koncovky výfuku, ako inak, firmy AMG. Opäť nič zložité, ale o to viac efektné.

V rámci zadnej časti ešte došlo k zmene v podobe pridania športového krídla na zadný kufor. To sa nesie vo výrazne športovom štýle tak, ako aj celé auto. Je vyrobené s ultraľahkého materiálu, karbónu.Fotogaléria upraveného kabrioletu Mercedes-Benz CLK v štýle DTM od firmy AMG:Mercedes-Benz CLK DTM Cabrio AMG
Čo sa týka performance stránky tohto „žihadla“, aj tá prešla poriadnou zmenou. Azda najvýraznejšou je upgrade sériového 5,5-litra s výkonom 481 koní (354 kW). Upravené boli časti motora ako kľukový hriadeľ, piesty, chladiaci a výfukový systém (vyššie spomenutý), prívod paliva atď.

Vďaka tomu vzrástol výkon tohto svalovca na extrémnych 582 koní (428 kW) pri 6100 ot./minútu s maximálnym krútiacim momentom 800 Nm. O radenie stupňov sa stará AMG „short-shifter“ 5-stupňová automatika. Z 0-100 km/h zrýchli vďaka tejto modifikácií za necelé 4 sekundy a „maximálka“ je elektronicky obmedzená na 300 km/h.

Takýto výkon si žiada aj patričné opatrenia. Dosiahnuté sú vďaka športovému podvozku AMG, ktorý bol plne nastavený pre dokonalé športové použitie (vďaka novým pružinovým linkám a vystuženým hnacím hriadeľom), nádherným 19-palcovým diskom AMG vpredu a 20-palcovým vzadu. Obuté sú do nízkoprofilových pneumatík Dunlop s rozmermi 255/35 R 19 vpredu a 285/30 R 20 vzadu. Taktiež tento „meďák“ dostal nové „high-performance“ kotúčové brzdy AMG, konkrétne 6-piestikové vpredu a 4-piestikové vzadu.

Vcelku milé zmeny, však? S takýmto nastavením sa tento Mercedes stal plnokrvným športiakom s veľkým „S“.

Ani interér neostal nepovšimnutý. Bol obohatený o AMG športové škrupinové sedadlá v koži Alcantara, formované pre extrémne pohodlie a hlavne bezpečnosť pri rýchlej jazde. Taktiež zadné sedadlá sú v kombinácií koža a karbón. Je to aj preto, aby aj vaši spolujazdci cítili silu vášho DTM-ka. Mimochodom, karbón posilnený špeciálnym materiálom CFK sa v interiéri nachádza v hojnom množstve. Nájdeme ho napríklad na „custom“ AMG budíkoch, stredovej konzole, bočných paneloch dverí atď. Peknou zmenou je aj volant, ktorý bol vymenený sa športový oválny AMG, potiahnutý tmavým semišom, pre lepšie a citlivejšie ovládanie. Zaujímavosťou na ňom je to, že radiť rýchlosti môžete aj pomocou „páčiek“ umiestnených na volante zozadu. Presne tak, ako to poznáme z Formuly F1.

O tomto žihadle by sa dalo rozprávať veľmi veľa. Je nad Slnko jasné, že firma AMG vie, čo robí a je vo svojom obore svetovou špičkou. Veď skúste si nabudúce pozrieť nejaký závod Formule F1 a všimnite si v prípade kolízie Safety Car ;).

Produktový katalóg MERCEDES AMG 2005 (PDF):

preview
download
[ 28 MB ]Pozadie s námetom Mercedes-Benz CLK DTM AMG cabriolet:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Ako sa vám páči úprava DTM od firmy AMG pre cabriolet Mercedes-Benz CLK? Hlasujte, nech vieme aj vašu mienku:


Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy AMG, tak navštívte našu podstránku:

AMG tuning


Viac informácií k možným úpravám áut značky MERCEDES vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

MERCEDES tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 29583x    hodnotenie: 34/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt