support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo bmw Alpine Sinister Six BMW 645i, vitaj na planéte Zem ! logo bmw

Alpine Sinister Six BMW 645i, vitaj na planéte Zem !

28.May.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Dnešný automobilový svet je plný prekvapení a nečakaných situácií, resp. noviniek. Často sa dozvedáme o tej ktorej novinke, ktorá práve uzrela svetlo sveta a to nielen v prípade štyroch kolies, ale aj ich doplnkov. Moto svet napreduje veľmi rýchlo a čoraz častejšie máme možnosť zoznámiť sa s autami, ktorých charakter nesie označenie futuristický. Tak či onak, stále sú to autá, ktoré sú výsledkom snaženia konkrétnej automobilky. So slovom auto sa spája aj slovo hudba. Tá ja neodmysliteľnou súčasťou už takmer každého vozidla a to v podobe nejakého autorádia so setom reproduktorov a hlavne obľúbenou muzikou. Ak si predstavíme kombináciu dvoch veľmocí v rámci automobilového sveta ako napríklad nemecké BMW a japonského car-audio majstra Alpine, nič dokonalejšie hádam neexistuje. Tou kombináciou je myslený show-car pre rok 2006 vyššie spomínanej firmy Alpine, ktorý sa dokonale vymyká racionálnemu a hlavne triezvemu zmýšľaniu. Privítajme vládcu temnoty, jeho meno je Alpine BMW 645i „Sinister Six“.

BMW 645I A ALPINE ELECTRONICS


Láska medzi tuningom a autami BMW je asi nekonečná. Pomerne často sa objavujú stále nové a nové typy úprav pre vozy tejto bavorskej automobilky, doslova z každého kúta zeme. Vozy BMW sú skutočným symbolom elegancie a vyzývavých tvarov a aj preto väčšina úprav zachováva práve tento skrytý potenciál BMW-čiek. Sinister Six toto nepísané pravidlo do bodky prepísal.

Alpine Sinister Six BMW 645i, vitaj na planéte Zem !
Základ tejto „temnoty“ tvorí BMW modelového radu 6 a karosárskeho prevedenia kabriolet. Elegantné, ničím nekričiace auto, ktoré vzbudzuje pozornosť všade tam, kde sa pohne. Štýlový dizajn, ktorý zaručene zaujme každého, skrýva ešte jedno „prekvapenie“, V8 motor s objemom 4,8 litra, ktorý dokáže vyvinúť maximálny výkon 367 konských síl (270 kW), vďaka čomu je hodnota zrýchlenia na 100 km/h, ktorá činí 5,7 sekundy, opodstatnená.
Japonský špecialista na car-audio, firma Alpine, určite veľmi dobre vedel, prečo si pre svoj showcar vybral práve BMW. Táto firma existuje už od roku 1967 a jej sídlo sa nachádza v Tokiu. Jej náplňou práce je výroba zvukových zariadení pre automobily ako sú headunits, reproduktory, autorádia s DVD a navigáciou atď. O tom, že im to ide naozaj dobre, svedčia aj rôzne ohlasy z každého kúta sveta a nechýbajú ani rôzne ocenenia. Jednoducho povedané, firma Alpine (Alpine USA) patrí medzi svetovú špičku vo výrobe audia pre naše tátoše. Viete, čo majú spoločné autá ako Mini Cooper, BMW X5, Honda Civic alebo Citroen C2? Všetky si zahrali úlohu showcar-u pre tohto japonského velikána. A ak sa dobre pamätáte, v každom jednom prípade išlo o poriadne bláznivé modifikácie, uskutočnené na týchto sériových vozidlách. Ináč tomu nebolo ani v prípade tohto šestkového bawora, ktorého prezývka je „zlovestný“.

VOTRELEC ALEBO BMW ?


Alpine Sinister Six BMW 645i, vitaj na planéte Zem !
Položte si ruku na srdce a odpovedzte si na otázku, koľko štvorkolesových hybridov ste už v živote videli? Pretože to, čo Alpine USA nechal spraviť s BMW 6, nie je normálne, resp. nie bežné ani medzi klasickými tunermi :-). Potreba zaujať je v prípade tejto firmy na najvyššom stupni, čoho nesporným dôkazom je aj tento jedinec. A to všetko vďaka chlapcom Steve Brown a Gary Bell z Alpine’s Advanced Application R&D team.

Ono na prvý pohľad sa ani nezdá, že je to auto, kým si človek nevšimne kolesá...a aj potom sú tu ešte pochybnosti. Na označenie tejto štvorkolesovej veci sa ťažko hľadajú slová, no pokojne to môžme nazvať autom. Tak či onak, samotný nápad a jeho realizácia ukončená takýmto výsledkom, aký máme možnosť vidieť je bezpochyby niečo, čo sa len tak nevidí. Dámy a páni, zoznámte sa so showcarom Alpine BMW 645i „Sinister Six“ s krycím menom „pán Hrozivý“.

Priznajme si, že nikto by v prípade showcar-u nečakal tak radikálnu zmenu sériového stavu auta. Prestavba, podotýkame kompletná, „obyčajného“ BMW 645 na tento šialený skvost sa týkala jednak exteriéru, tak aj interiéru. Do bodky prekopané sériové auto. To, čo tu máte možnosť vidieť, je výsledok dvoch chlapíkov z Alpine USA tímu.

Alpine Sinister Six BMW 645i, vitaj na planéte Zem !
Tí na žiadosť svojho vedenia dostali za úlohu vytvoriť firemný showcar, ktorý si budú ľudia pamätať. A tak títo chlapci so svojim tímom vzali BMW 645i Convertible za viac ako 82 000 dolárov a s chuťou sa pustili do jeho úpravy.

Prvým krokom bolo úplne vyčistenie auta, tzv. plechy a iné karosárske diely + celý interiér von a ich postupné nahradenie ľahko opracovateľným drevom. Práve tento materiál sa stal číslom jeden v tomto seriály a stal sa základom pre tvorbu rôznych partií auta, ako napríklad interiér alebo batožinový priestor. Väčšinou išlo o priestory, kam boli neskôr umiestnené audio prvky firmy Alpine. Ale k tomu sa dostaneme až neskôr.

Čo však zaujme ako prvé na tomto aute? Určite je to futuristický design v štýle „Aliens“, s ktorým sa úpravcovia poriadne vyhrali. Ako sme už vyššie spomenuli, všetky karosárske diely boli odstránené a ostala tak iba holá kostra auta. Práve vtedy prišiel čas na aplikáciu ozaj divokého bodykitu zo sklenených vláken. Rozšírenie o 23 cm na každej strane auta dáva jasne najavo, že sa chystá niečo ozaj veľké. Nájsť vhodné slová na vyjadrenie prevedenia tohto bodykitu je pomerne ťažké, pretože to množstvo detailov, ktoré by sme v exteriéry našli je obrovské.

Predná časť zaujme typickou BMW maskou chladiča, akurát v trochu natiahnutom prevedení, vyplnená šedým ťahokovom. Medzi maskou a pôvodnými svetlometmi je umiestnená dvojica otvorov, ktoré sú efektne zapustené do nárazníka. Omnoho zaujímavejšou partiou prednej časti auta je dvojica veľkých výbežkov s integrovanými otvormi, umiestnených po okrajoch nárazníka, ktorých úlohou je ochladzovať predné brzdy. Masívnejšie BMW hádam ani neexistuje :-). Keďže ako základ poslúžilo BMW kabrio, sklápacia strecha bola rázom vymontovaná a Sinister sa tak stal kabriom už na večné veky. Navyše, rám predného skla bol viac znížený, čomu sa prispôsobilo aj sklo. Plynulé línie prechádzajú z prednej časti cez rozšírené nárazníky na prepracované bočné partie p. Temného. Alpine Sinister Six BMW 645i, vitaj na planéte Zem !
Nedá sa však povedať, žeby tu boli osadené nejaké bočné prahy. Ide skôr o decentne, no zato dosť výrazné tvarované bočné časti tohto auta. Ich hlavnou charakteristikou je štvorica veľmi pekne tvarovaných otvorov, ktoré obsahujú na modro vysvietené nápisy Alpine. Takéto prvky sú často krát dokonalým skrášlením dizajnu auta. Avšak najviac bijúcim prvkom boku auta je fakt, že žiadne dvere tu nenájdete. Neskôr si povieme, o čo tu úpravcom šlo. Na mieste dverí sa teraz pokojne môžu vynímať dva páry veľkých otvorov slúžiacich na odvod a prívod vzduchu od a k brzdám. Samozrejmosťou je ich tmavá výplň v podobe ťahokovu.

Teraz prišiel čas na jednu z dvoch najzaujímavejších zmien na tomto aute. Kompletne a maximálne možne upravený „zadok“ Sinister-u Six. Mnohí z vás už určite videli Ferrari F50 a prevedenie jeho zadnej časti v podobe decentného krídla a odhaleného motorového priestoru. Tak presne toto bolo použité aj v prípade pána „Hrozivého“. Rovnako masívne, široké zadné partie, rozľahlé plexisklo, pod ktorým ale nie je ukrytý motor, ale audio zástavba. Keďže firma Alpine sa zaoberá výrobou car-audio komponentov a toto BMW je jej showcar, dá sa očakávať, že produkty Alpine budú na tomto aute použité v pomerne veľkom množstve.

Treba povedať, že toto mohutné sklo sa pri nastupovaní do vozu vysúva, čo umožní dotýkať sa deviatich absolútnych noviniek z portfólia Alpine v podobe výkonných zosilňovačov (8x PDX1.1000 & 1x PDX4.150), ktoré ponúkajú vyše 9000 wattov hrubej sily. A to sme ešte ani poriadne nezačali. Alpine Sinister Six BMW 645i, vitaj na planéte Zem !
Práca úpravcov sa týmto ani zďaleka neskončila a pokračovali tak na spracovaní zadnej časti auta. Dizajnovo nadupaný zadný nárazník s integrovanou dvojicou koncoviek výfuku, umiestnených po stranách nárazník a nechýba tu ani masívny „difúzor“. Prečo tie úvodzovky? Ľahké vysvetlenie – Nie každý deň dostane ľudské oko vidieť difúzor, ktorý je tvorený štvoricou 12-palcových basových reproduktorov SWX-1242D, otočených smerom k zemi pre ešte hrozivejší rachot.

Sánku si ešte chvíľu nechajte otvorenú, pretože zošikmené zadné svetlomety nie sú diódové, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Funkciu svetiel veľmi dobre plnia LCD monitory, ktoré sa každých 30 sekúnd prepnú z režimu „bŕzd“ na prehrávanie nejakého video klipu. Bude stačiť výber spomedzi asi tridsiatky klipov? :-) Medzi svetlami je ešte osadený prvok podobný úzkej maske chladiča, kde sa písaným štýlom vyníma nápis Sinister Six. Podobných detailov nájdeme na tomto aute kvantum. Takejto rozsiahlej úprave treba vybrať aj vhodný kabát. Ten je na tomto aute, nielen v exteriéry, v podobe čierneho lakovania od chlapíkov z firmy House of Kolor. Nezostalo sa len pri čiernej, na pomoc bol privolaný airbrushový majster Noah, ktorý prekryl každý jeden centimeter tejto káry farbou zo svojej pištole, čím vzniklo vierohodné lakovanie v štýle votrelcov.

Premakaný nástrek, ktorý sa pýši obrazmi votrelcov a ich typického temného prostredia. Dokonalý krok k ešte dokonalejšej prestavbe.

Alpine Sinister Six BMW 645i, vitaj na planéte Zem !
Došlo aj na podvozok a tu sa vás opýtame - zdajú sa vám 22-palcové kolesá na baworáku príliš veľké? A čo takto 26-palcové vzadu a 24-palcové vpredu? Zoznámte sa so Sinister-om Six ;-).

Exkluzívne dvoj-dielne päťlúčové disky, lakované načierno, z dielne známeho amerického staviteľa Hot-Rodov Boyda Coddingtona. Tieto mega-obrovské disky sú aj poriadne široké. Rozmery 10 a 13-palcov hovoria samé za seba. O tak veľké pneu sa postarala firma Falken so svojím modelom Falken ZiEX S/TZ. Asi netreba ani zdôrazňovať, že dierované kotúče veľké 360 mm od firmy Brembo, sa za týmito kolesami zdajú poriadne malé. Skúste dať na Škodu 120 19-palcové disky a zistíte, o čom hovorím :-D.

Tak rozsiahlou úpravou exteriéru sa premena šestkového bawora zďaleka nekončí. Na rad prichádza interiér, ktorý je rovnako ako zovňajšok auta, prekopaný doslova do bodky. Začneme asi s tým, že z pôvodného štvormiestneho športového auta sa stal single seater, čiže jednomiestne :-). Ku podivu to úpravcovia neriešili umiestnením jedného sedadla do stredu auta, ale rozhodli sa pre niečo radikálnejšie, čo tu ešte ozaj nebolo.

Verdikt znie, centrálna otočná konzola. Áno je to tak, namiesto jedného sedadla sem putovala rotačná konzola, ktorá je spojením old-school sedadla, aké poznáme z chopprov a akéhosi bodykitu, do ktorého sú implementované prvky firmy Alpine. Ide vlastne o kruh, umiestnený na motore pripevnenom k podlahe auta, v ktorom je miesto pre jedného pasažiera, resp. vodiča. Dookola sú pritom umiestnené reproduktory a iné audio jednotky Alpine. Celé to vyzerá ako nejaká základňa zo Star Treku. Pri stlačení istého tlačidla sa celá sústava otočí o 90 stupňov doľava, aby bolo vodičovi umožnené nastúpiť alebo vystúpiť. Zároveň sa odsunie veľké veku zadného kufra, kedy sa odhalia už vyššie spomenuté zosilňovače. Alpine Sinister Six BMW 645i, vitaj na planéte Zem !
Vcelku úchvatné, čo poviete? Dizajn tejto stredovej konzoly je viac než vymakaný, pričom kombinácia užitočnosti a krásy je zvládnutá na jednotku. Pri otočení konzoly sa na pravej strane kruhu odhalí ešte dvojica zosilňovačov (1x PDX1.1000 & 1x PDX1.150), ktoré tak v spolupráci so zvyšnými deviatimi vyprodukujú viac ako 10 000 wattov. Slušné, nie? Všetok tento výkon riadi centrálna jednotka, resp. kompletný multimediálny mozog VPA-B222R VehicleHub Pro OEM, čo je najnovší produkt z dielne Alpine. Ten je integrovaný po ľavej ruke vodiča a od neho sú napájané ostatné zvukové prvky. Ide o päticu 10-palcových LCD displejov integrovaných do custom palubnej dosky, DVD prehrávač s navigáciou a s prípojkou na iPod DVA-5210, multi-kanálový audio systém kontrolovaný procesorom PXA-H701 Dolby Pro Logic. A teraz to hlavné, o zaručene kvalitný zvuk sa stará dvojica reproduktorov modelovej rady SPX-107R a štvorica „stredákov“ SPX-17MB umiestnených v prednej a zadnej časti rotačnej konzoly + jeden v jej strede pred vodičom.

Treba ešte spomenúť, že krajné dve LCDčka slúžia ako spätné zrkadlá, kde obraz je čerpaný z dvojice mini kamier po okrajoch auta. Zvyšná trojica prehráva rôzne multimédia, ako napríklad DVD.

Vuala, tak toto bol alebo je 2006 showcar firmy Alpine. Názor naň si musí urobiť každý sám, pretože takéto úpravy sa nevidia každý deň.

Fotogaléria Alpine Sinister Six BMW 645i:


Stručný priebeh výroby tohto monštra, resp. premeny šestkového bawora, si môžete pozrieť na tomto videu:


Čo poviete na toto BMW 645i Alpine Sinister Six od Alpine Electroonics? Nech sa páči, hlasujte:


Ostatné úpravy áut značky BMW nájdete v zozname našich článkov tu:

BMW tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 20676x    hodnotenie: 38/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt